24. týden těhotenství

Co se děje s maminkou 24. týden těhotenství?

V těchto dnech těhotenství se pomalu začínají dostavovat důsledky přibývání na váze, dochází k prosáknutí a uvolnění v oblasti pánevního pletence (to může vést až k rozvolnění spony stydké tzv. symfyseolysis). To se může projevit bolestmi v podbřišku a v kříži, někdy bolestmi v tříslech a na vnitřních plochách stehen. Důsledkem toho dochází i ke změně chůze (chůze o širší bázi tzv. kachní chůze). Rostoucí bříško zapříčiňuje též zvýšené prohnutí v bedrech. Snažte se stále o správné držení těla!
Spolu s bříškem se zvětšují i prsy. U některých žen prsy dosáhnou na konci těhotenství až dvojnásobného zvětšení. Nezapomínejte si postupně upravovat velikost podprsenky (v případě větších prsů ji noste i na noc), nejvhodnější je podprsenka se širokými ramínky.

Kdy a jak kontaktovat v těhotenství dětského lékaře?

Nejlépe již v polovině těhotenství. Lékař již nemusí nové pacienty přijímat.
Hledejte lékaře v místě vašeho bydliště, aby byl v dosahu při akutním onemocnění. Zjistěte si služby, které poskytuje (možnost telefonické konzultace mimo ordinační hodiny včetně návštěvní služby v akutních případech, zda provádí nadstandardní očkování či např. nastřelování náušnic). Není též na škodu zjistit si bližší informace o poskytování péče daným lékařem ve svém okolí.
Pokud lékař bude ochoten vaše dítě zaregistrovat, nezapomeňte si poznamenat jeho jméno, adresu a telefonický kontakt na něj (budete potřebovat v porodnici). Informujte se též, stačí-li zavolat lékaři až porodu, či by bylo lépe se ještě jednou připomenout.
Po porodu dítěte dotyčnému lékaři ihned zavolejte a domluvte se na prohlídce (nelépe u vás doma). Lékař chodí na návštěvu domů po propuštění z porodnice do 48 hodin, pokud to vyžaduje stav dítěte, tak i dříve.

Jak roste miminko 24. týden těhotenství?

24. týden těhotenství vypadá prakticky stejně jako novorozenec. Od 24. týdne těhotenství je možno považovat plod za životaschopný. Pokud by došlo k předčasnému porodu po ukončeném 23. týdnu, potom je stav brán jako porod, do té doby jako potrat. Vývoj obličeje je téměř dokončen. Oči jsou stále zavřené (v následujících týdnech se otevřou). Víčka jsou opatřena řasami, hlavičku pokrývají vlásky. Na jazyku se tvoří chuťové pohárky.
Dítě nyní rychle přibývá na váze. Mozek dítěte se nepřetržitě dotváří. Kůže je stále tenká, začíná se v ní ukládat pigment, pod ní se tvoří vrstva tuku.
Miminko již dobře slyší, pozná váš hlas. Hlasitého zvuku se snadno lekne, může se mu též „líbit“ určitý druh hudby.

Délka plodu od temene k zadečku je ve 24. týdnu těhotenství asi 21 cm, váha průměrně kolem 530 g.

24. týden těhotenství

Plod starý 22 týdnů (24. týden těhotenství). Plod se vznáší v plodové vodě, je obalen plodovými obaly. Děložní dutina již zcela vymizela, sliznice srostla s amniochoriovou blánou. Pupečníkem je plod připojen k placentě. V děložním hrdle je hlenová zátka.

Vývoj miminka 24. týden těhotenství najdete v článku Dvacátý první až dvacátý pátý týden vývoje miminka: Nákresy, kam až sahá děloha s bříškem, jak je v ní miminko uloženo. 

Jak prožívaly tento týden těhotenství maminky v našem seriálu Rodíme ONLINE

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Poslední korekturu v červnu 2015 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).

Zpět na těhotenství týden po týdnu.

Ve zkratce pro tatínky

Od 24. týdne těhotenství se mohou projevovat důsledky postupného přibývání na váze, dochází k prosáknutí pánve, někdy k rozvolnění spony stydké, což je provázeno bolestmi v této oblasti. Právě proto jsou důležité vhodné cviky, správné držení těla, viz programy v knize Zdravé těhotenství. V této době je nejvyšší čas poohlédnout se po dětském lékaři. Možná si mnozí myslí, že se to řeší přece až po porodu. To můžete být nemile překvapeni, protože Vámi vybraný lékař již může mít nadstav pacientů a nové nemusí přijímat. Vzniká tak zbytečná stresová situace po porodu, kdy bez prověření referencí o lékařích a osobního kontaktu volíte nejrychlejší řešení. Dětský lékař by totiž dítě měl vidět doma ihned do 48 hodin po návratu z nemocnice. Miminko je již v tomto týdnu životaschopné, od tohoto týdne se případné předčasné narození dítěte nebere jako potrat, ale jako porod. Stále přibývá na váze, v kůži se mu ukládá pigment a pod ní tuková vrstva. JM

Předchozí článek 23. týden těhotenství Další článek 25. týden těhotenství


Já a moje těhotenství 24. týden těhotenství

Fotogalerie maminek a bříšek. Chci přidat fotoStrana 1/5
[1] [2] [3] [4] [5]

Moje miminko 24. týden těhotenství

Fotogalerie miminek = ultrazvuky. Chci přidat fotoStrana 1/3
[1] [2] [3]

24. týden těhotenství - diskuze

Téma Příspěvků Poslední
příspěvek
Moje pocity 24. týden těhotenství 93 12.11.2011 21:53
ANILVAPKA
Moje aktivity 24. týden těhotenství 38 29.11.2010 23:15
akilah
Moje potíže 24. týden těhotenství a jejich řešení 26 22.11.2011 21:49
nadule1
A ještě (chcete něco doplnit, vzkázat ostatním?) 24. týden těhotenství 20 12.11.2010 14:05
Andrea81
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce