Inzerce
Inzerce
Inzerce

Marie o předčasném porodu malinké Marušky aneb Zrodila se hvězda

Marie si ještě v klidu připila na Nový rok, ale hned k ránu 1. ledna jí v posteli praskla voda. V nemocnici už bylo jasné, že tentokrát domů bez Marušky neodejde. Dostala další injekce na dozrávání plic a následující noci už se přesunula na porodní box. Fanda dorazil do nemocnice tak akorát včas. Porod byl nakonec rychlý a klidný, bez křiku, léků na bolest a poranění. Malou hned odvezli na vyšetření na JIRP a do inkubátoru. Maruška je sice malinká (1470 g a 40 cm), ale zdravá, dýchá sama bez podpory a Marie si ji hned zkusila i přiložit k prsu.

Marie

Ahoj maminky!

Jak už víte, Maruška se prostě rozhodla přijít na ten svět dřív. A taky nám hned ukázala, že nebude úplně obyčejné běžné nedonošeňátko, ale zářící hvězda. Ale teď zpět na začátek.

Inzerce

Sivestr ještě v klidu doma

Po společných klidných Vánocích jsme strávili taktéž Silvestr v klidu doma na gauči. Abych pravdu řekla, já si šla lehnout už kolem šesté podvečer a vůbec jsme onen poslední den roku, krom pár dobrot na stole, nehrotili. Šlo spíš o pohodové čekání na půlnoční přípitek.

Překvapení o půl šesté ráno

Novoroční překvapení přišlo kolem půl šesté ráno, kdy mi při pouhém otočení se na posteli na druhý bok praskla voda. Při tom množství, které ze mě několikrát, pak ještě i ve sprše vyteklo, mi bylo jasné, že to bude vážné. Z koupelny jsem volala spícího Fandu, který hned doletěl a vyděšeně se ptal, co má dělat. Odpověděla jsem, že já si dám sprchu a sbalím se a on ať zbudí Davídka a zavolá dědovi, jestli za dětmi může přijet, že budeme asi rodit.

Inzerce

Tentokrát už bez malé neodejdu

Naházela jsem do tašky, co mi došlo pod ruku, a vyrazili jsme do 25 minut vzdálené porodnice s neonatologií v Ústí, kde jsem byla již minule hospitalizovaná. Při vyšetření doktorem mi bylo akorát potvrzeno, co jsem si myslela. Bez malé už tentokrát opravdu neodejdu. Úbytek plodové vody byl tak velký, že už se nic nezastavovalo a nechal se porod přirozeně plynout.

Další injekce na dozrávání plic a první kontrakce

Okamžitě mi byly po poradě s dětským podány ještě další kortikosteroidy na dozrávání plic a preventivně i antibiotika. Nikdo netušil, kdy porodím, jasné ale bylo, že malá musí nejvýše do 5 dnů ven. Celou dobu ji pečlivě sledovali, jak se jí v bříšku daří. Stihli jsme dvě injekce na plíce v rozestupu 12 hodin a hned ten první večer na čekacím pokoji přišly kontrakce.

Inzerce

Noční přesun na porodní box

Nejdříve po patnácti minutách, deseti.... slabé a proto jsem si je cca od jedenácté v noci zapisovala sama. Později, když byly po deseti minutách a zesilovaly tak, že mě budily ze spánku, jsem si zazvonila a oznámila to sloužící porodní asistentce. Ta přivolala lékaře, který mě vyšetřil a přesunuli mě na porodní box. Došla se mi představit moc milá porodní asistentka z ranní směny i s mladou učnicí. Ulevilo se mi, že budu mít k porodu příjemnou PA.

Kdo panikaří víc, já nebo Fanda?

Bylo něco kolem páté ráno, když jsem Fandovi psala, ať se neděsí, ale že už mám bolesti po 7 minutách a ať odvede malou v klidu do školky a přijede „pomalu“ za mnou. Že bude Maruška jistě dnes už na světě. Ještě jsem doplnila, ať si vezme papuče a klidně nějakou sváču, že to může být za hoďku, nebo za pět. Chtěla jsem ho trochu uklidnit, protože jsem věděla, že by zase panikařil. Jenže po jeho odpovědi jsem začala málem panikařit já. Napsal: „Ok, jdu si teda ještě na hoďku lehnout.“...

Inzerce

Kontrakce sílí, zaháním bolesti horkými sprchami

Já si teda mezi sílícími bolestmi vyprosila klystýr a absolvovala asi tři horké sprchy na balóně. Ty mi ty kontrakce pěkně tlumily a pomáhaly vydržet. Když jsem se vrátila zpět na box, byly kontrakce už po pěti minutách, bolestivější a delší. Volala jsem Fandovi, jestli už je na cestě, a on že si jel teda do toho Lidlu pro svačinu, jak jsem mu nakázala. :-) Koupil si osm croissantů a pití. Málem jsem spadla z balónu, jak jsem se divila, jak je klidný.

Fanda přijel akorát včas

Naštěstí pak ale za chvíli přijel a krásně to stihl. Že budu opravdu už rodit, mu došlo prý až na porodním sále. Poprosila jsem ho, aby na mě při kontrakcích nesahal a nemluvil. Že si to prodýchám sama.

Naopak mezi kontrakcemi jsme se bavili, objímali a smáli. Hopsala jsem na míči a jednou jsem si šla dát ještě sprchu. Kontrakce byly pak tak silné, že jsem nemohla sedět ani na míči, ani ležet. Ale zvládala jsem prodýchávat a nekřičet.

Na porodním křesle mi bylo nejpříjemněji v kleče

Poprosila jsem porodní asistentku, jestli by nebyla možná jiná poloha, než ta klasická v leže. Že mi je příjemněji v kleče. Jak ona, tak i přivolaný pan doktor s tím neměli problém a nechali mě na porodním křesle klečet tak, jak mi bylo příjemné. Takto jsem zvládla zbytek doby otevírací i sestupování hlavičky. Když už jsem tlačila a lem hlavičky byl venku, domluvili jsme se na tom, že se otočím na záda, aby mi mohli dát nakonec malou rychle na břicho. Alespoň na pár sekund, protože pak bude potřebovat okamžitě vyšetřit a na JIP do inkubátoru.

Maruška je na světě!

Ta otočka s hlavičkou v porodních cestách byla jedna velká šílená kontrakce a sotva jsem dolehla na záda, zabrala jsem znova a protlačila jsem hned hlavičku i s celým tělem. Maruška se narodila s 1470 g a 40 cm přesně v 11:19. Malá ihned zaplakala a na chvilinku mi ji položili na břicho. Fanda mezitím přestřihl pupeční šňůru a malou okamžitě zabalili a odvezli dolů k vyšetření na JIRP a do inkubátoru.

Dostala jsem pochvalu

Byla jsem strašně šťastná a zároveň jsem se strašně bála, co s ní bude, a jestli je v pořádku. Od PA i doktora jsem dostala pochvalu za krásný porod a chválili, že jsem vůbec neřvala a celé jsem to zvládla sama. Než se porodila i placenta, což celkem trvalo, jsme se spolu s doktorem a Fandou smáli, že si nestihl sníst ani tu svačinku, jak to bylo rychlé.

Nakonec to byl opravdu pěkný porod

Až na to, že jsem ve 32. tt opravdu rodit neplánovala, byl celý porod vážně pěkný. Nechali mě si prakticky porodit samotnou a vyšli mi vstříc i s neobvyklou polohou na čtyřech. Nebyl potřeba žádný zásah, nic od bolesti a ani nevzniklo žádné poranění. Jasně, že jsem myslela, že umřu, ale porod to byl opravdu hezký a klidný. Taky že už jsem potřetí věděla, co mě čeká a nechtěla jsem před Fandou vyvádět. :-)

Maruška je v pořádku, hned jsme se na ni byli podívat

Po chvíli přišla dětská lékařka s prvními zprávami, že je malá Maruška v pořádku. Dýchá sama bez podpory a vše se zdá být dobré. Tatínka hned vzali dolů se na ni podívat. Já musela ještě dvě hodiny ležet na porodním boxu. Hned jsem do sebe naházela oběd a jen co mě převezli na šestinedělí jsem se znovu s Fandou nechala odvést k inkubátoru k Marušce. Tu mi hned položili na tělo na klokánkování a hned jsme zkusili přiložit i k prsu, aby se rozjela laktace.

Marunka je sice malinké, ale krásné zdravé miminko a my nejšťastnější rodiče pod sluncem! 

Příště Vám ráda povím o cestě naší bojovnice inkubátorem přes jednotku intermediální péče až na pokoj šestinedělí... Jak Marunka září a překvapuje lékaře a sestry s mnohaletou praxí. Je to naše hvězda!

Marie

Sponzoři seriálu Rodíme ONLINE 2023/2024:

Jaké produkty věnují sponzoři rodičkám?

Porodnický balíček Bella Happy

TZMO Czech Republic

Společnost TZMO Czech Republic dodává na český trh kvalitní jednorázové dětské pleny značky Happy. Dále vlhčené ubrousky, kapesníčky a přebalovací podložky stejné značky.
Pod značkou Bella pak dámskou intimní hygienu a pod značkou Bella Mamma kolekci výrobků pro maminky v období kolem porodu.
 
TZMO Czech Republic věnuje rodičkám porodnický balíček Happy Comfort, který obsahuje plenky Plenky Happy New Born 42 ks, Happy čisticí ubrousky aqua 56 ks, Mamma Comfort prsní vložky 30 ks, Happy sensitive krém proti opruzeninám 75 ml, Happy sensitive mycí gel na tělo a vlasy 400 ml, Mamma Comfort poporodní kalhotky XL, Happy hygienické tyčinky 64 ks, Happy dětské podložky 60 × 60 cm 5 ks, Mamma Comfort porodnické vložky 10ks, Velká textilní taška Happy, DÁREK - Happy čepička s obrázkem koaly.
Baby Tula

Ergonomická nosítka Ergobaby

Podpořte zdravý vývoj děťátka! Důmyslný ergonomický design pro zdravý vývoj dětí!

Vydejte se na průzkum a dovolte vašemu děťátku pozorovat svět! 

Nošením dětí podpoříte jejich zdravý vývoj emocionálních a vývojových předností. Jednoznačně nošení dětí přispívá ke správnému vývoji kyčlí. 

Nosítka jsou schálená a podporovaná institutem dysplazie kyčelních kloubů.

Ergobaby věnuje každé mamince unikátní nosítko Ergobaby Omni Dream  od prvních dní života novorozence, které nabízí možnost otočení ven. Tuto možnost využijí ti nejzvědavější, avšak nejdříve od 5 měsíců věku – pozice podporující zpevňování šíjových svalů.

Suavinex
 

Suavinex

Suavinex věnuje všem maminkám sadu s antikolikovou lahvičkou a fyziologickým dudlíkem Zero Zero.
 
Láhev proti bolestem bříška se středním průtokem (M), kterou ocení také ty maminky, které chtějí kombinovat krmení kojením spolu s krmením z láhve. 
 
Zero Zero obsahuje váček proti bolestem bříška, který je výsledkem prostého pozorování přírodních jevů.
 
Díky vzduchu nacházejícímu se v prostoru vnější strany váčku dochází k vytváření vakua uvnitř, což zabraňuje vniku vzduchových bublin.
 
Díky této absenci bublin nevznikají u dítěte bolesti bříška způsobené plynatostí a stejně tak nedochází k oxidaci mléka a ztrátě důležitých výživných látek.
 
Suavinex dále věnuje balíček kosmetiky pro maminky: Suavinex Krém proti striím 500 ml, Suavinex Krém na prsní bradavky 20 ml a Suavinex Regenerační a zpevňující krém 250 ml
 
pro miminka: SUAVINEX SYNDET gel - šampon 750 ml, Suavinex Intenzivní mast na opruzeniny 75 ml, SUAVINEX Hydratační tělové mléko - 750 ml a Suavinex Hydratační krém na obličej 50 ml.
Mamavit

GS Mamavit

To nejlepší pro maminky a miminka. Přípravky, jejichž složení byla vyvinuta ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí tak, aby vyhovovala maminkám a miminkům ve všech důležitých obdobích. 
GS Mamavit 1 Plánování & 1. trimestr těhotenství, obsahuje kompletní a vyváženou kombinace 23 vitaminů a minerálů a vysoký obsah kyseliny listové v přirozené formě (800 μg), jenž se běžně vyskytuje ve stravě, jejíž užívání doporučuje Světová zdravotnická organizace. 
GS Mamavit 2  2. a 3. trimestr těhotenství & Kojení, kromě vyváženého kombinace 23 vitaminů a minerálů navíc obsahuje omega-3 s vysokým obsahem DHA a EPA pro zajištění správného růstu a vývoje miminka, jeho mozku a zraku. Díky speciální technologii se kapsle rozpustí až v tenkém střevě. Kapsle tak nezanechávají typický rybí zápach a pachuť, jejich užívání je komfortní i pro těhotenské senzitivní vnímání.
 

Společnost GS si připravila pro každou maminku dárek v podobě 3 balení GS Mamavit 2  2. a 3. trimestr těhotenství & Kojení. Navíc pro miminka jako dárek kontrastní kartičky pro zábavu a rozvoj zraku již od narození.

Zdravé těhotenství

Kulíšek

Dehydratace je vážný problém, který narušuje vnitřní rovnováhu v těle a může vést až k závažným poruchám životních funkcí. Nejúčinnějším a nejrychlejším řešením je použití rehydratačního roztoku. Proto je vhodné mít ho stále po ruce v domácí lékárničce. 
 
Kdy jej použijeme? U:
  • průjmů a/nebo zvracení (u právě narozených dětí Kulíšek), 
  • nevolností, včetně těch těhotenských (Kulíšek extra), 
  • ztrát tekutin při vysoké horečce nebo po sportovním výkonu, zvláště u menších dětí, 
  • při kojení, které klade na organismus zvýšenou zátěž
  • na cestách do zemí s horší hygienou, 
  • při slunečním úžehu.
K dostání v každé lékárně. Více o Kulíšku i konsultaci s lékařem najdete na www.kulisek-ors.cz
 
Každá maminka obdrží jako dárek 1 balení rehydratačního roztoku Kulíšek a Kulíšek EXTRA.
Mamavit

BBStart s.r.o.

Společnost BBStart s.r.o. dodává na český trh přírodní ekologické jednorázové plenky značky Eco by Naty, které jsou bez plastu a zbytečných chemikálií. Nabízí také 100% kompostovatelné a splachovatelné vlhčené ubrousky včetně přírodní dětské kosmetiky. Myslí i na maminky s produkty pro dámskou hygienu poskytující čistou, přírodní a bezpečnou péči, která je obzvláště v intimních partiích důležitá. 

BBStart s.r.o. věnuje rodičkám novorozenecký balíček Eco by Naty, který obsahuje ECO pleny Newborn 2-5 kg, ECO splachovatelné vlhčené ubrousky bez vůně, ECO sáčky na plenky bez vůně, ECO prsní vložky pro kojící ženy a dámské ECO mateřské vložky po porodu. Balíček pro všechny budoucí maminky, kterým záleží na zdraví svém i jejich miminka a není jim lhostejné ani zdraví naší planety.

Gecko eco

Těhotenské tepláky geckoeco mají vysoký pás, který nabídne více než jen zakrytí bříška. 
 
Jsou pevnější a můžete si jej dle potřeby nastavit a poskytnout tak mírnou oporu pro vaše bříško. Zejména ve třetím trimestru oceníte úlevu, kterou vám nabídne při každodenních aktivitách. Po porodu pak napomáhá k zavinování dělohy. 
 
Tepláky jsou ušité z prémiové bio bavlny s certifikací GOTS. Střih zajišťuje bříšku maximální oporu, čímž uleví přetíženým bedrům. Na druhou stranu vás kalhoty nebudou nikde tlačit a poskytnou vám příjemné pohodlí. A díky elegantní šedé barvě je zkombinujete prakticky s jakýmkoliv svrškem, třeba s naší těhotenskou mikinou.
 
Těhotenské kalhoty vynosíte nejen na procházky či doma, ale skvěle se hodí také na cvičení. Užít si tak můžete například těhotenskou jógu.
 
Věříme, že je využijete i dlouho po porodu. :)
Zdravé těhotenství

Zdravé těhotenství

Rodičky rovněž obdrží publikaci vydavatelství Babyonline Zdravé těhotenství.

Zdravé těhotenství - to je jedinečný rádce pro úspěšné otěhotnění, těhotenství, porod i šestinedělí.
 
Zdravé těhotenství se současně věnuje:
- zdravé výživě,
- zdravému vaření krok za krokem
- zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Marie o předčasném porodu malinké Marušky aneb Zrodila se hvězda - diskuze

Poradna

Dobrý den . Moje poslední menstruace byla 16.4 v květnu v době kdy měla prijt ms jsem měla zrovna v den 17.5 a 18.5 pozitivní ovulační testy . Nechráněný styk byl 20.5 . Dne 28.5 jsem měla večer bolestivé píchnutí na levé straně podbřiškem které trvalo 30sekund . Do dnes neprisla další ms cyklus mám nepravidelný takže nevím kdy má prijt další ms . Dne 11.6 jsem si udělala těhotenský test ale nevím zda je tam něco nebo to je ryska . Jsem diabetička na inzulínu . Může se jednat o těhotenství poslední týden mě začali pobolivat prsa. Děkuji moc hezký den

Dobrý den,

přiložené těhotenské testy na fotografii jsou negativní. Pokud máte pochybnosti, doporučuji kontrolní test s odstupem dalších min. 2 dnů.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 14.06.2024, 09:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×