Strach z cizích lidí

Dobrý den, mám takový možná zvláštní dotaz. Mám 2letého synka, je se mnou 24 hodin denně. S tátou se vidí ráno a večer a přes víkend. Nemáme skoro žádnou rodinu, takže je fakt, že je na mně strašně závislý. Snažím se s ním chodit co nejvíce mezi děti, aby byl v kolektivu, na pískoviště, cvičit. Máme s mužem pocit, že má strach z cizích lidí, dětí. Když k nám někdo přijde, tak za každým začne říkat "bus, bus, bus nebo vlak" a trvá nějakou dobu, než se osmělí. Teď mi to začal dělat i na cvičení. Jen co přijdeme dovnitř, tak začne brečet a "bus, bus..." a nic s ním nepohne. Mám pocit, jako kdyby se tím slovem bránil a chtěl někam utéct. Chci se zeptat, jestli vyhledat nějakou odbornou pomoc, nebo ještě počkat, nebo co mám dělat? Jsem z toho jeho chování už dost utrápená. Moc děkuji.

Odpověď

V období věku mezi 2. - 3. rokem se projevuje tzv. dětský negativismus. Děti něco chtějí, potom to odmítnou, jsou silně vázány na rodiče, nechtějí k cizím dospělým i dětem, špatně se adaptují v kolektivu. Mohou mít obranné mechanismy, jako Váš syn, pokud ale toto bude trvat i po 3. roce věku, doporučuji psychologické vyšetření.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Strach z cizích lidí - diskuze


Strach z cizích lidí - poradna

problém komunikace v kolektivu u dítěte

| Pavla30 | dnes, 20:42
Dobrý den,

můj čtyřletý syn se doma chová zcela normálně. V rodině máme ještě dvouletou dceru a pětiměsíční miminko. Jeho vztah k nim je podle mého názoru zdravý. Povahu má ale takovou, že v cizím neznámém prostředí stojí a kouká, nereaguje na dotazy ostatních lidí ani dětí. Na dětském hřišti se drží spíše stranou a je v roli pozorovatele. Osobně bych tomu dala čas, že po společenské stránce určitě dozraje. Chápu jeho pocity nejistoty v kontaktu s novými lidmi, protože já i manžel jsme spíše introverti a nevyhledáváme společnost mnoha lidí. Problém však nastal ve školce, kam syn chodí na pět hodin denně a už dva měsíce tam jen stojí a kouká, do hry se nezapojí, s dětma nekomunikuje, s učitelkou se ale baví. Sám si nedojde na záchod (občas se i počůrá), neobleče se, i když to všechno umí. Říká mi, že se stydí si říct, že se stydí před dětma. Do školky chodí rád, není problém při loučení, říká, že má paní učitelky rád. Už 14 dní mi říká, že na záchod chodí sám a že se i sám obléká, ale dnes jsem se od paní učitelky dozvěděla pravý opak. Syn mi tedy začal říkat asi to, co chci slyšet a z čeho jsem měla radost, vymýšlel si.... paní učitelka sama neví, jak syna zapojit do hry a zabavit nějakou hračkou, s ničím si nechce hrát, nic ho nezajímá, ani venku, jen stojí a kouká. Mám obavy, jak ho ostatní děti ve školce budou přijímat do budoucna. Mám několik kamarádek s podobně starýma dětma a s těma je syn kamarád, rád si s nima hraje, povídá, těší se na ně, běhá. Budu ráda za jakoukoli radu, jak se synem pracovat a jak spolupracovat se školkou. Děkuji za odpověď.

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.


Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce