Příznaky těhotenství

   
 1. Jak poznat těhotenství? Příznaky těhotenství v prvních dnech?
 2. Kdy se objednat na první těhotenskou prohlídku?
 3. Jak dále poznám, že jsem těhotná?
 4. Příznaky těhotenství - Vaše dotazy

1. Jak poznat těhotenství? Příznaky těhotenství v prvních dnech

 • První příznaky těhotenství po oplodnění: Při pravidelném menstruačním cyklu je nejčastěji prvním příznakem možného těhotenství vynechání menstruace.

 • Pro prvotní potvrzení těhotenství lze použít jeden z těhotenských testů, běžně dostupných v lékárnách a drogerii. Většina z nich je poměrně spolehlivá a žena si jimi sama může jednoduše diagnostikovat těhotenství již několik dní po vynechání jinak pravidelné menstruace.

2. Kdy se objednat na první těhotenskou prohlídku?

 • Pozitivní těhotenský test, který prokáže přítomnost těhotenského hormonu v moči ženy je pak důvodem objednat se k lékaři. Lékař provede další vyšetření. Za prvé krevní testy, kterými zjistí hladinu těhotenského hormonu v krvi, tzv. lidského choriogonadotropinu (hCG). Jeho hladina se prudce zvyšuje právě po otěhotnění. Pozitivitu krevních testů lékař ověří ultrazvukovým vyšetřením, kterým prokáže přítomnost lidského zárodku v děloze.

3. Jak dále poznám, že jsem těhotná?

 • Další možné příznaky těhotenství: Současně s vynecháním menstruace se mohou dostavit i další - nejisté známky a příznaky těhotenství - zvýšená teplota (kolem 37°C), pocit napětí, zvětšení a bolestivosti prsů, sekrece bělavé tekutiny z prsů (kolostrum), zvýšená únava a spavost, změna chutí, nevolnosti a zvracení, změna nálady, častější, jinak nebolestivé močení, zvýšená pigmentace prsních dvorců, pigmentové skvrny v obličeji. Tyto příznaky registrují zejména ženy, které již s těhotenstvím mají zkušenost.

POZOR! Vynechání menstruace může mít i jiný důvod - stres či duševní vypětí, změna prostředí, onemocnění ženy, blížící se klimakterium. Je vhodné navštívit lékaře, který těhotenství s jistotou potvrdí a současně i zjistí, jestli se těhotenství vyvíjí normálně v děloze a není-li oplodněné vajíčko uhnízděno někde jinde. V takovémto případě by se jednalo o tzv. mimoděložní těhotenství.

autor: as. MUDr. Romana Gerychová

4. Příznaky těhotenství - Vaše dotazy

Jsem těhotná?

Vážené dámy, jelikož není týdne, kdy by nám nepřišlo pár dotazů typu - Měli jsme nechráněný styk. Došlo zřejmě / nevím jestli došlo k ejakulaci, resp. v mailech používáte "udělal se / nevím, jestli se do mě udělal". Menstruace se zatím nedostavila. Mám den zpoždění. Nebo: Místo menstruace pouze špiním. Jsem těhotná?

Připojujeme pro tyto dotazy odpověď gynekoložky MUDr. Veroniky Ťápalové:

Dobrý den, pokud máte nechráněný pohlavní styk, těhotná být určitě můžete. Pokud máte zpoždění menstruace, či krvácení jiné, než obvykle, udělejte si těhotenský test z moči, který lze pořídit v lékárně. Zpoždění menstruace může mít samozřejmě i spoustu jiných důvodů, ale možné těhotenství je jednou z možností.

Je možné otěhotnět při menstruaci?

Odpověď MUDr. Romany Gerychové: Pokud se jedná o skutečnou menstruaci, tak s velkou pravděpodobností ne.  Pokud by krvácení bylo krvácením mimo cyklus (může být v době ovulace, může být krvácení z jiných, než hormonálních příčin...), pak je otěhotnění v tuto dobu možné.

Menstruace v těhotenství: Může mít těhotná žena menstruaci?

Odpověď: Ano, může. Není to v podstatě menses, ale krvácení z hormonálního spádu, které přetrvává ještě i několik měsíců po otěhotnění. Na druhé starně je každé krvácení v souvislosti s těthotenstvím nutné podrobně vyšetřit (cestou Vašeho gynekologa) a vyloučit nepravidelnost vývoje těhotenství.

Chtěla jsem se zeptat: pokud jde o mimoděložní těhotenství, zaznamená ho test? Vyjde jako pozitivní? Jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství

Odpověď: Test - míněno zřejmě gravitest, tedy vyšetření hCG (těhotenský hormon) z moči je vysoce specifický test a je pozitivní vždy, je-li žena těhotná. Pozitivní test řekne jen: gravidita ANO-NE, o jaký typ gravidity se jedná (mimiděložní ev. nitroděložní, tedy normální), určí až lékař po vyšetření. Mezi příznaky mimoděložního těhotenství patří typicky pozitivní gravitest z moči, bolesti v podbřišku, nepravidelné krvácení či špinění. Je lépe vyhledat gynekologické vyšetření.

MUDr. Romana Gerychová

Je možné otěhotnět během menstruace?

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V pondělí mi začala menstruace. Až do pátku ustávalo špinění. Po styku se mi opět menstruace rozjela na jeden den. V neděli skončila, ale při menstruaci se mi točila hlava a bolela prsa. O víkendu mi bylo zle, motala se mi hlava a žaludek jsem měla jak na vodě. Dnes jsem neměla daleko do zvracení. Myslíte, že můžu být těhotná? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, pokud jste měla menstruaci v očekávaném termínu, tak těhotenství je málo pravděpodobné. Příznaky podobné těm v těhotenství můžete mít i v rámci např. střevní virózy. Pokud si ale nejste jistá, udělejte si těhotenský test.

MUDr. Veronika Ťápalová

(Pohlaví dítěte)                 (Těhotenský test)

Příznaky těhotenství - diskuze

Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran: 11  (diskuzí: 106)
11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 |
 • Těhotenství
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, normálně beru HA (Lunafem),v červnu (už nevím které datum) jsem dobrala plato a dostavila se očekávaná menstruace, jenže jsem si potom neuvědomila, že už další plato nemám a k doktorce jsem se nemohla dostavit, protože jsem byla mimo město. Začala jsem tedy brát nové plato o 4 dny později než jsem měla..Během těch 4 dnů jsem měla s přítelem pohlavní styk a jemu to bohužel trochu "ujelo" (ale prý jen ten začátek :D )..po dobrání toho plata se dostavila očekávaná mentruace,ale já mám pořád takový divný pocit nafouknutého břicha- je měkké,nebolestivé. Žádné jiné příznaky jako zvracení, nevolnost, únava atd. nemám. Je možné, že bych i přesto byla těhotná? Děkuji za odpověď.
  Denukla   27.07.2015 17:28:46
  reagovat | URL příspěvku
 • Těhotná?
  Dobrý den, měla jsem styk s mým přítelem, ale použili jsme ochranu, kondom. Někde jsem slyšela, že se může stát, že žena otěhotní i když používáme kondom. Je to možné?
  Nemám pravidelné měsíčky a musím brát antikoncepci.
  Přítel když se blížil k ,,finále" tak se to snažil jen venku, ale někdy se stalo, že trochu to vystříklo uvnitř, ale stihl to rychle vyndat a zbytek vystřiklo venku.
  Nemusím se tedy strachovat, že bych byla těhotná?
  VotipkoI   10.07.2015 19:56:28, reakcí: 1, poslední: 13.07.2015 07:22:00
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
  • \ RE: Těhotná?
   Dobrý den, pokud užíváte antikoncepci a ještě jste použili kondom, pak je riziko gravidity naprosto mizivé.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   13.07.2015 07:22:00
   reagovat | URL příspěvku
 • můžu být těhotná?
  Dobrý den, v neděli jsme měli s přítelem nechráněný pohlavní styk. beru antikoncepci, ale v neděli v ponděí jsme si nevzala prášek a vzala jsem si tři až dnes(středa). stává se nám to někdy a vždy to bylo vpohodě, ale teď jsme ještě zjistila že jsem měla plodné dny.Jak bych měla postupovat? kdyybych byla těhotná nepoškodí antikoncepce plod?
  Aneta93   09.06.2015 10:16:18, reakcí: 1, poslední: 23.06.2015 07:52:56
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
  • \ RE: můžu být těhotná?
   Dobrý den, pokud jste zapomněla tabletky užít, nedá se vždy zajistit, že neotěhotníte. Vývoj plodu by však krátkodobé užívání hormonů neměl ovlivnit. Pokud byste nezačala v pauze menstruovat, udělejte si gravitest.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   23.06.2015 07:52:56
   reagovat | URL příspěvku
 • Tehotna??
  dobry vecer mam takovy maly problem 20-25.5 jsem mela mit menstruaci misto ni se dostavilo i kdyz s bolestmi ale jen slaby spineni natekli mi prsa a bradavky jsou citlive na dotek(nekdy az moc) a mam porad pocit plneho mechyre plus tlak v podbrisku jen se chci zeptat jaka je pravdepodobnost po dvoim porodu cisarem (posledni pred 9.5lety) na normalni tehotenstvi?? ditko by sme s pritelem radi ale bojim se ze bych mohla mit mimodelozni tehotenstvi   dekuju za odpovedi Kb
  Kattyblack   03.06.2015 00:57:46, reakcí: 1, poslední: 09.06.2015 07:56:21
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
  • \ RE: Tehotna??
   Pokud jste místo normální menstruace jen špinila, udělejte si raději těhotenský test - těhotná být můžete. To, že máte po 2 císařských řezech, neovlivňuje, zda bude další těhotenství normální nebo mimoděložní.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   09.06.2015 07:56:21
   reagovat | URL příspěvku
 • Špiněný o dva dny dříve, hnědý výtok a bolesti na prsou
  Dobrý den,
  měla bych dotaz ohledně možného otěhotnění. HA beru cca 6let Stodette. Pilulky beru pravidelně. Asi 10krát se mi za tento rok stalo, že jsem zapoměla a hned další den dopoledne jsem si vzala 2 pilulky více, čímž jsem zvýšila hladinu hormonu. Krvácení ze spádu jsem měla pravidelně, takže žádné známky o oplození vajíčka nebylo. Nedávno se mi stalo, že mě začala bolet prsa,co se mi za braní HA nestávalo, mám nafouklé břicho, průjem,navíc jsem přestala tuto středu brát pilulky, skrze zdravot.potíže a to jsem pohl.styk od středy neměla a zítra bych měla mít krvácení ze spádu, ale dva dny špiním a mám velké bolesti břicha a prsou. Také jsem párkrát zvracela. Test jsem si udělala a byl negativní. Může to být těhotenství? Nebo jen špinění za to, že jsem tuto středu přestala brát HA? Nikdy jsem po těch 6 letech takové problémy neměla, ani bolesti prsou natož bolesti v podbříšku. Děkuji za odpovědi. 
  Hanullka90   31.05.2015 14:01:43, reakcí: 1, poslední: 09.06.2015 08:00:48
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
  • \ RE: Špiněný o dva dny dříve, hnědý výtok a bolesti na prsou
   Pokud jste v tomto týdnu přestala brát antikoncepci, je možné, že stav, který popisujete je ze změny hladiny hormonů, to bývá vcelku obvyklé. To, že jste to předtím neměla, neznamená, že se to nemůže objevit nyní. Pokud ale krvácení ze spádu nenastane, radši si udělejte v týdnu ještě jeden těhotenský test. Někdy může být falešně negativní.
   Pokud užíváte antikoncepci, přečtěte si pozorně příbalový leták, kde jsou vypsány všechny situace včetně vynechání tablety. Rozhodně se neberou další den 2 tablety.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   09.06.2015 08:00:48
   reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den
  Mám na vás dotaz ,.. :) menses jsem mela dostat 4.4 2015 ale nedostavila se tak jasem si udelala 3 teho. testy a vsechny vysly pozitivne ,.... :) bolej me prsa a trosko i v pod brisku ,....a obevuje se vytok neni to nic zleho ,.?? :) muzu byt tehotna ??? :) dekuju za odpoved :)))  
  kikina19   09.04.2015 11:42:38, reakcí: 1, poslední: 17.04.2015 17:33:20
  reagovat | zobrazit všechny reakce | URL příspěvku
  • \ RE: Dobrý den
   Ahojky přesně tak jsem to měla já :-) menses jsem měla dostat taky na ten samý den, ale nebyl tak jsem šla na gyn a tam mi p.doktorka potvrdila těhotenství :-) gravitest jsem si dělala jen jeden, ale taky pozitivní :-) a k tomu výtoku ... je normální jen čirý nezapáchající pokud je jiný tak to začni řešit hned      
   JanuleBambule   17.04.2015 17:33:20
   reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran: 11  (diskuzí: 106)
11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 |

Na Baby On Line to žije

Nejnovější příspěvky v diskuzi

Novinky od maminek

Aktuálně z redakce

Soutěže

Výpočet termínů a BMI

Vaše fotografie

Kdo je přihlášen ONLINE?

(v seznamu se objevíte, jste-li přihlášen/a a v nastavení máte tuto funkci zakliknutou)

Baby On Line vám nabízí mnohem více

 • Soutěže

  Aktuální soutěže. Soutěžte s námi o zajímavé ceny. Podívejte se, o co soutěžíme nyní. Držíme Vám palce!

 • Poznáváme BOL

  Jsem na Baby on line poprvé. Jak se orientovat na našich stránkách? Je to snadné. Přečtěte si praktický návod.

 • Porodnice

  Najděte tu svou. Zjistěte, jak Vámi vybranou porodnici hodnotily ostatní rodičky. Nezapomeňte ohodnotit i Vy!

 • Celebrity na BOL

  Rozhovor s MUDr. Vladimírem Dvořákem. Jaký je jeho názor na domácí porody a péči v ČR?