Inzerce
Inzerce
Inzerce

Alkohol vs. kvalita spermatu, spermií, vajíček, co obsahuje sperma?

Ženy se často ptají, pokud otěhotněly po alkoholovém dýchánku, jestli konzumace může mít vliv na:

  • Kvalitu právě uvolněného vajíčka 

Alkohol neovlivňuje genetickou informaci ve vajíčku a pouze ve vysoké koncentraci (těžká otrava alkoholem) by mohl způsobit jeho zánik. Důležité je vyvarovat se konzumaci alkoholu v těhotenství, kdy při chronické konzumaci může alkohol vyvolat těžké postižení plodu, tzv. fetální alkoholový syndrom.

  • Kvalitu spermií ve spermatu 

Alkohol neovlivňuje genetickou informaci ve spermiích. nemá ani vliv na kvalitu spermií. Tvorba spermií je ovlivněna jen u těžkých chronických alkoholiků s vážnými změnami metabolizmu, a to bez ohledu na momentální hladinu alkoholu v krvi. Je třeba si uvědomit, že spermie se vyvíjí zhruba 3 měsíce, takže cokoliv se s mužem odehraje v den, kdy dojde k ejakulaci, nemá na spermie vliv.

Inzerce

Občas se ptají, jestli by muž neměl po konzumaci alkoholu použít prezervativ i z důvodu, že by sperma mohlo obsahovat alkohol, který by se vstřebal do jejich krevního oběhu, je to pravda?

Koncentrace alkoholu ve spermatu může dosahovat maximálně stejné hodnoty, jako v krvi. To znamená, že při průměrném objemu ejakulátu 3,7 ml a hladině alkoholu v krvi třeba 3 promile (!) by muž předal ženě přibližně 8 mg alkoholu, což odpovídá zhruba 10 kapkám piva. 

Co všechno obsahuje sperma?

Sperma obsahuje jednak pevné částice, jednak látky rozpuštěné ve vodě. K pevným částicím patří spermie, malé množství bílých a červených krvinek a buněk z pohlavních a močových cest. Rozpuštěné látky jsou malé množství iontů sodíku, draslíku, vápníku, zinku, kyseliny citronové, bikarbonátu, chloridů, dále glukóza, fruktóza, aminy a prostaglandiny. Dále jsou to bílkoviny ovlivňující funkci spermií a srážení a opětné ztekucení spermatu. Pokud muž trpí infekcí pohlavních nebo močových cest, HIV nebo některou z hepatitid, obsahuje sperma ještě choroboplodné zárodky.

Může být pro ženu jeho „příjem“ nějak pozitivní?

Vzhledem k tomu, jak malé je celkové množství látek v jedné dávce spermatu, nedomnívám se, že by pro ženu byl jeho příjem pozitivní nebo negativní.

Rozhovor s p. prof. MUDr. Pavlem Trávníkem vedla MUDr. Jana Martincová
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Alkohol vs. kvalita spermatu, spermií, vajíček, co obsahuje sperma? - diskuze

Poradna

Mohu být těhotná?

| Klarunda | 19.09.2021, 15:15

Dobrý den,
mám dotaz. S partnerem jsme měla naposledy styk 3.8. S ochranou a partner se ve mě nedělá ani s Kondomem . Ale stane se občas, že mu malinkato sklouzne kondom z kořene, ovšem ho hned dá zpět. Tak se ptám můžu být těhotná? Menstruaci jsem dostala 9.9 ale se zpožděním. Když mi začala MS tak jsme i zároveň začala užívat antikoncepci. Menstruace po 3. dnu byla slabší, mohlo to být tou antikoncepci? Také mi přijde, že mám trochu nafouklé břicho. Krvácím už 11. den. Nejspíš kvůli té antikoncepci. Dále bych chtěla podotknout, že styk předtím proběhl 24.7 a ještě předtím 26.6 a já se bojím, že bych mohla být těhotná z toho června nebo července. I když jsme zase použili ochranu.
U gynekoložky jsem byla 20.7., tudíž 4 dny před stykem v červenci a řekla, že ovuluji nebo že ovulace proběhla, teď přesně nevím, z levého vaječníku a napsala mi antikoncepci, kterou jsem v září začala brát. Je možné, že bych v rozmezí těch třech měsíců června - července - srpna mohla otěhotnět? Menstruace byla až do teď normální . Test jsem si dělala 16.9. a byl negativní, ale nevím, jak moc test ovlivňuje MS.
Omlouvám se hloupý dotaz, ale jsem vystrašená.

Dobrý den, pokud při styku máte ochranu a partner ani v tomto případě do vás neejakuluje, tak je pravděpodobnost otěhotnění prakticky nulová. Riziko by bylo vyšší bez ochrany, jelikož i preejakulační tekutina může obsahovat malé množství spermií, což může zahrát roli například při přerušovaném styku. Vzhledem k tomu, že ale vy i tak využíváte bariérovou ochranu (kondom), není důvod k obavám. Pokud se kondom částečně shrne u kořene, je stále funkční, problém by byl v případě, pokud by se svlékl. Menstruaci – její délku, „sílu“ i bolestivost může nasazení antikoncepce značně ovlivnit, takže nemusí probíhat tak jako obvykle tomu bývalo před nasazením. Pokud by krvácení bylo dlouhé a intenzivní, zašla bych pro jistotu na kontrolu, ale ze začátku může až 3 měsíce trvat než si takzvaně „sedne“. Pokud i po čerstvém nasazení antikoncepce jste použili kondom, otěhotnění nehrozí. V případě že i tak ale chcete větší jistotu, udělejte ještě s odstupem těhotenský test, výhradně z ranní moči, která je nejvíce koncentrovaná a obsahuje tedy více těhotenského hormonu k detekci. Hezký den

MUDr. Elena Peschoutová | Babyonline | 27.09.2021, 12:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×