Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak lépe dostat spermie k vajíčku? Ležet? Zvedat nohy? Nevyplachovat?

Jak z principu chování spermií po pohlavním styku vyplývá, při dostatečném zasunutí penisu v běžných polohách se sperma dostává do zadní klenby pochvy.

Jsou nějaké výjimky, kdy se tam nedostane a je pak u nich možné „přesun“ nějak podpořit? Jak?

Jak už jsem říkal, záleží na tom, aby k ejakulaci došlo v hloubce pochvy, jen tak mají spermie možnost dostat se do zadní klenby. Z anatomického hlediska je optimální poloha na zádech (misionářská), kdy pochva směřuje šikmo dolů (viz obrázek). Pravděpodobnost oplození může zvýšit, když žena hned nevstane, zůstane chvíli ležet, aby spermie mohly vycestovat do cervikálního kanálu. Zvedat nohy nemá smysl, protože se tím úhel pochvy změní jen nepodstatně.

Může spermie odstranit výplach?

Spermie, které jsou v zadní poševní klenbě nebo dokonce pronikly do cervikálního kanálu běžné mytí neodstraní. Spermie by ze zadní poševní klenby mohl odstranit jen vysoký výplach pochvy.

Mohou je zabít dezinfekční prostředky?

Spermie jsou velmi citlivé na různé chemické látky, dezinfekční prostředky, kyseliny a podobně. Pokud jsou přítomny v pochvě při ejakulaci nebo se dostanou do pochvy brzo po ní, mohou tyto látky spermie zničit.

Rozhovor s p. prof. MUDr. Pavlem Trávníkem vedla MUDr. Jana Martincová
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak lépe dostat spermie k vajíčku? Ležet? Zvedat nohy? Nevyplachovat? - diskuze

Poradna

Ovulace a těhotenství

| LiSte09 | 03.06.2020, 18:18

Dobrý den, mám dotaz ohledně menstruačního cyklu a těhotenství. Minulý měsíc jsem byla na vyvolání MS (Algutin), která se dostavila. Při prohlídce mi doktor řekl, že mám PCOS. Pročetla jsem si různé diskuze a zakoupila Nosifol. Ovulaci jsem poté dle testů měla 18-19 DC, což je dost pozdě. Znamená to, že další MS má dojít až 38 DC? Od minulého týdne mám výtok, tak jsem zkusila těhotenský test. Nejdříve tam byl duch, ale včera již krásná silná čárka. Nyní nevím, zda mám čekat do toho 38 DC nebo je již těhotenství jisté a popřípadě kdy bych měla jít ke své gynekoložce? Momentálně jsem asi 16 dnů od ovulace.
Děkuji

Dobrý den, Nosifol je určitě vhodný doplněk. Těhotenský test se doporučuje provádět cca týden až deset dní od vynechání očekávané menstruace. Pokud by byl pozitivní, vyhledejte Vašeho gynekologa. Termín ovulace může být každý měsíc jindy, což se může stát např. při syndromu polycystických ovarií. Neznamená to však, že byste nemohla otěhotnět. Hezký den.

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 04.06.2020, 07:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce