Nožky do X

Dobrý den, paní doktorko, syn bude mít tento měsíc 2,5 roku. Do léta nosil plínky. V létě se nám podařilo plínek zbavit. Ale z jeho rovných nožiček se staly nožičky do X. Když se rovně postaví, tak mezera mezi chodidly je tak 10 cm. Přes léto taky hodně vyrostl a stěžuje si, že ho bolí nožky. Když se zeptám kde, ukáže na zadní stranu kolínek. Může to být dědičné? Manžel měl jako dítě taky nohy do X a teď je má rovné. Máme čekat, nebo s tím něco dělat. A co? Dáváme vitamín D. Syn má 16 kg a 98 cm. Nerada bych něco zanedbala a pak si to vyčítala, že jsem Kubíkovi znepříjemnila život, že se mu pak k vůli mně budou ostatní děti posmívat.

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové, dětské lékařky:

Nohy do X mohou být dědičné, ale pokud způsobují problémy, je lepší je nechat zkontrolovat na ortopedii.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Nožky do X - diskuze


Nožky do X - poradna

Lezení

| haloka | dnes, 08:53
Dobrý den, mám dvojčátka narozená o 7 týdnů dříve, dnes je jim 10 měsíců a stále se nám nechce lozit... Od čtyř měsíců cvičíme Vojtu. Teď už je ale cvičení nad mé síly, kluci se brání, z daných pozic mi "utíkají". Má takové cvičení vůbec smysl? Kluci se od 6 měsíců přetáčí, plazit se začali mezi 8.-9. měsícem a tohle jim zatím zůstává. Žádná další dovednost se jim nechce. Je ještě nějaká možnost, jak podpořit k lezení?
Děkuji za váš čas!

Doporučuji pokračovat ve cvičení - jak Vám to čas a děti dovolí, cvičení podporuje rozvoj a zapojování správných svalových skupin k danému pohybu - tedy i k lezení. U předčasně narozených dětí jde rozvoj pohybu pomaleji, vytrvejte. Doporučuji kontrolu na rehabilitaci.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 09:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce