Inzerce
Inzerce
Inzerce

Základní genetická terminologie 

Genetika je rozsáhlý obor zabývající se variabilitou a dědičností u všech živých organismů. V této široké oblasti se lidská genetika zabývá variabilitou a dědičností lidských jedinců, klinická genetika je soustředěna na variabilitu a dědičnost afekcí významných pro praktickou medicínu a lékařský výzkum. Obor lékařské genetiky v sobě soustřeďuje mnoho zájmových oblastí odrážejících různé směry vývoje genetiky.

Hlavní specializační oblasti představuje studium chromosomů – cytogenetika, studium struktury a funkce jednotlivých genů – molekulární a biochemická genetika, studium genomu, jeho organizace a funkcí – genomika, studium genetické proměnlivosti lidských populací a faktorů ovlivňujících  frekvenci alel – populační genetika, studium genetického řízení vývoje – vývojová genetika a aplikace genetiky v diagnostice a v léčebně preventivní péči – lékařská genetika.

Genetické poradenství, které kombinuje stanovení rizik s psychologickou a edukační činností se vyvinulo v novou zdravotnickou profesi s celým kádrem genetických profesionálů, věnujících se péči o pacienty s geneticky podmíněným onemocněním a jejich rodiny. Kromě přímého kontaktu s pacienty zajišťují lékaři - genetici potřebnou laboratorní diagnostiku, identifikují osoby, u kterých je zvýšené riziko vzniku nebo přenosu geneticky podmíněného onemocnění a informují o možnostech genetické prevence.

Inzerce
Autor: MUDr. Renata Gaillyová, Ph.D.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Renata Gaillyová, Ph.D.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Základní genetická terminologie - diskuze

Poradna

Dobrý den, paní doktorko, již delší dobu řešíme odstranění nosních mandlí u syna (4,5r). Nosní mandle má dle doktora obrovské, a s tím spojené potíže jako chrápání, špatný spánek, neustále se opakující rýmy a kašle, huhlání. Na poslední prohlídce v nemocnici mu zjistili i velkou krční mandli. Na vyndání nosní mandle byl objednaný již v únoru, ale kvůli špatné srážlivosti která vyšla těsně pred nástupem do nemocnice byl zákrok odložen, nedávno jsme proto byli na hematologii a tam zas vyšly výsledky krve úplně v pořádku. V jedné z pražských nemocnic nám byl nabídnut termín na vyndání nosní mandle a oříznutí krčních mandlí na začátku června, v ostatních nemocnicích mají většinou možnost nástupu až v září či říjnu. Mám tedy otázku zda není na začátku června zákrok riskantní díky možnosti vyšších venkovních teplot (to mi bylo řečeno dnes v jiné nemocnici) a také jestli by v případě mého syna bylo riskantní čekat až do září (tím že mandle je opravdu veliká, může ještě růst a jakmile dostane rýmu tak v noci téměř nespí, protože opravdu nemůže dýchat, také mi přijde že chvílemi jakoby přestává dýchat a pak se znovu nadechne. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den. Termín začátkem června je ještě v pořádku, odstranění mandlí se nedoporučuje v letních měsících.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 21.03.2023, 15:42
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×