Inzerce
Inzerce
Inzerce

Leden 2014/1 – Špatné noční spaní, voňavá koupel a čekání

V novém roce porodily hned dvě ze tří maminek, v Rodíme online proto zbývá poslední z nich:

 • Sylviecucy se musela adaptovat na běžný režim, ve kterém tráví dost dní sama bez Kuby, užila si voňavou koupel ve vaně, absolvovala několik vyšetření a s napětím čeká, kdy konečně porodí.

 

                                                                                                                                                                

Inzerce

Sponzorem ONLINE projektu Rodíme společně s BOL je společnost Feedo.cz, která každé z pěti rodiček po porodu věnuje dárkový poukaz na nákup v hodnotě 1 000 Kč.

Rodičky rovněž obdrží publikaci vydavatelství Babyonline Zdravé těhotenství.        

Inzerce

Které maminky se projektu účastní?

 

Sylviecucy (27 let, prvorodička, 37. týden)

Máme leden, a to znamená nejen nový rok pro nás všechny, ale i poslední měsíc těhotenství pro nás... a že míříme do finále, to nám naše malá už jednu noc názorně ukázala :-)

V posledním příspěvku jsem vám psala o tom, jak nám daly vánoční svátky zabrat... fyzicky i psychicky, nečekala jsem to, ale na naší malé se ten stres a spěch asi taky trochu podepsal... jak jinak si vysvětlit tu nedělní noc, kterou jsme spolu zažily. Ulehla jsem okolo jedenácté večer (ostatně jako každý jiný den), mimo to, že malá kopala (ostatně jako každý jiný den), jsem cítila i něco, na co jsem nebyla zvyklá – bolest v podbřišku. Ne moc intenzivně a nepravidelně, ale vyděsilo mě to natolik, že jsem ze stresu okamžitě přestala pravidelně dýchat a vyvolala si nevolnost. Ne proto, že bychom snad rodili, někde vzadu v mozku jsem věděla, že porod určitě poznám a tohle to není, ale ten pocit, že by to mohlo nastat a takhle brzy? Vždyť nemám zabalenou ani tašku!

Mírné bolesti jsem měla celou noc, do toho se přidaly její kopance a taky časté chvilky na záchodě – ne jen ty čůrací. V podstatě jsem jen celou noc sledovala, jak často bolesti jsou, zda se interval zkracuje, jestli mi odtekla hlenová zátka a přemlouvala malou, ať to ještě v bříšku vydrží. Kuba mě hlídal celou noc, natřesával polštáře, nosil vodu a ptal se, jestli nakonec nepojedeme na pohotovost. Nechtěla jsem, prostě jsem nějak věděla, že jen poslíčkujeme... na druhý den ráno jsme vyrazili k doktorovi, kde jsme poprvé strávili skoro hodinu. Mimo klasickou rutinu měření cukru v moči, vážení a měření tlaku jsme poprvé absolvovali i ozvy. Slyšet její srdíčko bylo jako poslouchat rajskou hudbu... znělo to jako pravidelný rychlý dusot zdravého koně :-) Na ultrazvuku si pan doktor zkontroloval polohu – stále otočená hlavičkou dolů, plodovou vodu a placentu – vše v pořádku. Vyšetřil i můj děložní čípek, na základě kterého mi s klidem sdělil, že tašku do porodnice ještě určitě nebudu potřebovat... jsme úplně zavření. Byla mi doporučena lehčí strava a odpočinek... tím jsem se zbytek týdne i řídila, občas jsem tu stravu přepískla, protože těhotenské chutě jsou prostě neutěšitelné, a je pravda, že se mi tyhle „prohřešky“ okamžitě vrátily jako bumerang. Nejen, že se mi toho do žaludku  už moc nevejde, dokonce si i vybíráme, co do něj může a co ne :-)

Od té doby zase spíme v relativním klidu... asi jen pětkrát se vzbudíme a načechráváme nějakou přijatelnou polohu, občas se jdeme napít a skoro vždycky si zajdeme ve 4 ráno na toaletu, ano ano, to spaní je prostě čím dál víc zábavnější!

V úterý jsem se oklepala jak ze spánkového deficitu, tak z trávicích potíží, a první, co jsem ráno udělala, zabalila jsem si tašku do porodnice... jak mně se ulevilo :-)

Jelikož vánoční svátky byly náročné pro nás oba, týden bezprostředně po nich jsme strávili dost odpočinkově až nudně, řekla bych. V podstatě jsme nic zásadního nedělali, nikam nejeli, nic nepodnikali.

Silvestr se pro nás letos stal jen běžným dnem v kalendáři, já jsem se koukala na televizi, Kuba v ložnici pracoval... o půlnoci jsme si připili deckou vína, snědli chlebíčky a šli spát. V podstatě mi to takhle vyhovovalo, nikdy jsem na Silvestra nezažila extra super party než jindy v průběhu roku. V podstatě jsme se s Kubou shodli, že příští rok bude náš Silvestr vypadat stejně, jen ještě s malou holčičkou.

Kubovi 6. ledna skončila dovolená... což znamená, že jsme se opět vrátili do „víkendového vztahu“ – v práci mají sezónu, a tak je v pracovním týdnu v různých firmách, tedy od pondělí do pátku mimo domov. V prvním lednovém týdnu odjel do severních Čech a vrátil se až v pátek v devět večer, na další služební cestu odjel do Valašského Meziříčí, a to dokonce už dnes – v neděli v osm ráno... tohle mi na jeho práci opravdu nevyhovuje. Navíc teď pod vlivem těhotenských hormonů a samoty jeho odjezdy opravdu obrečím. Spoustu času teď trávím sama, protože na dlouhé výlety za rodinou nebo kamarádkami, které by mě zabavily, už nemám moc síly, takže můj den spočívá v odpočívání, procházce kolem baráčku, sem tam návštěva, hodně čtení, občas televize a spaní... nejsem typ na takové aktivity, potřebuju kontakt s lidmi a pohyb. Navíc se ty dny neskutečně vlečou... těším se, že do budoucna budeme tyhle osamocené dny bez tatínka trávit s maličkou spolu.

Je fakt, že tohoto období jsem se z celého těhotenství bála nejvíc. Protože má chuť vidět, zlíbat a poňuchat malou je čím dál větší, v podstatě se na porod už i docela těším (to je asi úchylné, co?:-D), jen mám obavy, že se vzbudím uprostřed noci sama v bytě s tím, že mi odtekla plodová voda... a tak každý večer malou prosím, ať si svůj příchod na svět nechá na pátek nebo sobotu, kdy bude Kuba s námi. Jsem sice dohodnutá s kamarádkou a jejím manželem, který bydlí od nás asi 3 minuty autem, že mě do porodnice zavezou, ale i tak... nevím, jak budu reagovat, co když nebudu při smyslech, co když nebudu logicky uvažovat, co když neuslyší můj telefon? Hrůza :-D  Musím malé jednoduše vsugerovat, že jindy než o víkendu prostě nerodíme! :-)

Na kontrolu teď chodíme už každý týden, a tak jsem v úterý vyrazila do ordinace, abychom se s panem doktorem podívali, co se změnilo... tentokrát šlo všechno rychle, protože jsme s malou natočili opravdu krásné ozvy srdíčka, a tak nebylo potřeba se sondou ležet půl hodiny na lůžku... ne že by mi to natáčení vadilo, docela si u toho lebedím. Při kontrole děložního čípku nám doktor sdělil, že zavřená už nejsem, ale stále zbývá 2,5 cm čípku.

Opět jsem se nedozvěděla, jakou váhu a výšku odhaduje, pan doktor totiž zastává názor, že v téhle fázi je zbytečné to zjišťovat, protože další týden bude informace jiná... nicméně alespoň vím, že váhově odpovídáme normálu a výškově jsme o týden mladší, takže spíše drobnější dítko. Já vím, že lepší je váhu nevědět předem, přece jen je to pořád odhad a z 3,5 kila může být klidně o kilo více nebo méně, ale jsem docela zvědavá... nehledě na to, že se mě teď v poslední době každý ptá, kdy rodíme a jak je velká. Kontrolu pan doktor završil tím, že se těší na příští týden, protože se s největší pravděpodobností ještě uvidíme :-)

Co jsem si tento týden opravdu užila, byla po 8 měsících dlouhá, horká a voňavá koupel... vím, že někdo koupele v těhotenství doporučuje a někdo ne, já jsem je pro jistotu vynechala... ale protože už máme ukončen 36. týden a doktor nám to povolil, sobotní večer jsem si užila v levandulové lázni a byla jsem tak příjemně uvolněná a unavená, že jsem spala jako zabitá, a to téměř celou noc. Těším se, že si brzy koupel zase užiju! Malá sebou v břichu dost házela, tak nevím, jestli se radovala nebo se vztekala.

Až na špatné noční spaní ale musím říct, že i přes velký pupek jsem pořád celkem aktivní... takže plánuji ještě návštěvy, chodím často ven, uklízím a pohybuji se celkem bez potíží. Proto se i snažím na každý den něčím zabavit, aby mi ten dlouhý týden bez Kuby uběhl rychle. Hned v pondělí začínám návštěvou u spolužačky ze střední, kterou jsem neviděla snad deset let a shodou okolností jsme na sebe narazily na BOL :-)  Má malou Elenku, tak se těším, až si pochovám zase nějaké malé miminko... aby toho nebylo málo, v úterý dopoledne ke mně dorazí kamarádka s tříměsíčním Viktorkem... těším se :-) Jak pokračuje naše těhotenství se dozvíme od pana doktora zase v úterý, takže v příštím příspěvku pro vás budu mít čerstvé zprávy... a kdo ví, třeba už to bude dobrodružnější (i když mi mnoho lidí prorokuje, že na porod opravdu nevypadám :-D).

Mějte se mezitím krásně a užívejte nového roku! Snad se vám v něm splní všechny vaše sny :-)

Inzerce

Příběh maminky dle podkladů zpracovala Veronika Steidlová Kordasová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Leden 2014/1 – Špatné noční spaní, voňavá koupel a čekání - diskuze

 • jů, už jsi tady zůstala sama samičká :) neboj za chvíli už budeš mít i ty maličkou u sebe. opatrujte se holky 
  kacato   | 16.01.2014 21:43:26 | Reakcí: 1, poslední: 17.01.2014 06:06:13
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   No jo, vsechny jste me tady nechaly  
   Ale v poslednich trech dnech mam intenzivni pocit, ze pristi tyden uz budeme tri  
   sylviecucy   | 17.01.2014 06:06:13
   Reagovat | URL příspěvku
 • Ahojki, no vidíš, už jdete do finále.  ..za chvilku budeš mít mimi u sebe    ..ty poslíčci nejsou moc příjemní, to vím, ale už to dlouho nepotrvá..neboj  . Jinak s tím odvozem bych si nelámala hlavu, je to na osudu, kdy mimi vykoukne na svět a kdyžtak si fakt zavolej tu sanitku, kdyby nikdo nemohl. Užívej si poslední dny svobody, pak už to začne, kolotoč povinností s mimčem     
  Queen222   | 15.01.2014 12:06:55 | Reakcí: 1, poslední: 16.01.2014 00:11:00
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Mamka mi taky porad rika.."kam zas jdes? Proc furt uklizis? Jezis,nemuzes aspon ted posedet chvili na zadku?"   no nejde mi to..jsem aktivni typ..ale ten pupek si o odpocinek sam rika,tak ho posloucham..ja vim,ze to pak bude zahul.
   Dneska jsem si nasoukala do hlavy,ze proste pocitam s terminem 31. a nebudu furt premyslet,kdy a jake to bude..jen me to stresuje.
   sylviecucy   | 16.01.2014 00:11:00
   Reagovat | URL příspěvku
 • Sylvo, máš krásné bříško, žádnej velkej pupek!  Hlavně se nestresuj odjezdem do porodnice, kdyby něco, vždycky si můžeš zavolat sanitku, já na to normálně byla připravená, takže nějakej odvoz do nemocnice vůbec neřeš a zůstaň v klidu  Poslíčci umí pěkně potrápit, dobře si to pamatuju. To je znamení, že maličká bude brzo na světě. Přeju Ti, aby si mohl partner vzít volno a pár dní po návratu z porodnice s vámi mohl zůstat, obrovsky to pomůže.
  danicka84   | 14.01.2014 16:12:10 | Reakcí: 3, poslední: 14.01.2014 20:12:15
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Dekuji   Musim rict, ze paradne zafungoval i BiOil a tak nemam na pupiku ani jednu strii   Takze mi i sestricka vzdycky na monitoru brisko chvali  
   S tou Kubovou dovcou to bude spatne..obavam se,ze to s malou budeme muset zvladnout samy  
   sylviecucy   | 14.01.2014 17:42:57
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    zkus se domluvit s někým jiným, s mamkou nebo tchýní, pokud máte tedy dobré vztahy. Ale určitě to zvládneš i sama 
    danicka84   | 14.01.2014 18:05:27
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     Jj, jsme dohodnute, ze budou v pohotovosti obe..vztahy mame fajn  
     Rozhodne bych nekoho potrebovala na prvni noc..z toho budu asi nejvic nervozni  
     sylviecucy   | 14.01.2014 20:12:15
     Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce