Vyšetření novorozence po porodu

(co se vyšetřuje ihned po porodu)

 1. Apgar-skóre
 2. Další vyšetření a směřování novorozence
 3. Screeningová vyšetření
 4. Očkování proti tuberkulóze
 5. Jaké dokumenty obdržíte?

1. Apgar-skóre

Ještě na porodním sále zhodnotí zdravotní stav novorozence dětský lékař nebo sestra podle tzv. Apgar-skóre. V první, v páté, a poté v desáté minutě po porodu se hodnotí:

 • barva kůže
 • dýchání
 • svalové napětí
 • počet tepů srdce
 • odpověď na podráždění

Vše se hodnotí 0-2 body, takže:

 • 9-10 bodů odpovídá zdravému novorozenci, který je zcela bez potíží
 • 5-8 bodů znamená, že po porodu má novorozenec určité potíže s přizpůsobením se novým podmínkám, většinou jsou tyto potíže přechodné (např. barva kůže je v první minutě namodralá, nedýchá hned, svalovina je ochablá, křičí opožděně apod.). Příčinou často bývá déletrvající porod.
 • méně než 5 bodů znamená, že je porušena některá základní životní funkce a děťátko vyžaduje okamžitou lékařskou péči

Důležité je, aby v desáté minutě došlo ke zvýšení počtu bodů směrem k normě (9-10 bodů).

2. Další vyšetření a směřování novorozence

Novorozenec se na porodním sále zváží, změří, označí jménem a odevzdá mamince. Dětská sestra poprvé přiloží děťátko k matčině prsu, potom ho ponechá ve vyhřátém lůžku nebo inkubátoru tak, aby ho mohli oba rodiče pozorovat a těšit se z něho.

Asi po dvou hodinách se maminka s dítětem přemístí na novorozenecké oddělení.

Ne vždy však probíhá po porodu vše takto hladce, protože přizpůsobení se novým podmínkám je pro novorozence velmi náročné, zvláště když je dítě nezralé či má nízkou porodní hmotnost.

S kojením a ošetřováním děťátka na novorozeneckém oddělení pomáhá zpočátku mamince dětská sestra. Protože to není vždy jednoduché, je účelné, abyste se maminky účastnily v průběhu těhotenství kurzů předporodní přípravy, které vedou zkušené sestry. Získáte již s předstihem řadu zkušeností a cenných rad, nehledě k tomu, že se na porod dobře psychicky připravíte.

Dětský lékař po porodu vaše děťátko pečlivě vyšetří, zjistí velikost fontanely (měkké místo na temeni hlavičky, druhé menší je v týlu), prohlédne dutinu ústní, klíční kosti (někdy během porodu dojde k její zlomenině), posoudí dýchání, činnost srdce, prohmatá bříško, zkontroluje pupeční pahýl, prohlédne genitál, nožky, záda, páteř, zadeček. Také posoudí stav kůže a očí.

To vše proto, aby se odhalila případná, byť drobná vrozená vada.

3. Screeningová vyšetření

Jde o plošná vyšetření, která se provádí všem novorozencům a jejich účelem je odhalit některé závažné vrozené vady. Tato vyšetření proběhnou během pobytu dítěte na novorozeneckém oddělení. Jedná se o následující:

 • PKU - jde o vyšetření vrozené poruchy látkové výměny - fenylketonurie
 • hypotyreóza - porucha funkce štítné žlázy
 • CAH - vrozená nedostatečnost funkce nadledvin
 • puls AF - jde o vyhodnocení pulsu velké stehenní tepny v levém třísle (souvislost s vrozenou vadou srdce)
 • UZ ledvin - ultrazvukové vyšetření ledvin - neprovádí se plošně, lze jím odhalit vrozené vady ledvin a močového systému
 • kyčle - jde o ultrazvukové vyšetření kyčlí
 • katarakta - zákal čočky - prosvícením lze odhalit vrozený zákal čočky
 • sluch

K vyšetření vrozené poruchy látkové výměny, poruchy štítné žlázy a vrozené nedostatečnosti funkce nadledvin se vašemu děťátku po uplynutí 72 hodin od narození odebere kapka krve z patičky jedné nožky na speciální papírek. Ten se po zaschnutí odesílá do specializované laboratoře, která vzorek vyšetří a pokud je výsledek abnormální, laboratoř informuje rodiče a ošetřujícího lékaře, který zajistí další postup.

4. Očkování proti tuberkulóze

Před propuštěním z porodnice se zdravý novorozenec očkuje proti tuberkulóze. Očkuje se do levého ramínka - do kůže. V místě vpichu se během dalších týdnů života objeví začervenalé zduření, někdy se objeví hnisavá čepička. Většinou se zhojí bez dalších komplikací jizvičkou - což je známkou úspěšného očkování. Někdy se může stát, že zduření i hnisání po očkování je rozsáhlejší a ke zhojení dojde později než ve třetím měsíci. Není se však čeho obávat, vše během vašich návštěv v poradně sleduje vámi zvolený praktický dětský lékař a podle situace zvolí vhodnou dobu k zahájení pravidelného očkování. Dokud není jizvička úplně klidná, nelze pravidelné očkování zahájit.

5. Jaké dokumenty obdržíte?

Všechna uvedená vyšetření včetně případných komplikací zdravotního stavu dítěte během pobytu na novorozeneckém oddělení jsou zaznamenána ve Zprávě o novorozenci, kterou dostanete do rukou při propuštění z porodnice - odevzdáte ji svému praktickému dětskému lékaři. Současně obdržíte Zdravotní a očkovací průkaz dítěte a mladistvého, kam se budou zaznamenávat všechna očkování, preventivní prohlídky, vyšetření a další důležité údaje týkající se zdravotního stavu vašeho dítěte od narození až do dospělosti. První zápis do zdravotního a očkovacího průkazu má být proveden ještě v porodnici - jsou to prakticky údaje obsažené ve Zprávě o novorozenci, a také by mělo být zaznamenáno očkování proti tuberkulóze. Ukázka v kapitole Zdravotní a očkovací průkaz.

autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Vyšetření novorozence po porodu - diskuze

Vložit příspěvekVšechny diskuze
 • Odebrání dítěte matce po porodu
  Zdravím,
  zajímá mě, jestli je u nás dneska už normální, aby matka měla možnost hned po porodu dítě dostat do náručí a pokud to bude možné ho nechat i přisát, což mi přijde jako přirozená věc. S manželem jsme se shodli, že nechceme, aby naše malé stvoření omakával jako první nemocniční personál, aby ho ještě než má možnost poznat matku vyšetřovali. Chystáme se proti tomu řádně zakročit, tak jsem zvědavá, jestli nás čeká odpor a výčitky, že ohrožujeme vlastní dítě, nebo jestli už česká medicína trochu dospěla a vezmou naše přání bez řečí.
  Koroušek   | 18.12.2012 12:35:53
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den,
  zajímalo by mě, jak je to s apgar-skórem - kdy a proč se zavedlo a z jakého důvodu se přistoupilo na intervaly 1-5-10minut? Z hlediska budoucího vztahu s matkou je podle mně lepší, aby se mimčo hned položilo mamče na bříško. Je vlastně možné toto vyšetření provádět, když je mimčo u mamči? Děkuji
  stoparka   | 18.09.2011 23:59:47
  Reagovat | URL příspěvku
 • Pamatuji se, jak jsme při prvním porodu byli pyšní, že měl Kubík apgar score 10-10-10 :)) U Haničky nám to už přišlo "normální".
  nadule1   | 17.09.2011 16:09:09 | Reakcí: 3, poslední: 18.09.2011 09:46:51
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   no já byla pokaždé v šoku že tak mají tak dobré, ale je to hold dáno těmi okolnostmi. Danielka měla 8,8,9 a Láďa 10,10,10. Prostě neuvěřitelné.
   Dejmalka   | 17.09.2011 22:25:04
   Reagovat | URL příspěvku
 • Tuberkuloza
  Jelikož je Terinka narozená duben 2010 tak byla očkovaná proti tuberkuloze. ale když jsme byly na kontrole na kalmetizaci, tak mi bylo zděleno, že neměla téměř žádnou reakci a že to chce přeočkovat ve třech letech. Tak nevím zda do toho jít či nejít.
  luciiifer   | 16.09.2011 22:37:57
  Reagovat | URL příspěvku
 • Byla jsme nesmírně šťatsná, když jsme porodila zdravé miminko. A každé vyšetření jsme strašně prožívala a to větší radost jsem měla z každého dalšího výsledku. A tak to mám do teď.
  luciiifer   | 16.09.2011 22:28:22
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den,
chci se zeptat na Váš názor ohledně císařského řezu z důvodu inkontinence moči. Mám za sebou dva spontánní porody, oba bez komplikací. Po druhém porodu mi ale zůstaly problémy s udržením moči. Jsem 2 roky po druhém porodu a mám s tím stále problémy. Nyní jsem neplanovaně otěhotněla, miminko si necháme. Už teď mám ale strach, jak to se mnou bude, až porodím. Nyní mám klasické těhotenské nevolnosti, takže často zvracím a musím dodat, že se při každém zvracení doslova pomočím. :-( Při kašli, při kychnuti, při zasmátí..je to dost nepříjemné. Snažím se posilovat pánevní dno, ale výsledky zatím žádné. A teď k dotazu. Na poslední kontrole jsem sdělila problém své lékařce a zeptala se, zda by v mém případě, nebyl možný císařsky řez, neboť se bojím, jak to se mnou bude po 3. porodu. Lékařka mi ohledně inkontinence nic nerekla, jen chladně odpověděla, že třetí už půjde jako po másle. Docela mě to mrzí. Myslíte, že bych v tomto případě mohla mít nárok na císařský řez? Nebo jaký na to máte názor Vy?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v první řadě je potřeba, abyste absolvovala urogynekologické vyšetření, zda se vůbec o inkontinenci jedná, popřípadě jakého je typu a stupně. Na základě toho lze pak zvažovat, jakym způsobem budete rodit. Nevím, zda je praxe taková všude, ale měla by být, protože porodník musí důvod císařského řezu stanovit a na základě něčeho operaci schválit. Není to tak jednoduché, císařský řez musí být oprávněný, protože se jedná o poměrně rozsáhlou břišní operaci, která má také svá velká rizika a pokud by se Vám v průběhu císařského řezu něco závažného stalo, porodník musí argumentovat, proč se tento způsob porodu zvolil. Obecně se císařské řezy občas z důvodu inkontinence dělají, ale ve velmi vzácných případech a stav musí posoudit urogynekolog. Je pravdou, že 3. porod je většinou rychlý a nekomplikovaný a císařský řez pro Vás bude jistě daleko větší zátěží.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 30.01.2017, 11:38
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce