Inzerce
Inzerce
Inzerce

Alkohol vs. kvalita spermatu, spermií, vajíček, co obsahuje sperma?

Ženy se často ptají, pokud otěhotněly po alkoholovém dýchánku, jestli konzumace může mít vliv na:

  • Kvalitu právě uvolněného vajíčka 

Alkohol neovlivňuje genetickou informaci ve vajíčku a pouze ve vysoké koncentraci (těžká otrava alkoholem) by mohl způsobit jeho zánik. Důležité je vyvarovat se konzumaci alkoholu v těhotenství, kdy při chronické konzumaci může alkohol vyvolat těžké postižení plodu, tzv. fetální alkoholový syndrom.

  • Kvalitu spermií ve spermatu 

Alkohol neovlivňuje genetickou informaci ve spermiích. nemá ani vliv na kvalitu spermií. Tvorba spermií je ovlivněna jen u těžkých chronických alkoholiků s vážnými změnami metabolizmu, a to bez ohledu na momentální hladinu alkoholu v krvi. Je třeba si uvědomit, že spermie se vyvíjí zhruba 3 měsíce, takže cokoliv se s mužem odehraje v den, kdy dojde k ejakulaci, nemá na spermie vliv.

Občas se ptají, jestli by muž neměl po konzumaci alkoholu použít prezervativ i z důvodu, že by sperma mohlo obsahovat alkohol, který by se vstřebal do jejich krevního oběhu, je to pravda?

Koncentrace alkoholu ve spermatu může dosahovat maximálně stejné hodnoty, jako v krvi. To znamená, že při průměrném objemu ejakulátu 3,7 ml a hladině alkoholu v krvi třeba 3 promile (!) by muž předal ženě přibližně 8 mg alkoholu, což odpovídá zhruba 10 kapkám piva. 

Co všechno obsahuje sperma?

Sperma obsahuje jednak pevné částice, jednak látky rozpuštěné ve vodě. K pevným částicím patří spermie, malé množství bílých a červených krvinek a buněk z pohlavních a močových cest. Rozpuštěné látky jsou malé množství iontů sodíku, draslíku, vápníku, zinku, kyseliny citronové, bikarbonátu, chloridů, dále glukóza, fruktóza, aminy a prostaglandiny. Dále jsou to bílkoviny ovlivňující funkci spermií a srážení a opětné ztekucení spermatu. Pokud muž trpí infekcí pohlavních nebo močových cest, HIV nebo některou z hepatitid, obsahuje sperma ještě choroboplodné zárodky.

Může být pro ženu jeho „příjem“ nějak pozitivní?

Vzhledem k tomu, jak malé je celkové množství látek v jedné dávce spermatu, nedomnívám se, že by pro ženu byl jeho příjem pozitivní nebo negativní.

 
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Související témata

Alkohol vs. kvalita spermatu, spermií, vajíček, co obsahuje sperma? - diskuze

Poradna

Kdy došlo k otěhotnění

| PavlaV89 | 07.08.2019, 01:05

Dobrý den, mám velmi pro mě závažný dotaz. 10.6 jsem měla styk s jedním mužem, které do mě neejakuloval, 16.6 styk s druhým mužem který do mě ejakuloval a sperma vůbec nevyteklo. Moje poslední menstruace končila 9.6 tedy hned před stykem a měla jsem ještě trochu hnědý výtok. Jsem teď těhotná a doktor potvrdil dne 5.8 8 týden tehotenstvi, velikost plodu 1,54. Délka mého cyklu byla vždy spíš delší 28 dní a déle, měla jsem pcos, nepravidelnou menstruaci spíš se mi ale opožďovala. Můžete mi poradit jestli je možné že jsem opravdu otěhotněla až 16.6? Děkuji za odpověď, Pavla

Dobrý den, měření plodu v 8. týdnu gravidity bývá na běžném UZ v ambulanci mnohdy nepřesné, proto na základě nej stanovit datum otěhotnění není jednoduché. Počkejte na UZ ve 12. týdnu (I. kombinovaný UZ screening vrozených vad plodu), který se většinou provádí na specializovaném pracovišti. V tu dobu se plod změří a základě měření bude stanoven termín porodu. Lze zpětně stanovit i termín otěhotnění.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 07.08.2019, 07:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce