Zdravotní a očkovací průkaz

 1. Co je a kdo připravil tento dokument?
 2. Co je součástí očkovacího průkazu?
 3. Ukázka zprávy o novorozenci
 4. Ukázka zápisu prohlídky v 7 dnech
 5. Ukázka zápisu prohlídky v 5 letech
 6. Ukázka vašich poznámek do průkazu?

 

 

1. Co je a kdo připravil tento dokument?

Již v porodnici je každé dítě vybaveno Zdravotním a očkovacím průkazem (červený pro dívky, modrý pro chlapce pro odlišnost růstových grafů pro jednotlivá pohlaví). Je důležité, abyste se rodiče naučili s ním pracovat. Takže si vše pečlivě prostudujte, je tam celá řada cenných informací, kromě očkování se sem zapisují výsledky všech preventivních prohlídek od narození, maminky si mohou vpisovat novinky v dovednostech dítěte a mají tak snadný přehled pro případ, že budou potřebovat přehled vývoje svého dítěte někomu sdělit.

Tento dokument připravily:

 • Česká pediatrická společnost ČLS JEP
 • Odborná společnost praktických dětských lékařů
 • Neonatologická společnost
 • Česká společnost sociální pediatrie
 • Česká společnost dorostového lékařství
 • Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost
 • Státní zdravotní ústav

Průkaz byl vypracován ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví České republiky a vydán s jeho souhlasem. Obdobný dokument se používá ve většině států Evropské unie.

Zdravotní a očkovací průkaz je vlastnictvím rodičů dítěte nebo jeho zákonných zástupců, slouží:

 • ke stručným záznamům o výsledcích preventivních prohlídek
 • k záznamům o závažných změnách zdravotního stavu
 • k zápisům předepsaných údajů, a to až do 19ti let věku

Zdravotní průkaz však nemůže v žádném případě nahradit lékařský posudek před nějakou jednotlivou akcí dítěte (sportovní aktivity, tábory apod.).

2. Co je součástí očkovacího průkazu?

Součástí průkazu je:

 • očkovací průkaz, kam se zapisují všechna povinná i mimořádná očkování
 • zubní průkaz, který slouží k záznamům vámi zvoleného zubního lékaře, registrovat své dítě u zubního lékaře je vhodné v době, kdy se prořezaly první zoubky, nejpozději do 12. měsíce věku dítěte
 • informace pro rodiče, kde najdete řadu cenných a užitečných rad včetně očkovacího kalendáře, naučíte se dle velmi srozumitelných instrukcí pracovat s růstovými grafy, jak poskytovat první pomoc apod.

 

 • navíc jsou v průkazu volné stránky (další sdělení, poznámky), kam můžete sami zapisovat údaje o zdravotním stavu dítěte, které považujete za důležité (kdy si dítě samo sedlo, postavilo se apod., nebo nepřiměřenou reakci po očkování, objevení se alergie, nějakou jinou závažnou změnu zdravotního stavu během dlouhodobého pobytu mimo republiku, o dovolené, kterou sdělíte svému lékaři po návratu)

3. Ukázka zprávy o novorozenci

(Chcete vědět, co znamená PKU, AF, UZ? Čtěte: Vyšetření novorozence po porodu)

4. Ukázka zápisu prohlídky v 7 dnech

5. Ukázka zápisu prohlídky v 5 letech

6. Ukázka vašich poznámek do průkazu?

Jak vidíte, Zdravotní a očkovací průkaz je velmi důležitý dokument, který sice nemůže a ani nenahrazuje zdravotní dokumentaci, ale pomůže vám rodičům a zdravotníkům v případě akutní potřeby snadno a rychle se orientovat o zdravotním stavu dítěte. Proto jej noste stáles sebou, zvláště jste-li mimo trvalé bydliště (i v cizině) a lékaři jej vždy předložte. Sami jistě víte, v jakém stresu se ocitnete, onemocní-li vaše dítě nebo dojde-li k úrazu - na celou řadu důležitých skutečností si nemusíte vzpomenout. V případě poškození či ztráty průkazu, obraťte se na ošetřujícího dětského lékaře, který vám pomůže situaci vyřešit.

 

autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Zdravotní a očkovací průkaz - diskuze

Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, mám patnáctiměsíčního syna a při přebalování jsem mu nahmatala zvětšenou uzlinku na straně v podbřišku, o něco výš než v třísle. j´Je to tam, kde se zapíná plenka. Na druhé straně ji má také, ale menší. Ta vetší může mít průměr tak půl centimetru. Naše paní doktorka prohmatala, jestli je nemá ještě jinde a nemá. Ale víc se k tomu nevyjádřila. Už jsme tam od té doby byli 2x. Chci se proto zeptat, je to u dětí normální? Jaká může být příčina? Syn je jinak naprosto zdravý. Neměli bychom jít na nějaké vyšetření? Nebo alespoň nabrat krev? Bojím se, abych něco nezanedbala. Uklidnilo by mě, kdyby mi paní doktorka alespoň řekla, že to u dětí bývá, ale i pres moje vyptávání se nevyjádřila. Děkuji za odpověď.

Lymfatické uzlinky u malých dětí mohou být hmatné kdekoliv na tělě i bez klinických příznaků. Může to být reakce na proběhlý infekt - rýma, kašel, nebo jen souvislost s prořezáváním zubů.

Pokud jsou uzlinky malé, nebolestivé, bez zarudnutí, tak se problém nemusí řešit. Jakmile by se uzlinky zvětšovaly, bolely, zarudly, kontaktujte lékaře.

 
MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 18.01.2017, 12:34
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce