Příznaky těhotenství

   
 1. Jak poznat těhotenství? Příznaky těhotenství v prvních dnech?
 2. Kdy se objednat na první těhotenskou prohlídku?
 3. Jak dále poznám, že jsem těhotná?
 4. Příznaky těhotenství - Vaše dotazy

1. Jak poznat těhotenství? Příznaky těhotenství v prvních dnech

 • První příznaky těhotenství po oplodnění: Při pravidelném menstruačním cyklu je nejčastěji prvním příznakem možného těhotenství vynechání menstruace.

 • Pro prvotní potvrzení těhotenství lze použít jeden z těhotenských testů, běžně dostupných v lékárnách a drogerii. Většina z nich je poměrně spolehlivá a žena si jimi sama může jednoduše diagnostikovat těhotenství již několik dní po vynechání jinak pravidelné menstruace.

2. Kdy se objednat na první těhotenskou prohlídku?

 • Pozitivní těhotenský test, který prokáže přítomnost těhotenského hormonu v moči ženy je pak důvodem objednat se k lékaři. Lékař provede další vyšetření. Za prvé krevní testy, kterými zjistí hladinu těhotenského hormonu v krvi, tzv. lidského choriogonadotropinu (hCG). Jeho hladina se prudce zvyšuje právě po otěhotnění. Pozitivitu krevních testů lékař ověří ultrazvukovým vyšetřením, kterým prokáže přítomnost lidského zárodku v děloze.

3. Jak dále poznám, že jsem těhotná?

 • Další možné příznaky těhotenství: Současně s vynecháním menstruace se mohou dostavit i další - nejisté známky a příznaky těhotenství - zvýšená teplota (kolem 37°C), pocit napětí, zvětšení a bolestivosti prsů, sekrece bělavé tekutiny z prsů (kolostrum), zvýšená únava a spavost, změna chutí, nevolnosti a zvracení, změna nálady, častější, jinak nebolestivé močení, zvýšená pigmentace prsních dvorců, pigmentové skvrny v obličeji. Tyto příznaky registrují zejména ženy, které již s těhotenstvím mají zkušenost.

POZOR! Vynechání menstruace může mít i jiný důvod - stres či duševní vypětí, změna prostředí, onemocnění ženy, blížící se klimakterium. Je vhodné navštívit lékaře, který těhotenství s jistotou potvrdí a současně i zjistí, jestli se těhotenství vyvíjí normálně v děloze a není-li oplodněné vajíčko uhnízděno někde jinde. V takovémto případě by se jednalo o tzv. mimoděložní těhotenství.

autor: as. MUDr. Romana Gerychová

4. Příznaky těhotenství - Vaše dotazy

Jsem těhotná?

Vážené dámy, jelikož není týdne, kdy by nám nepřišlo pár dotazů typu - Měli jsme nechráněný styk. Došlo zřejmě / nevím jestli došlo k ejakulaci, resp. v mailech používáte "udělal se / nevím, jestli se do mě udělal". Menstruace se zatím nedostavila. Mám den zpoždění. Nebo: Místo menstruace pouze špiním. Jsem těhotná?

Připojujeme pro tyto dotazy odpověď gynekoložky MUDr. Veroniky Ťápalové:

Dobrý den, pokud máte nechráněný pohlavní styk, těhotná být určitě můžete. Pokud máte zpoždění menstruace, či krvácení jiné, než obvykle, udělejte si těhotenský test z moči, který lze pořídit v lékárně. Zpoždění menstruace může mít samozřejmě i spoustu jiných důvodů, ale možné těhotenství je jednou z možností.

Je možné otěhotnět při menstruaci?

Odpověď MUDr. Romany Gerychové: Pokud se jedná o skutečnou menstruaci, tak s velkou pravděpodobností ne.  Pokud by krvácení bylo krvácením mimo cyklus (může být v době ovulace, může být krvácení z jiných, než hormonálních příčin...), pak je otěhotnění v tuto dobu možné.

Menstruace v těhotenství: Může mít těhotná žena menstruaci?

Odpověď: Ano, může. Není to v podstatě menses, ale krvácení z hormonálního spádu, které přetrvává ještě i několik měsíců po otěhotnění. Na druhé starně je každé krvácení v souvislosti s těthotenstvím nutné podrobně vyšetřit (cestou Vašeho gynekologa) a vyloučit nepravidelnost vývoje těhotenství.

Chtěla jsem se zeptat: pokud jde o mimoděložní těhotenství, zaznamená ho test? Vyjde jako pozitivní? Jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství

Odpověď: Test - míněno zřejmě gravitest, tedy vyšetření hCG (těhotenský hormon) z moči je vysoce specifický test a je pozitivní vždy, je-li žena těhotná. Pozitivní test řekne jen: gravidita ANO-NE, o jaký typ gravidity se jedná (mimiděložní ev. nitroděložní, tedy normální), určí až lékař po vyšetření. Mezi příznaky mimoděložního těhotenství patří typicky pozitivní gravitest z moči, bolesti v podbřišku, nepravidelné krvácení či špinění. Je lépe vyhledat gynekologické vyšetření.

MUDr. Romana Gerychová

Je možné otěhotnět během menstruace?

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V pondělí mi začala menstruace. Až do pátku ustávalo špinění. Po styku se mi opět menstruace rozjela na jeden den. V neděli skončila, ale při menstruaci se mi točila hlava a bolela prsa. O víkendu mi bylo zle, motala se mi hlava a žaludek jsem měla jak na vodě. Dnes jsem neměla daleko do zvracení. Myslíte, že můžu být těhotná? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, pokud jste měla menstruaci v očekávaném termínu, tak těhotenství je málo pravděpodobné. Příznaky podobné těm v těhotenství můžete mít i v rámci např. střevní virózy. Pokud si ale nejste jistá, udělejte si těhotenský test.

MUDr. Veronika Ťápalová

(Pohlaví dítěte)                 (Těhotenský test)

Příznaky těhotenství - diskuze

Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran: 14  (diskuzí: 135)
14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 9 |
 • prosba o radu
  uz delsi dobu se snazime o miminko doktorka mi zistila vysoky prolaktin na ktery mi dala prasky ktere jsem bral 2x denne po dobu 5 dnu ted jsem mnela mesicky od 8.1 do 10.1 ted po ctrnacti dnech mne zacali bolet bradavky muze to byt tehotenstvim piju k tomu kontryhelovi caj moc bych byla rada za odpoved 
  monca34   22.01.2016 14:00:17, reakcí: 1, poslední: 26.01.2016 12:09:37
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
  • \ RE: prosba o radu
   Dobrý den, pokud jste měla menstruaci 8. 1. 2016, pak předpokládaná doba ovulace a početí je 14. den menstruačního cyklu, tj. kolem 22. 1. 2016. I kdybyste tedy otěhotněla, tak není možné pozorovat těhotenské příznaky tak brzy. Ty většinou přichází nejdříve v době zpoždění menses.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   26.01.2016 12:09:37
   reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den, přes 6 let beru HA Lindynette, menstruace vždy pravidelná, téměř na hodiny přesně. Pohlavní styk s přítelem také. V červenci jsem byla na konizaci čípku, od té doby také menstruace pravidelná. Minulý týden 7.1. jsem měla MS dostat, místo toho jsem měla až druhý den jen slabý hnědý výtok, který byl zřetelný jen po utření toaletním papírem. Toto trvalo asi dva dny. Čekala jsem, že se MS klasicky rozjede. Ale nic. Výtok se změnil trochu do růžovo-červena, ale nebyla to má klasická MS. Prášky beru pravidelně, nikdy jsem si na ně nemohla stěžovat, když jsem potřebovala prodloužit cyklus a nemít MS, tak vždy bylo vše v pořádku. Nebyla jsem nemocná, nebrala antibiotika, netrpěla jsem průjmy ani zvracení. V žádném stresu také nejsem. Test jsem si dělala v sobotu, negativní. K lékaři plánuji jít, až pokud se bude situace opakovat i následující měsíc. Teď týden po té "MS" mě pobolívá v podbřišku a v prsou (jako před menstruací). Nechci si nic vsugerovávat, když jsem chráněna HA a i test byl negativní, ale jsem celkem v nepokoji, co se to děje. Děkuji za odpověď :)
  veruzamy   14.01.2016 11:28:53, reakcí: 2, poslední: 29.01.2016 10:36:28
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
  • \ RE:
   Dobrý den, někdy se může stát, že krvácení má jiný průběh než jste zvyklá a nemusí to nic znamenat, navíc, pokud je test negativní. Pokud chcete mít jistotu, tak si udělejte za týden ještě jeden test. Ke gynekologovi se pak objednejte jen pokud by se toto opakovalo. Nic závažného to jistě nebude.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   14.01.2016 14:34:07
   reagovat | URL příspěvku
  • \ RE:
   dekuji za odpoved antikoncepci neberu takze si pozor nedavame treti dite by jsme chteli ale nejde to zatim piju kontryhel beru kyselinu listovou bradavky boli porad pokazdy kdyz jsem to mnela dostat tak mne bolelo brisko a byla jsem nervozni tak nevim      
   monca34   29.01.2016 10:36:28
   reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den,
  jsem již tři měsíce po zamlklém potratu. Během těchto měsíců jsem brala antikoncepci. Nyní jsem ji vysadila a pokouším se o další miminko.Je to přesně 14 dní od začátku poslední menstruace (16. 12.) a dnes jsem začala špinit.Trochu jsem se toho lekla.Zašla bych si na gynekologii, ale mají dovolenou. Máte s prosím nějakou radu? Má s tím někdo zkušenost?
  Děkuji za každou odpověď  
  Sevcivi1   30.12.2015 10:54:25
  reagovat | URL příspěvku
 • Vynechání menstrucace
  Dobrý den,

  máte někdo prosím stejné zkušenosti? Poslední menstruace před 40 dny (HA neberu 4 měsíce). Bolest v podbřišku, občas zimnice, návaly i nevolnost, prsa nebolí. O miminko se snažíme. Testy bohužel negativní. Děkuji za reakce.
  Zuzzuu   01.12.2015 11:12:07, reakcí: 1, poslední: 03.12.2015 17:50:48
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
  • \ RE: Vynechání menstrucace
   Ahoj, mám podobnou zkušenost. MS vynechání déle jak 40dní...dva testy slabá čárka, třetí nic :-/ ...nezbývá než čekat, nebo navštívit lékaře. Držim palce!! 
   Baaruu   03.12.2015 17:50:48
   reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den,
  má poslední MS byla 30.10. a trvala až do 18.10. další MS jsem ještě nedostala. Dnes večer jsem si dělala test a přijde mi tam sklabá druhá čárka. S přítelem se snažíme o miminko, je možné těhotenství??? Děkuji
  Baaruu   30.11.2015 20:32:23
  reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran: 14  (diskuzí: 135)
14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 9 |

Na Baby On Line to žije

Kdo bude letos 2016 rodit a kdy?

Leden 2016
  16%
Únor 2016
  9%
Březen 2016
  10%
Duben 2016
  10%
Červen 2016
  11%
Srpen 2016
  9%
Celkem hlasovalo: 2973

Zajímá Vás

Těhotenství Jak otěhotnět? Příznaky těhotenství Jak probíhalo vaše těhotenství týden po týdnu? Porodnice Vývoj miminka Porod Mateřská Zavádění příkrmů

Nábor rodiček Rodíme ONLINE 2016

Chcete se námi podělit o své prožitky během těhotenství? Pokud jste budoucí maminkou na začátku těhotenství a chtěla byste se účastnit, napište nám na info@babyonline.cz, kde Vám sdělíme více informací.

Kdo je přihlášen ONLINE?

(v seznamu se objevíte, jste-li přihlášen/a a v nastavení máte tuto funkci zakliknutou)

Baby On Line vám nabízí mnohem více

 • Celebrity na BOL

  Rozhovory s úspěšnými lidmi! Tomio Okamura, Jan Pirk, Radim Vančura, Ilona Csáková a další české celebrity.

 • Porod

  Předporodní příprava krok za krokem. Jak se připravit na porod? Co si mám vzít do porodnice? Co je porodní plán?

 • Celebrity na BOL

  Rozhovor s MUDr. Vladimírem Dvořákem. Jaký je jeho názor na domácí porody a péči v ČR?

 • Celebrity na BOL

  Rozhovor s Tomiem Okamurou. Střípky z jeho osobního života a jiné zajímavosti.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace