Inzerce
Inzerce
Inzerce

Největší mýty o otěhotnění – úvod: Jak probíhá oplození

Znáte to: Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. A ženy, které nemohou otěhotnět, jsou zoufalé. Lze pochopit, že pak celodenně surfují na síti a vyhledávají sebemenší radu, která by jim mohla pomoci. Některé působí racionálně, ale upřímně. Stejně jako jakoukoliv situaci lze po právní stránce zhodnotit dvěma naprosto protichůdnými závěry, lze se takto postavit i k radám týkajícím se těhotenství.

Vždy, když jsem na takový článek narazila, zajímalo mě, co je na tom pravdy. Dokonce, když nám otěhotnění trvalo déle než měsíc, začala jsem zvažovat následování některých těch „nejzaručenějších“. Naštěstí pak převládl zdravý rozum, nechuť dělat z milování oplodňovací závody a také do toho vstoupily záchvěvy dřívějších medicínských znalostí.

Ale nikdy mně to nepřestalo vrtat hlavou. Jak to asi je? Je opravdu poloha misionáře vhodnější než ležet pod partnerem? Má žena toužící po dítěti dělat nejrůznější prostocviky? Nebo rovnou natlačit sperma tampónem či ukazovákem k čípku děložnímu? Proč k němu? Zkrátka otázek je mnoho a nedokážu si představit, že zrovna s těmito vědeckými závěry by probíhaly nějaké klinické studie. Jak to tedy ověřit?

Inzerce

Možná bude stačit zeptat se embryologa, jak to vlastně s tím otěhotněním je. Už jenom jeho princip nám odpoví na spoustu otázek.

Oplození má dva aktéry: Vajíčko a spermii

To se asi běžně ví, že miminko vznikne, když se spojí spermie s vajíčkem. Ve skutečnosti je to pro spermii docela „fuška“ a pokud není dostatečně pohyblivá, tak ji můžeme dopravit až k vajíčku, ale ke splynutí stejně nedojde. Spermie totiž musí překonat několik překážek.

Inzerce

1. Nejprve se zanoří do tzv. kumulu, který obklopuje vajíčko

2. Spermie se doslova kumulem prodere až k obalu vajíčka, kterému říkáme zona

Inzerce

3. Následuje pro spermii pohybově náročný proces, kdy se díky vlastnímu aktivnímu pohybu a působením enzymů na sebe navázaných pokouší přes zonu proniknout k samotnému vajíčku

4. Teprve pak se spojí povrchové membrány spermie a vajíčka a spermie se ocitne uvnitř vaječné buňky

Inzerce

5. Startuje společný vývoj spojených pohlavních buněk

6. Současně s probíhajícím oplozením se dějí změny, které zabrání průniku dalších spermií do vajíčka

To vypadá pro spermii na docela slušnou kovbojku, že? Ano, je tomu skutečně tak. 

Jak vzniká vajíčko

Ale ani vajíčko to nemá jednoduché. Není to tak, že by se v těle odněkud jednoduše vzalo. Stejně jako u slepice si na něj musíme počkat, až jej snese, ani v lidském těle není jeho přímá zásobárna. Ve vaječníku jsou základy folikulů s vajíčky. Z těch nejprve po dobu prvních 14 dní menstruačního cyklu zraje pod působením hormonů hypofýzy folikul schopný ovulace. Když jeho průměr ve vajíčku dosáhne zhruba 2 cm, praskne a vajíčko obklopené nejen kumulem, ale i folikulární tekutinou vyteče do dutiny břišní. Tomuto okamžiku se říká ovulace. Naštěstí je v přímé blízkosti vejcovod s rozšířeným ústím, kam se nejčastěji tekutina s vajíčkem dostane a dále se přesouvá aktivním pohybem řasinek vejcovodu do dělohy.

A právě tady ve vejcovodu, zhruba v první třetině, tedy na začátku cesty, ihned po uvolnění z vaječníku, když se objeví v blízkosti uvolněného zralého vajíčka spermie, je šance na oplození.

Ta šance trvá zhruba pouze 24 hodin po uvolnění vajíčka. Tolik o vajíčku. A teď zpět ke spermii. Proč?

Cesta spermie k vajíčku po pohlavním styku

Protože ještě nevíte, co taková spermie absolvuje před samotným dobýváním vajíčka.

Jaká je cesta spermií k vajíčku?

Spermie se do ženského těla, do pohlavního ústrojí, konkrétně do pochvy dostávají při pohlavním styku, kdy dojde k ejakulaci, vystříknutí semene. Výron semene probíhá u ztopořeného penisu ve chvíli orgasmu z močové trubice.

Sperma se dostává po ejakulaci do zadní klenby pochvy. Tam, pokud jsou spermie nedostatečně pohyblivé, končí. Žádný pohyb způsobený námi je dále nedostane. Ani svíčka po pohlavním styku, ani tlak čímkoliv v pochvě.

Naopak aktivní, pohybu schopné spermie cestují výše do kanálku v děložním hrdle, který spojuje pochvu s dělohou. Hlen v kanálku funguje jako filtr, který spermie očistí od seminální tekutiny. Pak již nic nebrání spermiím cestovat dělohou do obou vejcovodů a tam se spojit s vajíčkem takovým tím pohybově náročným procesem, popsaným dříve.

Co když po pohlavním styku vajíčko ještě ve vejcovodu není?

Spermie mají životnost v průměru 2 dny, kdy mohou v živém stavu čekat na zralé vajíčko.

A protože se to internetem stále hemží nejrůznějšími radami, pojďme to v následujících kapitolách probrat ještě jednou podrobně a s odborníkem:

Rozhovor s p. prof. MUDr. Pavlem Trávníkem vedla MUDr. Jana Martincová

Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Největší mýty o otěhotnění – úvod: Jak probíhá oplození - diskuze

Poradna

Dobrý den.
Měly jsme pohlavní styk, první den(9.4.2024) menstruace s kondomem, partner pravidelně kontroloval kondom, prejakulát zůstal ve vnitř kondomu a ještě k tomu se partner neudělal. Krvácela jsem 6 dnů. Menstruaci jsem měla od 9.4.2024-14.4.2024.
Cyklus mám pravidelný 25-26dnů ovulaci mám vždy pravidelnou kolem 12-13 dne cyklu. Díky za odpovědi.
Chci se zeptat mohla bych být těhotná.

Dobrý den,

pravděpodobnost otěhotnění za dané situace se jeví takřka nulová.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 16.04.2024, 10:51
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×