Inzerce
Inzerce

Preventivní prohlídky

 1. Termíny preventivních prohlídek
 2. Jak se dozvím o další preventivní prohlídce?
 3. Mohu přijít do poradny i mimo objednání?
 4. Je možno očkovat dítě souběžně s preventivní prohlídkou?
 5. Co je nutné vzít sebou na preventivní prohlídku – do 1 roku věku?
 6. Jak připravit dítě
 7. Dotazy zodpovězené v Pediatr ONLINE

1. Termíny preventivních prohlídek:

Během prvního roku života absolvuje každé dítě 9 preventivních prohlídek:

- první prohlídka proběhne do dvou dnů po příchodu maminky s dítětem z porodnice zvoleným praktickým dětským lékařem - pokud možno v domácím prostředí;

- další následuje ve 14 dnech věku, dále v 6 týdnech, ve 3. měsíci, 4. měsíci, 5. měsíci, 6. měsíci, 8. měsíci, 10. měsíci a ve 12. měsíci;

Inzerce

- další preventivní prohlídka proběhne v 18. měsíci věku, ve 3 letech a dále každé dva roky až do 18 let (před dovršením 19 let).

2. Jak se dozvím o další preventivní prohlídce?

U kojenců do 1 roku věku je to velmi jednoduché, protože při každé návštěvě poradny lékař či sestra navrhne další termín prohlídky, protože objednávací systém je při frekvenci návštěv poradny nutností. Mělo by být samozřejmostí domluvit si jiný termín v případě, když se v dohodnutou dobu nemůžete dostavit (stačí telefonicky).

3. Mohu přijít do poradny i mimo objednání?

Samozřejmě se může stát, že máte problém, s nímž si nevíte rady a radu lékaře potřebujete. Lze řešit rovněž telefonicky, jde li o nějaký náhlý problém, tak jistě můžete přijít bez předchozí domluvy.

4. Je možno očkovat dítě souběžně s preventivní prohlídkou?

Samozřejmě je to možné, když se kryje termín očkování s termínem preventivní prohlídky.
Jinak i u plánovaných očkování je používán objednávkový systém.

5. Co je nutné vzít sebou na preventivní prohlídku – do 1 roku věku?

Vše, co potřebujete lékaři sdělit (choroby v rodině, problémy s výživou, očkování, režim dítěte apod.), sepište na papír, protože zapomenout může každý.

Dále sebou potřebujete potřeby pro dítě – náhradní plenu, košilku, vlhčené ubrousky na očištění zadečku, plenu či podložku pod dítě, pro staršího kojence lahvičku s vodou či čajem a případně oblíbenou hračku, samozřejmě vždy Zdravotní a očkovací průkaz dítěte a lékařské zprávy z případných vyšetření (např. kyčle).

Inzerce

6. Jak připravit dítě?

První prohlídka, kdy je nutná spolupráce dítěte, je ve třech letech věku. Nejdříve musíte dítěti vysvětlit, jak prohlídka probíhá (zkušenější rodiče většinou postup znají) a proč je prohlídka nutná. Postup je většinou všude stejný:

 • sestřička nejprve vyšetří, zda dítě dobře vidí a slyší,
 • dále jak mluví,
 • jaké pozná barvy,
 • zda umí nějakou říkanku nebo písničku a
 • zda umí něco nakreslit,
 • popřípadě zkusí změřit tep a krevní tlak – dítěti musíte doma předvést, jak se tep a tlak měří, aby se nebálo.

Potom si dítě sundá veškerý oděv, ponechá si jen spodní kalhotky, sestřička dítě ještě zváží a změří.

Lékař(-ka)

Inzerce
 • poslechne srdíčko a dýchání,
 • prohlédne bříško, nožičky a záda a také zevní genitál, prohlédne kůži,
 • prohmatá podkoží v podpaží, tříslech a krčku (uzliny),
 • zjistí stav štítné žlázy a
 • vyhodnotí celkový stav výživy.

Dotazy na téma preventivních prohlídek jsme zodpověděli v rámci pravidelného Pediatr ONLINE.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Zajímavé články oddílu Preventivní prohlídky

První vyšetření dítěte

První vyšetření dítěte

U prvního vyšetření dítěte (a to platí i u všech věkových skupin), musí lékař založit zdravotnickou dokumentaci. K tomu potřebuje znát všechny anamnestické údaje, tzn. nemoci vyskytující se v rodině u rodičů, prarodičů a sourozenců dítěte. U novorozence se musí dále lékař seznámit s průběhem porodu a případnými komplikacemi, dítě je vždy zváženo a změřeno včetně obvodu hlavičky, lékař posoudí stav výživy a prospívání dítěte.

Celý článek »

Jak probíhají další prohlídky u kojenců?

Jak probíhají další prohlídky u kojenců?

Prakticky základní obsah prohlídek je stejný. Lékař vždy doplní případné nové údaje o nemocech v rodině nebo u samotného dítěte včetně očkování (můžete být delší dobu mimo bydliště), vždy vyhodnotí celkový psychomotorický vývoj dítětem vzhledem k věku a navrhne opatření při zjištění nějakých nedostatků. Také vás v průběhu vývoje dítěte seznámí s povinným očkováním i možnostmi nadstandardních očkování s ohledem na věk a zdravotní stav.

Celý článek »

Komerční sdělení
Preventivní prohlídka v 18 měsících věku

Preventivní prohlídka v 18 měsících věku

Dítě již dokáže přiměřeně spolupracovat, lze již orientačně vyšetřit u většiny dětí zrak a sluch, lze posoudit rozvoj řeči, sociální chování dítě včetně udržování osobní hygieny a samostatnosti při stolování.

Celý článek »

Preventivní prohlídka od 3 let

Preventivní prohlídka od 3 let

Preventivní prohlídky od 3. let věku se kvalitativně mění s vývojem dítěte. Zásadní je příprava dítěte, dítě je klidné, nebojí se a dobře spolupracuje.

Celý článek »

Preventivní prohlídka v 5 letech

Preventivní prohlídka v 5 letech

Základní obsah prohlídky je stejný, ale je již zaměřen na předškolní zralost. Dítě by mělo bezpečně určit barvy, samo vyprávět krátký příběh a dodržovat osobní hygienu.

Celý článek »

Preventivní prohlídky v 7 – 17 letech a před dovršením 19. roku věku

Preventivní prohlídky v 7 – 17 letech a před dovršením 19. roku věku

Základní obsah všech těchto prohlídek je rozšířený o informace o zdravém životním stylu pro daný věk a prospěch ve škole. U dětí končících základní školní docházku take o vyjádření k dalšímu studijnímu či pracovnímu zaměření s ohledem na zdravotní stav dítěte.

Celý článek »

Prohlídka v 19 letech věku

Prohlídka v 19 letech věku

Probíhá před dovršením 19-ti let, obsah je prakticky stejný jako u předcházejích, jen s doplněním anamnestických údajů. Touto prohlídkou péče u dětského lékaře končí.

Celý článek »

Související články

Komerční sdělení

Preventivní prohlídky - diskuze

 • jak znam gobliny a jejich pohled na doktora,tak 3 letou neprojdeme ani za nic...nez je pozve do ordinace tak litaji jak divy...i kdyz treba meli horecku...nemocne teda fakt nevypadali,a jen co na ne promluvil..tak spousti takovy rev...brr...ve 2 letech je pozoroval otevrenejma dverma do cekarny,rikal,ze kdyz je vidi tak prirozene,tak jsou na tom uplne skvele..ale ze melituje...no pak dostali priorix a zase na nej jen jeceli,nez se vypustili zpet do cekarny...tak asi budou skakat pod okny a on pak jen rekne co na nich vidi...ottik s nim cilene nespolupracuje od 10 meisce...kouka vsude mozne,dela hlucheho apod... 
  Liberte   | 27.12.2010 09:04:37 | Reakcí: 1, poslední: 02.01.2011 18:14:50
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Musím říct, že z té tříleté prohlídky jsem nervozní. Mám strach, že se Kubík sekne a nedostanou z něj ani slovo. Na druhou stranu se uklidňuji tím, že tím, že tam je "pečenej, vařenej" - když jsme chodili na preventivky s Haničkou - tak doktorka už ví, co umí a on by se nemusel stydět. No máme to za pár... tak uvidíme :)
  nadule1   | 26.12.2010 21:58:33
  Reagovat | URL příspěvku
 • My se ani nemusime objednavat
  Jen volam, nez vyjedu, jestli muzem, pokud je naval, tak rekne, at nejezdime.
  zajic   | 26.12.2010 18:06:30
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, dnes jsme byli na osmiměsíční prohlídce. Syn je hodně aktivní, už leze a začíná se stavět. Paní doktorka mu koukala na záda, ale nic neříkala. Já mám silnou skoliozu a bojím se, aby ji syn neměl taky. Až doma jsem si všimla, že nám do průkazky namalovala u doporučení kříž, kde jsou na jedné pulce 2 čárky a na druhé jedna. Myslíte si, ze by to mohlo znamenat určitě vybočeni těla nebo tak? Děkuji

Dobrý den. S největší pravděpodobností takto pani doktorka naznačila stav prořezávání zubů. Netýká se páteře.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 16.10.2023, 15:08
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×