Inzerce
Inzerce
Inzerce

Preventivní prohlídka od 3 let

 1. Co je obsahem prohlídek?
 2. Jak se dozvím, že mé dítě čeká preventivní prohlídka?
 3. Co si mají připravit rodiče?
 4. Jak připravit dítě?

1. Co je obsahem prohlídek?

Obsah preventivních prohlídek od 3. roku věku se pochopitelně každé 2 roky kvalitativně mění s ohledem na vývoj dítěte. K preventivním prohlídkám počínaje 3. rokem věku je nutná určitá spolupráce dítěte. Aby vše proběhlo v klidu, je třeba dítěti v předstihu vysvětlit, co ho čeká. Některé děti jsou před dovršením 3. roku častými návštěvníky ordinace, jiné dochází pouze na pravidelná očkování, některé děti jsou plaché a ostýchavé, jiné velmi komunikativní, ale všechny děti potřebují dopředu vědět, co „pan doktor“ či „paní doktorka“ budou dělat. Připravené dítě je pak klidné, nebojí se a dobře spolupracuje.

Základ vyšetření je stejný u všech preventivních prohlídek.

To znamená:

 • vyšetření všech smyslů – zraku a sluchu, posouzení vývoje řeči, určení barev,
 • měření výšky a váhy (to vše vyšetřuje dětská sestra v přítomnosti rodiče),
 • sestra také zkontroluje, zda je dítě řádně očkováno.

Následuje vyšetření lékařem:

Inzerce
 • stav chrupu,
 • štítné žlázy,
 • uzlin,
 • dýchání a srdeční činnost,
 • puls na stehenních tepnách,
 • stav kůže,
 • pohmat břicha a vyšetření genitálu,
 • vyšetření páteře a končetin.

To vše probíhá v přítomnosti rodiče. Na závěr je rodič poučen o celkovém psychomotorickém vývoji dítěte a jeho zdravotním stavu. Při zjištění nějakých odchylek lékař doporučí případné odborné vyšetření, také seznámí rodiče s možnostmi dalších očkování a upozorní na další preventivní prohlídku.

Je samozřejmé, že v každé věkové skupině je prohlídka doplněna vyšetřením pro daný věk.

Inzerce

2. Jak se dozvím, že mé dítě čeká preventivní prohlídka?

Většina ordinací využívá objednávkový systém, to znamená, že v dostatečném časovém předstihu rodiče obdrží pozvánku s uvedením dne a hodiny prohlídky. Také je na pozvánce uvedeno, co je třeba sebou vzít (vždy lahvičku s močí) a zda proběhne nějaké očkování. Mělo by být samozřejmostí v případě nevyhovujícího termínu omluvit se a domluvit si termín jiný.

3. Co si mají připravit rodiče?

Především nesmíte zapomenout vzít sebou Zdravotní a očkovací průkaz, skleničku s močí a případné lékařské zprávy, bylo li dítě léčeno od poslední návštěvy ordinace v jiném zdravotnickém zařízení v České republice či v cizině (úrazy, infekční nemoci, hospitalizace v nemocnici, alergické projevy, léčení antibiotiky či jinými přípravky, léčení u odborných lékařů, očkování, závažná onemocnění v rodině apod.). Většinou jsou tyto požadavky vyznačeny na pozvánkách k prohlídkám, ale osvědčilo se také sepsat vše na nějaký papír včetně dotazů na lékaře. Všechny nové údaje je třeba doplnit do zdravotnické dokumentace a ty nejdůležitější musí lékař doplnit do zdravotního a očkovacího průkazu.

Důležité jsou informace o závažných onemocněních rodinných příslušníků (prarodičů, sourozenců), jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cévní mozkové příhody, infarkty, nádorová onemocnění, onemocnění látkové výměny, alergická onemocnění, vrozené vady, úmrtí v rodině. Dispozice k takovým onemocněním se může dědit a cíleným vyšetřením lze počátek některých nemocí odhalit již u dětí.

Rovněž budete dotazováni na hygienické návyky (noční pomočování), jak se dítě chová v kolektivu svých vrstevníků, do jaké míry je samostatné (oblékání, stolování). Pokud máte nějaké problémy s výchovou, je rovněž vhodné problém s lékařem konzultovat.

Inzerce

4. Jak připravit dítě?

První prohlídka, kdy je nutná spolupráce dítěte, je ve třech letech věku. Nejdříve musíte dítěti vysvětlit, jak prohlídka probíhá (zkušenější rodiče většinou postup znají) a proč je prohlídka nutná. Postup je většinou všude stejný: sestřička nejprve vyšetří, zda dítě dobře vidí a slyší, dále jak mluví, jaké pozná barvy, zda umí nějakou říkanku nebo písničku a zda umí něco nakreslit, popřípadě zkusí změřit tep a krevní tlak – dítěti musíte doma předvést, jak se tep a tlak měří, aby se nebálo.

Potom si dítě sundá veškerý oděv, ponechá si jen spodní kalhotky, sestřička dítě ještě zváží a změří. Lékař(-ka) poslechne srdíčko a dýchání, prohlédne bříško, nožičky a záda a také zevní genitál, prohlédne kůži, prohmatá podkoží v podpaží, tříslech a krčku (uzliny), zjistí stav štítné žlázy a vyhodnotí celkový stav výživy.

Jak připravit dítě na vyšetření zraku?
Jak připravit dítě na vyšetření sluchu?
Jak zkoušet výslovnost?
Jak zkoušet barvy?

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Preventivní prohlídka od 3 let - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, dnes jsme byli na osmiměsíční prohlídce. Syn je hodně aktivní, už leze a začíná se stavět. Paní doktorka mu koukala na záda, ale nic neříkala. Já mám silnou skoliozu a bojím se, aby ji syn neměl taky. Až doma jsem si všimla, že nám do průkazky namalovala u doporučení kříž, kde jsou na jedné pulce 2 čárky a na druhé jedna. Myslíte si, ze by to mohlo znamenat určitě vybočeni těla nebo tak? Děkuji

Dobrý den. S největší pravděpodobností takto pani doktorka naznačila stav prořezávání zubů. Netýká se páteře.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 16.10.2023, 15:08
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×