Dobrý den, náš problém začal, když bylo synovi cca 2,5 roku. Nočník odmítal a nijak jsme to ani neřešili - čekali jsme, až bude ten správný čas. V létě jsme mu vzali plenku a vysvětlili, že už bude chodit na nočník. Močení zvládl celkem rychle, ale vyprázdnění stolice byl problém. Tenkrát jsme udělali asi milion chyb, ale vidím to až teď. Stolici pouštěl do slipů. Po několika měsících, co jsme ho kárali za pokakávání, ji začal zatlačovat. Dopracovali jsme to až k obtékání stolice a umazávání slipů. Toto období trvalo cca půl roku. V lednu začal huhňat, kašlat, měl neustále rýmu....prošli jsme ORL, alergologii, gastroenterologii, UZ břicha, test na cystickou fibrózu, odběry krve atd. Ustavičné zahlenění jsme se zatlačováním stolice nespojovali. Nyní 2,5 roku po vysazení plen a začátku našich problémů se prokázalo, že dochází k refluxu Reflux je důsledek zatlačování stolice, tím je neustále zahleněn. Snažím se synovi vysvětlit, že si tím ubližuje, slibuji, chválím. Vždy mi slíbí, že už nebude zatlačovat a vždy to stejně udělá. Bude mu pět let, do školky, na výlety, ven, k babičkám atd. pro zahlenění moc nechodí. Sedíme doma. Mám ještě rok staré dítě. Je nebojácný, hůř se soustředí, opakuji mu, že sladkosti bude moci jíst, až přestane se zatlačováním, stejně tak i do školky (má ji rád). Je mi ho moc líto, chodíme jen po doktorech nebo jsme doma. Už nevím, jak mu to vysvětlit, jak se mám chovat až zjistím, že zase zatlačoval. Když se ho zeptám, proč to dělá, tak jen odpoví, že si chtěl hrát. Nebaví ho se vyprazdňovat a přerušovat kvůli tomu hru. Bolesti při vyprazdňování nemá. Moc nás to všechny trápí a víme, že jsme to způsobili my. Prosím o radu, jak máme k synovi přistupovat. Děkuji
Dobrý den, váš synek by pravděpodobně potřeboval delší psychoterapeutické vedení ke zvládnutí vzniklého problému s vyměšováním, zkušený psychoterapeut by možná dokázal být cenným pomocníkem i celé rodině, které se potíže týkají a trápí ji. Doporučovala bych vám proto kontaktovat nejlépe dětského klinického psychologa, případně bych zvážila i konzultaci u dětského psychiatra, spolupracujte také s vaším pediatrem, postupujte podle doporučení odborných lékařů, ke kterým se synem chodíte. Doma se snažte na „problém“ tolik nesoustředit, nemluvte o něm před synem, jeho potíže stále nerozebírejte, nezveličujte. Naopak se snažte soustředit na dny, či hodiny, minuty, kdy chlapec zvládne mít čisté slipy, případně se podaří mít stolici na WC. Velice tyto chvíle oceňte, chvalte, odměňte. Odměny volte podle toho, co má váš chlapec rád, může si je i sám vymyslet. Nemusí to být vždycky sladkosti, ale třeba oblíbená společná činnost, nálepka, výlet, návštěva, školka apod. Sledujte chování synka při hře, jako maminka jej znáte nejlépe a jistě již máte vypozorované, jak se chová či projevuje, když se mu chce na stolici, nebo kdy se snaží stolici zadržet (většinou se jedná o nějaké tělesné projevy – vrtění se, ošívání, zmlknutí v hovoru...). V těchto chvílích buďte nekompromisní, přerušte synovu hru, jasně a stručně mu sdělte, že je potřeba jít na záchod a odveďte jej. Více již nerozebírejte, po vykonání potřeby velmi chvalte. Syn sám ještě nemá vypěstované takové volní mechanismy, aby dokázal pro něj atraktivní hru přerušit a odejít na záchod sám, takže je potřeba mu v tom pomoci. Vypozorujte, v jaké denní době obvykle syn na velkou potřebu chodí – často to bývá pravidelné a v tuto dobu jej opět na záchod odveďte, povzbuďte. Nemám informace, jak zvládá syn tyto své potíže ve školce, jestli i zde trvají, nebo jestli se při pravidelném školkovém režimu (děti jdou většinou společně na záchod před procházkou, po ní, po spinkání apod.) daří vykonávání stolice lépe, pokud ano, pak komunikujte s učitelkami, co jim pomáhá, snažte se využít také doma. Syn potřebuje klidný a citlivý přístup, nezlobte se na něj, spíše se zaměřte a oceňte i dílčí pozitivní změny, pokroky, nepřítomnost potíží, nekárejte, neslibujte, citově se synem nemanipulujte, stanovujte si postupné a malé cíle, oceňujte jejich splnění.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer, narodilo se nám miminko jsou mu dnes 3 týdny a 3 dny, a víte včera kakal jen jednou, a dnes ještě vůbec. Tak se chci zeptat a poprosit Vás, zda je to v pořádku? Jinak miminko je plně kojené, cca 4 - 5x denně. Děkuji mockrát za odpověď. :(
Kojené děti v období šestinedělí nemusí mít stolici denně, mateřské mléko ještě nemá plnou výživovou hodnotu, jako zralé mléko po šestinedělí. Pokud je dítě spokojené, větry odcházejí, nemusíte se obávat.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer. Mám dotaz, bohuzel žiji v Anglii a tudíž jiné zdravotnictví než v ČR. Mám syna- 3 roky, už pátým dnem ho bolí bříško s tím, že neměl stolici až dneska. V nemocnici jsme byli, tam mi pan doktor řekl, ať pije hodně vody a drži dietu. Jenže ono to nepomáhá, celý den je v pořádku, pak kolem 6 večer mu začne opět bolet, trvá to cca 5min a usne. S tím, že se opravdu kroutí a je v tu dobu horký. Koupila jsem dětské kapky, ale asi nezabírají. Pokud máte nějakou radu, budu Vám velice vděčná. S pozdravem Michaela
Nepravidelná stolice je často příčinou nepříjemných bolestí břicha. Zácpa může být způsobená nedostatkem vlákniny - doporučuji podávat dostatek ovoce a zeleniny, další příčinou může být nedostatek tekutin - nabízet tekutiny - pozor na černý čaj. Další příčinou je nedostatek lactobacilu - doporučuje se alespoň 1 jogurt denně, nebo lactobacily v kapkové formě. Dále může bolesti břicha způsobovat nadýmání - doporučují se kapky, které nadýmání zklidňují.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, syn má 2 měsíce a je plně kojený. Teď poslednich cca 6 dnů má hnědou řidší stolici (kousky mléka se v ní ovšem také nacházejí) a objeví se někdy i tmavší hlen. Začalo to od té doby, co dostal UM (místo jednoho jídla), musela jsem totiž k lékaři. Už od narození má problém s prdíkama a s kakaním, takže musíme používat i rourku, že by ho ale víc bolelo bříško jsem si nevšimla. Jinak jí i přibívá na váze. Mohl by to mít i po tak dlouhé době stále od toho UM? Popřípadě jak se pozná průjem u miminka? Děkuji.
Průjem u miminka je zelená voda 5 - 10x denně, podle fotky to spíše vypadá na hladovou stolici - může to být v rámci růstového spurtu. Charakter stolice mohou změnit i přípravky na větry - pokud je používáte. Pokud dítě přibírá a nemá další potíže, není třeba problém řešit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na 2 dotazy.Nyní jsem 35.tt a ve 33+6 jsem vysadila anopyrin, který jsem brala po IVF z důvodu zjištěné vyšší srážlivosti. Mám strach, jestli to nemůže mít nějaký vliv na miminko.Druhý dotaz se týká stolice, téměř celé těhotenství jsem měla problém se zácpou, někdy musela užívat i čípky. Stolice byla tmavá a pevná. Teď asi 14 dní mám opačný problém. Stolice změnila barvu, je okrové barvy s tmavými kousky a mazlavá - nezávisle na stravě, hlídala jsem si ji, nejdřív jsem myslela, že se jedná o nestrávené zbytky potravy. Mám strach, jestli se nemůže jednat o nějaké parazity. Hlavně nechci ohrozit miminko. Nemůžou mu případní parazité nějak ublížit? Foto stolice zasílám (omlouvám se za takové foto, ale přeci jen to možná pomůže..)
Dobrý den, co se týče Anopyrinu - určitě miminku nijak neublíží, pokud jste vysadila do 34. týdne. Pokud by mělo jeho užívání miminko nějak ohrozit, určitě by vám jej gynekolog nebo hematolog nepředepisoval. Co se týče změny charakteru stolice, to se prosím obraťte na praktického lékaře, pokud máte nějaké pochyby. Já jako gynekolog a porodník vám těžko poskytnu validní odpověď.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám měsíčního chlapečka. Již několik dní má oranžovou stolici. Plně kojím, syn hezky pije, kaká pravidelně, nic ho netrápí. Je barva stolice v pořádku?Děkuji za odpověď.
Ano, stolice kojenců může mít oranžovou barvu, nemusíte se obávat.
Pro akci je nutné přihlášení