Dítě nechodí

Moje druhá otázka se týká pohybového vývoje. Syn má 19 měsíců a nechodí a ani se zatím nepostaví. Na jaře jsme chodili na rehabilitaci proto, že jsme nelezli. Začali jsme lézt ve 14 měsících a bylo nám řečeno, že není důvod, proč bychom nechodili. Teď je to 5 měsíců, co syn leze a leze hodně rychle. Vydrží ve vysokém kleku bez držení, sedí krásně, je jinak moc šikovný, breptá, všemu rozumí, napodobuje, opakuje, podotýkám, že je naprosto zdravý a narozený v den termínu porodu. Asi měsíc je to, co začal dělat tzv. most, ale ne dozadu pochopitelně, vypadá to, jako když dítě, které chodí, upadne a sbírá se ze země, zkrátka stojí na rukách i nohách současně. Třeba u židle, taburetu nemá potřebu si stoupat. Co si o tom myslíte paní doktorko? Velmi děkuji za Váš čas a odpovědi. S pozdravem Eva K.

Odpověď

Doporučuji v rehabilitaci pokračovat. Tento dotaz zašleme k vyjádření ještě fyzioterapeutce, odpověď doplníme.

Odpověď fyzioterapeutky Mgr. Kamily Vorlové

Myslím si, že je potřeba řádné neurologické vyšetření. Pokud je tam z tohoto pohledu vše v norně, pravděpodobně se jedná o opoždění vertikalizace. Chybí opěrný svalový systém. Chlapeček nevyužívá opory posturálního systému. Z pohledu fyzioterapeuta je potřeba vrátit se na krátko do stádia vzpřimování  na rukou a  zapojení svalů obou pletenců. Pak natrénovat tzv. rytíře a nášlap na jednu nožku a do vytažení do stoje. Dá se využít kromě Vojtovky hlavně Bobath koncept. Dále rovnováhu na míči a stimulaci stoje. Maminka nepíše, jestli když je veden za ruce má chuť střídat nožky. Určitě by měli navštívit fyzioterapeuta a malý vše dožene.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Dítě nechodí - diskuze


Dítě nechodí - poradna

Městnání ledviny

| Janah84 | dnes, 16:01
Dobrý den. Jsem 24. týdnu těhotenství po IVF už od 18. 10. se potýkam s bolestmi v pravé oblasti bederní krajiny a pravé poloviny břicha. Uzavřeno jako městnání pravé ledviny z důvodu útlaku močovodu dělohou. Momentálně řešení konzervativně analgetiky Spasmopan. Bohužel bolesti přetrvávají po celé dny. Úlevové polohy nezabírají. Analgetika mohu také v omezeném množství. Pomáhá snad jen teplo. Ale je to vyčerpávající a únavné. Chtěla bych vědět, zda se tento stav může zlepšit. Sledují mě na sonu, kontrola moče. O zavedení stentu u nás nechtějí ani slyšet. Boji se ohrožení dítěte. Tak jen bych ráda věděla, zda se to zlepší a zda mám tlačit na zavedení stentu. Děkuji Hrdličková

Dobrý večer, nevím, v jaké nemocnici svůj problém řešíte. U nás v Brně zavádějí těhotným pacientkám stenty zcela běžně, pokud je to indikováno a analgetika nezabírají. S dítětem nemá zavedení nic společného, nijak ho neohrožuje. Spíš Vás by mohly zatěžovat opakované infekce, které se mohou při městnání objevovat. Každopádně je toto ale otázka pro urologa, nikoliv gynekologa, takže nějaké prognózy vám těžko mohu říci. Toto jsou jen zkušenosti s našimi urology.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | dnes, 19:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce