13. týden těhotenství

Co se děje s maminkou 13. týden těhotenství?

13. týden těhotenství vám končí první trimestr gravidity. Váhový přírůstek je zatím velmi malý (asi 1-2 kg), od tohoto období začnete přibírat rychleji. Možná jste si povšimla otoku dásní a snadného krvácení z dásní, zvláště při čištění zubů. Je to běžný problém v těhotenství, který po porodu vymizí. Používejte měkčí kartáček, zkuste výplachy úst adstringentními roztoky (heřmánek, ústní voda), dbejte na dostatek vitamínů ve stravě.
Stravujte se pestře, ale příliš nemlsejte.

Je vhodné začít provádět cviky pro těhotné, střídejte cvičení na posílení svalstva zad a pánevního dna se cviky relaxačními. Poslouchejte hudbu, choďte na procházky do přírody. Vhodné je také plavání.

Péče o chrup v těhotenství

Traduje se, že těhotenství je příčinou zvýšené kazivosti zubů. Přímo tomu tak není. V graviditě nepochybně dochází ke zhoršení již stávajících zubních kazů, takže se dosud projeví nepoznané či neošetřené kazy.

Nově vzniklé kazy či zvýšená kazivost zubů v těhotenství je však způsobena celou řadou jiných faktorů:

  • zhoršenou hygienou dutiny ústní, z důvodu těhotenských nevolností (pocit na zvracení při čištění zadních zubů)
  • časté zvracení snižuje pH v dutině ústní a kyselé žaludeční šťávy narušují povrch zubů
  • mnohdy se mění stravovací návyky – jednak složení potravy (častá chuť na sladké či kyselé), ale zejména frekvence příjmu potravy
  • během těhotenství může mít slina trochu odlišné složení a může být oslabena její ochranná funkce při vyrovnávání kyselosti prostředí
  • těhotenským zánětem dásní (gingivitis gravidarum) – v těhotenství mají dásně větší sklon ke krvácení, které maminku od řádného čištění odrazuje; na místě je však zvýšená péče

Na prvním místě je samozřejmě dokonalá ústní hygiena. Čistěte si zuby minimálně 2x denně alespoň 2-3 minuty. Omezte mlsání a pití sladkých nápojů.
Svého zubního lékaře byste měla navštívit během těhotenství minimálně jednou (v optimálním případě dvakrát), potvrzení o zubním ošetření si nechejte zapsat do těhotenské průkazky.

Více o péči o chrup nejen v těhotenství.

Jak roste miminko 13. týden těhotenství?

13. týden těhotenství růst tělíčka do délky rychle pokračuje. Hlava se zvětšuje také, ale vzhledem k ostatním částem těla již poněkud pomaleji.

Horní a dolní oční víčka jsou stále spojena. V ústní dutině se pod dásní objevují základy prvních mléčných zubů. Pokračuje vývoj ušního boltce, který se poněkud zvětšuje a má nepravidelně hrbolatý vzhled.

Mění se vzhled přední stěny trupu. Břišní dutina se zvětšuje a pupeční kýla mizí. Poněkud klesá krvetvorba v játrech, krvinky se nyní začínají vyvíjet i ve slezině.

Ledviny začínají produkovat moč, která se vylučuje do plodové vody.

V 13. týdnu těhotenství plod měří od temene k zadečku asi 7 cm, váha se pohybuje mezi 14-20g.

Nejčastější dotazy maminek přináší brožura 20x o těhotenství: Jak je to s vyšetřením ultrazvukem? Kdy a proč se provádí?

Jak vypadá miminko 13. týden těhotenství?

13. týden těhotenství

Plod o velikosti 62 mm ve 13. týdnu těhotenství (12+4). Na všech snímcích je snadno rozeznatelná lebka s obličejovou částí, páteř plodu a jeho dolní končetiny.

13. týden těhotenství

Plod o velikosti 70 mm ve 13. týdnu těhotenství (12+3)

13. týden těhotenství

Plod o velikosti 81 mm ve 13. týdnu těhotenství (12+5)

Více o vývoji miminka ve 13. týdnu těhotenství najdete v článku Jedenáctý a dvanáctý týden vývoje miminka: Jak tělo roste a mění se? Vývoj zaznamenávají také končetiny plodu.

Jak prožívaly tento týden těhotenství maminky v našem seriálu Rodíme ONLINE

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava, kde byly rovněž pořízeny ultrazvukové snímky, autor: MUDr. M. Pětroš. Poslední korekturu v červnu 2015 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).

Zpět na těhotenství týden po týdnu.

Ve zkratce pro tatínky

13. týden těhotenství je posledním týdnem v prvním trimestru. Budoucí maminka končí první třetinu těhotenství. Váhový přírůstek je do 2 kilogramů. Maminka by nejen měla dodržovat zdravou výživu, nezapomínat na pohyb, ale také na zubní ošetření v těhotenství, které by mělo proběhnout minimálně jednou, nejlépe však v pravidelném půlročním intervalu.

Růst tělíčka miminka pokračuje. Oči se přibližují k sobě, oční víčka zůstávají i v tomto týdnu srostlá. V ústech se zakládají mléčné zuby. V tomto období začínají ledviny do plodové vody vylučovat moč. Prohlubuje se rozdíl mezi pohlavími budoucích chlapců a děvčat. Střeva se přesouvají do dutiny břišní, mizí tak pupeční kýla. JM

Předchozí článek 12. týden těhotenství Další článek 14. týden těhotenství


Já a moje těhotenství 13. týden těhotenství

Fotogalerie maminek a bříšek. Chci přidat fotoStrana 1/7
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]

Moje miminko 13. týden těhotenství

Fotogalerie miminek = ultrazvuky. Chci přidat fotoStrana 1/8
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]

13. týden těhotenství - diskuze

Téma Příspěvků Poslední
příspěvek
Moje pocity 13. týden těhotenství 131 01.06.2015 09:39
alena.greplova
Moje aktivity 13. týden těhotenství 108 10.07.2012 08:48
hanapana
Moje potíže 13. týden těhotenství a jejich řešení 56 17.04.2014 08:40
HCHC
A ještě (chcete něco doplnit, vzkázat ostatním?) 13. týden těhotenství 21 28.11.2010 11:23
Andrea81
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce