Drobné děti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem bych měla řešit to, že dcera (26 měsíců) váží už 5 měsíců stejně (cca 10,5 kg). Za tu dobu vyrostla asi o 3 cm (nyní má 87 cm). Naše pediatrička to nijak nechce řešit a vždy mě uklidňuje, že je drobná a vzhledem k tomu, že je stále v pohybu prostě nepřibírá. Bojím se, aby důvodem nebyla nějaká nemoc nebo nesnášenlivost lepku (žádné testy jí dosud nedělala). Není velký jedlík stejně jako druhá dcera (4 roky + 2 měsíce, váha 15,5 kg a výška 107 cm). Měly by obě dcery pít více mléka? Denně vypije každá cca 250 ml. Mají rády zeleninu a ovoce, ale moc nejedí pečivo, jsou dost vybíravé i v hlavních jídlech a v omáčkách. Obě dcery měly porodní váhu 3,1kg resp. 3,3 kg a 51 cm resp. 50 cm. Do půl roku, kdy byly plně kojeny přibíraly dobře, ale v roce měla starší dcera 8,6 kg a mladší 7,6 kg. Potřebovala bych poradit, jestli se mohu obrátit s prosbou o vyšetření i na jinou pediatričku v okolí, kde nejsme registrovaní. Zatím nechci od původní pediatričky odcházet. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Ludmila Vomelová, pediatr:

Nemusí to znamenat nic vážného, ale doporučila bych sledovat váhu a mírů podle růstových grafů - jsou ke stažení na internetu, pokud by váha a míra klesala pod 25. percentil, doporučila bych konzultaci endokrinologa, ev. gastroenterologa. Přídavek mléka není až tak nutný, ale určitě přidejte alespoń 1x denně mléčný výrobek - jogurt, Pribiňák, tvaroh. Omáčky také nejsou nutné, ale denně maso, přílohy - brambory, rýže, těstoviny, pohanku, jáhly, dostatek ovoce a zeleniny a 6 dní v týdnu maso. Pečivo nemusí být bílé - rohlíky, ale chleba a tmavé pečivo.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Drobné děti - diskuze


Drobné děti - poradna

Městnání ledviny

| Janah84 | 23.10.2016, 16:01
Dobrý den. Jsem 24. týdnu těhotenství po IVF už od 18. 10. se potýkam s bolestmi v pravé oblasti bederní krajiny a pravé poloviny břicha. Uzavřeno jako městnání pravé ledviny z důvodu útlaku močovodu dělohou. Momentálně řešení konzervativně analgetiky Spasmopan. Bohužel bolesti přetrvávají po celé dny. Úlevové polohy nezabírají. Analgetika mohu také v omezeném množství. Pomáhá snad jen teplo. Ale je to vyčerpávající a únavné. Chtěla bych vědět, zda se tento stav může zlepšit. Sledují mě na sonu, kontrola moče. O zavedení stentu u nás nechtějí ani slyšet. Boji se ohrožení dítěte. Tak jen bych ráda věděla, zda se to zlepší a zda mám tlačit na zavedení stentu. Děkuji Hrdličková

Dobrý večer, nevím, v jaké nemocnici svůj problém řešíte. U nás v Brně zavádějí těhotným pacientkám stenty zcela běžně, pokud je to indikováno a analgetika nezabírají. S dítětem nemá zavedení nic společného, nijak ho neohrožuje. Spíš Vás by mohly zatěžovat opakované infekce, které se mohou při městnání objevovat. Každopádně je toto ale otázka pro urologa, nikoliv gynekologa, takže nějaké prognózy vám těžko mohu říci. Toto jsou jen zkušenosti s našimi urology.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.10.2016, 19:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce