Inzerce
Inzerce
Inzerce

Marii se již ve 30. týdnu těhotenství spustily kontrakce, svátky stráví v nemocnici ve snaze porod co nejvíce oddálit

Marie naprosto bez varování začala krvácet a spustilo se jí tvrdnutí podbřišku s kontrakcemi. Když dorazila do nemocnice v Ústí nad Labem, už byla otevřená na dva prsty a kontrakce stále zesilovaly. Okamžitě jí naordinovali gynipral na zastavení kontrakcí a také kortikosteroidy pro urychlení vývoje plic miminka. Marie tedy stráví Vánoce na lůžku ve snaze udžet těhotenství co nejdéle.

 

Marie (30. týden těhotenství)

Ahoj maminky,

hlásím se vám tentokrát z Masarykovy krajské zdravotní nemocnice v Ústí nad Labem, nyní už z klidnějšího prostředí nadstandardu oddělení rizikového těhotenství. Po velmi klidném dosavadním průběhu těhotenství nabraly z ničeho nic komplikace na obrátkách a z radostných prožitků jsme si užili chvíle strachu a bezmoci. Vlastně si ani nemůžu vzpomenout, co jsme dělali začátkem týdne. Byl docela klidný, došla spousta chybějících dárečků, doladila se výzdoba doma a s Fandou jsme koupili ten nejkrásnější stromeček ze všech.

Zničeho nic se mi spustily kontrakce!

Zlom přišel v pátek. Po společném večeru jsem začala krvácet a do pár chvil se dostavilo i pravidelné tvrdnutí podbřišku s celkem už znatelnou bolestí. Asi dvakrát jsem se osprchovala vlažnou vodou a začala zapisovat intervaly bolestí. Po třičtvrtě hodině přicházely kontrakce po 4 až 5 minutách a bolest byla intenzivnější. Zavolala jsem proto na pohotovost do Litoměřic, kde mě přesměrovali rovnou na porodní, ať přijedu k vyšetření. Jelikož mám doma dvě děti, bylo mi jasné, že si mě tam určitě nechají. Sbalila jsem pár nejnutnějších věcí a vzbudili jsme Davídka, aby věděl, že odjíždíme, a bude potřeba hlídat Emmičku.

Z Litoměřič rovnou do Ústí nad Labem

Do Litoměřické nemocnice jsme na porodní dorazili kolem půl jedné v noci. Okamžitě mě paní doktorka vzala na ultrazvuk, natočila monitor a provedla i vyšetření čípku a branky. Otevřená pro prst a monitor vykazoval jasné a pravidelné kontrakce. Přivolala ještě dalšího kolegu doktora z porodního, který nám vysvětlil, že bude nutný okamžitý převoz na vyšší pracoviště do Ústí nad Labem, kde je neonatologie pro předčasně narozené děti. Z toho, že se rozbíhá porod a všech těch informací, jsem byla samozřejmě zoufalá a měla strašný strach. Nejen já, ale i tatínek.

Inzerce

Po příjezdu do nemocnice otevřená na 2 prsty!

Mezitím, co doktor okamžitě informoval ústeckou porodnici a zařizoval sanitku, jsme se my snažili rychle domluvit, co s dětmi. Já jako smyslů zbavená prosila, aby se o ně postaral, aby je nehlídal nikdo jiný... Měla jsem v hlavě tisíce myšlenek a strašný strach. Okamžitě mi napíchli kapačku magnézka, odebrali krev a přesunuli do sanitky. Cestou bolesti zesilovaly a po příjezdu na porodní sály ústecké nemocnice jsem byla při vyšetření otevřená již na dva prsty volně. Takže porod postupoval. Kontrakce byly taky znatelně bolestivější.

Kontrakce mi zastavil gynipral

Ke kapačce magnézia mi naordinovali kapačky antibiotik a oznámili, že jedinou možností je použití gynipralu na zastavení kontrakcí, kvůli kterému ale musí natočit EKG, jestli mám v pořádku srdce. Naštěstí byly výsledky v pořádku a okamžitě mi nasadili nejvyšší dávku i této kapačky. Srdce mi bušilo jako zvon, polévalo mě horko a šíleně jsem se bála, ale po přesunutí na předporodní pokoj - bylo už kolem čtvrté ráno - jsem cítila, že se bolest zmírňuje.

Inzerce

Kortikosteroidy na dozrání plic miminka

Navštívil mě také lékař neonatologie, poučil o možných rizicích, co by bylo s malou, kdyby se porod nepodařilo zastavit, a okamžitě mi začali píchat kortikosteroidy pro dozrávání plic. Naštěstí už mám teď za sebou všechny 4 dávky po 12 hodinách, takže je větší pravděpodobnost, že by Maruška zvládla dýchat už sama.

Inzerce

Nemůžu se ani pohnout, strachy nespím

Ráno proběhlo další vyšetření jiným doktorem, který mi řekl, že nález není hezký a budeme teď hrát o každou hodinu a den. No, první tři dny mi bylo hrozně. Trochu jsem stále krvácela, trochu to pobolívalo, všichni chodili a říkali, že by to tak už po tom gynipralu být nemělo. Nesměla jsem ani do sprchy a ani se hnout. Kapačky se měnily jedna za druhou a já první dva dny nemohla strachy usnout. Třetí den už se na mě nedalo dívat, a tak mi doktorka předepsala na noc jeden Lexaurin a já se konečně vyspala.

Péče v nemocnici je naprosto úžasná

Péče i přístup všech na porodním absolutně úžasná. Každou hodinu kontrolovali srdíčko malé, monitor se natáčel několikrát denně. S kapačkami lítaly porodní asistentky na minutu přesně ve dne v noci. Fandu za mnou taky pouštěly každý den. Dnes už jsem na nadstandardním pokoji rizikového těhotenství o patro níž. Už úplně nebylo přínosné poslouchat několik rodících maminek denně a po vysazení gynipralu, který už mi víc škodil, než pomáhal, byl umožněn přesun na lůžkové oddělení.

Jak to teď se mnou vypadá?

Bojujeme. Čekáme, ležíme na kapačkách, doplňujeme bílkoviny, které mi po tom drijáku úplně spadly a doufáme, že co nejdéle vydržíme 2 v 1. Ideální by bylo vydržet prý minimálně do toho 35. týdne těhotenství, tam už nejsou ta rizika taková. Fanda za mnou jezdí denně, pořád si voláme a zásobuje mě vším, na co mám chuť. Je mi velkou oporou, protože jsem pořád v slzách.

Děti stráví Vánoce u prarodičů

Děti si vzali naši na Moravu. Fanda si sice chtěl vzít OČR na malou a všechno hned první den s dětmi perfektně zařídil, naši ale už mají volno a okamžitě se nabídli, že pro ně ihned dojedou a postarají se, aby mohl Fanda pracovat a jezdit za mnou. Hned jsem klidnější. Vánoce a svátky teda stráví děti u našich a Fanda tam za nimi 24. s dárky přijede, aby byly děti alespoň s tátou, když já budu tady. Je mi z toho strašně smutno a strašně se mi stýská, ale co se dá dělat. Nějak to zvládnout musíme.

Držte palce a snad se budu hlásit už jen s lepšími zprávami.

Marie

Sponzoři seriálu Rodíme ONLINE 2023/2024:

Jaké produkty věnují sponzoři rodičkám?

Porodnický balíček Bella Happy

TZMO Czech Republic

Společnost TZMO Czech Republic dodává na český trh kvalitní jednorázové dětské pleny značky Happy. Dále vlhčené ubrousky, kapesníčky a přebalovací podložky stejné značky.
Pod značkou Bella pak dámskou intimní hygienu a pod značkou Bella Mamma kolekci výrobků pro maminky v období kolem porodu.
 
TZMO Czech Republic věnuje rodičkám porodnický balíček Happy Comfort, který obsahuje plenky Plenky Happy New Born 42 ks, Happy čisticí ubrousky aqua 56 ks, Mamma Comfort prsní vložky 30 ks, Happy sensitive krém proti opruzeninám 75 ml, Happy sensitive mycí gel na tělo a vlasy 400 ml, Mamma Comfort poporodní kalhotky XL, Happy hygienické tyčinky 64 ks, Happy dětské podložky 60 × 60 cm 5 ks, Mamma Comfort porodnické vložky 10ks, Velká textilní taška Happy, DÁREK - Happy čepička s obrázkem koaly.
Baby Tula

Ergonomická nosítka Ergobaby

Podpořte zdravý vývoj děťátka! Důmyslný ergonomický design pro zdravý vývoj dětí!

Vydejte se na průzkum a dovolte vašemu děťátku pozorovat svět! 

Nošením dětí podpoříte jejich zdravý vývoj emocionálních a vývojových předností. Jednoznačně nošení dětí přispívá ke správnému vývoji kyčlí. 

Nosítka jsou schálená a podporovaná institutem dysplazie kyčelních kloubů.

Ergobaby věnuje každé mamince unikátní nosítko Ergobaby Omni Dream  od prvních dní života novorozence, které nabízí možnost otočení ven. Tuto možnost využijí ti nejzvědavější, avšak nejdříve od 5 měsíců věku – pozice podporující zpevňování šíjových svalů.

Suavinex
 

Suavinex

Suavinex věnuje všem maminkám sadu s antikolikovou lahvičkou a fyziologickým dudlíkem Zero Zero.
 
Láhev proti bolestem bříška se středním průtokem (M), kterou ocení také ty maminky, které chtějí kombinovat krmení kojením spolu s krmením z láhve. 
 
Zero Zero obsahuje váček proti bolestem bříška, který je výsledkem prostého pozorování přírodních jevů.
 
Díky vzduchu nacházejícímu se v prostoru vnější strany váčku dochází k vytváření vakua uvnitř, což zabraňuje vniku vzduchových bublin.
 
Díky této absenci bublin nevznikají u dítěte bolesti bříška způsobené plynatostí a stejně tak nedochází k oxidaci mléka a ztrátě důležitých výživných látek.
 
Suavinex dále věnuje balíček kosmetiky pro maminky: Suavinex Krém proti striím 500 ml, Suavinex Krém na prsní bradavky 20 ml a Suavinex Regenerační a zpevňující krém 250 ml
 
pro miminka: SUAVINEX SYNDET gel - šampon 750 ml, Suavinex Intenzivní mast na opruzeniny 75 ml, SUAVINEX Hydratační tělové mléko - 750 ml a Suavinex Hydratační krém na obličej 50 ml.
Mamavit

GS Mamavit

To nejlepší pro maminky a miminka. Přípravky, jejichž složení byla vyvinuta ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí tak, aby vyhovovala maminkám a miminkům ve všech důležitých obdobích. 
GS Mamavit 1 Plánování & 1. trimestr těhotenství, obsahuje kompletní a vyváženou kombinace 23 vitaminů a minerálů a vysoký obsah kyseliny listové v přirozené formě (800 μg), jenž se běžně vyskytuje ve stravě, jejíž užívání doporučuje Světová zdravotnická organizace. 
GS Mamavit 2  2. a 3. trimestr těhotenství & Kojení, kromě vyváženého kombinace 23 vitaminů a minerálů navíc obsahuje omega-3 s vysokým obsahem DHA a EPA pro zajištění správného růstu a vývoje miminka, jeho mozku a zraku. Díky speciální technologii se kapsle rozpustí až v tenkém střevě. Kapsle tak nezanechávají typický rybí zápach a pachuť, jejich užívání je komfortní i pro těhotenské senzitivní vnímání.
 

Společnost GS si připravila pro každou maminku dárek v podobě 3 balení GS Mamavit 2  2. a 3. trimestr těhotenství & Kojení. Navíc pro miminka jako dárek kontrastní kartičky pro zábavu a rozvoj zraku již od narození.

Zdravé těhotenství

Kulíšek

Dehydratace je vážný problém, který narušuje vnitřní rovnováhu v těle a může vést až k závažným poruchám životních funkcí. Nejúčinnějším a nejrychlejším řešením je použití rehydratačního roztoku. Proto je vhodné mít ho stále po ruce v domácí lékárničce. 
 
Kdy jej použijeme? U:
  • průjmů a/nebo zvracení (u právě narozených dětí Kulíšek), 
  • nevolností, včetně těch těhotenských (Kulíšek extra), 
  • ztrát tekutin při vysoké horečce nebo po sportovním výkonu, zvláště u menších dětí, 
  • při kojení, které klade na organismus zvýšenou zátěž
  • na cestách do zemí s horší hygienou, 
  • při slunečním úžehu.
K dostání v každé lékárně. Více o Kulíšku i konsultaci s lékařem najdete na www.kulisek-ors.cz
 
Každá maminka obdrží jako dárek 1 balení rehydratačního roztoku Kulíšek a Kulíšek EXTRA.
Mamavit

BBStart s.r.o.

Společnost BBStart s.r.o. dodává na český trh přírodní ekologické jednorázové plenky značky Eco by Naty, které jsou bez plastu a zbytečných chemikálií. Nabízí také 100% kompostovatelné a splachovatelné vlhčené ubrousky včetně přírodní dětské kosmetiky. Myslí i na maminky s produkty pro dámskou hygienu poskytující čistou, přírodní a bezpečnou péči, která je obzvláště v intimních partiích důležitá. 

BBStart s.r.o. věnuje rodičkám novorozenecký balíček Eco by Naty, který obsahuje ECO pleny Newborn 2-5 kg, ECO splachovatelné vlhčené ubrousky bez vůně, ECO sáčky na plenky bez vůně, ECO prsní vložky pro kojící ženy a dámské ECO mateřské vložky po porodu. Balíček pro všechny budoucí maminky, kterým záleží na zdraví svém i jejich miminka a není jim lhostejné ani zdraví naší planety.

Gecko eco

Těhotenské tepláky geckoeco mají vysoký pás, který nabídne více než jen zakrytí bříška. 
 
Jsou pevnější a můžete si jej dle potřeby nastavit a poskytnout tak mírnou oporu pro vaše bříško. Zejména ve třetím trimestru oceníte úlevu, kterou vám nabídne při každodenních aktivitách. Po porodu pak napomáhá k zavinování dělohy. 
 
Tepláky jsou ušité z prémiové bio bavlny s certifikací GOTS. Střih zajišťuje bříšku maximální oporu, čímž uleví přetíženým bedrům. Na druhou stranu vás kalhoty nebudou nikde tlačit a poskytnou vám příjemné pohodlí. A díky elegantní šedé barvě je zkombinujete prakticky s jakýmkoliv svrškem, třeba s naší těhotenskou mikinou.
 
Těhotenské kalhoty vynosíte nejen na procházky či doma, ale skvěle se hodí také na cvičení. Užít si tak můžete například těhotenskou jógu.
 
Věříme, že je využijete i dlouho po porodu. :)
Zdravé těhotenství

Zdravé těhotenství

Rodičky rovněž obdrží publikaci vydavatelství Babyonline Zdravé těhotenství.

Zdravé těhotenství - to je jedinečný rádce pro úspěšné otěhotnění, těhotenství, porod i šestinedělí.
 
Zdravé těhotenství se současně věnuje:
- zdravé výživě,
- zdravému vaření krok za krokem
- zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Marii se již ve 30. týdnu těhotenství spustily kontrakce, svátky stráví v nemocnici ve snaze porod co nejvíce oddálit - diskuze

Poradna

Dobry den, mam syna 4 roky, nema zadne bolesti, ale moc nechce jist, dnes kdyz jsem mu měnila plenku, mel černou stolici. Mam jen jedno dite proto se bojim a nevim co to znamena. Muzete mi prosim poradit? Z ceho to muze byt? Obcas pije Coca Colu, ale jen velmi malo a bez cukru. Ted momentalne ji hodne platkovy sýr v toustech, ma rad vse co se týká sýru, dnes mel i jablka. Muze mit krvácení? Na bolesti si zadne nestezuje, horecky nema, je naprosto v poradku, hraje si. Prosim o radu.

Dobrý den,

nejedl syn borůvky, ostružiny? Mohlo by to být zabarvení z ovoce, pokud se stolice bude opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 14.07.2024, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×