Inzerce
Inzerce

Porodní příběh Lídy: Jak čtyřnásobná maminka hodnotí svůj (možná) poslední porod?

Celou neděli už se objevovaly příznaky, že porod je za rohem. V pondělí brzy ráno Lídě praskla voda a poté, co se sama odvezla autem do porodnice, už vše probíhalo celkem hladce. Lída porod nakonec zvládla dokonce i bez injekce proti bolesti. Hned po porodu jí přiložili Dominička na hrudník a mohl začít „sladký“ bonding. Tentokrát se také Lída rozhodla nechat si placentu. Celý porod nakonec hodnotí kladně, přestože nedošlo na bylinnou napářku ani aroma difuzér. I na oddělení šestinedělí byl velmi příjemný personál. Doma zatím vše probíhalo lépe, než čekala. Starší děti Lídě pomáhají a ona si začíná pohrávat s myšlenkou, že Dominiček možná nakonec nebude poslední.

 

Ludmila

Pondělí 26. února se stalo mým 4. nejšťastnějším dnem v životě. Dnes se nám totiž narodil dlouho očekávaný syn Dominik Eliáš. Přiznám se, že by mě vůbec nenapadlo, že by mohl přijít téměř o týden dřív, ačkoli po nedávném hrozícím předčasném porodu mě to mohlo napadnout. Hlavní je, že teď už byl donošený a nehrozily komplikace. 

Neděle s prvními příznaky porodu

Je pravda, že nepřímé příznaky jsem registrovala už celou neděli. Ráno mi odešla hlenová zátka a začala mi pomalu odtékat plodová voda. Bolesti byly ale stále jen na úrovni poslíčků. Až večer cestou z letáků jsem cítila změny v intenzitě bolestí. Chtěla jsem je otestovat známým trikem s teplou sprchou a tehdy jsem zjistila, že začínám špinit. To už bylo znamení, že co nevidět odjíždím do porodnice. Porod Františka začal zrovna tak. V neděli ráno zátka, večer špinění a v pondělí po půlnoci praskla voda, takže už jsem věděla, s čím počítat. A taky se tak stalo.

Inzerce

Do porodnice se sama vezu autem

V pondělí jsem se probudila ve 4 hodiny a cítila jsem, že se něco začíná dít. Půl hodiny na to se ozvalo již známé lupnutí a vlhký pocit mezi nohama. Vystřelila jsem a pádila do sprchy. Naštěstí ale voda netekla tak rychle jako při posledním porodu. Pomalu jsem se oblékla, zkontrolovala tašku a chystala se odjet. Sama. Autem. Do poslední chvíle jsem vlastně nevěděla, jakou celá tahle situace bude mít dohru. Ale podle řečí, které manžel poslední týdny vedl, jsem pochopila, že nestojí o to, aby mě do porodnice vezl, natož aby byl u porodu. Dokonce výslovně řekl, ať si zavolám sanitku nebo se odvezu sama. Dál už jsem to neřešila. Kontrakce byly tak po půl hodině, takže nehrozilo, že bych v bolesti cukla volantem a někam vletěla. 

Na příjmu

V porodnici pak následoval klasický příjem. Monitor, UZ, vnitřní vyšetření a ještě nějaké papírování. Pak mě umístili na sál a následoval klystýr a holení. Bolesti pomalu sílily, ale ještě pořád se daly vydržet. Akorát byly mezi nimi dlouhé intervaly bez efektu. Proto mi porodní asistentka navrhla, ať si lehnu, v domnění, že se intervaly mezi kontrakcemi zkrátí, jenže ležení evidentně taky k ničemu nevedlo, jen k stále silnějším bolestem. Zřejmě jsem se neotevírala, jak bych měla, protože mi pan doktor předepsal spasmolytika na změkčení porodních cest.

Inzerce

Už je to tady, nakonec i bez injekce

Až když jsem mohla zase vstát a znovu chodit, začaly kontrakce konat svou práci. Naskakovaly tak brzy po sobě, že jsem se vzdala svého předsevzetí a zaprosila o cokoli na bolest. Nabízeli mi injekci, z té jsem zrovna nadšená nebyla, ale bolesti byly tak nesnesitelné, že jsem už souhlasila i s ní, ačkoli by mi stačil jen Entonox. Ten mi ale, nevím proč, dát nechtěli. Nakonec ale nedošlo ani na tu injekci. Při vnitřním vyšetření bylo zjištěno, že zbývaly do plného otevření 2 cm a to už nemělo smysl dávat žádné léky. Ty poslední 2 cm jsem si odkroutila rozkročmo opřená o parapet a najednou cítila strašné nutkání tlačit. Šla jsem se rychle položit a čekala na další kontrakci.

Dominiček je na světě!

Na tři zatlačení byl Dominiček venku. Okamžitě mi ho dali na hrudník a pohár štěstí se naplnil. Ta nejhorší bolest byla už pryč. Jen jsem se kochala svým novorozeným chlapečkem. Už na první pohled mě zarazilo, jak je maličký. Třebaže jsem čekala valibuka, nakonec měl něco málo přes 3 kilogramy.

Inzerce

Placenta

Ještě něčím jsem si svůj poslední porod okořenila: rozhodla jsem se odnést domů placentu. Když nám o této možnosti na kurzu řekli, tak mě tato myšlenka nejprve pobavila, ale potom jsem o ní začala vážně přemýšlet a úvaha se stala skutečností. Jenomže se vyskytl problém s odnosem. Orgán musel do dvou hodin po porodu opustit nemocnici. Hned na začátku porodu jsem si vyjednala s taťkou, že si pro ni přijede, když jsem manželovi odjela s autem. Nicméně dílo se vydařilo a placenta v tuto chvíli čeká v mrazáku na svůj další osud. Sama ještě nejsem rozhodnutá, co s ní. 

Sladký bonding

Pak už nás sestra nechala 2 hodiny bondovat s minimálními kontrolami mého stavu a krátkou návštěvou mého otce, který si přijel pro placentu. Nemohla jsem se na Eliáška vynadívat a stále nemohla uvěřit, že už to mám za sebou a že je tu s námi.

Inzerce

Jak celý porod a šestinedělí hodnotím?

Když tak zpětně celý porod hodnotím, tak jsem překvapená, jak skvělý byl. Trval necelých 5 hodin, takže rychlovka. Taktéž jsem chtěla využít bylinnou napářku a ačkoli jsem o tom sestře řekla, mé prosby vyslyšeny nebyly. Aroma difuzér jsem taktéž nepoužila, protože jsem měla rýmu a ucpaný nos. Stejně bych tedy nic necítila. Samozřejmě porod nebyl bezbolestný, ale mohl bolet ještě víc a to, že jsem ho nakonec zvládla bez tišících prostředků, za to si dávám velké plus. Docela mě zaujalo, jak velice podobný byl tento porod porodu před dvěma lety. I celý pobyt na oddělení šestinedělí byl pohádka sama. Neskutečně laskavý personál, příjemné sestřičky i lékaři. Paradoxně jsem si taky představovala, že ještě v sobotu zvládnu veletrh v Brně. No, osud to chtěl zřejmě jinak, tak jsem nikam bohužel nejela.

Moje dojmy ze čtyřnásobného rodičovství

Musím říct, že jsem mile překvapená. Čekala jsem, že padnu na pusu hned první den doma a ono je to snad poklidnější než před porodem. Eliášek je velice hodné miminko. Vůbec nepláče, jen spinká a budí se jen na krmení. Dokonce jako jediný ze sourozenců spinká celou noc a ve vlastní postýlce. Františkovo místo mezi námi v posteli tedy zůstalo nedotčeno. Dokonce i když chce František ode mne cucnout, nechá nejdřív gentlemansky napapat bráchu a on dojí „zbytky.“ Starší děti se snaží víceméně pomáhat v tom směru, že se věnují Františkovi, abych se já mohla věnovat domácnosti nebo si odpočinout. Akorát musíme dávat pozor na Frantu, protože chce miminko chovat, hladit a pusinkovat, tak aby mu neublížil. Samozřejmě vše ukáže čas a jak přijdou na řadu růstový spurt, prdíky a zuby, tak toho pláče bude víc a i věk udělá své a probudí se v Domčovi rarach.

Opravdu je Dominiček poslední?

Teď budu všem připadat jako blázen, ale začínám mít pocit, že tohle těhotenství nakonec nebylo moje poslední… Bohužel proti dalšímu dítěti hrají hlavně věk můj a potažmo i manželův a taky manželova ochota. Ovšem omyly se budou dít stále a jelikož chci zůstat věrná metodě plodných a neplodných dnů, je jen otázka času, kdy se v porodnici ukážu znovu.

Rozloučení

V tuto chvíli se loučím s celou redakcí Babyonline a děkuji za příležitost dělit se o zážitky z těhotenství. Ačkoli psaní deníčků bylo občas časově náročné, bude mi chybět. Taky děkuji za krásné dárečky od sponzorů. Dodnes lituji, že jsem nevyslyšela výzvu v roce 2021/2022, kdy jsem čekala Františka. Měla jsem obavy, co toto psaní obnáší a zda to budu zvládat. V tomto těhotenství jsem najednou dostala odvahu a chuť se projektu zúčastnit a jsem za tuto zkušenost nesmírně ráda. Doufám, že budu-li ještě někdy těhotná, dostanu opět možnost zasednout každý týden k počítači a psát deníček do redakce. Nechala jsem se inspirovat nápadem jedné maminky z minulých let a všechny deníčky si vytisknu jako krásnou památku na těhotenství. Přeji všem dalším těhulkám pisatelkám pohodové těhotenství a super porod. A taky šťastný vstup jejich děťátka do světa.

Loučí se,

Lída

Sponzoři seriálu Rodíme ONLINE 2023/2024:

Jaké produkty věnují sponzoři rodičkám?

Porodnický balíček Bella Happy

TZMO Czech Republic

Společnost TZMO Czech Republic dodává na český trh kvalitní jednorázové dětské pleny značky Happy. Dále vlhčené ubrousky, kapesníčky a přebalovací podložky stejné značky.
Pod značkou Bella pak dámskou intimní hygienu a pod značkou Bella Mamma kolekci výrobků pro maminky v období kolem porodu.
 
TZMO Czech Republic věnuje rodičkám porodnický balíček Happy Comfort, který obsahuje plenky Plenky Happy New Born 42 ks, Happy čisticí ubrousky aqua 56 ks, Mamma Comfort prsní vložky 30 ks, Happy sensitive krém proti opruzeninám 75 ml, Happy sensitive mycí gel na tělo a vlasy 400 ml, Mamma Comfort poporodní kalhotky XL, Happy hygienické tyčinky 64 ks, Happy dětské podložky 60 × 60 cm 5 ks, Mamma Comfort porodnické vložky 10ks, Velká textilní taška Happy, DÁREK - Happy čepička s obrázkem koaly.
Baby Tula

Ergonomická nosítka Ergobaby

Podpořte zdravý vývoj děťátka! Důmyslný ergonomický design pro zdravý vývoj dětí!

Vydejte se na průzkum a dovolte vašemu děťátku pozorovat svět! 

Nošením dětí podpoříte jejich zdravý vývoj emocionálních a vývojových předností. Jednoznačně nošení dětí přispívá ke správnému vývoji kyčlí. 

Nosítka jsou schálená a podporovaná institutem dysplazie kyčelních kloubů.

Ergobaby věnuje každé mamince unikátní nosítko Ergobaby Omni Dream  od prvních dní života novorozence, které nabízí možnost otočení ven. Tuto možnost využijí ti nejzvědavější, avšak nejdříve od 5 měsíců věku – pozice podporující zpevňování šíjových svalů.

Suavinex
 

Suavinex

Suavinex věnuje všem maminkám sadu s antikolikovou lahvičkou a fyziologickým dudlíkem Zero Zero.
 
Láhev proti bolestem bříška se středním průtokem (M), kterou ocení také ty maminky, které chtějí kombinovat krmení kojením spolu s krmením z láhve. 
 
Zero Zero obsahuje váček proti bolestem bříška, který je výsledkem prostého pozorování přírodních jevů.
 
Díky vzduchu nacházejícímu se v prostoru vnější strany váčku dochází k vytváření vakua uvnitř, což zabraňuje vniku vzduchových bublin.
 
Díky této absenci bublin nevznikají u dítěte bolesti bříška způsobené plynatostí a stejně tak nedochází k oxidaci mléka a ztrátě důležitých výživných látek.
 
Suavinex dále věnuje balíček kosmetiky pro maminky: Suavinex Krém proti striím 500 ml, Suavinex Krém na prsní bradavky 20 ml a Suavinex Regenerační a zpevňující krém 250 ml
 
pro miminka: SUAVINEX SYNDET gel - šampon 750 ml, Suavinex Intenzivní mast na opruzeniny 75 ml, SUAVINEX Hydratační tělové mléko - 750 ml a Suavinex Hydratační krém na obličej 50 ml.
Mamavit

GS Mamavit

To nejlepší pro maminky a miminka. Přípravky, jejichž složení byla vyvinuta ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí tak, aby vyhovovala maminkám a miminkům ve všech důležitých obdobích. 
GS Mamavit 1 Plánování & 1. trimestr těhotenství, obsahuje kompletní a vyváženou kombinace 23 vitaminů a minerálů a vysoký obsah kyseliny listové v přirozené formě (800 μg), jenž se běžně vyskytuje ve stravě, jejíž užívání doporučuje Světová zdravotnická organizace. 
GS Mamavit 2  2. a 3. trimestr těhotenství & Kojení, kromě vyváženého kombinace 23 vitaminů a minerálů navíc obsahuje omega-3 s vysokým obsahem DHA a EPA pro zajištění správného růstu a vývoje miminka, jeho mozku a zraku. Díky speciální technologii se kapsle rozpustí až v tenkém střevě. Kapsle tak nezanechávají typický rybí zápach a pachuť, jejich užívání je komfortní i pro těhotenské senzitivní vnímání.
 

Společnost GS si připravila pro každou maminku dárek v podobě 3 balení GS Mamavit 2  2. a 3. trimestr těhotenství & Kojení. Navíc pro miminka jako dárek kontrastní kartičky pro zábavu a rozvoj zraku již od narození.

Zdravé těhotenství

Kulíšek

Dehydratace je vážný problém, který narušuje vnitřní rovnováhu v těle a může vést až k závažným poruchám životních funkcí. Nejúčinnějším a nejrychlejším řešením je použití rehydratačního roztoku. Proto je vhodné mít ho stále po ruce v domácí lékárničce. 
 
Kdy jej použijeme? U:
  • průjmů a/nebo zvracení (u právě narozených dětí Kulíšek), 
  • nevolností, včetně těch těhotenských (Kulíšek extra), 
  • ztrát tekutin při vysoké horečce nebo po sportovním výkonu, zvláště u menších dětí, 
  • při kojení, které klade na organismus zvýšenou zátěž
  • na cestách do zemí s horší hygienou, 
  • při slunečním úžehu.
K dostání v každé lékárně. Více o Kulíšku i konsultaci s lékařem najdete na www.kulisek-ors.cz
 
Každá maminka obdrží jako dárek 1 balení rehydratačního roztoku Kulíšek a Kulíšek EXTRA.
Mamavit

BBStart s.r.o.

Společnost BBStart s.r.o. dodává na český trh přírodní ekologické jednorázové plenky značky Eco by Naty, které jsou bez plastu a zbytečných chemikálií. Nabízí také 100% kompostovatelné a splachovatelné vlhčené ubrousky včetně přírodní dětské kosmetiky. Myslí i na maminky s produkty pro dámskou hygienu poskytující čistou, přírodní a bezpečnou péči, která je obzvláště v intimních partiích důležitá. 

BBStart s.r.o. věnuje rodičkám novorozenecký balíček Eco by Naty, který obsahuje ECO pleny Newborn 2-5 kg, ECO splachovatelné vlhčené ubrousky bez vůně, ECO sáčky na plenky bez vůně, ECO prsní vložky pro kojící ženy a dámské ECO mateřské vložky po porodu. Balíček pro všechny budoucí maminky, kterým záleží na zdraví svém i jejich miminka a není jim lhostejné ani zdraví naší planety.

Gecko eco

Těhotenské tepláky geckoeco mají vysoký pás, který nabídne více než jen zakrytí bříška. 
 
Jsou pevnější a můžete si jej dle potřeby nastavit a poskytnout tak mírnou oporu pro vaše bříško. Zejména ve třetím trimestru oceníte úlevu, kterou vám nabídne při každodenních aktivitách. Po porodu pak napomáhá k zavinování dělohy. 
 
Tepláky jsou ušité z prémiové bio bavlny s certifikací GOTS. Střih zajišťuje bříšku maximální oporu, čímž uleví přetíženým bedrům. Na druhou stranu vás kalhoty nebudou nikde tlačit a poskytnou vám příjemné pohodlí. A díky elegantní šedé barvě je zkombinujete prakticky s jakýmkoliv svrškem, třeba s naší těhotenskou mikinou.
 
Těhotenské kalhoty vynosíte nejen na procházky či doma, ale skvěle se hodí také na cvičení. Užít si tak můžete například těhotenskou jógu.
 
Věříme, že je využijete i dlouho po porodu. :)
Zdravé těhotenství

Zdravé těhotenství

Rodičky rovněž obdrží publikaci vydavatelství Babyonline Zdravé těhotenství.

Zdravé těhotenství - to je jedinečný rádce pro úspěšné otěhotnění, těhotenství, porod i šestinedělí.
 
Zdravé těhotenství se současně věnuje:
- zdravé výživě,
- zdravému vaření krok za krokem
- zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Porodní příběh Lídy: Jak čtyřnásobná maminka hodnotí svůj (možná) poslední porod? - diskuze

Poradna

Dobrý den, prosila bych o radu mám nepravidelně cykly rozmezí 31-50 ovulaci mám 20 dní od poslední menstruace. Poslední menstruace byla 17.3. 4.4 byl na ultrazvuku vidět folikul nebylo řečeno kolik měřil nic jen že tam je 7.4 pozitivní ovulační test Atén den i pohlavní styk dne 9.4 jsem byla znova na gynekologii a bylo mi řečeno že ovulace probíhá byla vidět tekutina. Dne 19.4 slabý zašpinění předpokládám že nidace když 20.4 byl pozitivní těhotenský test. Dne 22.4 jsem byla na krvy jako samoplatce to bylo 40.33 dne na pohotovosti dne 28.4 jsem začala špinit hnědé nebylo ani na vložku gestační váček odpovídal 5 týdnů ale nikdo se neptal zda je menstruace pravidelná. Podle mých výpočtu když byla ovulace 7.4 s 20 denim zpožděním tak můj výpočet je že jsem byla 3+1 dne 30.4 kontrola u gynekologa tam též odpovídal váček 5tydnu ale zase se nikdo neptal zda je pravidelná nebo kdy byla ovulace nebo jestli ovulace není zpožděná .pak další špinění ale červená krev bylo
na pohotovosti dne 5.5 podle ultrazvuku byl váček 5+5 takže povyrostl podle mě byl stále úroveň kolem 4 týdne ale byl bez žloutkového váčku dne 15.5 byly kontrola u me gynekoložky a ultrazvuk odpovídal stále 5+ byla jsem poslána na kontrolu do nemocnice za je to na revizi 15.5 na pohotovosti váček údajně 6+2 ale stále bez plodů a bez žloutkového váčku ale nikdo nepočítal to že můžu mít nepravidelnou menstruaci nebo ovulaci o 20 dní od poslední menstruace .moje otázka zní jít na revizi nebo počkat jestli se ještě objevy nikdo nebral ani krev na hcg takže se neví hodnota mohly už od začátku váček blbě změřit. Podle ultrazvuku Nebo tím že mám nepravidelný cykly tak by se neshodovaly s datem menstruace a nepočítá se pak to podle ultrazvuku jinak než u běžné pravidelně menstruace a ovulace co je pak v půlce cyklu jen nechci jít na potrat zbytečně chci mít jistotu že jsem udělala vše revize dne 24.5 děkuji za odpověď

Dobrý den,

takto se to obtížně posuzuje, nicméně před provedením revize by stejně měl být proveden ještě kontrolní ultrazvuk, takže pokud tam nebudou již bezpečně patrné embryonální struktury, tak těhotenství prosperující s největší pravděpodobností není a revize je v takovém případě potenciálně na místě, o všem ale rozhodujete s lékařem, který Vás má možnost vyšetřit, nikoliv v rámci internetové poradny.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.05.2024, 16:41
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×