Inzerce
Inzerce
Inzerce

Stolice novorozence a kojence

 1. Jak vypadá stolice plně kojeného dítěte?
 2. Jaké je denní množství stolice u plně kojeného dítěte?
 3. Co dělat, když plně kojené dítě nemá několik dnů stolici?
 4. Jak vypadá stolice uměle živeného dítěte?
 5. Stolice po podávání nemléčných příkrmů
 6. Jak vypadá tzv. "hladová stolice"?
 7. Co ještě může změnit barvu stolice kojence?
 8. Co dělat, když se ve stolici objeví čerstvá krev?
 9. Vaše dotazy

Vzhled stolice dítěte patří mezi nejjednodušší a také nejdůležitější vodítka pro posuzování funkce zažívacího ústrojí.

1. Jak vypadá stolice plně kojeného dítěte?

V prvních dnech po narození je stolice tmavá až černá, což je způsobeno směsí buněčné drtě, žlučových barviv a minerálních látek, tzv.“smolka“ a je to vlastně potvrzení průchodnosti střev.

V dalších dnech se barva i konsistence mění přijímáním mateřského mléka. Stolice má světle žlutou barvu, někdy jsou viditelné bělavé kousky, je spíše řidší s větším množstvím vody a svou konsistencí připomíná velmi řídká míchaná vajíčka či hořčici. Charakteristický je typický lehce nakyslý zápach. Na vzduchu se velmi rychle mění žlutá barva na zelenou (změnou žlučového barviva).

2. Jaké je denní množství stolic u plně kojeného dítěte?

Zpočátku v prvních týdnech po narození může mít dítě 7-10 stolic během dne, s přibývajícími dávkami přijímaného mléka a vyvíjející se funkci zažívacího ústrojí se počet stolic snižuje, bývá jich v průměru 5-7, ale také jen 1-2, stolice jsou stále světle žluté, ale již kašovité.

Protože mateřské mléko je pro dítě dokonale stravitelná potrava, může se stát, že během dne nebude vůbec žádná stolice, dokonce může být několikadenní pauza (až 10 dnů). Přitom nejde o zácpu, dítě nemá žádné potíže, stále dobře pije, větry odchází, ale po několikadenní pauze mají větry i stolice už lehce hnilobný zápach.

Inzerce

3. Co dělat, když plně kojené dítě nemá několik dnů stolici?

Většinou děti potíže nemají, dobře pijí a prospívají, některé mohou být neklidné, mohou je trápit větry. V takovém případě prospívá jemná masáž bříška, podání několika lžiček směsi fenyklového a heřmánkového čaje v mezidobí kojení. Rozhodně je chybou podávat čípky či projímadla. Pokud si maminka není jistá svým postupem, je na místě konzultace s ošetřujícím lékařem (lékařkou). Samozřejmě, je-li dítě uplakané, odmítá pít a stolice se nedostavuje, je nutné navštívit lékaře ihned!

4. Jak vypadá stolice uměle živeného dítěte?

Děti, které jsou od narození živeny uměle, to znamená, dostávají kravské upravené mléko, mají stolici trochu jinou, stolice je tmavě žlutá až nahnědlá, kašovitější a její zápach je lehce hnilobný. Je to proto, že tato mléka jsou obohacena minerály, vitaminy a stopovými prvky.

Inzerce

5. Stolice po podávání nemléčných příkrmů.

Nemléčné příkrmy (zelenina, maso, ovoce atd.) se podávají u uměle vyživovaných dětí od 5. měsíce věku a plně kojených po dovršení 6. měsíce věku. Tím stolice mění svou barvu do hněda, má hnilobný zápach, někdy s příměsí hlenu, většinou je kašovitá, denní počet je individuální, v průměru 2-3, někdy ale také jen 1. Ve stolici jsou často patrné zbytky zeleniny – často mrkve (celulosa je nestravitelná), což mnohé maminky mohou zpočátku považovat za krev. Rozšiřováním sortimentu a také objemu jednotlivých jídel v průběhu prvního roku života připomíná již stolice svou konzistencí a zápachem stolici starších dětí.

6. Jak vypadá tzv.“hladová stolice“?

Mluvíme tak tehdy, jestliže jde o špatně prospívajícího kojence s plochou váhovou křivkou.
Stolice je tmavě hnědá, málo obsažná a masťovitá, s velkou příměsí hlenu. Někdy ale může být brčálově zelená, je jí také málo a je velmi řídká.
Pozor!  Většina kojenců se o svou dávku velmi vehementně hlásí křikem, ale jsou děti, které jsou klidné, tiché, je třeba je každou 3. hodinu k mléčné dávce budit. Jestliže maminka  (hlavně v prvních 6. týdnech věku) podlehne dojmu, že když dítě spí, tak mu asi pití stačí a kojeneček dostává méně mléčných dávek, než by skutečně potřebovalo, mohou se tyto zelené stolice objevit, nebo někdy není stolice žádná – což může maminka považovat ještě za normální stav zvláště, když je dítě klidné. Ve skutečnosti dítě chátrá a situace může skončit tragicky.

7. Co ještě může změnit barvu stolice kojence?

 • přítomnost krve z horní části zažívací trubice a také spolykaná krev (např. při poranění bradavek matky) mění  barvu stolice do tmavě hnědé až černé
 • stejně tak zbarvují stolici přípravky obsahující železo
 • potraviny, hlavně zelenina a ovoce (borůvky, červená řepa, špenát apod.)

8. Co dělat, když se ve stolici objeví čerstvá krev?

Může se objevit již v prvních týdnech po narození v podobě drobných vláken, což souvisí většinou se sníženou srážlivostí krve novorozenců, kdy dítě dobře prospívá a neprojevuje nějaký neklid. Objeví-li se větší množství krve a současně je dítě neklidné, často naříká, kope nožkami, má-li nafouklé bříško, neřku-li blinká, je třeba ihned navštívit lékaře, ať jste kdekoli. Stejně tak je třeba ihned jednat, je-li stolice tmavá a dítě neklidné (je třeba vyloučit zauzlení střev), nebo nemá-li ten den dítě žádnou stolici, je neklidné a odmítá pít nebo ještě k tomu zvrací.

9. Vaše dotazy

Stolice u kojenců, zácpa u kojenců – miminko nekaká

Dobrý den, moje 4,5 měsíční dcera je plně kojená a zítra to budou dva týdny, co nekakala. Bolesti nemá, plyny odchází, čůrá min. 6 plínek denně. Co mám dělat? Jsme v ČR na dovolené, žijeme v zahraničí. Je na místě jet na pohotovost? Dcera je spokojená a nejeví sebemenší známku, že by jí něco bylo. Díky za radu.

Odpověď: 14 dní je dlouhý interval, doporučuji zkontrolovat alespoň bříško u obvodního pediatra v místě pobytu, nebo na dětské pohotovosti.
Pokud je dítě spokojené, nepláče, pleny jsou pomočeny a větry odchází, může to být způsobeno tím, že z mateřského mléka spotřebovává maximum a nejsou odpady. Pak můžete zkusit přidat dítěti dokrm - v podobě zeleninového příkrmu, nebo sama sobě přidat na výživě. Pokud cestujete a nemáte pravidelnou plnohodnotnou stravu, může to být tím.
MUDr. Ludmila Vomelová

Inzerce
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Stolice novorozence a kojence - diskuze

 • Stolice kojenec plně kojená 5 měsíců
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, či poprosit o radu…. Od narození máme spíše řidší stolici…. První měsíc vajíčka a pak už viz foto…. Malá mi takto kadí i 3-4x denně… Kojí se celkem pěkně, ale i tak máme menší váhový přírůstek. Porodní váha 2990g aktuálně 5600g. To toto běžná stolice? Případně jde o nějakou alergii atd? Malá není nijak extra plačtivá…. Vývojově bych řekla v pořádku. Pupínky nemá… Sem tam ublinkává. Děkuji
  Bazaba   | 05.08.2023 14:58:50 | Reakcí: 2, poslední: 22.02.2024 08:07:50
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Stolice kojenec plně kojená 5 měsíců
   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli jste.zjistila proč vaše mimčo mělo takovou stolici?
   Mám stejný problém a už si nevím rady ????
   Eli 92   | 21.02.2024 20:32:04
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Stolice kojenec plně kojená 5 měsíců
    Dobrý den, vyřešilo se s zavedením příkrmů…. Ale myslím si, že to byla lehká intolerance na mléko…. S růstem postupně mizí….
    Bazaba   | 22.02.2024 08:07:50
    Reagovat | URL příspěvku
 • Stolice u 4 měsíčního miminka
  Dobrý den,
  Měla bych prosím dotaz, můj syn aktuálně 4 měsíce je od narození na UM. Ze začátku neměl stolici pravidelnou, jednou za 2 až 3 dny. Od prvního měsíce věku jsme nasadili biogaiu s vit. D a kvůli kolikám používáme babycalm. Vyprazdňování se srovnalo, teď má stolici každý den. Stolice má barvu někdy hnědo žlutou ale i hnědo zelenou. Občas příměsi, takové malé hrudky, jinak je stolice řídká. Dnes ráno mi přišlo že se stolice v plence táhne, jako by tam byl hlen ? Nejsem si, ale úplně jistá. Podávám UM kendamil už od začátku, nyní pije 5 krát denně někdy 150 ml a někdy 180 ml. Ale asi před měsícem nám začal dělat problémy s jídlem, občas nechá 20 ml ale někdy i 50 ml. Někdy se i stane když má jít jist, že začne plakat a odmítá, musím ho tedy pochovat a pak nakonec to sní. Jinak přibírá a prospívá dobře. Nevím si s tím rady, naše dr říká, že je to normální. Ale mě dnes zarazila ta stolice. Přidávám fotografii.
  Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď Karolina Mišovic
  KarolinaMi   | 15.07.2021 11:00:17
  Reagovat | URL příspěvku
 • Hnědá stolice
  Dobrý den,
  mám 4 měsíčního syna. Je plně kojený. Už se mu začíná prořezávat druhý zub. Předminulý týden nekakal vůbec, pak se vykakal a po 2 dnech znova. Jenže jeho stolice je tmavě hnědá (jako u dospělého člověka klasická stolice). Na dnešek a dnes skoro nespí, vždy tak 10 min a probudí se s pláčem (Přitom už minimálně měsíc spí v noci kolem 7-8 hod). Odtrhává se mi od prsu a propíná se a pláče. Poslední dva dny jím celozrnné těstoviny s kuřecím masem a zeleninou (brokolice, cuketa, mrkev, cibule, žlutá mrkev a cherry rajčata). Můžou tyto problémy plynout ze stravy nebo z růstu zubů nebo bych to měla nějakým způsobem urychleně řešit?
  Tyna358   | 15.06.2021 13:51:17
  Reagovat | URL příspěvku
 • Stolice
  Dobrý den,
  Mam 15 měsíční dceru a ráda bych se zeptala, zda je možné, že by po konzumaci rajčete měla ve stolici červené kousíčky? (Nemyslím slupky)
  Dekuji za odpoved
  Přeji hezký den
  Sim29   | 26.11.2020 15:02:30 | Reakcí: 1, poslední: 26.11.2020 23:23:56
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Stolice
   Syn 18 měsíců miluje rajčata a ve stolici mívá slupky. Ale jsou to spíš jen malé kousíčky. Nemůže to být částečně strávená slupka?
   miška03   | 26.11.2020 23:23:56
   Reagovat | URL příspěvku
 • Problem kakanim
  Dobrý vecer, moje mala dcera 2 mesice. Nekadi ted 5 den. Je plne kojena. Vetry odchazi ale jsou dosti citet. Muzuji dat cajik mezi kojenim? a nebo co ji dat at se vykaka. Do minule stredy uplne v pohode kadila. Ja mam stravu porad stejnou i interval mezi jidly. Piji cca 3 litry tekutin denne. Muzete mi poradit ? dekuji
  Sylwik1   | 24.04.2017 19:49:09
  Reagovat | URL příspěvku
 • kojení a hladová stolice
  Dobrý den,
  mám dvoutýdenní dceru, kterou kojím, ale má "hladovou stolici" a poslední den žádnou. Při kojení vypije cca 50-70ml, ale je pravdou, že kojím jen, když se vzbudí, což je třeba až po 5hodinách. Mám v plánu ji tedy zkusit budit nejdéle po třech. Ale chtěla jsem se zeptat, co dělat, když mi při kojení ublinkne? Mám ji ještě nechat přisát a nebo do ní už více necpat přitom daném kojení?
  Předem děkuji za odpověď
  Houserová
  Ivik_01   | 02.12.2015 08:58:34 | Reakcí: 1, poslední: 04.12.2015 15:07:36
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: kojení a hladová stolice
   Kojení u 14 denního miminka je vhodné po 2 - 3 hodinách, pokud spí až 5 hodin, hodně vyhládne, potom se přepíjí a ublinkává. Nabídněte kojení max. po 3 hodinách, pokud dítě spí, jemně s ní začněte manipulovat, přebalovat a nakojte. Kojte kratší dobu v kratších intervalech - t. j.- po 2 - 3 hodinách, 10 - 15 min., dbejte na odříhávání, pokud se to nedaří, pokládejte do zvýšené polohy a na bok. Doporučuji zvážit u dětské lékařky, kolik dítě přibývá, zda nepotřebuje přechodně dokrm.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 04.12.2015 15:07:36
   Reagovat | URL příspěvku
 • zvyseny pocet stolicky
  Dobry den,
  Mam 4,5mesicni dcerku. Je plne kojena. Pediatricka nam doporucila postupne zavadeni zeleninovych prikrmu. Mala od narozeni prospiva dobre, stolici mela vzdy pravidelne jednou za dva dny priblizne jako hustou horcici. Ted jsme vyzkouseli mrkev a dcerka ma stolici i nekolikrat za noc. Pres den i 8x. Obcas je to jen male zaspineni plinky ale po vetsinu je toho tam vice a ma konzistenci jako merunkova marmelada. Dcerka ma o jidlo velky zajem a porad by chtela neco ochutnavat. Prosim o radu jak dcerce zklidnit podrazdene traveni a jake zelenine se radeji vyvarovat. Moc dekuji za odpoved a preji pekny den. Stastna
  Kristyna Stastna   | 30.11.2015 05:37:26 | Reakcí: 1, poslední: 30.11.2015 11:59:23
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: zvyseny pocet stolicky
   Nemyslím, že by dítě mělo podrážděné zažívání a nejedná se o průjem. Zkuste přidat k mrkvi bramboru, ale zatím bez oleje. Další přidávání zeleniny je až posléze, kdy do zeleniny přidáte bílé maso. Potom se přidává postupně po jednom druhu zeleniny obden, co dítěti nesedí - nadýmání, zvracení, to se na 1 měsíc vysazuje a potom se znovu zkouší. Nedá se paušálně říct, které zelenině se máte vyhýbat, snad jen cibuloviny, paprika, kukuřice, houby.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 30.11.2015 11:59:23
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Proužek na bříšku

| AzeretAvotnair | 19.11.2023, 21:54

Dobrý den, dnes se dceři 17 dní staré objevil na bříšku takový tmavší proužek. Na otlak od plinky to nevypadá. Nevíte prosím co to může být ? Děkuji

Dobrý den,

omlouvám se, podle fotky nelze spolehlivě posoudit, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 20.11.2023, 11:13
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×