banner

Co je obsahem prohlídek?

Obsah preventivních prohlídek od 3. roku věku se pochopitelně každé 2 roky kvalitativně mění s ohledem na vývoj dítěte. K preventivním prohlídkám počínaje 3. rokem věku je nutná určitá spolupráce dítěte. Aby vše proběhlo v klidu, je třeba dítěti v předstihu vysvětlit, co ho čeká. Některé děti jsou před dovršením 3. roku častými návštěvníky ordinace, jiné dochází pouze na pravidelná očkování, některé děti jsou plaché a ostýchavé, jiné velmi komunikativní, ale všechny děti potřebují dopředu vědět, co „pan doktor“ či „paní doktorka“ budou dělat. Připravené dítě je pak klidné, nebojí se a dobře spolupracuje.

Základ vyšetření je stejný u všech preventivních prohlídek.

To znamená:

  • vyšetření všech smyslů – zraku a sluchu, posouzení vývoje řeči, určení barev,
  • měření výšky a váhy (to vše vyšetřuje dětská sestra v přítomnosti rodiče),
  • sestra také zkontroluje, zda je dítě řádně očkováno.

Následuje vyšetření lékařem:

  • stav chrupu,
  • štítné žlázy,
  • uzlin,
  • dýchání a srdeční činnost,
  • puls na stehenních tepnách,
  • stav kůže,
  • pohmat břicha a vyšetření genitálu,
  • vyšetření páteře a končetin.

To vše probíhá v přítomnosti rodiče. Na závěr je rodič poučen o celkovém psychomotorickém vývoji dítěte a jeho zdravotním stavu. Při zjištění nějakých odchylek lékař doporučí případné odborné vyšetření, také seznámí rodiče s možnostmi dalších očkování a upozorní na další preventivní prohlídku.

Je samozřejmé, že v každé věkové skupině je prohlídka doplněna vyšetřením pro daný věk.

Jak se dozvím, že mé dítě čeká preventivní prohlídka?

Většina ordinací využívá objednávkový systém, to znamená, že v dostatečném časovém předstihu rodiče obdrží pozvánku s uvedením dne a hodiny prohlídky. Také je na pozvánce uvedeno, co je třeba sebou vzít (vždy lahvičku s močí) a zda proběhne nějaké očkování. Mělo by být samozřejmostí v případě nevyhovujícího termínu omluvit se a domluvit si termín jiný.

Co si mají připravit rodiče?

Především nesmíte zapomenout vzít sebou Zdravotní a očkovací průkaz, skleničku s močí a případné lékařské zprávy, bylo li dítě léčeno od poslední návštěvy ordinace v jiném zdravotnickém zařízení v České republice či v cizině (úrazy, infekční nemoci, hospitalizace v nemocnici, alergické projevy, léčení antibiotiky či jinými přípravky, léčení u odborných lékařů, očkování, závažná onemocnění v rodině apod.). Většinou jsou tyto požadavky vyznačeny na pozvánkách k prohlídkám, ale osvědčilo se také sepsat vše na nějaký papír včetně dotazů na lékaře. Všechny nové údaje je třeba doplnit do zdravotnické dokumentace a ty nejdůležitější musí lékař doplnit do zdravotního a očkovacího průkazu.

Důležité jsou informace o závažných onemocněních rodinných příslušníků (prarodičů, sourozenců), jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cévní mozkové příhody, infarkty, nádorová onemocnění, onemocnění látkové výměny, alergická onemocnění, vrozené vady, úmrtí v rodině. Dispozice k takovým onemocněním se může dědit a cíleným vyšetřením lze počátek některých nemocí odhalit již u dětí.

Rovněž budete dotazováni na hygienické návyky (noční pomočování), jak se dítě chová v kolektivu svých vrstevníků, do jaké míry je samostatné (oblékání, stolování). Pokud máte nějaké problémy s výchovou, je rovněž vhodné problém s lékařem konzultovat.

Jak připravit dítě?

První prohlídka, kdy je nutná spolupráce dítěte, je ve třech letech věku. Nejdříve musíte dítěti vysvětlit, jak prohlídka probíhá (zkušenější rodiče většinou postup znají) a proč je prohlídka nutná. Postup je většinou všude stejný: sestřička nejprve vyšetří, zda dítě dobře vidí a slyší, dále jak mluví, jaké pozná barvy, zda umí nějakou říkanku nebo písničku a zda umí něco nakreslit, popřípadě zkusí změřit tep a krevní tlak – dítěti musíte doma předvést, jak se tep a tlak měří, aby se nebálo.

Potom si dítě sundá veškerý oděv, ponechá si jen spodní kalhotky, sestřička dítě ještě zváží a změří. Lékař(-ka) poslechne srdíčko a dýchání, prohlédne bříško, nožičky a záda a také zevní genitál, prohlédne kůži, prohmatá podkoží v podpaží, tříslech a krčku (uzliny), zjistí stav štítné žlázy a vyhodnotí celkový stav výživy.

Jak připravit dítě na vyšetření zraku?
Jak připravit dítě na vyšetření sluchu?
Jak zkoušet výslovnost?
Jak zkoušet barvy?

Sdílejte stránku

Preventivní prohlídka od 3 let - diskuze

dobrý návod

my jsme 3-letou absolvovali a myslím, že to mohlo být lepší, kdybych toto tušila..takže přečtu 5-ti letou a vyrazíme snad v pohodě :-)
Tak už vím proč nás z první tříleté prohlídky doktorka vyhodila.Neměli jsme tahákI když u nás by nezabral ani ten,Když Jirka řekne \"nechci\"tak to bohužel myslí zcela vážně.
My už jdeme 6. ledna a nemám tahák, co máme našprtat - všechno je zatím v přípravě. No snad projdeme i bez taháku. Nejvíc se bojím, že zapomenu na tu moč :))

Poradna

Obvod hlavičky
avatar Petra1224 29. 04. 2025

Dobrý deň syn sa narodil s mierami 3400g a 47 cm, obvod hlavy 35cm.Teraz ma 6tyzdnov a 4730g a 60cm,obvod hlavy 39cm Nie je tých 39cm v 6 týždňoch veľa?

Dobrý den,

obvod hlavy je na horním limitu, doporučuji sledovat, pokud bude hlavička větší, konzultujte u pediatra.

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky