Může být přenašečem boreliózy komár?

Z dovolené v Chorvatsku jsme si přivezla infekci boreliózou dle mého z píchnutí komárem. Infektologové nad tím kroutili hlavou, ale zarudnutí vzniklo přesně v místě vpichu hmyzu. V literatuře jsem se dočetla, že je to možné. Může komár borelii přenášet? Děkuji.

Odpověď doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., vakcinolog, epidemiolog, humanitární pracovník:

Dobrý den, přenos borélií píchnutím komára je nepravděpodobný. Když tato bakterie vstoupí do těla členovce, nemůže se hned přenést dál, ale prochází komplikovanou proměnou v zažívacím ústrojí, která trvá několik dnů. Tento vývoj je specifický pro klíště. Přisáté klíště je schopné přenést na člověka borélie až za 24 hodin. Komár tento časový interval pro své přisátí nikdy nebude mít k dispozici. Borélie sice byly u komárů nalezeny, to ale mohlo být způsobeno tím, že se komár předtím nasal krve infikovaného člověka. Neznamená to, že je schopen přenést je dál. Již jsem sice v minulosti měl pacienty, kteří popisovali vznik erytema chronicum migrans, tedy pro boreliózu typického zarudnutí kůže v místě bodnutí komára, to byla ale jen časová shoda náhod. Odvodili jsme to z časových okolností. Zarudnutí vzniká nejdříve týden po vstupu původce do kůže. Jestli tedy vzniklo např. už na druhý den v místě bodnutí komára, je to jen koincidence.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Může být přenašečem boreliózy komár? - diskuze


Může být přenašečem boreliózy komár? - poradna

Antikoncepce

| Blaanka | 20.10.2016, 11:57
Dobrý den,
začala jsem špinit 8 dní před menstruací. Myslela jsem, že přišla menstruace. Špinění s křehkou krví bylo 2 dny. Začínám brát hormonální antikoncepce a tudíž jsem si v den špinění vzala 1. prášek. Je to problém? Mám pokračovat dál v uživání HA (hormonální antikoncepce)? Bude i tak fungovat 100% ochrana?

Dobrý den, ano, už v užívání pokračujte, pokud jste začala, jen se chraňte raději 14 dní od začátku užívání ještě jinou metodou.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 21.10.2016, 07:10
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce