Očkování proti neštovicím

Dobrý den pane doktore, jak je to prosím s odolností proti neštovicím, když je dítě proti nim očkované? Jedná se o doživotní imunitu? Někde jsem četla, že postupem času odolnost klesá, náš dětský doktor tvrdí opak. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Odpověď doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., vakcinolog, epidemiolog, humanitární pracovník:

Dobrý den, pokud dítě či dospělý obdrží dvě dávky vakcíny proti planým neštovicím, ať už samostatně nebo jako součást 4vakcíny (MMR-V), může počítat s dlouhodobou až doživotní ochranou. Plané neštovice jsou nejčastější hlášenou infekční nemocí v ČR, potká se s nimi praktický každý člověk.  Na očkovanou osobu působí kontakt s původcem jako přirozená vakcinace zvyšující hladinu protilátek, díky čemu je protekce většinou doživotní a navíc se tím snižuje u očkované osoby pravděpodobnost výskytu pásového oparu později v životě. Pokud má ale očkovaná osoba v průběhu života nějaké vážnější problémy s imunitou, absolvuje chemoterapii nebo užívá dlouhodobě léky potlačující imunitu, hladina protilátek může klesnout. I tak lze však očekávat alespoň částečnou ochranu před těžkým průběhem nákazy. 

 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Očkování proti neštovicím - diskuze


Očkování proti neštovicím - poradna

Lezení

| haloka | dnes, 08:53
Dobrý den, mám dvojčátka narozená o 7 týdnů dříve, dnes je jim 10 měsíců a stále se nám nechce lozit... Od čtyř měsíců cvičíme Vojtu. Teď už je ale cvičení nad mé síly, kluci se brání, z daných pozic mi "utíkají". Má takové cvičení vůbec smysl? Kluci se od 6 měsíců přetáčí, plazit se začali mezi 8.-9. měsícem a tohle jim zatím zůstává. Žádná další dovednost se jim nechce. Je ještě nějaká možnost, jak podpořit k lezení?
Děkuji za váš čas!

Doporučuji pokračovat ve cvičení - jak Vám to čas a děti dovolí, cvičení podporuje rozvoj a zapojování správných svalových skupin k danému pohybu - tedy i k lezení. U předčasně narozených dětí jde rozvoj pohybu pomaleji, vytrvejte. Doporučuji kontrolu na rehabilitaci.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 09:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce