Přeočkování proti meningokokovi

Dobrý den, když jsem nechala obě děti naočkovat oběma vakcínami proti meningokokům kolem 10. roku věku, mám je nechat za nějakou dobu přeočkovat? Za jak dlouho? Mají v přeočkování pokračovat i v dospělosti? Velice děkuji.

Odpověď doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., vakcinolog, epidemiolog, humanitární pracovník:

Dobrý den, u vakcíny proti seroskupině B meningokoka potřeba přeočkování zatím nebyla stanovená. Než uplyne ochranná doba aplikovaných dávek, bude již pravděpodobně tento interval známý. U monovalentní vakcíny proti seroskupině C a čtyřvalentní proti A,C,Y,W-135 se v období puberty doporučuje přeočkování za 5-7 let. Následně v dospělosti by měla stačit jedna dávka každých 10 let. Je však pravděpodobné, že nám budoucí období přinese přesnější data, než jsou k dispozici teď. Např. u vakcín proti žloutence se v minulosti postupem času zjišťovalo, že jejich ochranný efekt je delší, než se původně předpokládalo.

 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Přeočkování proti meningokokovi - diskuze


Přeočkování proti meningokokovi - poradna

Antikoncepce

| Blaanka | 20.10.2016, 11:57
Dobrý den,
začala jsem špinit 8 dní před menstruací. Myslela jsem, že přišla menstruace. Špinění s křehkou krví bylo 2 dny. Začínám brát hormonální antikoncepce a tudíž jsem si v den špinění vzala 1. prášek. Je to problém? Mám pokračovat dál v uživání HA (hormonální antikoncepce)? Bude i tak fungovat 100% ochrana?

Dobrý den, ano, už v užívání pokračujte, pokud jste začala, jen se chraňte raději 14 dní od začátku užívání ještě jinou metodou.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 21.10.2016, 07:10
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce