Vliv odpůrců očkování na očkovanost v České republice

Na internetu - FB apod. čtu čím dál častěji názory odpůrců očkování. Samozřejmě se s nimi neztotožňuji, děti mám očkované i všemi „dobrovolnými“ vakcínami, ale zajímalo by mě, zda a jaký vliv to má na očkovanost v České republice? Snižuje se? Proti jakým nemocem? 

Odpověď doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., vakcinolog, epidemiolog, humanitární pracovník:

Když dáme do poměru počet použitých vakcín s počtem narozených dětí, v posledních letech se tento ukazatel nemění a zůstává vysoký u tzv. povinných vakcín, tedy hexavakcíny a tzv. spalničkové trojvakcíny (MMR). Proočkovanost proti pneumokokovým infekcím (vakcína je zdarma, ale nepovinná) v posledních letech postupně klesá k úrovni 80 % a další bezplatné očkování proti infekcím HPV se pohybuje již nějakou dobu kolem 60% proočkovanosti. Přitom v obou případech vakcíny chrání i proti život ohrožujícím stavům. Proč je někteří rodiče pro své děti nevyužijí, když jsou nabízeny zdarma, je otázkou. Věcí bezpečnosti očkování to určitě nebude. Z uvedeného však vyplývá, že veřejnost vnímá tuto věc tak, že co je povinné je důležité a samozřejmě zde hraje úlohu i mechanismus kontroly např. před nástupem dítěte do kolektivu, což je velmi důležité. Pokud by totiž proočkovanost proti spalničkám klesla na úroveň taky bezplatné a nepovinné pneumokokové vakcíny, došlo by k naprosté ztrátě kolektivní imunity.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Vliv odpůrců očkování na očkovanost v České republice - diskuze


Vliv odpůrců očkování na očkovanost v České republice - poradna

PPM a povinnost zaměstnavatele

| hakro | dnes, 00:17
Dobrý den, nyní jsem na RD s 2. dítětem a čekám 3. dítě (rizikové těhotenství). RD a RP budu pobírat do tří let dítěte a měla jsem nárok na PPM. Mezi nástupem (návratem) do zaměstnání a nástupem na mateřskou se 3. dítětem mám 3 měsíce, po které budu pravděpodobně na nemocenské. Mám v tomto případě s 3. dítětem stále nárok na PPM a musí mi zaměstnavatel držet místo do tří let 3. dítěte (mám smlouvu na dobu neurčitou)? Děkuji za odpověď.

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.


Mgr. Věra Tautová, DiS. | Babyonline
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce