Inzerce
Inzerce
Inzerce

Ošetřování předkožky

 1. Co je to předkožka?
 2. Jaký problém může s předkožkou nastat?
 3. Jak problémům předcházet?
 4. Co když se objeví pod kůží z mazu boulička?
 5. Kdy, v jakém věku většinou dochází k takovému uvolnění předkožky, že je možno přetáhnout ji přes žalud penisu?
 6. Co dělat v případě problémů?
 7. Přetahovat nebo nepřetahovat předkožku?

I když se nejedná o žádné závažné medicínské téma, problémy s předkožkou chlapců jsou často středem zájmu jejich rodičů.
Jelikož je to dnes velmi diskutovaný a řešený problém, je také mnoho názorů a rad. Připojím tedy ještě několik svých rad a informací…

1. Co je to předkožka?

Předkožka je kožní kryt glandu neboli žaludu penisu. Vnitřní list je tvořen sliznicí, stejně jako je sliznicí pokryt žalud. Po narození je tento sliznicí krytý list pevně srostlý se sliznicí žaludu. 
Sliznice má sekreční schopnost - tvoří maz, který se běžnou hygienou z povrchu sliznice odstraní. V případě, že je sliznice vzájemně slepena, hromadí se tento mazový sekret mezi oba listy. Poté, co chlapec dospívá, všímá si více svého penisu a při těchto příležitostech srůst obou listů postupně rozrušuje. 

2. Jaký problém může s předkožkou nastat?

 • Zánět

Nahromaděný sekret, který je bílý a trochu připomíná hnis, se může stát zdrojem zánětu. Proto je nutno udržovat penis v čistotě.

 • Krvácení

Při částečném rozrušení slepení sliznic neopatrnou a nešetrnou manipulací vzniká výraznější bolest, někdy doprovázená krvácením. Krvácení vzniká z drobných prasklin neboli ragád po nepřiměřeném napnutí předkožky.

 • Zjizevnatění a zúžení

Ve většině případů se tyto ragády zahojí. Někdy se však zhojí jizvou a předkožka se zužuje. Často pak nelze předkožku přesunout přes žalud a vykonat běžnou hygienu.

Inzerce

3. Jak problémům předcházet?

Je-li patrná zvýšená tvorba mazu v předkožkovém vaku, můžeme jej jemně odstranit tamponem navlhčeným v oleji. Mnohdy postačí běžná hygiena, omýt penis pod vlažnou, tekoucí vodou. Předkožku i v těchto případech přetahujeme jen tak, abychom nečistotu odstranili. 

Penis udržujeme již od narození v čistotě, předkožku přetahujeme jen tak, jak je to možné, volně, bez násilí, a to právě za účelem hygieny. Primární není záměrné nacvičování přetahování předkožky přes žalud, ale vykonání potřebné hygieny této oblasti, aby nedocházelo k hromadění mazu s následnými záněty. Tedy „podíváme se“ tam, kam nám to volnost předkožky dovolí, a tuto oblast vyčistíme. Není vhodné v uvolňování předkožky záměrně pokračovat a násilně ji přetahovat přes penis, kdy jemná, citlivá kůže a sliznice penisu může popraskat a hojit se jizvami - dítěti tím uškodíme. To pak může být příčinou obtížného a traumatizujícího uvolňování předkožky.

4. Co když se objeví pod kůží z mazu boulička?

To je častý dotaz. Jedná se o nahromadění vytvořeného mazu mezi oběma listy předkožky. Není to nic nebezpečného ani akutního. Doporučuji pouze již zmíněnou hygienu, případně návštěvu u dětského chirurga nebo pediatra.

5. Kdy, v jakém věku většinou dochází k takovému uvolnění předkožky, že je možno přetáhnout ji přes žalud penisu?

Nějaký přesnější termín nelze určit. Je to záležitost velmi individuální. Většinou školáci mají předkožku již uvolněnou.

6. Co dělat v případě problémů?

Takovou záležitost je nutné posoudit na odborném pracovišti dětského chirurga, kde doporučí vhodný léčebný postup pro malého pacienta.
V úvahu přichází terapie mastí, případně mechanické rozrušení předkožky. Došlo-li již neodborným zákrokem anebo proběhlým zánětem k jejímu zúžení, pak je nutno předkožku operativně upravit.
Pro úplnost uvádím, že bolestivé zákroky, jako je zmíněné mechanické rozrušení předkožky nebo operační zákrok, provádíme raději v celkové anestezii. A stejně tak, jako když operujeme dětské kýly, není dítě hospitalizováno v nemocnici a po výkonu jde ihned domů.

7. Přetahovat nebo nepřetahovat předkožku?

Závěrem bych shrnul následující: Nedělejme problém tam, kde není. 
A ještě jednou bych zopakoval: Od narození chlapce udržujte jeho penis v čistotě, předkožku přetahujte jen tak, jak je to možné, a jen volně, bez násilí, a to právě za účelem hygieny.  Volnou část žaludu můžete namazat indiferentní mastí, např. bílou vaselinou.

Naše poradna:
V případě zájmu o konzultaci se můžete objednat na emailu zuzana.cemusova@seznam.cz.

Autor článku: MUDr. Jiří Povolný

MUDr. Jiří Povolný
Dětská chirurgie
Poliklinika Budějovická, A. Staška 80, Praha 4
Žlutá budova, vchod 6
www.chirurgie-amed.cz
email: povolny@amed.cz

Inzerce

Předkožka_Chirurgie Amed

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ošetřování předkožky - diskuze

 • obava
  mám chlapečka, a tohodle tématu se stále děsím. je mu 7měs., a neustále se bojím, aby neměl nějaký problém s předkožkou a pindíkem celkově..snažím se dělat vše pro jeho pohodlí, a doufám, že se těmto problémům vyhneme..:)
  Olii23   | 25.08.2016 14:38:11
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na Váš názor a poprosila případně o radu.
Máme chlapečka - 4,5 měsíce, je od narození plně kojen (pouze v porodnici jsme museli dokrmovat Bebou). Poslední 2 týdny má problém s kakáním - sám se nevykadí, prdíky trochu, ale nic výrazného (cvičíme s nožičkami, nahříváme bříško peckami třešní a když je nejhůř, kapičky Espumisan), bříško na pohmat měkké, z 80 % je to vysmáté a veselé mimčo. Před asi 2 týdny se mi zdálo, že má teplotu, takže jsem měřila a hned se samozřejmě vykakal (před tím asi 2 dny nic). Stolička je nyní hustější - ne tvrdá, drží pohromadě, už to nejsou ta "míchaná vajíčka", ale musím mu pomoct. Je opravdu hodně na bříšku, přetáčí se úplně bez problémů, takže pohyb má i sám. Dělá mi ale starosti, že sám netlačí, ačkoliv má stoličku vlastně už na konci, když to tak řeknu. Bohužel to nevydržím a ob den mu tím teploměrem pomůžu, aby ho bříško nebolelo. Je to první dítě a bojím se, abych mu naopak neuškodila, když se mu snažím ulevit. Vždy je totiž té stoličky potom docela hodně.
Příkrmy zkoušíme teprve teď 4 dny dýni na ochutnání a naše paní doktorka mi poradila, abych mu vymačkala a podala mrkvovou šťávu, ale nezabralo to, dala jsem mu tak 3 lžičky.
Předem moc děkuji za názor a přeji příjemný den.

Dobrý den, v tomto věku dítě spotřebovává z mateřského mléka maximum živin, proto již nejsou odpady do stolice. Doporučuje se zeleninové příkrmy - na stránkách Babyonline je to pěkně popsané. Přidejte k dýni bramboru, další týden bílé maso a poté jiné druhy zeleniny. Vláknina ze zeleniny upraví stolici.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.07.2021, 20:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×