První vyšetření dítěte

Jde-li o vůbec první vyšetření dítěte (a to platí i u všech věkových skupin), musí lékař založit zdravotnickou dokumentaci. K tomu potřebuje znát všechny anamnestické údaje, tzn. nemoci vyskytující se v rodině u rodičů, prarodičů a sourozenců dítěte. U novorozence se musí dále lékař seznámit s průběhem porodu a případnými komplikacemi, dítě je vždy zváženo a změřeno včetně obvodu hlavičky, lékař posoudí stav výživy a prospívání dítěte.

Zaměří se na velikost velké fontanely (tzv. lupínku na temeni hlavičky), vyšetří kůži a vrstvu podkožního tuku, orientačně vyšetří postavení očí, jejich reakci na světlo, dále orientačně zjistí reakci dítěte na zvuk.

Vyšetří činnost srdce a plic, pohmatem vyšetří bříško a stav pupeční jizvy, zjistí pohyblivost kyčelních kloubů, pohmatem zjistí puls stehenní tepny v tříslech, vyšetří genitál.

Vyšetří novorozenecké reflexy a vyhodnotí celkový psychomotorický vývoj dítěte.

Vše musí zanést do zdravotnické dokumentace a ty nejdůležitější údaje do Zdravotního a očkovacího průkazu.

Na závěr probere s maminkou nebo oběma rodiči postup výživy, poučí je o podávání vitaminu D a K a navrhne termín další prohlídky.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

První vyšetření dítěte - diskuze

Poradna

Rentgen po pádu u miminka

| AnetaNova | 25.06.2017, 23:23

Dobrý den, paní doktorko, dnes jsem byla se svým měsíčním synem po pádu na hlavičku u doktorky. I přesto, že bylo vše v pořádku, tak nás paní doktorka poslala na rentgen lebky. Teď mám strach, jestli mu rentgen nemůže způsobit nějaké zdravotní potíže? Dočetla jsem se, že dávají dětem nějaké ochranné kalhotky a rodičům vesty, ale my jsme nic nedostali. Nevadí to? Mám hrozný strach, ptala jsem se paní doktorky a ta řekla, že rentgen nevadí, ale tady na internetu čtu, že je to hrozně škodlivé. Mám mít důvod se bát? Děkuji za odpověď.

Není důvod se obávat, záření je velmi slabé, cílené jen na lebku, ale pro diagnostiku po pádu na hlavu velmi nutné, ochranné kalhotky se dávají při RTG břicha a pávne. Škodlivost je minimální.

 
MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 26.06.2017, 07:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace