10. týden těhotenství

   

Co se děje s maminkou 10. týden těhotenství?

Změny v organismu ženy 10. týden těhotenství

Vaše těhotenství pokračuje, měla byste se přizpůsobit potřebám organismu. Pokud trpíte zvýšenou únavou, snažte se dodržovat spánkový režim. Choďte večer brzy spát, a pokud to jde, odpočiňte si i ve dne. Zamyslete se i nad tím, kdy ohlásíte své těhotenství zaměstnavateli.

Zatím je ještě brzy a možná nic netuší ani vaše rodina, pokud však pracujete v rizikovém zaměstnání (práce v noci, zvedání břemen, chemikálie… ) měla byste celý proces urychlit a nechat se přeřadit na bezpečné místo.
Je velmi individuální, jak se ženy v těhotenství vyrovnávají s pracovním zařazením, některé odcházejí ze zaměstnání již velmi brzy po zjištění gravidity, jiné pracují v nezměněném tempu téměř až do porodu.

Přírůstek na váze je zatím minimální, asi 1-2 kg. Děloha je však již zřetelně zvětšená do velikosti husího vejce, je měkká, prosáklá.

U některých žen lze již v prvních týdnech gravidity vymasírovat z prsních bradavek v kapičkách tzv. kolostrum. Mléčná žláza se tak připravuje na budoucí sekreci mléka po porodu.

Je nutné v těhotenství měnit jídelníček? Co by ve stravě těhotné ženy nemělo chybět?

Ve stravě by v odpovídajícím poměru měly být zastoupeny všechny složky potravy
(bílkoviny 1,3g/kg denně, tuky 60-80g denně, cukry – s omezením jednoduchých cukrů). Je vhodné zvýšit příjem bílkovin, rostlinných i živočišných. Živočišné bílkoviny obsahují esenciální aminokyseliny (ty, které si tělo nedovede samo vytvořit). Do stravy zařazujeme mléko, sýry, z masa upřednostňujeme ryby, drůbež, hovězí, zatímco uzeniny by bylo dobře z jídelníčku vypustit. Doporučená denní dávka masa je 180-250g.
Vhodné jsou vitaminové doplňky stravy – zejména vápník, hořčík, železo, jód, zinek, vitaminy skupiny B.

Pro krvetvorbu a normální vývoj plodu  (jako prevence vrozených vývojových vad) je důležitá kyselina listová, a to zejména v 1. trimestru, nejlépe již 1-3 měsíce před plánovaným otěhotněním. Je obsažena ve všech těhotenských multivitaminových přípravcích.

Pozor na předávkování vitaminem A (denní doporučená dávka je 750qg ).
Určitě není nutné obávat se užívání multivitaminových doplňků stravy pro těhotné, jejich vliv na větší porodní hmotnost plodu (jak se obecně traduje) nebyl nikdy objektivně prokázán. Na druhé straně, žena s kvalitní a pestrou stravou obdrží potřebná množství vitamínů, kromě k. listové, ve stravě a není nutné, aby vitaminové doplňky užívala.

Velký pozor by měly dávat těhotné ženy na potraviny, které zvyšují riziko střevních infekcí. Týká se to zejména salmonelózy či listeriózy. Naprosto nevhodné je syrové nebo nedovařené maso, nedostatečně upravené pokrmy s obsahem vajec, určité typy sýrů, paštik…
Kalorická spotřeba je o u těhotných o něco vyšší (bazální metabolismus je zvýšen), v našich podmínkách je však spíše obava z  tendence k přejídání než  z kalorického nedostatku.
Důležité je dodržet správný podíl živin ve stravě.
Přísné vegetariánství je naprosto nevhodné.

Více o výživě v těhotenství najdete v článku Výživa v těhotenství, lépe pak v knížkce Zdravé těhotenství, která je věnována výživě a cvičení v těhotenství. Nechybí ani 16 úžasných receptů nutriční terapeutky uvařené jedním z 10 nejlepších českých šéfkuchařů, nafocené krok za krokem. Dozvíte se také, jak správně stát, sedět, vstávat z postele, zvedat předměty, abyste miminku neublížila.

Jak roste miminko 10. týden těhotenství?

Obličej vašeho děťátka má 10. týden těhotenství již zřetelně lidskou podobu. V obličeji se vyhlazují nerovnosti v místech srůstů původních výběžků. Ústní otvor se ohraničil a zúžil, nos se zvedl nad okolí, kolem očí se vytvoří kožní řasy (základy víček). Hrbolky v okolí zevního zvukovodu srostou a vytvoří malý ušní boltec.
Ztenčuje se oblast krku, takže oddělení hlavy od trupu je nyní zřetelné.

Tělo zárodku se napřimuje. Oplošťuje se bříško.
Na zárodku přestávají být patrné obrysy prvosegmentů. Tento proces pokračuje shora dolů, takže prvosegmenty jsou na konci tohoto týdne patrné jenom v bederní, křížové a kostrční oblasti. Z rozpadlých prvosegmentů později vznikají obratle páteře, některé svaly a hlubší vrstvy kůže.

Ve srovnání s 9. týdnem výrazně pokročil vývoj ručiček a nožiček. Prsty rostou do délky, plovací blány postupně mizí. Základy palečků jsou silnější než ostatní prsty. Uvnitř končetin se objevují chrupavčité základy budoucích kostí. Postupně se začínají vyvíjet jednotlivé svaly. I na dolních končetinách jsou již prsty od sebe zčásti odděleny.

Během 10. týdne se zkracuje ocasní konec zárodku, na konci týdne je už takřka neznatelný.
Mezi dolními končetinami se objevují dva otvory. Přední otvor je společné vyústění močových a pohlavních cest. Kolem něho se tvoří základy zevních pohlavních orgánů.  V této fázi vývoje není možné podle vytvořených základů rozpoznat pohlaví zárodku  (geneticky je již ale dávno určeno druhem oplozující spermie). Druhý zadní otvor je zevní vyústění trávicí trubice.

10. týden těhotenství

Na konci 10. týdne těhotenství má zárodek všechny zřetelné lidské znaky, je dlouhý asi 30 mm (asi 23 mm od temen ke konci trupu), váží přibližně 5 g.
Od tohoto období mluvíme o plodu.

Jak miminko 10. týden těhotenství vypadá?

10. týden těhotenství

3D ultrazvuk plodu ve stáří 9+2.

Více o vývoji miminka v tomto týdnu těhotenství a více sonografických snímků najdete v článku Osmý týden vývoje miminka.

Nejčastější dotazy maminek přináší brožura 20x o těhotenství: Jak často budu během těhotenství chodit k lékaři? Jaká vyšetření mi bude provádět?

Jak prožívaly tento týden těhotenství maminky v našem seriálu Rodíme ONLINE

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava, kde byl rovněž pořízen ultrazvukový obrázek, autor: MUDr. M. Pětroš. Poslední korekturu v červnu 2015 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).

Zpět na těhotenství týden po týdnu.Já a moje těhotenství 10. týden těhotenství

Fotogalerie maminek a bříšek. Chci přidat foto

10. týden těhotenství tričko
10. týden těhotenství: tričko
Etričko
 
10. týden těhotenství Šmudla je ještě malej :-D
10. týden těhotenství: Šmudla je ještě malej :-D
veverka-zrzka
 
10. týden těhotenství pupik
10. týden těhotenství: pupik
Andrea81
 
10. týden těhotenství 9+6 tt
10. týden těhotenství: 9+6 tt
majandra
 


Strana 1/3
[1] [2] [3]

Moje miminko 10. týden těhotenství

Fotogalerie miminek = ultrazvuky. Chci přidat foto

10. týden těhotenství Utz 10tt
10. týden těhotenství: Utz 10tt
kalinichta
 
10. týden těhotenství 10 tt
10. týden těhotenství: 10 tt
mtina
 
10. týden těhotenství Matyášek 10tt
10. týden těhotenství: Matyášek 10tt
MiškaS2
 
10. týden těhotenství Ondrášek 10tt
10. týden těhotenství: Ondrášek 10tt
hanka.mala
 


Strana 1/7
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]

(9. týden těhotenství)                 (11. týden těhotenství)

10. týden těhotenství - diskuze

Téma Příspěvků Poslední
příspěvek
Moje pocity 10. týden těhotenství 133 01.12.2012 19:59
Brokolice
Moje aktivity 10. týden těhotenství 117 30.11.2010 13:18
spyi
Moje potíže 10. týden těhotenství a jejich řešení 93 01.02.2012 09:47
zdenduliik
A ještě (chcete něco doplnit, vzkázat ostatním?) 10. týden těhotenství 11 31.10.2010 11:28
Hela

Na Baby On Line to žije

Nejnovější příspěvky v diskuzi

Novinky od maminek

Aktuálně z redakce

Soutěže

Výpočet termínů a BMI

Vaše fotografie

Kdo je přihlášen ONLINE?

(v seznamu se objevíte, jste-li přihlášen/a a v nastavení máte tuto funkci zakliknutou)

Čtěte také...

Baby On Line vám nabízí mnohem více

 • Mateřská dovolená

  Mateřská dovolená 2013. Co je mateřská dovolená, kdy se na ni nastupuje a co je potřeba vyřídit?

 • Otěhotnění

  Jak otěhotnět. Ovulace. Plodné dny. Co je ovulace? Jak ji poznám? A jak mohu sledovat své plodné dny?

 • Celebrity na BOL

  Rozhovor s kardiochirurgem Janem Pirkem. Přečtěte si více o jeho práci. Jaký je jeho pohled na zdravotnictví?

 • Porod

  Vyšetření novorozence po porodu. Co je Apgar skóre? Jaká další vyšetření Vaše miminko čekají?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace