Inzerce
Inzerce
Inzerce

CRP a užitečnost jeho vyšetření při onemocnění Vašeho dítěte

 1. Proč je někdy potřeba vyšetřit CRP?
 2. Co je to CRP, kde a kdy vzniká?
 3. Jak se provádí odběr, kdy je výsledek?
 4. Hodnocení výsledku
 5. Při jaké hladině CRP nasazujeme antibiotika?
 6. Jak odběr naplánovat? Je potřeba ho opakovat?
 7. Hradí vyšetření zdravotní pojišťovny?
 8. Pár slov na závěr

1. Proč je někdy potřeba vyšetřit CRP?

Nejčastějšími důvody návštěv ordinace praktického lékaře pro děti a dorost jsou akutní horečnatá onemocnění spojená s různými kombinacemi potíží – rýma, kašel různého typu, bolest v krku, zvětšené lymfatické uzliny, bolesti bříška, průjem, potíže při močení, vyrážka. V úvodu uvažování lékaře o tom, jak proti zmíněným neduhům co nejúčinněji zabojovat, je otázka, zda za ně může virus či bakterie či případně jiný (vzácnější) patogen. Někdy se lékař zorientuje podle typického klinického obrazu (např. spála), jindy mu při rozhodování napomáhá laboratorní vyšetření.

Jedním z vyšetření, které nám hodně napoví, je vyšetření C-reaktivního proteinu (dále CRP).

2. Co je to CRP, kde a kdy vzniká?

CRP je bílkovina tvořená v játrech. Přítomnost CRP v krvi je výsledkem nespecifické reakce organismu na zánět vyvolaný virovými, bakteriálními a mykotickými infekcemi nebo některými jinými stavy, jako jsou autoimunitní onemocnění, pooperační stavy, popáleniny, nádory, aktivní revmatická onemocnění, Crohnova choroba atd. Množství tohoto proteinu se dá měřit a odpovídá míře „imunitního boje“ organismu.

3. Jak se provádí odběr, kdy je výsledek?

CRP se dá měřit jak z venosní krve (odebrané ze žíly), tak z kapilární krve (odebrané z prstíku, případně z patičky dítěte). Výsledek můžeme získat z laboratoře do druhého dne (zpravidla tehdy, je-li potřeba vyšetřit z krve více parametrů) anebo ihned přímo v ordinaci metodami POCT (point of care testing).

Jedná se o metody umožňující lékaři obdržet výsledek do několika minut.

Pokud lékař vlastní přístroj na vyšetření CRP, získá výsledek v číselné podobě.

Existují také semikvantitatívní metody imunofluorescenční, které vyšetřují jen zásadní pro uvažování zlomové hodnoty 10-30-40 – jeden, dva nebo tři proužky – podobně jako u těhotenského testu.

Inzerce

4. Hodnocení výsledku

CRP se v organismu začíná zvyšovat během 6 -12 hodin od začátku onemocnění a jeho koncentrace se může zvýšit až tisíckrát oproti normální hladině.

Hodnocení výsledku v tabulce:

Hodnota CRP [mg/l] Význam
do 5 normální hodnota
od 5 do 30 virová infekce
od 30 do 40 neurčité rozmezí
přes 40 bakteriální infekce

5. Při jaké hladině CRP nasazujeme antibiotika?

Pokud je hladina CRP nižší než 40 mg/l, obvykle se předpokládá, že se jedná o virovou infekci, nepředepisují se antibiotika, která zabírají jen na bakteriální infekce.

Je-li hodnota CRP nad 40, uvažujeme o bakteriální infekci a antibiotika předepíšeme.

Inzerce

Ve výjimečných situacích však antibiotika mohou být předepsána i u chorob způsobených viry k zabránění možných komplikací, u dětí se špatně fungující imunitou, s nějakým chronickým onemocněním atp.
Po úspěšném podání antibiotik na bakteriální infekci hladina CRP rychle klesá.

6. Jak odběr naplánovat? Je potřeba ho opakovat?

Jak je uvedeno výše, hladina CRP začíná stoupat nejdříve po 6 hodinách nemoci, svého vrcholu dosahuje do 48 hodin. Proto pokud je odběr proveden příliš brzy, může ukázat nízké hodnoty, i když se jedná o bakteriální infekci. V tomto případě je vhodné odběr zopakovat s časovým odstupem podle vývoje onemocnění anebo dle stavu pacienta s prvním odběrem počkat alespoň do druhého dne.

Někdy je vhodné odběry opakovat také ke sledování úspěšnosti léčby. Pokud se pacient uzdravuje (např. zabírají antibiotika), CRP klesá ještě dříve, než odejdou všechny příznaky nemoci.

Inzerce

7. Hradí vyšetření zdravotní pojišťovny?

Toto vyšetření je hrazeno zdravotními pojišťovnami vždy, je-li vyšetření prováděno v laboratoři (obvykle po odběru ze žíly).

Rychlé POCT metody jsou hrazeny jen tehdy, vlastní-li lékař přístrojovou techniku a má toto vyšetření nasmlouvané se zdravotními pojišťovnami. Pojišťovny však nemusí dát smlouvu každému lékaři, který o to požádá. V takovém případě je jen na lékaři, zda bude pacientům hradit POCT vyšetření sám ze svého anebo stanoví vyšetření jako nadstandarní za úhradu.

8. Pár slov na závěr

Vyšetření C-reaktivního proteinu s okamžitým výsledkem přímo v ordinaci je obrovským pomocníkem pro lékaře i pacienta. Pomůže rozlišit bakteriální a virovou infekci a vyhnout se tak zbytečnému nasazování antibiotik. Šetří tak zdraví a imunitu dětí, a bojuje tím také proti vzniku rezistence bakterií na antibiotika. Občas se totiž stane, že si bakterie na antibiotika „zvykne“ a tato pak neúčinkují. Tím zachraňuje antibiotika i pro další generace.

U nebakteriálních zánětlivých chorob a pooperačních stavů umožňuje sledovat, zda zabírá nasazená léčba a organismus se již „dostává do formy“.

Proto, i když se jedná o malé píchnutí, doporučuji všem rodičům s vděčností toto vyšetření pro své dítě přijmout.

Autor: MUDr. Blanka Flugerová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Blanka Flugerová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

CRP v ordinaci praktického lékaře - diskuze

 • I naše pediatrička má a Danielka měla tu čest vyzkoušet na vlastní kůži. Zhruba jsem věděla, o co jde. Jen jsem netušila, kde CRP vzniká. Jsem zase o něco chytřejší, děkuji
  tygřímáma   | 31.10.2012 18:18:11
  Reagovat | URL příspěvku
 • I naše dr. má a je to fakt dobrý. 
  sazicka   | 31.10.2012 12:59:25
  Reagovat | URL příspěvku
 • Tak naše doktorka to nevlastní, neb u nás je laboratoř na poliklinice. A když to stihneme do 10ti hodin, odpoledne jsou výsledky.
  moninif   | 29.10.2012 22:49:12
  Reagovat | URL příspěvku
 • jsem moc ráda,za tento článek.naše doktorka jej taky dělá.a jsem moc ráda za ty hodnoty které jste tady uvedly.Ještě se zeptám co znamená to neurčité rozmezí?
  Zuzbr   | 29.10.2012 14:36:03 | Reakcí: 1, poslední: 29.10.2012 15:45:29
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Ja myslim, ze to znamena, ze to muze byt jak viroveho, tak bakterialniho puvodu. Ze je to na uvazeni doktora. Ze treba pokud je decko cile, jen ma teploty a nic ho neboli, tak doktor rekne, ze se jeste pocka, nebo muze navrhnout dalsi vysetreni, nebo rekne, ze se za 2 dny zopakuje, takove nejake moznosti. Naopak, pokud si decko stezuje na bolest pri curani, tak doktor i pri nizsim CRP kolem 30ti nasadi atb.
   zajic   | 29.10.2012 15:45:29
   Reagovat | URL příspěvku
 • jo a za oboji se plati 100 kc..ale to mi stoji za to,kdyz je detem vazne divne,nez se hnat pres mesto do nemocnice a cekat v laboratori atd.atd
  Liberte   | 29.10.2012 08:16:10 | Reakcí: 7, poslední: 01.02.2013 11:06:26
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • u nas to ma vcetne rychlych steru z krku a diky tomu jen jednou urcil streptokoka ,jinak nastesti slo o banalni virozy a nedostali jsme zbytecne leky
  Liberte   | 29.10.2012 08:15:17
  Reagovat | URL příspěvku
 • nase pani doktorka ma
  a uz jednou nam to pomohlo.
  Maruska mela uz treti den vysoke teploty, ale bez jinych priznaku, tak to pani doktorka tipovala na virozu, pro jistotu stanovila CRP a sup - 80.
  A uz jsme to meli - rtg, utz briska, rozbor moci at.d., protoze Marusku nic nebolelo. Nasli zanet na pruduskach, dostali jsem atb, a ac nejsem jejich velky podporovatel, tak za 24 hodin bylo po teplotach a dobre.
  zajic   | 29.10.2012 05:32:10
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, dnes jsme byli na osmiměsíční prohlídce. Syn je hodně aktivní, už leze a začíná se stavět. Paní doktorka mu koukala na záda, ale nic neříkala. Já mám silnou skoliozu a bojím se, aby ji syn neměl taky. Až doma jsem si všimla, že nám do průkazky namalovala u doporučení kříž, kde jsou na jedné pulce 2 čárky a na druhé jedna. Myslíte si, ze by to mohlo znamenat určitě vybočeni těla nebo tak? Děkuji

Dobrý den. S největší pravděpodobností takto pani doktorka naznačila stav prořezávání zubů. Netýká se páteře.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 16.10.2023, 15:08
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×