banner

Genetika – proč se jí vůbec zabýváme?

Většina z vás asi tuší, že genetika je na rodičovském portále více než příhodné téma. 

Proč?

Genetika je nedílnou součástí dnešní medicíny a péče o zdraví.

Genetika je úzce spjatá s reprodukcí. Dědičnost se významně podílí na tom, jaký bude náš potomek. Kombinace variant genů má vliv nejen na to, jestli bude naše dítě vzteklé stejně jako strejda z druhého kolene, inteligentní po mamince, či umělecky založené po dědečkovi, ale může také významně ovlivnit jeho zdraví.

Genetické nemoci se s určitou mírou pravděpodobnosti v populaci stále objevují. 

Ano, ten Černý Petr může připadnout zrovna na nás. 

Proč je tedy důležité o genetickém riziku vědět a proč je důležité o dědičných nemocech mluvit?

  • Protože někdy se dá přenosu nemoci na potomstvo předejít, což je nejoptimálnější varianta
  • Protože někdy se dá nemoc zachytit v těhotenství a lze s ní počítat, naplánovat včas léčebná opatření během těhotenství i po porodu, u těžších poruch se rodiče mohou rozhodnout pro ukončení těhotenství
  • Protože někdy zjistíme, že rodiny, které takto osud obdaroval, svůj úděl přijaly s pokorou jim vlastní. Jsou mezi námi rodiče, jejichž dětem osud nadělil nějaký hendikep a oni se s ním společně zdárně perou. Možná si vybral osud právě je, protože viděl, že to, na rozdíl od jiných, zvládnou. Berou celou situaci jako výzvu, cestu k obohacení a zdokonalení.

Nejlépe to shrnula genetička, paní primářka, kterou jsem k celému speciálu oslovila, MUDr. Renata Gaillyová. Její odpověď k mé autorské výzvě byla: 

„O výzvě, statečnosti a obdivu je určitě vhodné hovořit, je to skutečně tak. Rodiny lidí s vážnou nemocí jsou opravdu velmi často příkladem, který je třeba připomínat a ukazovat na rozdíl od různých „drbů ze života hvězd a hvězdiček“.

Mám se od těchto lidí hodně co učit a i mě to možná zlepšuje a nutí pracovat dobře.“

Genetika je pro laiky i pro mě velmi náročné téma.

Snažily jsme se s paní primářkou ze všech sil o nich psát co nejsrozumitelněji, ale vždy věrohodně, s celou váhou, kterou si zaslouží. Smysl seriálu není budoucí maminky strašit. Naopak. Díky poskytnutí kvalitních informací chceme především rodiny uklidnit. 

Abychom vám přiblížily situaci rodin, které se s „chybnými variantami genů“ potýkají, přikládáme i několik příběhů. 

Děkujeme všem rodinám,  které se o svou zkušenost s námi i s vámi podělily.

Přidala jsem i ten svůj genetický příběh. Vlastně jsem si vůbec neuvědomila, že jeden, resp. asi 2 nebo 3 takové příběhy žiji. To pouze demonstruje výše zmíněné, že rodiny i jednotlivci si osvojili svůj osud brát naprosto normálně, v některých případech by je snad ani nenapadlo na otázku: „Máte geneticky zdravé dítě?“ odpovědět NE.

I když si rodiče většinou nestěžují a je jim hloupé žádat pomoc, ne vždy je situace, do které je osud zavál, pro ně jednoduchá, z praktických i finančních důvodů. Proto jsme se snažily u jednotlivých diagnóz dohledat organizace, které pacienty a jejich rodiny sdružují a kde zjistí, že nejsou na vše sami. 

A také přidáváme účet, který sdružení zavedlo pro pomoc svým členům a kam můžete finanční pomoc směřovat i vy, milí čtenáři.

A ještě jedna věc na závěr. 

Často u nejrůznějších příběhů pacientů s genetickým onemocněním čtu kromě empatických komentářů i ty nenávistné typu: „Takto se akorát ničí genofond.“ Ráda bych se těchto lidí, kteří mají v sobě tolik nenávisti, sobectví nebo pouze pragmatismu zeptala: „To mají skutečně rodiče těchto dětí najít propast a tam své potomky, neodpovídají-li genetickým normám, shodit? … a propos, neměli bychom tam pak skočit sami, až budeme ve stáří na obtíž svými nemocemi?...“

Vyspělost každé společnosti se hodně pozná podle toho, jak je ochotna a schopna postarat se o ty, kteří neměli štěstí a narodili se nemocní nebo se u nich nemoc během života rozvinula. Jak pro ně umí najít místo v životě i místo pro život.

A dobrým ukazatelem vyspělé společnosti je také úroveň zdravotní péče a to i v oblasti lékařské genetiky. Ta sice zatím neumí příliš léčit, ale mnohá onemocnění umí rozpoznat včas, umí nabídnout možnost snížit v rodině riziko opakování dědičného onemocnění, umí včas některá genetická onemocnění rozpoznat a dát rodičům možnost volby. 

Tímto bych chtěla uklidnit právě ty, kteří v péči o nemocné vidí krok zpět.

Dnešní medicína má velké možnosti. Lékařská genetika dnes umí už velmi často nabídnout možnost, aby se geneticky podmíněná onemocnění neobjevila v rodině opakovaně. Dává nám možnost volby a tuto volbu mohou rodiny využít. Rozhodnutí rodin je třeba plně respektovat.

Autorky: MUDr. Jana Martincová, MUDr. Renata Gaillyová, PhD.

Sdílejte stránku

Zajímavé články z oddílu Genetická onemocnění s příběhy

Jaké známe genetické onemocnění (VCA)?

Jaké známe genetické onemocnění (VCA)?

Chromosomové poruchy představují důležitou kategorii genetických chorob. Jsou příčinou mnoha případů poruch reprodukce, vrozených vývojových vad, poru...

Dítě 17. 07. 2019
Mikrodeleční syndromy

Mikrodeleční syndromy

Klasické vyšetření chromozomů může odhalit pouze takové změny, které je lidské oko schopno vidět ve světelném (badatelském) mikroskopu. Tyto změny se...

Dítě 17. 07. 2019
Příběh zakladatelky Babyonline s Prader-Williho syndromem

Příběh zakladatelky Babyonline s Prader-Williho syndromem

Tento příběh není tak přímočarý, jak u příběhů s genetickou vadou bývá. To, že žiji v jedné rodině se sourozencem s vzácným onemocněním, jsem totiž bě...

Dítě 27. 06. 2019
Příběh Leničky s Williamsovým syndromem

Příběh Leničky s Williamsovým syndromem

Williamsův syndrom – spojení slov, které jsem poprvé slyšela, když mi bylo 10 let. Mému bratrovi bylo tehdy 11 let a byla mu potvrzena tato diagnóza....

Dítě 27. 06. 2019
Downův syndrom

Downův syndrom

Jaké jsou projevy Downova syndromu? Je vyšetření v těhotenství zaměřeno na Downův syndrom? Zvyšuje se riziko onemocnění s věkem?

Dítě 17. 07. 2019
Příběh veselé holčičky s Downovým syndromem

Příběh veselé holčičky s Downovým syndromem

O syndromu DS u svého dítěte věděli už v těhotenství, přesto se rozhodli své miminko nechat. Holčička se narodila předčasně císařským řezem a syndrom...

Dítě 27. 06. 2019
Syndrom Edwards

Syndrom Edwards

Co je to Edwadsův syndrom a jaké jsou jeho projevy? Jak se může zjistit podezření na Edwardsův syndrom?

Dítě 17. 07. 2019
Příběh statečné Juliánky s Edwardsovým syndromem

Příběh statečné Juliánky s Edwardsovým syndromem

Naše první dcerka Juliánka se narodila 20. prosince 2007 s diagnostikovanou nemocí zvanou Edwardsův syndrom. Prognóza byla velmi špatná, miminko mělo...

Dítě 08. 07. 2019
Syndrom Patau

Syndrom Patau

Co je Patauův syndrom? Onemocnění se projevuje typickými vývojovými vadami centrálního nervového systému. Dochází k diagnostice Patauova syndromu v tě...

Dítě 17. 07. 2019
Syndrom Turner

Syndrom Turner

Co je to Turnerův syndrom? Onemocnění se projevuje především malou postavou, opožděným nástupem pohlavního dospívání a poruchou plodnosti. Jaká je léč...

Dítě 22. 07. 2019
Syndrom Klinefelter

Syndrom Klinefelter

Co je to Klinefelterův syndrom? Jak se u chlapců a mužů Klinefelterův syndrom projevuje? Kdy se Klinefelterův syndrom potvrdí?

Dítě 29. 07. 2019
Monogenně dědičná onemocnění

Monogenně dědičná onemocnění

Monogenně podmíněná dědičná onemocnění jsou spojena s poruchami v jednom genu, které jsou příčinou vzniku onemocnění. Vliv dalších genů a zevního prot...

Dítě 05. 08. 2019

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky