Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rodíme ONLINE 2017: Co je u maminek nového?

„Rodíme společně s BOL“ pokračuje!

Barbora se minulý týden zúčastnila kurzu nošení dětí v šátku, kde dozvěděla základní informace o ergonomickém nošení a naučila se úvaz kříž s kapsou uvnitř. Ve čtvrtek byla na první vstupní prohlídce v nemocnici v Hořovicích, kde bude rodit. Martina podstoupila další gynekologické odběry a vyšetření štítné žlázy z důvodu vyšší hladiny ranního cukru. Marcela se vrátila ze slunečné dovolené na Vysočině. Největší zážitek byl návštěva kravína. Tento týden Marcelu čeká vyšetření na těhotenskou cukrovku.

Které společnosti věnují maminkám užitečné přípravky a potřeby pro miminka?

Feminella Hereditum
GS Mamavit
Pink or Blue
Rotarix
Synflorix
Pink or Blue
Rotarix
Synflorix

Které maminky se projektu účastní?

Barbora Martina Marcela

 

Inzerce

Barbora (37. týden těhotenství, čeká druhé miminko)

Ahoj,

všechny vás zdravím v tomto teplém týdnu. 

Pondělí jsem začala tím, že jsem si obarvila hlavu na růžovo. Už jsem to tak jednou měla a líbilo se mi to. Poslední dobou mám pořád špatnou náladu a potřebovala jsem se rozveselit. A mám takové růžové období. :-) S výsledkem jsem spokojená. Je to jiné než blond. Blond mi slušela, ale toto je také dobré. Ke mně se to skoro hodí i víc. 

Inzerce

Kurz nošení dětí v šátku

Také jsem měla na pondělí už dlouho rezervované místo na kurzy nošení dětí v šátku. Na této lekci nám lektorka nošení dětí v šátku řekla základní informace o ergonomickém nošení a naučila nás úvaz kříž s kapsou uvnitř, který jsme si následně mohly vyzkoušet. Na kurz jsme přišly dvě, já a maminka s miminkem. Bylo to fajn, mimo šátkování jsme probraly i jiná mateřská témata. Vázat šátek mi z počátku moc nešlo, měla jsem problém hlavně s dotahováním. Miminko musí být v šátku opravdu dobře navázané a dotažené, aby zaujímalo správnou polohu a bylo to miminku i mamince příjemné. Paní lektorka ale sledovala, jak vážu a když viděla, že něco dělám špatně, buď mě opravila, anebo mi dala tip, jak to vázání zefektivnit. Za dvě hodiny vázání se mi povedlo už ukázkově navázat zapůjčenou panenku.

Kurz nošení dětí v šátku

Inzerce

Na kurz jsem šla proto, protože chci Bohouška nosit v šátku hlavně doma, ale i venku. Přijde mi to jako hodně praktická věc, když potřebuju pomáhat klukům s úkoly, řešit jejich stavy, hrát si s nimi a obstarávat domácnost. Nemusím Bohouška nechat nikde odloženého, stačí navázat a je to. Kluky a domácnost obstarám a miminko bude spokojené u maminky. Venku zase vidím v ulehčení cestování v MHD. Nemusím čekat na nízkopodlažní spoj, kde se tísní už jeden kočár vedle druhého a ani škemrat o to, aby mi někdo pomohl s kočárkem.

Toníčka jsem v šátku nosila zhruba od jeho půl roku, ale jen sporadicky. V té době nebyla nabídku šátků taková, jako je dnes a ani informací nebylo tolik. A pokud ano, tak jsem se k nim nedostala. Takže jsem ho myslím neuměla pořádně navázat a nošení mi nebylo moc pohodlné. Své myšlenky jsem se ale nevzdala a Bohouška bych ráda nosila už od novorozence. Přidala jsem se na Facebooku do skupinky o nošení dětí a během těhotenství postupně čerpám informace. Šátek, co jsem měla na Toníka, nebyl vlastně ani šátek, ale jen obšitá metráž. Takže jsem si letos napsala Ježíškovi a ten mi přinesl náš první šátek.

Inzerce

A protože bych chtěla, aby nosil i budoucí tatínek, který do šátku motat rozhodně nechce, pořídila jsem ještě z druhé ruky nosítko. Zatím mám všechny tyto pomůcky na nošení doma a mazlím se s nimi. Nemůžu se dočkat, až do nich konečně zamotám dítě. 

Vstupní prohlídka v porodnici

Vstupní prohlídka v porodniciVe čtvrtek mě muž zavezl na první vstupní prohlídku do nemocnice v Hořovicích. S tou vzdáleností jsem si teda dala. Už v autě cestou tam jsem uvažovala, jestli to je dobrý nápad, vybrat si porodnici 60 km vzdálenou od mého bydliště. V autě se mi i tak dělá špatně a teď jako těhotná to mám ještě horší. Takže jsme museli udělat několik odpočívacích a zvracících přestávek.

V nemocnici jsme se hned ztratili, ale naší vinou. Neboť jsme se na vrátnici zeptali, kde je porodnice a ne, kde je poradna. Šli jsme tedy úplně někam jinam. Ale mělo to to plus, že jsme se aspoň podívali, kde probíhá příjem rodiček. Už víme, na které dveře zazvonit, až přijedu k porodu. Akorát jsme viděli jednu maminku a tatínka, co přišli rodit. Hodně mě potěšilo, že zazvonili, otevřela jim sestřička a oba dva vpustila dovnitř. Když jsem byla v první polovině těhotenství U Apolináře a čekala jsem před porodními sály, až mě někdo vyšetří pro bolesti. Bylo mi hrozně líto tatínka, co zoufale pobíhal ode dveří ke dveřím, na všechny klepal a snažil se dostat dovnitř za ženou. A ze všech dveří ho posílali pryč, ať počká. Scénka, co jsem viděla v Hořovicích, splňovala to, co bych chtěla a proč jsem si také tuto porodnici vybrala. Takže doufám, že to byla standartní scénka a pokračování nebylo vyhození tatínka na chodbu. :-) Potom jsme vlezli na gynekologickou lůžkovou část, fakt jsme zmatkaři. Tam se mi zase líbila otevřená sesterna, trochu jako recepce. Nikde v české nemocnici jsem se s takovým pojetím sesterny nesetkala, znám to jen z ciziny. Zajímalo by mě, jak to hodnotí sestřičky, co v ní pracují. Mně by asi vadilo, nemožnost se nikam schovat, být sestrou. Ale jako pacient bych to nejspíš hodnotila kladně. Člověk pak nemusí sestru nikde pracně vyšťourávat. 

Poradna v nemocnici

Nakonec jsme dorazili do gynekologických ambulancí, kde je i poradna. Hned nás vyděsil dav maminek. Byly všude, seděly, kde se dalo, stály podél stěn, všude jen maminky a bříška. Chvilku jsem tam zmateně pobíhala, až se otevřely nějaké dveře a já hned hupla na sestřičku. Kupodivu to byly správné dveře a správná sestřička. Poslala mě ještě na monitor a potom jsem se měla vrátit. Na monitoru jsem ležela zhruba 15 minut. Výsledek byl v pořádku. Potom jsem se prodrala davem maminek a šla jsem k sestřičce. Ta se mnou vyplnila všechny možné papíry a zadala si mě do počítače. Dostala jsem instrukce, že vyjdu ven ze dveří a půjdu doleva, tam se zeptám, kdo je poslední na kabinku, vlezu do kabinky na převlékání a paní doktorka si mě potom zavolá. A co jsem udělala já? Šla jsem doprava k davu maminek a tam jsem se dozvěděla, že jsem asi 20tá v pořadí. Manžel, který tam byl se mnou hlavně kvůli funkci řidiče, si v tu chvíli odevzdaně sednul a začal si číst časopis o miminkách, co tam ležel. Zhruba po hodině čekání, kdy se fronta maminek rozhodně nekrátila, a mě přepadalo zoufalství, jestli vůbec stihneme doktora, kterého měl Toník odpoledne, se otevřely dveře nalevo od ordinace a začali vyvolávat moje jméno, na které jsem zprvu ani moc nereagovala, protože nejsem zvyklá, že jsem vdaná a přejmenovaná. Sestřička mě sprdla, že na mě už hodinu čekají a neměla jsem jít doprava, ale doleva. Chumel maminek čeká úplně na něco jiného...ojoj.

V ordinaci se mnou paní doktorka sepsala anamnézu, vyšetřila a změřila mi břicho a provedla rychlý orientační ultrazvuk. Vaginálně nevyšetřovala. A šla jsem domů.

Rebelie

A nyní začíná má rebelie. Jelikož je nemocnice daleko a jelikož nevidím moc důvod dojíždět, čekat a podstupovat vyšetření, které stejně nic moc neukáže. Vlastně jsem se jen dozvěděla, že v břiše mám dítě a že to dítě žije, což vím sama z toho, že kope. A také vím, že od pravidelných monitorů se už jinde ve světě úplně upustilo a v ČR je to už také nově doporučováno, jen se ze zvyku stále dělají. Tak jsem se rozhodla nejezdit na tyto kontroly každý týden, jak bych správně měla. Objednala jsem se až za 14 dní. Já jsem v pořádku, miminko je v pořádku, těhotenství probíhá fyziologicky, tak mi to přijde logicky vyplývající. Potom se objednám taky za 14 dní a do té doby už doufám porodím. Opravdu pečlivě budu chodit jen v případě přenášení. Tam už to smysl myslím i má. Doma si jen občas zkontroluji moč a přeměřím i krevní tlak.

Zatím z prvního a jediného dojmu nemocnici v Hořovicích hodnotím kladně. Nikdo z personálu na mě nebyl zlí, všichni se usmívali a poskytli mi ochotně informace, které jsem chtěla. Jestli to takto půjde dál, hlavně u porodu, myslím, že nemusím těch 60km tam a zpátky litovat....uvidíme.

Víkend na chatě

O víkendu jsme neměli kluky, takže jsme jeli na chatu. Já se celý víkend válela a spala. Opravdu jsem zvládla spát od rána do večera a od večera do rána. S pauzami, abych uvařila oběd nebo něco trošku udělala, ale dělala jsem toho skutečně minimum. Muž pracoval na nové koupelně a opravě kadiboudy. Potom ještě kopal na zahradě jakýsi příkop, jehož význam mi je zatím utajen. Možná masový hrob...

Co se děje v bříšku

Změny od minulého popisu moc nejsou. Bříško roste, překáží a je těžké. Bolí mě záda a nově i žebra, jak do nich miminko kope. Jsem k smrti unavená. Tento týden mi dalo šíleně zabrat to vedro. To už jsem chvilkama myslela, že nezvládnu. Špatně spím, budí mě časté čůrání a bolest zad a kyčlí. Chodím pomalu a klátivě, sedět mě už také bolí. Je nejvyšší čas porodit. K tomu ke všemu už se opravdu šíleně moc těším na miminko. Nemůžu se dočkat, až si ho pomazlím a oňufám. Už se to blíží a já doufám, že to bude dřív. 

Mějte se krásně,

Bára

Martina (30. týden těhotenství, čeká první miminko) 

Ahojky holky,

v týdnu nebyly žádné velké události. Jen dvakrát jsme se sešli s kamarády na sledování hokeje a ve středu jsme si ráno zaběhla se žádankami od gynekologa na „druhé těhotenské odběry“ a s další žádanou z diabetologie na vyšetření štítné žlázy, jestli náhodou nemám problém v této oblasti, a to mi nezvyšuje ranní cukr. Manžel byl od čtvrtka doma, prý aby si odpočinul před plánovanou operací kolene. :) V pátek jsme zaskočili na chvilku k rodičům domů a koupali jsme se v bazénu, protože teploty dosahovaly letních veder a večer pak na zahrádku do naší hospůdky.

Práce na chatě

Práce na chatěV sobotu jsme hromadně s manželem a mým tátou, ségrou a jejím manželem vyrazili na chatu za babičkou, abychom jí pomohli s pravidelnou údržbou zahrady i kácením stromů. No, práce bylo až nad hlavu, od deseti hodin jen s přestávkou na oběd a pak až do pěti hodin. Stromy, co babička chtěla pokácet, manžela trochu pozlobily a zvládla se mu tam zaseknout pila, tak jsme museli zaháknout lano za auto a pomalu tahat, aby se povedlo pilu vyprostit. Do toho spálit hromadu chvojí i chroští z práce na podzim. Připravit plnou kůlnu dřeva na podzimní zátop, posekat zahradu, pohrabat jehličí a listí a spoustu dalších prací, aby babička měla chatu připravenou na celou letní a podzimní sezónu. :)

Večer jsme pak ještě znovu zaskočili asi na hodinku do hospůdky, prodiskutovat plány na náš domek s architektem a pak lenošit a brzo spát, protože jsme byli všichni dost utahaní.

Nedělní garážový výprodej

V neděli jsme vstávali opět dřív, i když já toho teď tolik ráno už nenaspím, protože mě nebaví se s pupíkem dlouho ráno převalovat a jeli jsme opět k rodičům. Tentokrát na pravidelnou akci v Dolních Břežanech, na garážový výprodej. Se ségrou jsme tam měli na prodej šperky, spoustu oblečení, nějaké knížky, kabelky a další drobnosti a ségřin manžel nám tam dělal DJ a měl tam stánek s pravou Brazilskou Caipirinhou. Naštěstí nám nepršelo, i když bylo trochu větrno, pár věcí jsme i prodali, pobavili se a táta pak na oběd griloval maso a houby, k tomu opečené brambory a pak jsme popřáli ségřinýmu manželovi, který sice v Brazílii svátky neslaví, ale prý aby to měl stejné jako všichni tady, tak dostal nějaké drobnosti.

Garážový prodej

Sbalili jsme si pak „prodejnu“ a zpět domů, poklidit vše z ramínek zpět do tašky, kde mám věci, co prodávám na internetu, poklidit koupelnu a odpočívat, protože už nebyly síly. Ještě že jsme měli od babičky navařeno z chaty, tak i večeře byla bez práce. :)

Martina

Marcela (26. týden těhotenství, čeká druhé miminko)

Zdravím všechny,

Filípekmám za sebou krásnou klidnou a hlavně slunečnou dovolenou na Vysočině. Už léta jezdíme k známým do Pusté rybné, což je cca 12 km od Poličky. Jela jsem s maminkou, synovcem a mým drakem Fífou. Počasí nám opravdu vyšlo, na výlety jak dělané, dokonce jsem se i trošku opálila. Příroda byla ještě v jarní, takže i vzduch byl svěží a čistý. No kluci si myslím, že si moc užili společného dovádění. I já měla příjemný odpočinek, protože moje maminka se starala o vaření a já si mohla odpočívat, i když s mým malým ďáblíkem Filípkem, který byl každý den k neutahání, to na odpočinek moc nevypadalo. 

Den Matek

V neděli jsem mojí milované mamince popřála k  svátku všech maminek a u nás je zvykem, že i můj muž mi přeje k svátku Matek, protože jsem maminka jeho synečka. 

Jak bylo na dovolené

V úterý měl můj milovaný mužíček narozeniny a tak jsem mu s Filípkem popřála aspoň na dálku a dáreček jsem mu slíbila, až dorazím do Brna. Filípek pokaždé když se přeje k narozeninám, přeje všechno nejlepší k Vánocům, je to velmi srandovní. Naprosto jsem musela obdivovat Filípka, který skoro každý den dělal 7 km výlety naprosto bez stěžování na bolení nožiček. Nejvíc kluky pobavilo, když jsem je musela převést v náruči přes místní potok, abychom se dostali na druhou stranu. Další největší zážitek byl návštěva kravína. Nejdřív se kluci kraviček báli, ale nakonec jsme tam byli skoro hodinu.

Návštěva kravína

Krásné počasí

Musím se ještě vrátit k počasí, které nás celý týden doprovázelo. Bylo opravdu krásně, i když předpověď slibovala pravý opak a já jsem se velmi bála, aby nebyla zima a deštivo. Když nás měl manžel v pátek na Vysočinu odvést, tak se začal rozčilovat, že máme krámů aspoň na 14 dní. Jenže v domečku, kde jsme ubytovaní, si musíme vařit, takže většinu zabralo jídlo a zbytek teplé oblečení, které jsme stejně nevyužili. Jídla bylo dostatek, protože byli kluci velmi žravý. 

Musíte posoudit sami podle fotek, které opět přikládám.

Na dovolené

V sobotu pro nás dorazil můj Peťa, protože se prudce ochladilo a tak jsme se rozhodli, že raději pojedeme domů. Stavili jsme se na oběd a jeli jsme domů. 

V neděli jsem konečně koupila manželovi k jeho 35. narozeninám otočnou židli k počítači a tričko s košilí. 

S manželem jsme se neshodli na jméně

Doufám, že se brzy aklimatizuji, protože mě od soboty stále bolí hlava. Jen velmi příjemné jsou stále intenzivnější pohyby mojí malinké princezničky. Stále mě trápí, že ji nemůžu říkat jménem, protože jsme se s manželem stále neshodli na jméně.

Vyšetření těhotenské cukrovky

Tento týden mě čeká glykemická křivka, které se tedy velmi bojím a tak jsem si nakoupila ledový salát, cuketku a špenát. Bude to tedy až do zítřka jediná moje strava a tak doufám, že test na cukřík mi vyjde dobře. O všem pochopitelně budu informovat v dalším deníčku.

Velmi se těším, až si v týdnu vyzvednu dárkový balíček od sponzorů, co jste mi zaslali.

Páčko Marcela

 

Podle deníčků maminek zpracovala Andrea Blažková.

Jaké produkty věnují sponzoři rodičkám?

Gaga´s pleny

Gaga´s pleny

Přebalujte zdravě a hravě. Úspora pro Vaši peněženku může být až 15000 Kč.

Jednoduché použití bez žehlení, atraktivní designy, výroba dle návrhů samotných maminek - to vše splňují GaGa's pleny.

Kvalita prověřená maminkami je zaručena www.gagapleny.cz.

Gaga´s pleny našim rodičkám věnují balíček v hodnotě 600 Kč.

Mamavit

GS Mamavit Prefolin® + DHA

GS Mamavit Prefolin® + DHA je kompletní a vyvážená kombinace 23 vitamínů, minerálů, DHA a EPA. Vysoký obsah kyseliny listové v přirozené formě (800 µg), která je doporučovaná Světovou zdravotnickou organizací.

GS Mamavit Prefolin® DHA + EPA kapsle jsou zpracované speciální technologií DHA MMV Technology®, díky které nezanechávají rybí zápach a pachuť.
Kombinace vitamínů a minerálů, byla navržena tak, aby vyhovovala maminkám a jejich miminkům ve všech důležitých obdobích:
  • Období plánování těhotenství
  • Období těhotenství
  • Období kojení

Složení přípravku bylo vyvinuto ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí.

http://www.mamavit.cz | http://www.gsklub.cz/c/pro-zeny/

Společnost GS si připravila pro každou maminku dárek v podobě 3 balení GS Mamavit Prefolin + DHA.

Medela

Medela

Švýcarská firma Medela nabízí vysoce kvalitní řadu pomůcek k podpoře kojení, vyráběnou na základě prováděných výzkumů nejen pro maminky, ale také pro profesionály. Kompletní Medela péče o kojení obsahuje sortiment: odsávání mateřského mléka, podávání mateřského mléka, péče o prsy, těhotenské prádlo, péče o mateřské mléko. Společnost Medela se tak snaží svými kvalitními produkty zpříjemnit ženám nejkrásnější období jejich života mateřství.

Medela věnuje každé mamince balíček s Medela pomůckami pro péči o prsy a manuální odsávačku - Ideální balíček již při nástupu do porodnice.

  • 1x manuální odsávačka Harmony light: Oblíbená 2-fázová odsávačka mateřského mléka, která byla vytvořena na základě technologie 2-fázového systému sání.
  • 1x balení (2 ks) Chrániče bradavek: Chrání bolavé a rozpraskané bradavky před nepříjemným kontaktem s prádlem. Pomáhá tak rychjelšímu hojení.
  • 1x hojivá mast Purelan 37 g: Hojivá mast k ošetření citlivých, bolavých či popraskaných bradavek.
  • 1x vzorkové balení (4 ks) vložek do podprsenky jednorázových: poskytují vyšší savost a vstřebatelnost díky novému absorbčnímu materiálu.
  • 2 ks hojivé Hydrogelové polštářky: léčí bolestivé a popraskané bradavky. Hydrogel obsažený v polštářcích pomáhá rychleji hojit ragády, udržuje bradavky optimálně hydratované aniž by byly vlhké.
  • 1 ks žlutá "kosmetická" Medela taštička
Weledea

Weleda

Weleda, dnes největší výrobce přírodní kosmetiky, dietetik a léčiv, vznikla v roce 1921 ve Švýcarsku jako farmaceutická laboratoř. Kosmetické přípravky Weleda se vyrábějí jen z nejčistších dostupných přírodních surovin, zcela bez umělých konzervačních látek a jsou držitelem mezinárodního certifikátu přírodní kosmetiky a biokosmetiky NATRUE. Koupit je můžete na e-shopu www.weleda.cz, lékárnách, DM drogeriích, Rossmanu, Teta drogériích, v síti Klubových prodejen Weleda nebo ve firemní prodejně Weleda Beauty & Store v Praze.

S filosofií společnosti Weleda souvisí také dodržování nejvyšších standardů kvality a udržitelné využívání přírodních zdrojů. 83 % z rostlinných surovin, které Weleda využívá, je vypěstováno v ekologickém zemědělství nebo je získáno z ekologicky kontrolovaných zdrojů ve volné přírodě.

Balíček pro rodičky bude obsahovat: 1x Těhotenský pěsticí olej na strie, 1x Olej na masáž prsů, 1x Olej na masáž hráze, 1x Mandlový krém na ruce, 1x Mandlový hydratační krém.

Motherhood

Motherhood

Značka Motherhood, dodavatel těhotenských polštářů se zdravotní certifikací, věnuje rodičkám spací pytle v hodnotě 700 Kč.

Spací pytle Motherhood rostou spolu s miminkem, lze je využít až do 1,5 roku. Délku pytle lze upravit pro miminko od 3-9 měsíců, při rozepnutí do 18 měsíců. Spací pytel je rozepínatelný po celém obvodu pro snadnou výměnu pleny během spánku.

Výrobky Motherhood vlastní atesty Oeko-Tex Standard jsou tedy vhodné pro citlivou dětskou pokožku. Více o produktech Motherhood najdete na www.motherhood.cz.

Zdravé těhotenství

Bella Bohemia

Společnost Bella Bohemia dodává na český trh kvalitní jednorázové dětské pleny značky Happy. Dále vlhčené ubrousky, kapesníčky a přebalovací podložky stejné značky. Pod značkou Bella pak dámskou intimní hygienu a pod značkou Bella Mamma kolekci výrobků pro maminky v období kolem porodu.
 
Bella Bohemia věnuje rodičkám dárkový balíček Happy v hodnotě 700 Kč, který obsahuje balení dětských plenek Happy, vlhčené ubrousky Happy, podložky Happy, fixační kalhotky, prsní a poporodní vložky Bella Mamma, ochranný krém na ruce Simply Evita s olejem z hroznových jader, dětskou přítulku pejsek nebo kočička a svačinový box Happy.
 
Maminky tyto produkty ihned po porodu otestují.
Zdravé těhotenství

Zdravé těhotenství

Rodičky rovněž obdrží publikaci vydavatelství Babyonline Zdravé těhotenství.

Zdravé těhotenství - to je jedinečný rádce pro úspěšné otěhotnění, těhotenství, porod i šestinedělí.
 
Zdravé těhotenství se současně věnuje:
- zdravé výživě,
- zdravému vaření krok za krokem
- zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Co je u maminek nového? - diskuze

Poradna

Dobry den,
chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×