Inzerce
Inzerce
Inzerce

Chlapec nebo holčička?

I když jsme se tématem podrobněji zabývali: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/otehotneni/pohlavi-ditete 

Jak si může, pane profesore, žena ověřit, kdy má přibližně ovulaci. Je možné cíleně s porodníkem pracovat na výběru pohlaví?

Spolehlivě zjistit ovulaci může žena vyšetřením luteinizačního kormonu v moči příslušným testem. Nefunguje měření bazální teploty, protože vzestup bazální teploty indikuje ovulaci už proběhlou a zahájení funkce žlutého tělíska, tedy na oplození je pozdě. 

Pokud jde o spolupráci s porodníkem na výběru pohlaví, ta asi nebude úspěšná. Pohlaví dítěte žena neovlivní, záleží na tom, která spermie, zda ta, která nese chromozom X nebo chromozom Y vajíčko oplodní, a tyto spermie jsou ve vejcovodu po styku přítomné zhruba v poměru 50:50. Rozdíly mezi spermiemi nesoucími jeden nebo druhý chromozom jsou příliš malé na to, aby toho bylo možné efektivně využít k volbě pohlaví.

Ovlivnit pohlaví jsme schopni jen výběrem embrya v rámci preimplantačního genetického testování a zákon to povoluje provést pouze ze zdravotních důvodů, u dědičných nemocí vázaných na pohlaví.

Inzerce

Neplatí tedy, jak říkají gynekologové, že X spermie jsou těžší, tak dorazí k vajíčku později, takže soulož před ovulací znamená velkou pravděpodobnost holčičky, kdežto v den ovulace se rychlejší Y dostanou k vajíčku dříve a je pravděpodobnost chlapce?

Pokud jde o rozdíly mezi spermiemi X a Y, ty jsou tak nepatrné, ať už jde o jejich rychlost, délku života, složení povrchu, nebo cokoliv jiného, že se dosud nepodařilo na jejich základě oddělit spermie X a Y ani in vitro. 

Spermie s X nebo Y chromozomem se dají oddělit pouze s použitím fluorescenčních barviv a přístroje, který spermie na základě jejich fluorescence roztřídí (cytoflowmetr). To si můžeme dovolit u zvířat, ne u člověka, protože tato barviva mohou poškodit DNA. Šetrnější metody zatím in vitro ani in vivo neexistují. Volba pohlaví načasováním oplození je z výše uvedených důvodů z oblasti science fiction. 

Také by mě zajímalo, jestli se může vyskytnout u mužů absence jednoho typu spermií. Máme totiž a to v počtu 5 v okolí tatínky, kde jeden má pouze samé holky a druhý zase kluky.

Absence jednoho typu spermií se nevyskytuje. Některé genetické abnormity ale mohou změnit úspěšnost spermií při jejich uplatnění. To znamená, že embryo vzniklé oplozením touto spermií se dále nevyvíjí. To může posunout statistiku od poměru, který je přibližně 1:1 k jednomu nebo druhému pohlaví. Ale protože tento poměr je jen statistický, neznamená to, že nejde jen o náhodu. Když budeme házet mincí, také se nebude pravidelně střídat hlava a orel, ale jedno nebo druhé může padnout několikrát za sebou.

Rozhovor s p. prof. MUDr. Pavlem Trávníkem vedla MUDr. Jana Martincová

Inzerce
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Chlapec nebo holčička? - diskuze

Poradna

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, zda má smysl mít strach nebo ne. Já a moje partnerka jsme spolu ještě nespali, akorát se "osaháváme" a "prstíme" Nicméně menstruaci dostala 20.5. a trvala tak nějak do 24.5., kdy hodně zpomalovala, takže jsme s mojí přítelkyni měli ten styk: pouze "prstění" a ten ji prodloužil menstruaci ještě až do 30.5. Můj dotaz je ten, jestli je možnost otěhotnění, když ovulaci dostala dopoledne 31.5. (poznala podle silného libida a chvilkové bolesti vaječníku). Vím, že by ta spermie musela přežít cca 6 dní a pár hodin. Jenže já mám i ten problém, že jsem nemocný a mám strach skoro ze všeho. Další faktory, měla teda menstruaci, říkala, že hodně silnou, ten den při tom styku ještě měla tampon (snad dobře zavedený, spíš jde o to, že ho po pár hodinách vyndala a že by se spermie dostala z vagíny do dělohy.) A poslední věc, spermie by v ní být neměly, ale mohlo se stát, že jsem měl preejakulát na prstech, ale pravděpodobně jsem den neejakuloval (možná i víc jak 24h) tím pádem by tam snad nic v trubici (k oplodnění schopného) být nic nemělo. Vím, že je to asi trapné a hloupé, ale bojím se. Prosím, odpovězte na tyto otázky: Může být těhotná? / Když jsem byl vícekrát močit, určitě 24h před preejakulátem, můžou tam pořád být spermie v trubici? Děkuji mockrát

Dobrý den, otěhotnění je málo pravděpodobné. Hezký den

MUDr. Elena Peschoutová | Babyonline | 07.06.2021, 20:34
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce