Inzerce
Inzerce
Inzerce

Zdravotní a očkovací průkaz

 1. Co je a kdo připravil tento dokument?
 2. Co je součástí očkovacího průkazu?
 3. Ukázka zprávy o novorozenci
 4. Ukázka zápisu prohlídky v 7 dnech
 5. Ukázka zápisu prohlídky v 5 letech
 6. Ukázka vašich poznámek do průkazu?

 

 

Inzerce

1. Co je a kdo připravil tento dokument?

Již v porodnici je každé dítě vybaveno Zdravotním a očkovacím průkazem (červený pro dívky, modrý pro chlapce pro odlišnost růstových grafů pro jednotlivá pohlaví). Je důležité, abyste se rodiče naučili s ním pracovat. Takže si vše pečlivě prostudujte, je tam celá řada cenných informací, kromě očkování se sem zapisují výsledky všech preventivních prohlídek od narození, maminky si mohou vpisovat novinky v dovednostech dítěte a mají tak snadný přehled pro případ, že budou potřebovat přehled vývoje svého dítěte někomu sdělit.

Tento dokument připravily:

 • Česká pediatrická společnost ČLS JEP
 • Odborná společnost praktických dětských lékařů
 • Neonatologická společnost
 • Česká společnost sociální pediatrie
 • Česká společnost dorostového lékařství
 • Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost
 • Státní zdravotní ústav

Průkaz byl vypracován ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví České republiky a vydán s jeho souhlasem. Obdobný dokument se používá ve většině států Evropské unie.

Inzerce

Zdravotní a očkovací průkaz je vlastnictvím rodičů dítěte nebo jeho zákonných zástupců, slouží:

 • ke stručným záznamům o výsledcích preventivních prohlídek
 • k záznamům o závažných změnách zdravotního stavu
 • k zápisům předepsaných údajů, a to až do 19ti let věku

Zdravotní průkaz však nemůže v žádném případě nahradit lékařský posudek před nějakou jednotlivou akcí dítěte (sportovní aktivity, tábory apod.).

Inzerce

2. Co je součástí očkovacího průkazu?

Součástí průkazu je:

 • očkovací průkaz, kam se zapisují všechna povinná i mimořádná očkování
 • zubní průkaz, který slouží k záznamům vámi zvoleného zubního lékaře, registrovat své dítě u zubního lékaře je vhodné v době, kdy se prořezaly první zoubky, nejpozději do 12. měsíce věku dítěte
 • informace pro rodiče, kde najdete řadu cenných a užitečných rad včetně očkovacího kalendáře, naučíte se dle velmi srozumitelných instrukcí pracovat s růstovými grafy, jak poskytovat první pomoc apod.

 

 • navíc jsou v průkazu volné stránky (další sdělení, poznámky), kam můžete sami zapisovat údaje o zdravotním stavu dítěte, které považujete za důležité (kdy si dítě samo sedlo, postavilo se apod., nebo nepřiměřenou reakci po očkování, objevení se alergie, nějakou jinou závažnou změnu zdravotního stavu během dlouhodobého pobytu mimo republiku, o dovolené, kterou sdělíte svému lékaři po návratu)

3. Ukázka zprávy o novorozenci

(Chcete vědět, co znamená PKU, AF, UZ? Čtěte: Vyšetření novorozence po porodu)

Inzerce

4. Ukázka zápisu prohlídky v 7 dnech

5. Ukázka zápisu prohlídky v 5 letech

6. Ukázka vašich poznámek do průkazu?

Jak vidíte, Zdravotní a očkovací průkaz je velmi důležitý dokument, který sice nemůže a ani nenahrazuje zdravotní dokumentaci, ale pomůže vám rodičům a zdravotníkům v případě akutní potřeby snadno a rychle se orientovat o zdravotním stavu dítěte. Proto jej noste stáles sebou, zvláště jste-li mimo trvalé bydliště (i v cizině) a lékaři jej vždy předložte. Sami jistě víte, v jakém stresu se ocitnete, onemocní-li vaše dítě nebo dojde-li k úrazu - na celou řadu důležitých skutečností si nemusíte vzpomenout. V případě poškození či ztráty průkazu, obraťte se na ošetřujícího dětského lékaře, který vám pomůže situaci vyřešit.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Zdravotní a očkovací průkaz - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den paní doktorko, nedávno jsem byla se svým dítětem u pediatra na 1,5 roční prohlídce a překvapilo mě, že další preventivní prohlídka bude až ve 3 letech A ne dříve. To se opravdu už tedy neposuzuje např. psychomotoricky vývoj dítěte od 1,5 roku?Ještě by mě zajímalo,zda ta 2.dávka Priorixu je také až ve 3 letech,protože jsem od lékařky dostala dříve leták s přehledem všech očkování a ten Priorix je tam uvedený že druhá dávka by měla být mezi 22-25.měsícem.

Dobrý den, po preventivní prohlídce v 18.měsíci  je další preventivní prohlídka ve 3 letech a dále každé 2 roky. Nejde o žádnou novinku, preventivní program u dětí je velmi dobře propracovaný desítky let, stručný přehled je také součástí Zdravotního a očkovacího průkazu a v jiných zemích nevídaný, je uveden také na webových stránkách. Samozřejmě součástí každé prohlídky je zhodnocení psychomotorického vývoje, pokud se vyskytne nějaký problém, řeší se v průběhu vývoje.

Druhá dávka Priorixu se podává až v 5-ti letech, od r. 2019 platí nový očkovací kalendář. S pozdravem Ludvíkovská

MUDr. Květoslava Ludvíkovská | Babyonline | 20.02.2020, 13:44
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce