Inzerce
Inzerce
Inzerce

Výtěr z krku

Jde-li o opakovaná onemocnění dýchacích cest, např. angína, zánět průdušek, zápal plic, zánět středouší, podezření na snížení obranyschopnosti organizmu či jiné vleklé onemocnění, patří mezi základní vyšetření i výtěr z krku. Výtěr z krku stejně jako jiný biologický materiál posílá lékař do mikrobiologické laboratoře, výsledek je znám většinou po třech dnech včetně citlivosti nalezené bakterie na antibiotika. Na základě tohoto vyhodnocení může lékař dané onemocnění cíleně léčit.

Jak se výtěr z krku provádí

U velkého dítěte provádí výtěr sestra, u malého dítěte lékař/ka za asistence rodiče a sestry. K vyšetření se používá sterilní štětička, kterou se setře povrch nosohltanu či krční mandle a opatrně se zasune zpět do sterilní zkumavky. Poté se řádně označená zkumavka odešle do příslušné laboratoře.

Protože je používaný materiál sterilní, nesmí se ho nikdo dotknout, proto je zapotřebí menší dítě pevně přidržet.

 • Dítě sedí na klíně zády k rodiči, rodič je pevně obejme kolem hrudníku včetně obou paží, sestra přidrží hlavičku dítěte v mírném záklonu.
 • Po vyzvání „otevři ústa a zhluboka dýchej“ lékař jemně lopatkou přitlačí jazyk a štětičkou setře povrch krčních mandlí.
 • Vše musí proběhnout v klidu a rychle, proto je vhodné a nutné dítě v předstihu připravit (pro některé děti může být i toto vyšetření stresující záležitostí, např. po nějakém předchozím nešetrném vyšetření, nebo dítě má prostě jenom strach z něčeho neznámého, jako každý člověk).

Jak dítě připravit?

Vzhledem k tomu, že většina rodičů postup tohoto vyšetření zná, neměl by být problém dítěti vše podrobně vysvětlit, např. „výtěr z krku je potřeba udělat proto, že je dítě například opakovaně nemocné a v krčku může být bacil, který onemocnění způsobuje.“

Není problém doma vyrobit ze špejle a kousku vaty podobné štětičky, jaké používá lékař. Rodiče na sobě mohou předvést, jak vše bude probíhat a pak vyzvou dítě, aby také otevřelo ústa, a jinou štětičkou zkusí jemně setřít sliznici mandlí. Může se stát, že dítě nebude zpočátku spolupracovat, ale opakováním třeba formou hry se většinou úspěch dostaví. Samozřejmě, že drobná odměna za úspěšné předvedení je na místě. Opakováním takového úkonu nabude dítě jistoty, že nejde o nic bolestivého a vyšetření v ordinaci pak proběhne bez problémů.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Výtěr z krku - diskuze

 • Jeste jsme to nezazili
  TUK TUK
  Ani ja, ani holky.
  boze, me navaluje, jen jak to vidim. To bych byla material pro predvadeni. Podivala bych se na steticku a vrhla bych. 
  zajic   | 21.05.2012 14:39:13 | Reakcí: 3, poslední: 22.05.2012 13:44:26
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Jeste jsme to nezazili
   HAHAHA. My jsme byli s Tomem kvůli Kubíkovi. Jestli náhodou nejsme bacilonosiči. První tam byl Tom, pak přišel domů pohlídat Hani a že půjdu já. Ptala jsem ho jaký to bylo. Prej hrozný, strčí ti to až bůhví kam do krku, ještě tam několikrát šťourá... myslel jsem, že vrhnu.
   Já přijdu k sestřičce, ta už je na mě připravená. Řekne otevřete pusu, tak já otevřu pusu ona tam lehce sáhne štětičkou a já furt sedím s otevřenou pusou... a ona na mě kouká, jak na blázna, že to už je celý. A já říkám FAKT?? Manžel říkal, že to je strašný, tak pořád čekám, kdy to přijde. Sestřička měla záchvat smíchu :DDD
   Takže asi tak.
   nadule1   | 21.05.2012 20:13:01
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Jeste jsme to nezazili
           
    sazicka   | 21.05.2012 21:14:03
    Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Jeste jsme to nezazili
    Ja takhle cekala na porod. Kazdej, jaka je to hruza, a ono furt nic, a najednou byla Maruska venku.
    Ster je ovsem uplna jina kapitola a 1000x horsi
    zajic   | 22.05.2012 13:44:26
    Reagovat | URL příspěvku
 • Tomáškovi se od jeho půl roku pořád někdo hrabe v nose, uších a krku, takže je naprosto úžasný. Náš pediatr byl nadšený, už si skoro vůbec nebere špachtli, protože jak Tomášek vidí jeho baterku, tak okamžitě ukázkově vyplázne jazyk a otevře hubinku. Stěry jsou výborná věc, pokud se prckovi pořád vrací určitý druh onemocnění, zjistit druh "potvory", která sužuje celou rodinu je velice důležitá. Když Tomášek dostal angínu, tak jsem ji od něj chytila. Já sama mám pomnoženého zlatého stafylokoka už od patnácti a občas dokáže napáchat pěkné zlo. Tomášek měl ve stěrech streptokoka a to i po přeléčení antibiotiky, tak jsme pro jistotu nechali udělat stěry mě i tatínkovi, my jsme ale naštěstí nic neměli, takže Tom dostal jen nové atb a za týden bylo po trápení a kontrolní stěry byly v pořádku. Kamarádka se takhle trápila skoro celou zimu s rodinou, obě dvě holčičky měla pořád nemocné, když jsme se potkaly venku a říkala mi to, tak jsem jí poradila, aby si nechala udělat stěry ona i manžel, že je možné, že to na holčičky někdo přenáší. Asi za čtrnáct dní jsem ji potkala s holčičkama venku a hrozně mi děkovala, že se ukázalo, že manžel měl v krku nějakou potvoru a pořád to přenášel na holčičky. Říkala jsem jí, že mě děkovat nemusí, že sama to vím jen díky Bol.  
  Meridene   | 21.05.2012 08:08:02
  Reagovat | URL příspěvku
 • Na výtěr z krku jsme šli úplně nepřipravení. No teda my nevěděli, že na něj jdeme :)) A musím Haničku pochválit, protože to zvládla úplně bez problému. Kubík na něm byl o pár měsíců později a ten už věděl, co ho čeká a taky spolupracoval vzorně. Naše děti jsou v tomto ohledu opravdu zlaté.
  nadule1   | 21.05.2012 07:42:37
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, dnes jsme byli na osmiměsíční prohlídce. Syn je hodně aktivní, už leze a začíná se stavět. Paní doktorka mu koukala na záda, ale nic neříkala. Já mám silnou skoliozu a bojím se, aby ji syn neměl taky. Až doma jsem si všimla, že nám do průkazky namalovala u doporučení kříž, kde jsou na jedné pulce 2 čárky a na druhé jedna. Myslíte si, ze by to mohlo znamenat určitě vybočeni těla nebo tak? Děkuji

Dobrý den. S největší pravděpodobností takto pani doktorka naznačila stav prořezávání zubů. Netýká se páteře.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 16.10.2023, 15:08
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×