Inzerce
Inzerce
Inzerce

Očkování v těhotenství

Přiznám se, že jsem sama nevěděla, že je možné očkovat těhotnou ženu a dokonce, že je to někdy i pro její ještě nenarozené miminko žádoucí. Také to, že se nejedná o žádnou novinku, nevěříte?

Kdy se začalo s očkováním v těhotenství a proč?

Očkování žen v těhotenství se provádí od samého zrodu vakcinace, to je od r. 1800. Celosvětového rozmachu dosáhlo 50. a 60. létech minulého století v souvislosti s chřipkovou epidemií a s častými úmrtími rodících žen a novorozenců na tetanus. 

Proč očkování doporučuje WHO ve světě?

Světová zdravotnická organizace doporučuje těhotné ženy obecně očkovat proti tetanu, chřipce a černému kašli. V rizikových oblastech ještě proti choleře, žluté zimnici, meningitidě, hepatitidě A, B a E, japonské encefalitidě, poliomyelitidě a vzteklině. Kontraindikované je očkování těhotných žen živými vakcínami proti tuberkulóze, spalničkám, příušnicím, zarděnkám, proti tyfu a chřipce.

Jaký má očkování v těhotenství smysl?

Očkování těhotných žen chrání jak matku, plod i budoucího novorozence proti závažným infekcím. Ochrana matky je důležitá zejména proto, že imunitní systém ženy je v těhotenství změněný a organizmus je extrémně zatížený – musí zajistit životní funkce matky i plodu. Ochrana plodu spočívá zejména v tom, že u očkované matky neproběhne onemocnění spojené s horečkami, které by mohly vyvolat vrozené vady plodu. Ochrana novorozence je důležitá proto, že jeho imunitní systém je nezralý a není schopen účinně bojovat s infekcí, pokud mu matka nepředala protilátky proti hrozícím infekcím. 

Jak vznikají mateřské protilátky?

Podnětem pro tvorbu protilátek v mateřském těle je buďto prodělávaná infekce nebo očkování. V obou případech reaguje organizmus nejprve tvorbou imunoglobulinů typu M a poté imunoglobulinů typu G. Imunoglobuliny G v organizmu nějakou dobu přetrvávají a zajišťují jeho odolnost. Důležité je, že při opakovaném styku s infekcí nebo po očkování organizmus zareaguje rychleji a vytvoří větší množství účinných protilátek.

Jak se předávají protilátky z matky do plodu nebo novorozence?

První cestou je placenta, kterou se protilátky (imunoglobuliny typu G) dostávají do těla plodu podobně jako živiny a kyslík. Je to hlavní cesta a důležité je, aby imunoglobuliny typu G byly včas v mateřském organizmu vytvořeny. Proto je důležitý časový odstup mezi očkováním a porodem. Imunoglobuliny typu G předané touto cestou chrání novorozence před všemi infekcemi, proti kterým má matka vytvořené protilátky do 3. až 6. měsíce života. Potom musí novorozenec vytvářet protilátky vlastní.

Druhou cestou je mateřské mléko. Mateřským mlékem a jeho poporodní variantou, kolostrem, se dostávají novorozenci imunoglobuliny typu A, které se nevstřebávají, působí místně a chrání zejména trávicí ústrojí před průnikem a rozmnožením choroboplodných mikroorganizmů.

Kvůli jakému nebezpečnému onemocnění je očkování těhotných doporučeno v České republice?

V našich podmínkách, kde všechny osoby jsou očkované proti tetanu, je největší hrozbou pro novorozence černý kašel, případně v době epidemie chřipka.

V České republice je tedy zatím běžné očkování v těhotenství proti černému kašli (pertussi), což je bez očkování závažné, až smrtící onemocnění, velmi nebezpečné pro novorozence. 

Inzerce

Proč zrovna proti černému kašli?

Černý kašel je vážné onemocnění, ohrožující zejména malé děti a staré lidi. U jinak zdravého dospělého člověka většinou probíhá jen jako nepříjemný dusivý suchý kašel, který se dá i přechodit. Malé děti a zejména novorozence černý kašel vážně ohrožuje, může nastat smrt udušením.

Je očkování v těhotenství bezpečné?

Riziko by mohlo představovat použití živých vakcín, které by v imunologicky modifikovaném organizmu byly schopné vyvolat infekci a poškodit plod. Tyto vakcíny se ale v těhotenství nepoužívají. Ostatní vakcíny jsou bezpečné, jak bylo opakovaně prokázáno v mnoha studiích.

Kdy je vhodné očkovat?

Optimální termín je během třetího trimestru těhotenství, v období mezi 28. a 36. týdnem těhotenství. Při očkování v tomto období dochází k přenosu nejvyšších hladin protilátek do plodu.

Proč zrovna na začátku poslední třetiny těhotenství?

Očkování má dvojí efekt, jednak modifikuje imunitní systém, takže při dalším setkání s infekcí je obrana daleko intenzívnější, včetně větší produkce protilátek. Druhým efektem, využívaným právě při očkování těhotných žen, je tvorba protilátek už při prvním podání vakcíny. Tyto protilátky projdou placentou do plodu. Je důležité, aby se stačily vytvořit imunoglobuliny typu G, které procházejí placentou, ale zároveň neuplynula příliš dlouhá doba k porodu, protože hladina imunoglobulinů postupně klesá. Největší dávku protilátek dostane plod při očkování právě mezi 28. a 36. týdnem.

Úvod: MUDr. Jana Martincová

Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkování v těhotenství - diskuze

Poradna

Bisoprolol

| Libuša | 22.02.2021, 13:49

Dobrý deň, som týždeň po pôrode a celé tehotenstvo som užívala bisoprolol, pretože som nevedela, že sa nesmie užívať a predpisal mi ho internista v prvom trimestri, dovtedy som brala lokren. Lebo lokren je vraj nevhodný. Teraz keď som porodila som si prečítala pribalovy leták kvôli tomu či ho môžem keď kojim. Zažila som šok keď som sa dočítala, že nielenže sa nemôže pri kojeni, ale nemôže sa ani v tehotenstve. Okamžite som ho vysadila. Teraz mám depresiu s toho či to užívanie v tehotenske nebolo dcérku nejak poškodiť. Môže to mať nejaké trvalé následky? Ďalšia vec že mi teraz stúpol tlak.

Dobrý den, léčba Vašeho tlaku by měla odpovídajícím způsobem pokračovat, proto vyhledejte Vašeho ošetřujícího lékaře, který léčbu vede a domluvte se na dalším postupu. Náhlé vysazování zavedené léčby pacientkou není ku prospěchu. Užívání bisoprololu v těhotenství je možné v případě, pokud je to nutné - což zřejmě ve Vašem případě takto bylo. U kojících žen nejsou údaje o tom, zda se vylučuje do mateřského mléka - na základě toho výrobci užívání při kojení nedoporučují - ne však z důvodů, že by bylo prokázáno, že poškozuje dítě, ale je to pro ně jednodušší. V porodnictví se setkáváme mimo jiné s léky, které obecně nejsou doporučovány užívat (jak v průběhu těhotenství, tak při kojení), ale protože je pacientka pro svůj zdravotní stav potřebuje, tak jsou pro ni nezbytné. Hezký den

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 28.02.2021, 16:43
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce