Těhotenský test

   
 1. Na jakém principu těhotenský test pracuje?
 2. Kdy si udělat těhotenský test?
 3. Jak těhotenský test provádět?
 4. Spolehlivost těhotenských testů: Může být těhotenský test negativní, i když jsem těhotná?
 5. Může být pozitivní těhotenský test, i když těhotná nejsem?
 6. Vaše dotazy

Na jakém principu těhotenský test pracuje?

U těhotné ženy dochází již po zhruba 8-9 dnech po uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulace) a následném oplození k tvorbě hCG  buňkami budoucí placenty. hCG znamená human Chorionic Gonadotropin, neboli lidský choriogonadotropin, zjednodušeně také těhotenský hormon. Ten se začíná přibližně 8-9 dní po ovulaci a oplodnění vajíčka vylučovat v takovém množství, že je detekovatelný v moči a posléze i v krvi.
A právě setkání moči těhotné ženy s protilátkou proti tomuto hormonu způsobí zbarvení druhého proužku na testu.

Kdy si udělat těhotenský test?

Kdo nevydrží, tak může zkusit těhotenský test již první den vynechání menstruace. Jinak je vhodné počkat např. 3 dny. Je pochopitelné, že některé ženy, které nemohou delší dobu otěhotnět, se test snaží provádět již 3. den po souloži, ale takovéto testování skutečně pozbývá smyslu.

Jak těhotenský test provádět?

1. Nejlépe ráno, v ranní moči je nejvyšší koncentrace těhotenského hormonu.
2. Nejvhodnější je zachytit do připravené nádoby střední proud moči, s tou pak manipulovat dle návodu v testu.
3. Test nesmí být před testováním uložen v příliš vlhké místnosti nebo vystaven nadměrnému teplu - nemusel by díky tomu být funkční.
4. Postupujte zcela dle přiloženého návodu, testy se mohou v drobnostech lišit (v závislosti na výrobci).

Spolehlivost těhotenských testů: Může být těhotenský test negativní, i když jsem těhotná?

Ano, může. V tomto případě vyčkejte, pokud se ani za další 3 dny nedostaví menstruace, test opakujte.

Může být pozitivní těhotenský test, i když těhotná nejsem?

Test může být někdy tzv. falešně pozitivní těhotenský test, proto je při jakýchkoli nejasnostech vhodné doplnit vyšetření hCG z krve.
Někdy také může dojít k oplození vajíčka, jeho uhnízdění v děloze, ale vývoj zárodku plodu se zastaví hned na počátku, odumře a posléze dojde k menstruaci např. s týdenním zpožděním.

Autorka: MUDr. Denisa Petrovová

Těhotenský test - Vaše dotazy:

Jak se v souvislosti s potratem pohybuje koncentrace hCG?

Dotaz: Dobrý den, doufám, že jsem hledala správně, ale nepodařilo se mi najít něco bližšího o hodnotě hCG. Ráda bych se dozvěděla hodnoty v různých fázích těhotenství, jak stoupá a jakým tempem klesá po porodu anebo po potratu.
Zajímalo by mě, kdy bude těhotenský test objektivní po prodělaném potratu, když se znovu pokoušíme o miminko hned v následujícím cyklu.
Tabulku s vysvělivkami jsem však zatím nenašla a moje doktorka na toto nemá asi moc času, i když mi vše vysvětuje celkem pečlivě.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Těhotenský hormon (lidský choriogonadotropin - hCG) lze z krve matky zjistit nejdříve 8. - 9. den po ovulaci, dříve je jeho koncentrace tak malá, že je pod hranicí citlivosti současných vyšetřovacích metod. Koncentrace hCG dosahuje 2 týdny po ovulaci hodnot kolem 100mIU/ml, dále se zdvojnásobuje vždy za 2dny. Nejvyšší koncentrace dosahuje  v  9. - 10. týdnu těhotenství, tj. 60 000 - 90 000 mIU/ml, pak koncentrace klesá a hodnoty kolem 10 000-20 000 mIU/ml zůstávají až do konce gravidity.
Po potratu či porodu klesne hCG v krvi k neměřitelným hodnotám za 40dní. Snaha o graviditu hned v následujícím cyklu po potratu není zcela optimální, doporučuje se vyčkat  3 – 6 měsíců. Pokud k těhotenství přesto dojde, nelze stran sledování vývoje těhotenství brát v úvahu pouze  hodnotu hCG, ale je nutno vycházet zejména z ultrazvukového nálezu.
Zvýšenou koncentraci hCG  lze zjistit u vícečetného těhotenství, u mola hydatidosa a některých nádorů. Snížené hodnoty se objevují u mimoděložního těhotenství či hrozícího potratu.
Odpovídala MUDr. Denisa Petrovová

Jsem těhotná, když je jeden těhotenský test ze tří testů pozitivní? Mohla jsem otěhotnět den před menstruací?

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu být těhotná, když den před menzes s partnerem proběhla přerušovaná soulož a předčasná ejakulace do pochvy. Den na to jsem měla menzes, ale trochu slabší a kratší než obvykle. Asi týden mám návaly nevolnosti a pnutí v prsou. Jeden těhotenský test ze tří mi vyšel pozitivní, ale hodně slabě a clearblue neprokázal nic. Miminko bych chtěla, ale mohu se těšit? V pátek jdu ke svému gynekologovi a zajímalo by mě, zda to bude viditelné a zda je tu nějaká možnost těhotenství. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď: Dobrý den, pokud dojde k nechráněnému pohlavnímu styku kdykoliv během měsíce, nedá se nikdy těhotenství vyloučit. Samozřejmě největší pravděpodobnost otěhotnění je v době ovulace, tj. 13 - 14. den menstruačního cyklu (počítá se od 1. dne menses), ale vzhledem k tomu, že spousta žen má nepravidelný menstruační cyklus a sama neví, kdy ovulace nastala, nelze na tzv. „plodné“ dny spoléhat. Pozitivní těhotenský test může znamenat těhotenství, ale může se jednat také o falešně pozitivní těhotenský test, protože těhotenské testy z moče nejsou nikdy 100%. Všeobecně většina těhotenských testů může prokázat graviditu cca 16 dní od početí, krevní testy samozřejmě dříve. Nejlepší je zajít za svým gynekologem a nechat si v případě pozitivního testu z moče odebrat hCG z krve.
MUDr. Veronika Ťápalová

Mohu být i přes negativní krevní test těhotná?

Dotaz: Dobrý den, pane doktore, chtěla bych Vás poprosit o radu. Snažíme se s přítelem o miminko již 8 měsíců. Menstruaci mám pravidelnou již 15 let (odchylka max. 2 dny). Poslední menstruaci jsem měla před dvěma měsíci a od té doby doposud nepřišla. Před několika dny jsem měla mírné špinění, které již v tuto chvíli nemám. Těhotenské testy si dělám každý druhý den a vždy jsou negativní. Včera jsem byla u mé paní doktorky, která na ultrazvuku objevila v děloze malou tečku velikosti 1 mm. Zároveň provedla odběr krve, který je však negativní. Zároveň mi před 6 měsíci byl zjištěn myom intramurální o velikosti 3 cm. Je možné na základě uvedených informací i přes negativní test krve být těhotná?

Odpověď: Dobrý den, pokud i krevní test je negativní, těhotenství je prakticky vyloučeno. Nepravidelná menstruace má tedy asi jinou příčinu a je potřeba s Vaším gynekologem po ní pátrat dál.
MUDr. Veronika Ťápalová

Zdravé těhotenství

 

Publikace ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ

představení knihy o výživě, vaření a cvičení v těhotenství, s recepty

Unikátní publikace Zdravé těhotenství pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to! 

Naučte se zdravě vařit již před narozením miminka! Co se před porodem naučíte, s miminkem jako když najdete!

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

 

Těhotenský test - diskuze

Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran: 5  (diskuzí: 42)
5 | 4 | 3 | 2 | 1 |
 • těhotná?
  Dobrý den, měla jsem ted menstruaci o víkendu 14.-17.1. Jenže ted mám nevolnosti, je mi dobře ale jen pomyslím na jídlo či něco sním dělá se mi zle a občas zvracím, mám chutě na vše možné a plácat to... okolí i já už koketujeme s těhotenstvím. Antikoncepci beru, jenže i má kamarádka má přes anti 5 dětí! Jaká je možnost udělání si testu teď, ikdyž jsem již měla ms, ale testy jsou vždy po ms? Děti chceme až za tak 2 roky, ale teď? na gynekologii chci jít až v krajním případě. Děkuji moc za radu.
  SarkaBel   24.01.2016 15:21:54, reakcí: 1, poslední: 26.01.2016 12:08:24
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
  • \ RE: těhotná?
   Dobrý den, pokud jste měla menstruaci minulý víkend, pak největší pravděpodobnost oplození je 14. den menstruačního cyklu, to je cca za týden. Může se stát, že ovulace nastane dříve a i dříve otěhotníte, ale i tak byste těhotenské příznaky tak brzy neměla, to není ani možné. Může ještě nastat varianta, že jste otěhotněla v předešlém cyklu a krvácení, které teď nastalo, byla pseudomenstruace. V tom případě pokud chcete mít jistotu, bude nejrozumnější si udělat těhotenský test.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   26.01.2016 12:08:24
   reagovat | URL příspěvku
 • Pozitivní test
  Dobrý den.
  Chci se zeptat.28.řijna jsem byla na velkým potratu,potom jsem měla 5 dní menstruaci a do dnes už jsem ji nedostala,udělala jsem si dnes těhotenský test a vyšli mi 2 čárky,jedna slabá a druhá normalní.Mám se obávat že jsem znovu těhotná? Děkuji za odpověd.Je mi 18 let.
  Anet789   19.01.2016 16:55:37, reakcí: 1, poslední: 21.01.2016 20:37:21
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
  • \ RE: Pozitivní test
   Dobrý den, pokud máte pozitivní těhotenský test, byť jen slabě, pak jste pravděpodobně opět těhotná. možná by stálo za to popřemýšlet o nějakém druhu antikoncepce.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   21.01.2016 20:37:21
   reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran: 5  (diskuzí: 42)
5 | 4 | 3 | 2 | 1 |

Na Baby On Line to žije

Kdo bude letos 2016 rodit a kdy?

Leden 2016
  16%
Únor 2016
  9%
Březen 2016
  10%
Duben 2016
  10%
Červen 2016
  11%
Srpen 2016
  9%
Celkem hlasovalo: 2937

Nejnovější příspěvky v diskuzi

Novinky od maminek

Aktuálně z redakce

Soutěže

Výpočet termínů a BMI

Vaše fotografie

Zajímá Vás

Těhotenství Jak otěhotnět? Příznaky těhotenství Jak probíhalo vaše těhotenství týden po týdnu? Porodnice Vývoj miminka Porod Mateřská Zavádění příkrmů

Nábor rodiček Rodíme ONLINE 2016

Chcete se námi podělit o své prožitky během těhotenství? Pokud jste budoucí maminkou na začátku těhotenství a chtěla byste se účastnit, napište nám na info@babyonline.cz, kde Vám sdělíme více informací.

Kdo je přihlášen ONLINE?

(v seznamu se objevíte, jste-li přihlášen/a a v nastavení máte tuto funkci zakliknutou)

Baby On Line vám nabízí mnohem více

 • Inzerce

  Hračky a další potřeby. Potřebujete prodat nebo koupit hračky či další věci pro své dítě? Navštivte inzerci.

 • Příběhy BOL

  Petucha22 - Porod očima taťky. Jak vidí zázrak zrození muž? Přečtěte si, jaké pocity v Petrovi porod vyvolal.

 • Kojení

  Proč byste měla dítě kojit? Jak dlouho má být dítě u prsu? Jaké léky může kojící žena užívat?

 • Dítě v bytě

  Jak co nejpraktičtěji a nejúčelněji vybavit domácnost s dítětem? Přinášíme Vám rady a tipy.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace