Inzerce
Inzerce
Inzerce

Tatínek na mateřské

Veškeré informace o mateřské dovolené pro matky naleznete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena
V tomto článku se budeme zabývat jen situací, kdy nastupuje na "mateřskou" otec.

Ve zkratce pro tatínky

 1. Základní pojmy
 2. Nástup otce na peněžitou pomoc v mateřství
 3. Peněžitá pomoc v mateřství a její výše
 4. Přivýdělek při mateřské
 5. Přechod na rodičovský příspěvek

1. Základní pojmy

 Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka nemocenského pojištění, která je primárně určená matkám, ale může ji při splnění podmínek čerpat i otec dítěte (nebo manžel ženy, která dítě porodila).

Mateřská dovolená je volno v zaměstnání, které přísluší pouze zaměstnaným ženám. Náleží jim v rozsahu 28 týdnů (37 týdnů u dvojčat a vícerčat).

Inzerce

Rodičovská dovolená je volno v zaměstnání, které náleží oběma rodičům v rozsahu v jakém o něj požádají, nejvýše však do 3 let věku dítěte. Žena může nastoupit na rodičovskou dovolenou po skončení mateřské dovolené. Muž má nárok čerpat rodičovskou dovolenou od narození dítěte. Když tedy chce tatínek pobírat peněžitou pomoc v mateřství, v zaměstnání po tuto dobu čerpá rodičovskou dovolenou. Na rodičovské dovolené lze být i bez pobírání finančních dávek.

2. Nástup otce na peněžitou pomoc v mateřství

Otec dítěte (nebo manžel ženy, která dítě porodila) může peněžitou pomoc v mateřství začít čerpat nejdříve od počátku 7. týdne po narození dítěte. PPM otci náleží v rozsahu 22 týdnů (31 týdnů v případě péče o dvojčata nebo vícerčata). Pokud se ale v čerpání PPM střídá se ženou, odečte se od těchto 22 týdnů (resp. 31 týdnů) doba, po kterou čerpala PPM žena, s výjimkou doby šestinedělí (ta se neodečítá). 

Aby mohl otec na PPM nastoupit, musí s matkou dítěte uzavřít úředně ověřenou písemnou dohodu, ve které musí být uvedeno, od kterého dne bude o dítě pečovat otec a ke kterému dni přestala pobírat PPM matka. Tuto dohodu lze uzavřít na dobu nejméně 7 dnů a lze tak učinit i přímo na Okresní správě sociálního zabezpečení.

Inzerce

3. Peněžitá pomoc v mateřství a její výše

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka z nemocenského pojištění, na kterou vzniká nárok, pokud je rodič v době nástupu na mateřskou alespoň 270 dní v posledních 2 letech účasten nemocenského pojištění.
Ochranná lhůta pro nástup na PPM u muže je maximálně 7 dní po skončení zaměstnání. 

Žádost se podává u zaměstnavatele nebo v případě OSVČ na Okresní správě sociálního zabezpečení, kde vám také na oddělení nemocenského pojištění vydají potřebný formulář.
Výše PPM je 70 % denního vyměřovacího základu. Postup výpočtu najdete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena#materska3 nebo můžete použít kalkulačku: https://www.mpsv.cz/kalkulacka-pro-vypocet-davek-v-roce-2021.

4. Přivýdělek při mateřské

PPM je dávka z nemocenského pojištění, proto při jejím čerpání nesmíte vykonávat činnost, ze které vám na dávku vznikl nárok. Po tuto dobu tedy muž zaměstnanec čerpá v zaměstnání rodičovskou dovolenou. OSVČ nesmějí po dobu pobírání PPM vykonávat samostatně výdělečnou činnost osobně.

Jiný přivýdělek není omezen. Lze pracovat i pro stejného zaměstnavatele, ale musí se jednat o jiný druh činnosti na novou smlouvu či dohodu.

Inzerce

5. Přechod na rodičovský příspěvek

Po skončení pobírání PPM, můžete začít čerpat tzv. rodičovský příspěvek (RP). Při pobírání rodičovského příspěvku již není přivýdělek nijak omezený. V čerpání RP se také můžete střídat s matkou dítěte.
Podrobné informace o rodičovské dovolené a rodičovském příspěvku najdete zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena


Podle informací dostupných na www.mpsv.cz a www.cssz.cz zpracovala Mgr. Věra Tautová, DiS., aktualizovala pro rok 2021 Ing. Lenka Kozlová.


Máte-li k danému tématu jakékoli dotazy, vložte je do poradny: https://www.babyonline.cz/poradna

Inzerce

Ve zkratce pro tatínky

Otec dítěte nebo manžel matky dítěte může čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) od počátku 7. týdne po narození dítěte. PPM je dávka z nemocenského pojištění ve výši 70 % denního vyměřovacího základu. Pobírá-li tuto dávku, nemůže současně vykonávat zaměstnání, ze kterého mu na ni vznikl nárok, po tuto dobu čerpá v zaměstnání rodičovskou dovolenou. OSVČ nesmějí po dobu pobírání PPM vykonávat samostatně výdělečnou činnost osobně. Po skončení PPM může muž pokračovat v péči o dítě a čerpat rodičovský příspěvek. VT

 
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související témata

Komerční sdělení

Související články

Tatínek na mateřské - diskuze

 • PPM pro otce, rodičovská pro matku
  Dobrý den, prosím lze čerpat najednou PPM, kterou pobírá muž a rodičovskou, kterou by pobirala žena? Nebo může matka nastoupit na rodičovskou až po ukončení mateřské otce? Pracovní smlouva mi končila v říjnu 2017 a nyní nemám nárok na mateřskou, tak jsme uvažovali o nástupu na mateřskou pro otce, kdy bych reálné byla doma já a chlap pracoval na jinou smlouvu. Děkuji moc za odpověď.
  Tynka444   | 31.10.2020 13:26:42
  Reagovat | URL příspěvku
 • Doba pobírání PPM otcem dítěte
  V článku je chybně uvedena informace, že otec dítěte může čerpat PPM maximálně 14 týdnů. Dle zákona o nemocenském pojištění je podpůrčí doba 22 týdnů v případě, že otec pečuje o dítě na základě dohody s matkou (§ 33 písm. c). Toho využívají často páry, kde žena nárok na PPM nemá. Pouze pokud by žena začala čerpat PPM a čerpala ji 14 týdnů, pak by skutečně otec dítěte měl nárok jen na 14 týdnů.

  Dále není pravda, že přivýdělek při PPM je možný "pouze na jiný druh smlouvy nebo pro jiného zaměstnavatele". Druh smlouvy může být stejný, ale musí se jednat o jiný "druh práce" než z jaké vznikl na PPM nárok (nebo o jiného zaměstnavatele). Je tedy možné, aby z jednoho pracovního poměru vznikl zaměstnanci nárok na PPM a aby při jejím pobírání uzavřel se stejným zaměstnavatel nový pracovní poměr (tedy další pracovní smlouvu) - jen to musí být na jiný druh práce.
  LadyB   | 18.10.2017 12:02:27
  Reagovat | URL příspěvku
 • otec na mateřské dovolené
  Dobrý den,
  v případě kdy by otec nastoupil na mateřskou dovolenou se řeší dále matka jak? Otec pobírá PPM + mzdu od zaměstnavatele a matka zůstává nadále doma s dítětem? Četla jsem někde, že se k tomu vypisuje přímo formulář, že oba rodiče souhlasí, že matka zůstává doma. V takovém případě je tedy možnost aby matka byla bud na ÚP nebo si platila zdravotní a sociální sama? Jak se řeší napsání mateřské dovolené na otce papírově? Gynekolog přeci normálně vypisuje pro úřady 8-6 týdnů před porodem a to tedy v tomto případě nevypisuje nic?

  A v případě kdy i rodičák se bude psát na otce, tak je možnost, že je po celou dobu s dítětem matka a nebo je povinnost se každý 3 měsíc s otcem vyměnit?

  Moc děkuji za odpověd
  Enrikata   | 11.10.2017 23:13:00 | Reakcí: 1, poslední: 18.10.2017 12:12:56
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: otec na mateřské dovolené
   Otec nepobírá mzdu od zaměstnavatele z činnosti, ze které mu vznikl nárok na PPM. U této smlouvy musí čerpat rodičovskou dovolenou po dobu pobírání PPM. Může vykonávat jen jiný druh práce na novou smlouvu nebo dohodu.

   Žádný formulář, že matka zůstává doma se nevypisuje. Naopak k žádosti o PPM se dokládá úředně ověřená dohoda, že o dítě bude pečovat otec dítěte. Reálně matka samozřejmě být doma může. Zdravotní pojištění si může platit sama nebo pokud hledá práci, tak se může registrovat na ÚP jako uchazeč o zaměstnání a zdravotní pojištění bude platit stát. Sociální pojištění není povinné.

   Otec dítěte nepodává stejný formulář jako ženě dává gynekolog, ale formulář „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“, který dostane na příslušné OSSZ nebo na webu ČSSZ. Ten dá zaměstnavateli, který jej s přílohou odešle na OSSZ.

   Není žádný důvod psát rodičák na otce, pokud bude doma matka. Pokud jde o volbu výše RP, tak to lze přes otce, a to tak, že žadatelem je matka, ale doloží vyměřovací základ otce dítěte, podle kterého si zvolí výši RP. Ale příjemcem příspěvku je ona. A žádná povinnost střídání v pobírání RP není.
   LadyB   | 18.10.2017 12:12:56
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
od ledna 2020 jsem nepřetržitě zaměstnaná u jedné firmy na HPP a od září 2021 jsem na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství. Termín porodu mám 22.1.2022. Pokud se nepletu, tak bych měla nastoupit na mateřskou nejpozději ve 34. tt, tedy asi 18.12.2021 (nevím zda se počítá od začátku nebo konce 34. tt,). Vím, že formulář se žádostí o PPM by mi měl vydat gynekolog, ale nikde jsem se už nedočetla kam ho odevzdávají ženy, které přecházejí na mateřskou z nemocenské. Sice jsem stále zaměstnanec, ale nemocenskou mi v tuto chvíli vyplácí OSSZ. Můžete mi, prosím, poradit kdy je pro mě nejzazší termín pro odevzdání formuláře (další poradnu mám až 23.12., tak mám strach, abych něco neprošvihla) a hlavně kam ho odevzdat - zda zaměstnavateli nebo na OSSZ? Případně by mě zajímalo, zda ho stačí zaslat nebo ho musím donést osobně. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
na mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství můžete nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu, který uvede lékař v žádosti o PPM. Při termínu porodu 22. 1. vychází tedy nástup v rozmezí 27. 11. až 11. 12. Domluvte se s lékařem ještě před plánovanou kontrolou, aby podle zvoleného nástupu na PPM ukončil pracovní neschopnost.
Žádost o PPM předáváte zaměstnavateli, ten ji odešle na OSSZ s přílohou. Pozdější odevzdání žádosti o PPM nevadí, ale nástup na mateřskou dovolenou byste zaměstnavateli měla oznámit předem.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 30.11.2021, 15:18
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×