Těhotenský test

   
 1. Na jakém principu těhotenský test pracuje?
 2. Kdy si udělat těhotenský test?
 3. Jak těhotenský test provádět?
 4. Spolehlivost těhotenských testů: Může být těhotenský test negativní, i když jsem těhotná?
 5. Může být pozitivní těhotenský test, i když těhotná nejsem?
 6. Vaše dotazy

Na jakém principu těhotenský test pracuje?

U těhotné ženy dochází již po zhruba 8-9 dnech po uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulace) a následném oplození k tvorbě hCG  buňkami budoucí placenty. hCG znamená human Chorionic Gonadotropin, neboli lidský choriogonadotropin, zjednodušeně také těhotenský hormon. Ten se začíná přibližně 8-9 dní po ovulaci a oplodnění vajíčka vylučovat v takovém množství, že je detekovatelný v moči a posléze i v krvi.
A právě setkání moči těhotné ženy s protilátkou proti tomuto hormonu způsobí zbarvení druhého proužku na testu.

Kdy si udělat těhotenský test?

Kdo nevydrží, tak může zkusit těhotenský test již první den vynechání menstruace. Jinak je vhodné počkat např. 3 dny. Je pochopitelné, že některé ženy, které nemohou delší dobu otěhotnět, se test snaží provádět již 3. den po souloži, ale takovéto testování skutečně pozbývá smyslu.

Jak těhotenský test provádět?

1. Nejlépe ráno, v ranní moči je nejvyšší koncentrace těhotenského hormonu.
2. Nejvhodnější je zachytit do připravené nádoby střední proud moči, s tou pak manipulovat dle návodu v testu.
3. Test nesmí být před testováním uložen v příliš vlhké místnosti nebo vystaven nadměrnému teplu - nemusel by díky tomu být funkční.
4. Postupujte zcela dle přiloženého návodu, testy se mohou v drobnostech lišit (v závislosti na výrobci).

Spolehlivost těhotenských testů: Může být těhotenský test negativní, i když jsem těhotná?

Ano, může. V tomto případě vyčkejte, pokud se ani za další 3 dny nedostaví menstruace, test opakujte.

Může být pozitivní těhotenský test, i když těhotná nejsem?

Test může být někdy tzv. falešně pozitivní těhotenský test, proto je při jakýchkoli nejasnostech vhodné doplnit vyšetření hCG z krve.
Někdy také může dojít k oplození vajíčka, jeho uhnízdění v děloze, ale vývoj zárodku plodu se zastaví hned na počátku, odumře a posléze dojde k menstruaci např. s týdenním zpožděním.

Autorka: MUDr. Denisa Petrovová

Těhotenský test - Vaše dotazy:

Jak se v souvislosti s potratem pohybuje koncentrace hCG?

Dotaz: Dobrý den, doufám, že jsem hledala správně, ale nepodařilo se mi najít něco bližšího o hodnotě hCG. Ráda bych se dozvěděla hodnoty v různých fázích těhotenství, jak stoupá a jakým tempem klesá po porodu anebo po potratu.
Zajímalo by mě, kdy bude těhotenský test objektivní po prodělaném potratu, když se znovu pokoušíme o miminko hned v následujícím cyklu.
Tabulku s vysvělivkami jsem však zatím nenašla a moje doktorka na toto nemá asi moc času, i když mi vše vysvětuje celkem pečlivě.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Těhotenský hormon (lidský choriogonadotropin - hCG) lze z krve matky zjistit nejdříve 8. - 9. den po ovulaci, dříve je jeho koncentrace tak malá, že je pod hranicí citlivosti současných vyšetřovacích metod. Koncentrace hCG dosahuje 2 týdny po ovulaci hodnot kolem 100mIU/ml, dále se zdvojnásobuje vždy za 2dny. Nejvyšší koncentrace dosahuje  v  9. - 10. týdnu těhotenství, tj. 60 000 - 90 000 mIU/ml, pak koncentrace klesá a hodnoty kolem 10 000-20 000 mIU/ml zůstávají až do konce gravidity.
Po potratu či porodu klesne hCG v krvi k neměřitelným hodnotám za 40dní. Snaha o graviditu hned v následujícím cyklu po potratu není zcela optimální, doporučuje se vyčkat  3 – 6 měsíců. Pokud k těhotenství přesto dojde, nelze stran sledování vývoje těhotenství brát v úvahu pouze  hodnotu hCG, ale je nutno vycházet zejména z ultrazvukového nálezu.
Zvýšenou koncentraci hCG  lze zjistit u vícečetného těhotenství, u mola hydatidosa a některých nádorů. Snížené hodnoty se objevují u mimoděložního těhotenství či hrozícího potratu.
Odpovídala MUDr. Denisa Petrovová

Jsem těhotná, když je jeden těhotenský test ze tří testů pozitivní? Mohla jsem otěhotnět den před menstruací?

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu být těhotná, když den před menzes s partnerem proběhla přerušovaná soulož a předčasná ejakulace do pochvy. Den na to jsem měla menzes, ale trochu slabší a kratší než obvykle. Asi týden mám návaly nevolnosti a pnutí v prsou. Jeden těhotenský test ze tří mi vyšel pozitivní, ale hodně slabě a clearblue neprokázal nic. Miminko bych chtěla, ale mohu se těšit? V pátek jdu ke svému gynekologovi a zajímalo by mě, zda to bude viditelné a zda je tu nějaká možnost těhotenství. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď: Dobrý den, pokud dojde k nechráněnému pohlavnímu styku kdykoliv během měsíce, nedá se nikdy těhotenství vyloučit. Samozřejmě největší pravděpodobnost otěhotnění je v době ovulace, tj. 13 - 14. den menstruačního cyklu (počítá se od 1. dne menses), ale vzhledem k tomu, že spousta žen má nepravidelný menstruační cyklus a sama neví, kdy ovulace nastala, nelze na tzv. „plodné“ dny spoléhat. Pozitivní těhotenský test může znamenat těhotenství, ale může se jednat také o falešně pozitivní těhotenský test, protože těhotenské testy z moče nejsou nikdy 100%. Všeobecně většina těhotenských testů může prokázat graviditu cca 16 dní od početí, krevní testy samozřejmě dříve. Nejlepší je zajít za svým gynekologem a nechat si v případě pozitivního testu z moče odebrat hCG z krve.
MUDr. Veronika Ťápalová

Mohu být i přes negativní krevní test těhotná?

Dotaz: Dobrý den, pane doktore, chtěla bych Vás poprosit o radu. Snažíme se s přítelem o miminko již 8 měsíců. Menstruaci mám pravidelnou již 15 let (odchylka max. 2 dny). Poslední menstruaci jsem měla před dvěma měsíci a od té doby doposud nepřišla. Před několika dny jsem měla mírné špinění, které již v tuto chvíli nemám. Těhotenské testy si dělám každý druhý den a vždy jsou negativní. Včera jsem byla u mé paní doktorky, která na ultrazvuku objevila v děloze malou tečku velikosti 1 mm. Zároveň provedla odběr krve, který je však negativní. Zároveň mi před 6 měsíci byl zjištěn myom intramurální o velikosti 3 cm. Je možné na základě uvedených informací i přes negativní test krve být těhotná?

Odpověď: Dobrý den, pokud i krevní test je negativní, těhotenství je prakticky vyloučeno. Nepravidelná menstruace má tedy asi jinou příčinu a je potřeba s Vaším gynekologem po ní pátrat dál.
MUDr. Veronika Ťápalová

Zdravé těhotenství

 

Publikace ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ

představení knihy o výživě, vaření a cvičení v těhotenství, s recepty

Unikátní publikace Zdravé těhotenství pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to! 

Naučte se zdravě vařit již před narozením miminka! Co se před porodem naučíte, s miminkem jako když najdete!

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

 

Těhotenský test - diskuze

Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran: 4  (diskuzí: 38)
4 | 3 | 2 | 1 |
 • Dobrý den, 2.11. jsem očekávala menses (MC 31dní), která se však nedostavila. Dnes ráno jsem dělala těhotenský test, který byl negativní. Je tu ještě šance, že mohu být těhotná? Kromě tot, že se měsíčky nedostvily, mám dlouho nafouklé břicho, občas mne píchá v podbříšku, jsem unavená více než obvykle a mám velikou chuť k jídlu. Miminko bych moc chtěla, jedna / na testu mě vždy zklame. Je ještě šance, že se druhá čárka objeví, nebo už nemám doufat.
  mischa727   07.11.2015 21:19:23, reakcí: 1, poslední: 08.11.2015 12:04:19
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
  • \ RE:
   Dobrý den, může se stát, že test bude ještě negativní, pokud máte zpoždění jen pět dní. Těhotenství může být mladší, nemusela jste otěhotnět 14. den menstruačního cyklu. Udělejte si test ještě za pár dní znovu.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   08.11.2015 12:04:19
   reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mě těhotenský test ukáže výsledek když si ho udělám 14 dní před očekávanou menstruací ??? Zkoušela jsem ho včera a byl negativní , je i tak možné že bych byla těhotná ???? Děkuji
  AnetteŠ   15.07.2015 15:13:04, reakcí: 1, poslední: 15.07.2015 15:29:38
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
 • Zdravím,
  Chtěla bych se zeptat,jestli je možné,že i přes negativ.těhu test být těhotná.S přítelem si miminko strašně přejeme a snažíme se o něj,co nejvíce to jde :-) Perioda se nedostavila jako obvykle. Už týden před očekávanou periodou jsem měla příznaky (pocit na zvracení a omdlení,pálení žáhy,časté močení,chvilkové bolesti břicha a hlavy a také únava. Tt. jsem si dělala 3.den po spoždění MS (během dne) a dnes 4.den po spoždění (ráno).Vyšly mi negativní.Může to být tím,že mám v moči ještě málo hCG??Včera jsem volala na gynekologii a tam mi řekli,že si mám nejdřív udělat tt. a dnes maximálně zítra jim zavolat.MS mám pravidelnou maximálně o jeden den dříve.(26.-27.) Nevíme si rady Děkuji,za rady.
  Kriss0601   01.07.2015 15:52:02, reakcí: 2, poslední: 01.07.2015 18:37:54
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
 • Dobrý den chtěla bych se zeptat kdy si mam udělat těhotenský test kdyš moje menstruace je nepravidelná a musím brát prášky na srovnání 
  Verunka999   25.05.2015 18:19:19
  reagovat | URL příspěvku
 • dobrý den, mestruaci jsem mela dostat před 4 dny, ale pořád nic.. jen mě bolí občas záda jako bych jí měla každou chvíli dostat. dělalal jsem si Tt, ale byl negativní jiné příznaky na těhotenství nemám.. je přesto možné že můžu být těhotná.
  breberunka13   02.05.2015 21:12:18
  reagovat | URL příspěvku
 • Těhotenský test
  Dobrý den chtěla jsem se zeptat kdybych si chtěla udelat těhotenskej test ale nevim jakej,protože když jsem si dělala po každé test a vyšlo mi že nejsem ale pokaždé jsem těhotná byla zkoušela jsem si dělat několik testu a pokaždé mi vyšlo že nejsem,a nakonec mám už dvě děti,pokoušíme se s manželem ještě o jedno miminko ale nevim jakej test si mám udělat abych zjistila že jsem nebo né,pobolívá mě podbřišku a trochu prsa ale menstruaci mám dostat až v lednu kolem toho 8.ledna tak nevim.Děkuji za poradu Veronika 
  srdíčkoveronika   28.12.2014 17:42:55, reakcí: 2, poslední: 29.12.2014 11:02:31
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
  • \ RE: Těhotenský test
   Záleží kdy se test dělá jestli, pokuď jste pokaždé zkoušela ještě před případným příchodem MS tak test opravdu nemusel nic ukázat a momentálně do 8.1. je sakra daleko aby už teď test něco ukázal.Možná krev u doktora. Mě vždycky stačil obyč test dělaný den dva po zmeškané MS. A občas se stane že některým test ukáže graviditu až v 8tt.
   Ady.S   28.12.2014 21:07:44
   reagovat | URL příspěvku
  • \ RE: Těhotenský test
   Dobrý den,
   dotazy nyní odpovídáme prostřednictvím poradny http://www.prochytrehlavicky.cz/poradna-babyonline/
   Vaše Babyonline
   Baby on line   29.12.2014 11:02:31
   reagovat | URL příspěvku
 • Možné těhotenství
  Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné že jsem těhotná ??Měla jsem teď problémy s ovulací a paní doktorka mi řekla, že až mi přijde menses, tak se mám dostavit na odběr krve a pak že půjdu na vyšetření HSG. Poslední menses jsem měla od 24.10. do 3.11. a od 24.11. užívám po domluvě se svou gynekoložkou NosiFol. Včera i dnes jsem si dělala ráno těhotenský test, neboť jsem ještě nedostala menses a všechny testy mi vyšly pozitivní. Je možné že jsem těhotná, nebo je to jen ,,planý poplach" ?? S přítelem se o miminko snažíme. A objednaná jsem na vyšetření až za 14 dní a ta nejistota je hrozná. Děkuji za odpověď a za příspěvky.
  Rady1991   04.12.2014 12:22:03
  reagovat | URL příspěvku
 • Těhotenský test
  Dobrý den,
  měla bych dotaz ohledně těhoteského testu. V sobotu jsme měla mít menstruaci, stále jsme ji nedostala. V pondělí jsme si udělala test a mám tam slaboulinkého tzv.ducha. V úterý jsem si test udělala znova a tzv.duch se objevil znova jen mi přijde, že je viditelnější než v pondělí. Bolí mě bradavky a stále v podbříšku, jako bych to měla každou chvilku dostat. Můžete mi prosím poradit, jak mám postupovat? Děkuji za laskavou odpověď.
  monika.hurtova   28.10.2014 16:53:47, reakcí: 13, poslední: 19.11.2014 20:20:13
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
  • \ RE: Těhotenský test
   Objednala bych se ke gynekologovi, ať těhotenství potvrdí.
   Calamity J.   28.10.2014 17:12:53
   reagovat | URL příspěvku
   • \ RE: Těhotenský test
    Dobrý den, děkuji Vám. Nevíte, jak dlouho trvají výsledky? Myslíte, že tu nějaká šance, že bych mohla být těhotná je? Děkuji Vám.
    monika.hurtova   28.10.2014 18:16:04
    reagovat | URL příspěvku
    • \ RE: Těhotenský test
     Ještě je relativně brzo aby bylo něco na ultrazvuku vidět, může odebrat krev a nejpozději do druhého dne jsou výsledky jak je vysoká hladina hCG hormonu. Zavolejte si svému gynekologovi a domluvte se přímo se sestřičkou kdy dojít aby už bylo na ultrazvuku něco vidět. Pravděpodobnost že jste těhotná je hodně vysoká 
     Ady.S   28.10.2014 18:25:31
     reagovat | URL příspěvku
     • \ RE: Těhotenský test
      Dobrý večer, myslíte? Já bych byla za to moc ráda, protože si to s manželem moc přejeme :)Kéž by to vyšlo :)
      monika.hurtova   28.10.2014 18:34:52
      reagovat | URL příspěvku
  • \ RE: Těhotenský test
   Dobrý den,
   dneska ráno jsem si udělala digitální těhotenský test ClearBlue, který zjistí i počet týdnů těhotenství. Vyšlo mi, že jsem těhotná a že jsem 2-3 tt. Ráno jsem volala doktorce a chtěla jsem se objednat na krevní testy a sestřička mi řekla, že to není nutné, pokud mi těhotenský test vyšel pozitivně. Měla jsem za to, že se na krevní testy chodí. Objednala mě za 14dní na ultrazvuk :) Tak doufám, že vše dopadne v pořádku :)
   monika.hurtova   29.10.2014 10:13:15
   reagovat | URL příspěvku
   • \ RE: Těhotenský test
       
    jak to dopadlo? urcite dobre ze?
    chezzie   19.11.2014 09:49:48
    reagovat | URL příspěvku
    • \ RE: Těhotenský test
     Dobrý den,
     vše naštěstí dopadlo v pořádku a dneska jsem v 8tt (7+2). Mám obrovskou radost a když jsem viděla prcka na ultrazvuku jak mu tluče srdíčko málem jsem se rozbrečela :) Byl to nádherný zážitek. 2.12. jsem objednaná na další ultrazvuk a to by měl být prcek zas o něco větší. Teď se každý den modlím, aby bylo vše v pořádku a už bych i přála, aby ty 3 měsíce už byly za mnou a těhotenství probíhalo tak, jak má :)
     monika.hurtova   19.11.2014 10:05:04
     reagovat | URL příspěvku
     • \ RE: Těhotenský test
      tak gratuluji k tehu  
      kdy mas termin?
      kdybys potrebovala pak s necim poradit, zeptat, podelit se o radost z briska,
      tak tu jsou v diskuzi tehu kolonky
      http://www.babyonline.cz/diskuzni-klub/tehotenstvi
      chezzie   19.11.2014 11:06:38
      reagovat | URL příspěvku
      • \ RE: Těhotenský test
       Moc děkuji   zatím mi doktor, řekl, že je to na stanovení termínu ještě brzy, ale podle výpočtu to vychází na 4.7.2015  
       Třeba už se termín porodu dozvím toho 2.prosince to bych měla být na začátku 10tt.
       Ještě jednou moc děkuji za typ diskuze  
       monika.hurtova   19.11.2014 12:47:12
       reagovat | URL příspěvku
       • \ RE: Těhotenský test
        Termín porodu se stanovuje podle poslední MS, pokuď podle ultrazvuku stáří plodu neodpovídá stanoví se přesnější datum při ultrazvuku ve 12tt. Přeji aby vše probíhalo tak jak má
        Ady.S   19.11.2014 18:50:18
        reagovat | URL příspěvku
        • \ RE: Těhotenský test
         Termín porodu je vypočítán podle poslední MS a právě to vychází na začátek července. A moc děkuji, také si přeji, aby vše probíhalo tak, jak má :)
         monika.hurtova   19.11.2014 20:20:13
         reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran: 4  (diskuzí: 38)
4 | 3 | 2 | 1 |

Na Baby On Line to žije

Musíte se s dětmi pravidelně učit nebo jim kontrolovat věci do školy? Dělali to tak i Vaši rodiče?

Celkem hlasovalo: 817

Kdo je přihlášen ONLINE?

(v seznamu se objevíte, jste-li přihlášen/a a v nastavení máte tuto funkci zakliknutou)

Baby On Line vám nabízí mnohem více

 • Těhotenství

  Těhotenství týden po týdnu. Sledujte, jak se Vaše miminko v bříšku vyvíjí a roste a co se děje s Vámi.

 • Poznáváme BOL

  Co se dnes děje na Baby on line? Jaké nové příspěvky si můžete dnes přečíst? Mrkněte na fotky a blogy.

 • Diskuzní klub

  Diskuze DNE - každý den nové téma! Zapojte se i Vy a podělte se o svůj názor. Nebojme se diskutovat!

 • Soutěže

  Aktuální soutěže. Soutěžte s námi o zajímavé ceny. Podívejte se, o co soutěžíme nyní. Držíme Vám palce!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace