Cystická fibróza
Co je to cystická fibróza a o jak časté onemocnění se jedná?
Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné – dědičné onemocnění, pro které je charakteristická produkce potu se zvýšenou koncentrací chloridů (slané děti) a s abnormální viskozitou sekretů tzv. zevně sekretorických žláz. Jedná se o multiorgánové onemocnění, potíže se týkají hlavně dýchacího a trávícího ústrojí. V naší populaci se jedná o jedno z nejčastějších vzácných dědičných onemocnění. Na specializovaných pracovištích pro léčbu pacientů s CF je nyní sledováno asi 500 pacientů (dětí i dospělých). V ČR se v současné době narodí každý rok asi 10 – 20 dětí z CF (podle údajů novorozeneckého screeningu – www.novorozeneckyscreening.cz).
Projevy cystické fibrózy
První projevy nemoci jsou obvykle již v dětství, někdy již při porodu – tzv. mekoniový ileus – neprůchodnost trávicího traktu v důsledku příliš zahuštěného střevního obsahu vzniká již před porodem. Děti s CF často neprospívají – mají malé přírůstky hmotnosti. Pacienti s CF mají riziko opakovaných infekcí dýchacích cest, poruchy trávení, poruchy funkce slinivky břišní, postižení jaterních funkcí, v dospělosti poruchu plodnosti. Příčinou CF jsou patogenní sekvenční varianty (mutace) v genu CFTR. Těchto změn je v současné době známo asi 2000, takže projev nemoci může být velmi variabilní.
Jak se onemocnění dědí?
Onemocnění je dědičné autosomálně recesivně, tzn. že onemocnění způsobí dvě změny - mutace, po jedné od otce a od matky. Rodiče nemocného dítěte jsou obvykle zdravými nosiči jedné patogenní sekvenční varianty v CFTR genu. Riziko opakování je 25% pro sourozence nemocného, resp. pro potomka dvou zdravých nosičů jedné patogenní sekvenční varianty v genu CFTR, bez rozdílu pohlaví. V ČR je v současné době CF zařazena do novorozeneckého screeningu, takže je onemocnění s vysokou pravděpodobností zjištěno u novorozence ještě dříve, než se projeví, a tak může být včas zahájena léčba. To vede ke zlepšení kvality života i prognózy u těchto pacientů.
Jaký je záchyt onemocnění, předejití výskytu v rodině?
V rodině, kdy se již výskyt patogenní sekvenční varianty v CFTR genu objevil, doporučujeme genetické poradenství a preventivní testování příbuzných a partnerů zdravých přenašečů, případně prenatální nebo preimplantační genetická vyšetření. Pokud se rodina rozhodne pro umělé oplodnění a preimplantační genetické vyšetření CF u embryí, lze vybrat embrya, která nenesou dvě (nemocní CF) nebo ani jednu (zdraví nosiči) dispozici k CF. Do dělohy maminky se transferují tato vyšetřená, pro CF zdravá, embrya.
Léčba cystické fibrózy
Léčba probíhá v ČR ve specializovaných pracovištích, kde se o CF pacienty starají multioborové týmy odborníků. Léčba je většinou symptomatická. V posledních letech se objevují specializovaná léčiva pro pacienty s CF. Jedná se však zatím o léčbu části pacientů, u nichž je CF způsobena některými - specifickými změnami CFTR genu. U některých pacientů s CF patří mezi léčebé možnosti i velmi radikální výkon – transplantace plic. Díky včasnému záchytu novorozeneckým screeningem CF a díky stále lepším léčebným možnostem se zlepšuje kvalita života a prodlužuje se délka života pacientů s CF. Dříve se jednalo o onemocění, které vedlo k úmrtí obvykle v dětství. Dnes se CF pacienti většinou dožívají středního i vyššího věku. CF tedy stále postihuje nejen kvalitu, ale i délku života, i když zlepšení obou těchto kritérií trvale roste. I to je důvod k podpoře tzv.primární genetické prevence – nabízení prekoncepčního screeningu CF i u párů bez genetické zátěže před plánováním rodičovství.
Předchozí článek:

Monogenně dědičná onemocnění
Následující článek:
