Těhotenský test

   
 1. Na jakém principu těhotenský test pracuje?
 2. Kdy těhotenský test provádět?
 3. Jak těhotenský test provádět?
 4. Může být těhotenský test negativní, i když jsem těhotná?
 5. Může být těhotenský test pozitivní, i když těhotná nejsem?
 6. Vaše dotazy

Na jakém principu těhotenský test pracuje?

U těhotné ženy dochází již po zhruba 8-9 dnech po uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulace) a následném oplození k tvorbě hCG  buňkami budoucí placenty. hCG znamená human Chorionic Gonadotropin, neboli lidský choriogonadotropin, zjednodušeně také těhotenský hormon. Ten se začíná přibližně 8-9 dní po ovulaci a oplodnění vajíčka vylučovat v takovém množství, že je detekovatelný v moči a posléze i v krvi.
A právě setkání moči těhotné ženy s protilátkou proti tomuto hormonu způsobí zbarvení druhého proužku na testu.

Kdy těhotenský test provádět?

Kdo nevydrží, tak může zkusit již první den vynechání menstruace. Jinak je vhodné počkat např. 3 dny. Je pochopitelné, že některé ženy, které nemohou delší dobu otěhotnět, se test snaží provádět již 3. den po souloži, ale takovéto testování skutečně pozbývá smyslu.

Jak těhotenský test provádět?

1. Nejlépe ráno, v ranní moči je nejvyšší koncentrace těhotenského hormonu.
2. Nejvhodnější je zachytit do připravené nádoby střední proud moči, s tou pak manipulovat dle návodu v testu.
3. Test nesmí být před testováním uložen v příliš vlhké místnosti nebo vystaven nadměrnému teplu - nemusel by díky tomu být funkční.
4. Postupujte zcela dle přiloženého návodu, testy se mohou v drobnostech lišit (v závislosti na výrobci).

Může být těhotenský test negativní, i když jsem těhotná?

Ano, může. V tomto případě vyčkejte, pokud se ani za další 3 dny nedostaví menstruace, test opakujte.

Může být těhotenský test pozitivní, i když těhotná nejsem?

Test může být někdy tzv. falešně pozitivní, proto je při jakýchkoli nejasnostech vhodné doplnit vyšetření hCG z krve.
Někdy také může dojít k oplození vajíčka, jeho uhnízdění v děloze, ale vývoj zárodku plodu se zastaví hned na počátku, odumře a posléze dojde k menstruaci např. s týdenním zpožděním.

Autorka: MUDr. Denisa Petrovová

Těhotenský test - Vaše dotazy:

Jak se v souvislosti s potratem pohybuje koncentrace hCG?

Dotaz: Dobrý den, doufám, že jsem hledala správně, ale nepodařilo se mi najít něco bližšího o hodnotě hCG. Ráda bych se dozvěděla hodnoty v různých fázích těhotenství, jak stoupá a jakým tempem klesá po porodu anebo po potratu.
Zajímalo by mě, kdy bude těhotenský test objektivní po prodělaném potratu, když se znovu pokoušíme o miminko hned v následujícím cyklu.
Tabulku s vysvělivkami jsem však zatím nenašla a moje doktorka na toto nemá asi moc času, i když mi vše vysvětuje celkem pečlivě.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Těhotenský hormon (lidský choriogonadotropin - hCG) lze z krve matky zjistit nejdříve 8. - 9. den po ovulaci, dříve je jeho koncentrace tak malá, že je pod hranicí citlivosti současných vyšetřovacích metod. Koncentrace hCG dosahuje 2 týdny po ovulaci hodnot kolem 100mIU/ml, dále se zdvojnásobuje vždy za 2dny. Nejvyšší koncentrace dosahuje  v  9. - 10. týdnu těhotenství, tj. 60 000 - 90 000 mIU/ml, pak koncentrace klesá a hodnoty kolem 10 000-20 000 mIU/ml zůstávají až do konce gravidity.
Po potratu či porodu klesne hCG v krvi k neměřitelným hodnotám za 40dní. Snaha o graviditu hned v následujícím cyklu po potratu není zcela optimální, doporučuje se vyčkat  3 – 6 měsíců. Pokud k těhotenství přesto dojde, nelze stran sledování vývoje těhotenství brát v úvahu pouze  hodnotu hCG, ale je nutno vycházet zejména z ultrazvukového nálezu.
Zvýšenou koncentraci hCG  lze zjistit u vícečetného těhotenství, u mola hydatidosa a některých nádorů. Snížené hodnoty se objevují u mimoděložního těhotenství či hrozícího potratu.
Odpovídala MUDr. Denisa Petrovová

Jsem těhotná, když je jeden těhotenský test ze tří testů pozitivní? Mohla jsem otěhotnět den před menstruací?

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu být těhotná, když den před menzes s partnerem proběhla přerušovaná soulož a předčasná ejakulace do pochvy. Den na to jsem měla menzes, ale trochu slabší a kratší než obvykle. Asi týden mám návaly nevolnosti a pnutí v prsou. Jeden těhotenský test ze tří mi vyšel pozitivní, ale hodně slabě a clearblue neprokázal nic. Miminko bych chtěla, ale mohu se těšit? V pátek jdu ke svému gynekologovi a zajímalo by mě, zda to bude viditelné a zda je tu nějaká možnost těhotenství. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď: Dobrý den, pokud dojde k nechráněnému pohlavnímu styku kdykoliv během měsíce, nedá se nikdy těhotenství vyloučit. Samozřejmě největší pravděpodobnost otěhotnění je v době ovulace, tj. 13 - 14. den menstruačního cyklu (počítá se od 1. dne menses), ale vzhledem k tomu, že spousta žen má nepravidelný menstruační cyklus a sama neví, kdy ovulace nastala, nelze na tzv. „plodné“ dny spoléhat. Pozitivní těhotenský test může znamenat těhotenství, ale může se jednat také o falešně pozitivní těhotenský test, protože těhotenské testy z moče nejsou nikdy 100%. Všeobecně většina těhotenských testů může prokázat graviditu cca 16 dní od početí, krevní testy samozřejmě dříve. Nejlepší je zajít za svým gynekologem a nechat si v případě pozitivního testu z moče odebrat hCG z krve.
MUDr. Veronika Ťápalová

Těhotenský test - diskuze

Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran: 4  (diskuzí: 31)
4 | 3 | 2 | 1 |
 • Těhotenský test
  Dobrý den,
  měla bych dotaz ohledně těhoteského testu. V sobotu jsme měla mít menstruaci, stále jsme ji nedostala. V pondělí jsme si udělala test a mám tam slaboulinkého tzv.ducha. V úterý jsem si test udělala znova a tzv.duch se objevil znova jen mi přijde, že je viditelnější než v pondělí. Bolí mě bradavky a stále v podbříšku, jako bych to měla každou chvilku dostat. Můžete mi prosím poradit, jak mám postupovat? Děkuji za laskavou odpověď.
  monika.hurtova   28.10.2014 16:53:47, reakcí: 7, poslední: 29.10.2014 22:01:33
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
  • \ RE: Těhotenský test
   Objednala bych se ke gynekologovi, ať těhotenství potvrdí.
   Calamity J.   28.10.2014 17:12:53
   reagovat | URL příspěvku
   • \ RE: Těhotenský test
    Dobrý den, děkuji Vám. Nevíte, jak dlouho trvají výsledky? Myslíte, že tu nějaká šance, že bych mohla být těhotná je? Děkuji Vám.
    monika.hurtova   28.10.2014 18:16:04
    reagovat | URL příspěvku
    • \ RE: Těhotenský test
     Ještě je relativně brzo aby bylo něco na ultrazvuku vidět, může odebrat krev a nejpozději do druhého dne jsou výsledky jak je vysoká hladina hCG hormonu. Zavolejte si svému gynekologovi a domluvte se přímo se sestřičkou kdy dojít aby už bylo na ultrazvuku něco vidět. Pravděpodobnost že jste těhotná je hodně vysoká 
     Ady.S   28.10.2014 18:25:31
     reagovat | URL příspěvku
     • \ RE: Těhotenský test
      Dobrý večer, myslíte? Já bych byla za to moc ráda, protože si to s manželem moc přejeme :)Kéž by to vyšlo :)
      monika.hurtova   28.10.2014 18:34:52
      reagovat | URL příspěvku
  • \ RE: Těhotenský test
   Dobrý den,
   dneska ráno jsem si udělala digitální těhotenský test ClearBlue, který zjistí i počet týdnů těhotenství. Vyšlo mi, že jsem těhotná a že jsem 2-3 tt. Ráno jsem volala doktorce a chtěla jsem se objednat na krevní testy a sestřička mi řekla, že to není nutné, pokud mi těhotenský test vyšel pozitivně. Měla jsem za to, že se na krevní testy chodí. Objednala mě za 14dní na ultrazvuk :) Tak doufám, že vše dopadne v pořádku :)
   monika.hurtova   29.10.2014 10:13:15
   reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran: 4  (diskuzí: 31)
4 | 3 | 2 | 1 |

Na Baby On Line to žije

Kdo je přihlášen ONLINE?

(v seznamu se objevíte, jste-li přihlášen/a a v nastavení máte tuto funkci zakliknutou)

Baby On Line vám nabízí mnohem více

 • Porod

  Předporodní příprava krok za krokem. Jak se připravit na porod? Co si mám vzít do porodnice? Co je porodní plán?

 • Žena po 40

  Minus 8 let, 4 kg, 10 cm v pase. Recept, který funguje! Zkuste to i Vy! Stojí to za to!

 • Poznáváme BOL

  Jsem na Baby on line poprvé. Jak se orientovat na našich stránkách? Je to snadné. Přečtěte si praktický návod.

 • Celebrity na BOL

  Rozhovor s Tomiem Okamurou. Střípky z jeho osobního života a jiné zajímavosti.