Kdy je nejvhodnější doba na očkování proti meningitidě?

Dobrý den, chtěla bych nechat dceru očkovat proti meningitidě a chtěla bych znát Váš názor, kdy je nejvhodnější doba. Dceři jsou 2 roky, narodila se na 36. týdnu s váhou 1650 g (hypotrofie plodu + hellp syndrom). Je vhodné počkat s očkováním až po 3. roce, případně později nebo očkovat už nyní? A stačí očkovat novou vakcínou na typ B nebo kombinovat s vakcínou na ostatní 4 typy meningokoka? A kdy je vhodné očkovat takhle malé děti proti klíšťové encefalitidě? Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Odpověď doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D.:

Dobrý den, pokud je dcera bez neurologických či jiných závažných dlouhodobých následků, je v tomto věku již hypotrofie plodu i hellp syndrom v graviditě vzhledem k očkování irelevantní. Typ B meningokoka je nejnebezpečnějším patogenem v České republice a způsobuje tři čtvrtiny všech meningokokových zánětu mozkových blan u nás. Častý je např. i v Kanadě, Asii nebo Austrálii. Naproti tomu v některých jiných zemích je nejčastější jiný typ meningokoka, např. A, W. K tomu i ve vyspělých zemích Evropy přibývá počet infekcí způsobných typem Y.  Záleží tedy na tom, jestli dítě cestuje nebo je v kontaktu s cizinci. Čistě pro pobyt v ČR je nejdůležitější očkování proti typu B. Nad 2 roky se aplikují 2 dávky vakcíny Bexsero, očkuje se už od 2 měsíců věku. Vzhledem k tomu, že se po očkování touto vakcínou ve studiích vyskytovala častěji než u jiných zvýšená teplota, doporučuje se preventivní užití brufenu nebo paracetamolu ještě před očkováním, případně i po něm. Zvýšená teplota neznamená, že vakcína není bezpečná a v porovnání s hnisavým zápalem mozkových obalů, kdy jde po pár hodinách často život dítěte, je to banalita.
Proti typům A,C,Y,W-135 meningokoka se očkuje od 1 roku vakcínou Nimenrix a od 2 let vakcínou Menveo. Jedna dávka poskytuje imunitu na 5 až 10 let podle věku. Tyto moderní vakcíny chrání i před vznikem nosičství meningokoků na sliznicích. Pokud se dítě pohybuje v oblastech výskytem klíšťat, očkovat je možné od 1 roku věku. Kolem meningokokových vakcín se vyžaduje odstup alespoň 2 týdnů. Ve všech případech se jedná o neživé vakcíny, kdy klíčová imunitní odezva nastává v lokální mízní uzlině tj. při očkování do ramena v podpažní uzlině.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Kdy je nejvhodnější doba na očkování proti meningitidě? - diskuze


Kdy je nejvhodnější doba na očkování proti meningitidě? - poradna

Městnání ledviny

| Janah84 | 23.10.2016, 16:01
Dobrý den. Jsem 24. týdnu těhotenství po IVF už od 18. 10. se potýkam s bolestmi v pravé oblasti bederní krajiny a pravé poloviny břicha. Uzavřeno jako městnání pravé ledviny z důvodu útlaku močovodu dělohou. Momentálně řešení konzervativně analgetiky Spasmopan. Bohužel bolesti přetrvávají po celé dny. Úlevové polohy nezabírají. Analgetika mohu také v omezeném množství. Pomáhá snad jen teplo. Ale je to vyčerpávající a únavné. Chtěla bych vědět, zda se tento stav může zlepšit. Sledují mě na sonu, kontrola moče. O zavedení stentu u nás nechtějí ani slyšet. Boji se ohrožení dítěte. Tak jen bych ráda věděla, zda se to zlepší a zda mám tlačit na zavedení stentu. Děkuji Hrdličková

Dobrý večer, nevím, v jaké nemocnici svůj problém řešíte. U nás v Brně zavádějí těhotným pacientkám stenty zcela běžně, pokud je to indikováno a analgetika nezabírají. S dítětem nemá zavedení nic společného, nijak ho neohrožuje. Spíš Vás by mohly zatěžovat opakované infekce, které se mohou při městnání objevovat. Každopádně je toto ale otázka pro urologa, nikoliv gynekologa, takže nějaké prognózy vám těžko mohu říci. Toto jsou jen zkušenosti s našimi urology.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.10.2016, 19:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce