Těhotenský test

Ve zkratce pro tatínky

 1. Na jakém principu těhotenský test pracuje?
 2. Kdy si udělat těhotenský test?
 3. Jak těhotenský test provádět?
 4. Spolehlivost těhotenských testů: Může být těhotenský test negativní, i když jsem těhotná?
 5. Může být pozitivní těhotenský test, i když těhotná nejsem?
 6. Vaše dotazy

Na jakém principu těhotenský test pracuje?

U těhotné ženy dochází již po zhruba 8-9 dnech po uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulace) a následném oplození k tvorbě hCG  buňkami budoucí placenty. hCG znamená human Chorionic Gonadotropin, neboli lidský choriogonadotropin, zjednodušeně také těhotenský hormon. Ten se začíná přibližně 8-9 dní po ovulaci a oplodnění vajíčka vylučovat v takovém množství, že je detekovatelný v moči a posléze i v krvi.
A právě setkání moči těhotné ženy s protilátkou proti tomuto hormonu způsobí zbarvení druhého proužku na testu.

Kdy si udělat těhotenský test?

Kdo nevydrží, tak může zkusit těhotenský test již první den vynechání menstruace. Jinak je vhodné počkat např. 3 dny. Je pochopitelné, že některé ženy, které nemohou delší dobu otěhotnět, se test snaží provádět již 3. den po souloži, ale takovéto testování skutečně pozbývá smyslu.

Jak těhotenský test provádět?

1. Nejlépe ráno, v ranní moči je nejvyšší koncentrace těhotenského hormonu.
2. Nejvhodnější je zachytit do připravené nádoby střední proud moči, s tou pak manipulovat dle návodu v testu.
3. Test nesmí být před testováním uložen v příliš vlhké místnosti nebo vystaven nadměrnému teplu - nemusel by díky tomu být funkční.
4. Postupujte zcela dle přiloženého návodu, testy se mohou v drobnostech lišit (v závislosti na výrobci).

Spolehlivost těhotenských testů: Může být těhotenský test negativní, i když jsem těhotná?

Ano, může. V tomto případě vyčkejte, pokud se ani za další 3 dny nedostaví menstruace, test opakujte.

Může být pozitivní těhotenský test, i když těhotná nejsem?

Test může být někdy tzv. falešně pozitivní těhotenský test, proto je při jakýchkoli nejasnostech vhodné doplnit vyšetření hCG z krve.
Někdy také může dojít k oplození vajíčka, jeho uhnízdění v děloze, ale vývoj zárodku plodu se zastaví hned na počátku, odumře a posléze dojde k menstruaci např. s týdenním zpožděním.

Autorka: MUDr. Denisa Petrovová

Těhotenský test - Vaše dotazy:

Jak se v souvislosti s potratem pohybuje koncentrace hCG?

Dobrý den, doufám, že jsem hledala správně, ale nepodařilo se mi najít něco bližšího o hodnotě hCG. Ráda bych se dozvěděla hodnoty v různých fázích těhotenství, jak stoupá a jakým tempem klesá po porodu anebo po potratu.
Zajímalo by mě, kdy bude těhotenský test objektivní po prodělaném potratu, když se znovu pokoušíme o miminko hned v následujícím cyklu.
Tabulku s vysvělivkami jsem však zatím nenašla a moje doktorka na toto nemá asi moc času, i když mi vše vysvětuje celkem pečlivě.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Těhotenský hormon (lidský choriogonadotropin - hCG) lze z krve matky zjistit nejdříve 8. - 9. den po ovulaci, dříve je jeho koncentrace tak malá, že je pod hranicí citlivosti současných vyšetřovacích metod. Koncentrace hCG dosahuje 2 týdny po ovulaci hodnot kolem 100mIU/ml, dále se zdvojnásobuje vždy za 2dny. Nejvyšší koncentrace dosahuje  v  9. - 10. týdnu těhotenství, tj. 60 000 - 90 000 mIU/ml, pak koncentrace klesá a hodnoty kolem 10 000-20 000 mIU/ml zůstávají až do konce gravidity. Po potratu či porodu klesne hCG v krvi k neměřitelným hodnotám za 40dní. Snaha o graviditu hned v následujícím cyklu po potratu není zcela optimální, doporučuje se vyčkat  3 – 6 měsíců. Pokud k těhotenství přesto dojde, nelze stran sledování vývoje těhotenství brát v úvahu pouze  hodnotu hCG, ale je nutno vycházet zejména z ultrazvukového nálezu. Zvýšenou koncentraci hCG  lze zjistit u vícečetného těhotenství, u mola hydatidosa a některých nádorů. Snížené hodnoty se objevují u mimoděložního těhotenství či hrozícího potratu. Odpovídala MUDr. Denisa Petrovová

Jsem těhotná, když je jeden těhotenský test ze tří testů pozitivní? Mohla jsem otěhotnět den před menstruací?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu být těhotná, když den před menzes s partnerem proběhla přerušovaná soulož a předčasná ejakulace do pochvy. Den na to jsem měla menzes, ale trochu slabší a kratší než obvykle. Asi týden mám návaly nevolnosti a pnutí v prsou. Jeden těhotenský test ze tří mi vyšel pozitivní, ale hodně slabě a clearblue neprokázal nic. Miminko bych chtěla, ale mohu se těšit? V pátek jdu ke svému gynekologovi a zajímalo by mě, zda to bude viditelné a zda je tu nějaká možnost těhotenství. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď: Dobrý den, pokud dojde k nechráněnému pohlavnímu styku kdykoliv během měsíce, nedá se nikdy těhotenství vyloučit. Samozřejmě největší pravděpodobnost otěhotnění je v době ovulace, tj. 13 - 14. den menstruačního cyklu (počítá se od 1. dne menses), ale vzhledem k tomu, že spousta žen má nepravidelný menstruační cyklus a sama neví, kdy ovulace nastala, nelze na tzv. „plodné“ dny spoléhat. Pozitivní těhotenský test může znamenat těhotenství, ale může se jednat také o falešně pozitivní těhotenský test, protože těhotenské testy z moče nejsou nikdy 100%. Všeobecně většina těhotenských testů může prokázat graviditu cca 16 dní od početí, krevní testy samozřejmě dříve. Nejlepší je zajít za svým gynekologem a nechat si v případě pozitivního testu z moče odebrat hCG z krve.
MUDr. Veronika Ťápalová

Mohu být i přes negativní krevní test těhotná?

Dobrý den, pane doktore, chtěla bych Vás poprosit o radu. Snažíme se s přítelem o miminko již 8 měsíců. Menstruaci mám pravidelnou již 15 let (odchylka max. 2 dny). Poslední menstruaci jsem měla před dvěma měsíci a od té doby doposud nepřišla. Před několika dny jsem měla mírné špinění, které již v tuto chvíli nemám. Těhotenské testy si dělám každý druhý den a vždy jsou negativní. Včera jsem byla u mé paní doktorky, která na ultrazvuku objevila v děloze malou tečku velikosti 1 mm. Zároveň provedla odběr krve, který je však negativní. Zároveň mi před 6 měsíci byl zjištěn myom intramurální o velikosti 3 cm. Je možné na základě uvedených informací i přes negativní test krve být těhotná?

Odpověď: Dobrý den, pokud i krevní test je negativní, těhotenství je prakticky vyloučeno. Nepravidelná menstruace má tedy asi jinou příčinu a je potřeba s Vaším gynekologem po ní pátrat dál.
MUDr. Veronika Ťápalová

Inzerce

Zdravé těhotenstvíPublikace ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ

představení knihy o výživě, vaření a cvičení v těhotenství, s recepty

Unikátní publikace Zdravé těhotenství pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!

Naučte se zdravě vařit již před narozením miminka! Co se před porodem naučíte, s miminkem jako když najdete!

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

wwww.zdravetehotenstvi.cz.

 

Ve zkratce pro tatínky

Těhotenský test reaguje na těhotenský hormon v moči, kterým je lidský choriogonadotropin hCG. Test je vhodné provádět až po vynechání menstruace, lépe až 3. den po vynechání. Provádí se ráno, kdy je hladina hormonu v moči nejvyšší. Zachytit do lahvičky – např. od léků – je vhodné střední proud moči. U všech testů, mohou se odlišovat, je nutné si přečíst návod a postup při jeho vyhodnocení. JM

Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Těhotenský test - diskuze

Vložit příspěvekVšechny diskuze
 • mizejici carka
  dobry den chci se zeptat delala sem si pred dvema dny test nejdriv vecer a pak rano vsechny vysli pozitivni i kdyz ta druha carka byla o trochu tenci delala jsem si mamatest a gravitest vsech 5 testu pozitivnich den pote jsem si delala dalsi a byl negativni pak jeste vecer tez mamatest a opet negativni uz 4 test ..:( druha carka byla malinko videt spis duch ale opravdu malo..na gyndu jdu az v utery a nemuzu to vydrzet..myslite ze jsem tehotna nebo ne?? dekuji
  liquid2325   | 18.06.2016 19:56:03
  Reagovat | URL příspěvku
 • Těhotenský test - příliš brzo
  Zdravím Vás,
  s přítelem se snažíme o miminko, a až tak moc se těšíme, že jsem si udělala test dnes, i když mám mít další menstruaci až za týden. Jeho výsledek byl negativní. Je to tím že je ještě velmi brzo na testování, nebo je velmi pravděpodobné že ukázal správný výsledek?
  Barušák1991   | 15.05.2016 21:37:16 | Reakcí: 1, poslední: 16.05.2016 07:59:58
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Dobrý den,s přítelem chceme miminko. V Lednu jsem přestala brát Antikoncepci. Chtěla bych se zeptat,jak dlouho po ukončení užívání Antikoncepce ještě působí?
  Mám 10 dní zpoždění menstruace,dnes jsem si dělala Teh. test,ale vyšel negativně. Můžu být těhotná? Mám se obrátit na gynekologa? Děkuji za odpověď.
  Barbora96   | 13.04.2016 16:29:16 | Reakcí: 1, poslední: 14.04.2016 15:01:18
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Dobrý den, účinek antikoncepce končí prakticky s koncem jejího užívání, jak jste se určitě dočetla v příbalovém letáku. Otázka je, za jak dlouho po skončení užívání se objeví ovulační cykly - to může být individuální. Může to být ihned, ale také to může několik měsíců trvat.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   | 14.04.2016 15:01:18
   Reagovat | URL příspěvku
 • Poradte prosím
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Dnes jsem si dělala tt . mám 23 d od menzesu a v době plodných dnů a ovulace jsem se s přítelem mazlili, chceme miminko. Po týdnu me bolela prsa, hlava a pobolívá mě v podbříšku.
  Dnes jsem si udelala tt ale nevím jestli jsem těhotna, jetli je pozitivní ... druhá čárka naskočila ale je nějaká tenčí jako vlas a místo toho aby byla ružova ,je hnědá... udělala jsem si hned poté dalsí a to same ... jedna se o pozitivní test ? .. :) děkuji :)
  12lenka34   | 01.04.2016 16:57:24 | Reakcí: 3, poslední: 02.04.2016 10:52:24
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Poradte prosím
   Kolikátý den cyklu to bylo? V den, kdy měla přijít další menstruace? Cyklus se počítá od prvního dne poslední menstruace. Zopakovala bych si test za 5 dní znovu. Držím palce :-).
   Calamity J.   | 01.04.2016 17:05:36
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Poradte prosím
    bylo to 23 dc - a16 dc jsem ovulovala a behem toho jsem se mazlili ... ta čarečka je fakticky moc tenouka jako kdyby ste psala prupiskou a je hnedá ... mám stach že je to chybný test .. ale že by byly oba chybné ? dělala jsem si mamatest a oba stejne .. klidne bych tu dala fotku ale nevim jak na to ...
    12lenka34   | 01.04.2016 18:12:42
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Poradte prosím
     23. den cyklu je na test ještě brzy - viz článek nad touto diskuzí, první pozitivní výsledek, pokud k oplození došlo, lze čekat až v předpokládaný den začátku další menstruace. Fotky se dávají do fotogalerie, ale opravdu bych s tím testem ještě počkala.
     Calamity J.   | 02.04.2016 10:52:24
     Reagovat | URL příspěvku
 • Zpožděná menstruace
  Dobrý den,
  za poslední zhruba 4 měsíce mi přišla menstruace každý měsíc vždy o něco dříve. V tomto měsíci mám poprvé zpoždění (zatím tedy jen 2 dny, ale je to neobvyklé). Je možné, že se jedná o nějakou formu srovnání cyklu nebo je možné těhotenství? Děkuji za odpověď.
  mmacet   | 21.03.2016 01:58:04 | Reakcí: 1, poslední: 22.03.2016 07:24:36
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Zpožděná menstruace
   Dobrý den, možné jsou obě varianty. Pokud budete mít zpoždění týden a více, udělejte si těhotenský test.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   | 22.03.2016 07:24:36
   Reagovat | URL příspěvku
 • Jsem těhotná?
  Prosím o radu....už je to 11dni co jsem nedostala menstruaci a už jsem si dělala 2 tehotenske testy a oba byli negativní. Je možný že jsem těhotná? Jinak se cítím furt stejně, nezaznamenala jsem na sobě žádné změny. Antikoncepci neberu 8 měsíců, právě, že se o miminko snažíme.
  Petula90   | 04.03.2016 18:15:31 | Reakcí: 1, poslední: 06.03.2016 09:51:22
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Jsem těhotná?
   Dobrý den, pokud máte již 11 dní zpoždění menstruace, tak by již měl být v případě těhotenství těhotenský test pozitivní. 11 dní už je dostatečně dlouhá doba. Ale klidně jej ještě za pár dní zopakujte, kdyby menses nepřišla.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   | 06.03.2016 09:51:22
   Reagovat | URL příspěvku
 • Prosím o radu
  Dobrý den, v prosinci jsem vysadila prášky, v lednu 24. - 28. 1.2016 jsem měla menstruaci, nyní mám zpoždění 5 den, v pondeli 22.2. jsem si delala test druha carka byla mini, boli me prsa, mam ranni nevolnost, jsem unavena,obcas me picha vlevo vpravo vajecniky, podle pani doktorky jsem si mela udelat test jestli se potvrdi dve carky, delala jsem si test a nic tam neni, dnes 25.2. jsem malinko spinila, jsem unavena, myslite, ze je sance, zda mohu byt tehotna, i kdyz test je negativni? dekuji za odpoved
  aneska.novotna   | 25.02.2016 12:57:37 | Reakcí: 1, poslední: 26.02.2016 06:13:19
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Prosím o radu
   Dobrý den, pokud je test negativní a malá šance na těhotenství. Spíš můžete mít rozhozené hormonální hladiny a tím se můžou vysvětlit vaše potíže, které zmiňujete. Pokud byla druhá čárka jednu chvíli slabě pozitivní, pak to mohla být chyba nebo jste možná těhotná byla, ale pouze v začátku a poté gravidita spontánně skončila. Možné jsou obě varianty.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   | 26.02.2016 06:13:19
   Reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den, chci se zeptat 15.1.2016 byla poslední menstruace a ted mám 3 dny zpoždění je možné že jsem Těhu?.. test jsem si dělala, ale byl negativní. v lednu jsem byla na laparce na odstranění srůstů a 14.1 jsme s přítelem měli pohlavní styk. Po jaké době je možné vidět na těhu testu //?. děkuji za odpověd 
  Katusqa92   | 09.02.2016 19:29:41 | Reakcí: 1, poslední: 10.02.2016 14:25:57
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Pokud máte 3 dny zpoždění, pak test by už mohl být pozitivní, ale pokud jste otěhotněla později než 14. den cyklu, pak ještě nemusí. Proto pokud se menstruace nedostaví a chcete mít jistotu, zopakujte test za pár dní znovu.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   | 10.02.2016 14:25:57
   Reagovat | URL příspěvku
 • těhotná?
  Dobrý den, měla jsem ted menstruaci o víkendu 14.-17.1. Jenže ted mám nevolnosti, je mi dobře ale jen pomyslím na jídlo či něco sním dělá se mi zle a občas zvracím, mám chutě na vše možné a plácat to... okolí i já už koketujeme s těhotenstvím. Antikoncepci beru, jenže i má kamarádka má přes anti 5 dětí! Jaká je možnost udělání si testu teď, ikdyž jsem již měla ms, ale testy jsou vždy po ms? Děti chceme až za tak 2 roky, ale teď? na gynekologii chci jít až v krajním případě. Děkuji moc za radu.
  SarkaBel   | 24.01.2016 15:21:54 | Reakcí: 1, poslední: 26.01.2016 12:08:24
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: těhotná?
   Dobrý den, pokud jste měla menstruaci minulý víkend, pak největší pravděpodobnost oplození je 14. den menstruačního cyklu, to je cca za týden. Může se stát, že ovulace nastane dříve a i dříve otěhotníte, ale i tak byste těhotenské příznaky tak brzy neměla, to není ani možné. Může ještě nastat varianta, že jste otěhotněla v předešlém cyklu a krvácení, které teď nastalo, byla pseudomenstruace. V tom případě pokud chcete mít jistotu, bude nejrozumnější si udělat těhotenský test.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   | 26.01.2016 12:08:24
   Reagovat | URL příspěvku
 • Pozitivní test
  Dobrý den.
  Chci se zeptat.28.řijna jsem byla na velkým potratu,potom jsem měla 5 dní menstruaci a do dnes už jsem ji nedostala,udělala jsem si dnes těhotenský test a vyšli mi 2 čárky,jedna slabá a druhá normalní.Mám se obávat že jsem znovu těhotná? Děkuji za odpověd.Je mi 18 let.
  Anet789   | 19.01.2016 16:55:37 | Reakcí: 1, poslední: 21.01.2016 20:37:21
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Pozitivní test
   Dobrý den, pokud máte pozitivní těhotenský test, byť jen slabě, pak jste pravděpodobně opět těhotná. možná by stálo za to popřemýšlet o nějakém druhu antikoncepce.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   | 21.01.2016 20:37:21
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce