V užívání jakýchkoliv endogenních látek je třeba co největší obezřetnosti a to zejména v prvním trimestru těhotenství, kdy je vyvíjející se jedinec na zevní vlivy obzvláště citlivý. K těmto látkám patří také bylinky, kdy u velké většiny z nich není přesně znám jejich účinek na vývoj plodu. Do konce pátého měsíce by - pokud možno - neměly být užívány žádné bylinné prostředky, je-li to nezbytné, je vždy nutná pečlivá konzultace s farmaceutem a s lékařem.
Klasické kuchyňské bylinky jako bazalka, máta, tymián, hřebíček, zázvor, majoránka, oregano užívané jako součást jídel v přiměřeném množství (špetka, nebo 1-2 hřebíčky při vaření rýže, či zázvor do dýňové polévky) nejsou problémem a není potřeba je z přípravy jídel vyloučit. Je dobré dodržovat obecnou zásadu – „všeho s mírou“.
Inzerce
1. Proč a kdy je nejrizikovější období ve vývoji miminka stran užívání bylin?
Látky obsažené v bylinkách procházejí placentou do krevního oběhu dítěte i do mateřského mléka – na dítě mají stejný účinek jako na organismus matky, navíc - vzhledem k velikosti a množství - je účinek na dítě mnohem větší. Pokud to není nezbytné, je lepší neužívat léčebně žádné bylinky - zejména v prvních měsících těhotenství. Nejrizikovější obdobím je první trimestr, kdy dochází k vývoji orgánů a tkání (embryogeneze a organogeneze). I později je vhodné jejich užití konzultovat s lékárníkem či lékařem a neužívat je déle než týden.
2. Jak je to s bylinnými čaji v těhotenství?
Co se týká bylinných čajových směsí, je vhodné zvolit tzv. garantovanou směs pod názvem těhotenský čaj. Základem pitného denního režimu by ale měla být čistá voda (nejlépe pramenitá z ověřeného zdroje), z bylinných čajů vhodných do pitného režimu lze použít čistý roibos.
Zhruba od 4. měsíce těhotenství lze občas použít i jiné tzv. neutrální byliny pro čajovou směs (lípa, mařinka vonná, jahodník, jitrocel, dobromysl, heřmánek), není však dobré do směsi kombinovat více než tři bylinky současně a celkově se také nedoporučuje pít stejnou kombinaci dlouhodobě, ale jen jako zpestření pitného režimu.
3. Co v těhotenství neužívat?
Obecně platí, že těhotná žena by se měla vyvarovat léčebného užití rostlin se silným účinkem: vodilka, rozmarýn, majoránka, medvědice lékařská, bazalka, svízel přítulná, yzop, svízel, pelyněk černobýl, máta polej, sporýš lékařský a některé další (RNDr. Petr Fořt).
Žena by se měla vyvarovat zejména bylin s účinkem ovlivňujícím děložní svalovinu, zvyšující nadměrně prokrvení tkání pánevních orgánů (s rizikem zejména v prvních měsících těhotenství) a mající projímavé účinky. Dalšími bylinkami, které by se neměly v těhotenství užívat jsou:
A aloe léčivé - rostlina je schopna vyvolat překrvení pánevních orgánů a tím i potrat (omezené zevní použití nepředstavuje problém)
B bazalka pravá - natě, extrakty ani silice nejsou vhodné pro těhotné, kojící ženy a malé děti k vnitřním léčebným účelům – testy na zvířatech ukázaly vznik krvácivých projevů, hypotenzi a hypoglykémie (v běžném kuchyňském užití není riziková – naopak obsahuje kyselinu listovou a zmírňuje plynatost) blín černý - je schopen vyvolat potrat bolehlav plamatý - je jedovatý bříza bělokorá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek
Inzerce
D
divizna velkokvětá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek dřišťál obecný - kromě jiného je schopen vyvolat poškození ledvin durman obecný - je jedovatý
Inzerce
H hlaváček jarní - ovlivňuje srdeční činnost hloh obecný - ovlivňuje srdeční činnost hluchavka bílá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek hřebíček - ve vyšší dávce působí protizánětlivě, svíravě a prokrvuje tkáně, možno použít jako kuchyňské koření, ale ne jako odvar nebo koncentrát
J jalovec obecný - kromě jiného dráždí ledviny jaterník podléška - je schopen poškodit srdce, může být také zaměněn za podobně vypadající kopytník evropský, který má abortivní účinky (tj. vyvolává potrat) jestřabina lékařská - při vnitřním užívání může být jedovatá (semena) jmelí bílé - plody mají toxické účinky
K
kmín kořeněný - předávkování kmínovou silicí narušuje činnost jater a ledvin
kokoška pastuší tobolka - může být jedovatá, způsobuje podráždění až obrnu CNS
komonice lékařská - snižuje srážlivost krve, také může vyvolat krvácení
konvalinka vonná - obsahuje jedovaté látky
kostival lékařský - může ohrožovat játra
kozlík lékařský - je schopen poškodit srdce, silně rozrušující
krušina olšová - její plody jsou mírně jedovaté, ostatní části mohou narušovat činnost trávicího traktu
L
lékořice lysá - zvyšuje krevní tlak a negativně ovlivňuje vylučování vody a solí (zejména draslíku) z organismu
lýkovec jedovatý - je jedovatý
M
majoránka zahradní - v nadměrném množství může působit omamně, vyvolává překrvení pánevních orgánů
mařinka vonná - je schopna poškozovat játra
máta peprná - je schopna změnit krevní obraz a poškodit ledviny (koncentráty), v období kojení – mírně tlumí tvorbu mateřského mléka
mateřídouška obecná - je schopna nežádoucím způsobem ovlivnit činnost štítné žlázy
medvědice lékařská - je schopna poškozovat játra, je součástí směsí na léčba močových infekcí – má účinek na ledviny (tedy i ledviny plodu)
mentol kafr -je dráždivý, prokrvuje, může být obsažen v pastilkách na kašel a bolest v krku
mydlice lékařská - je schopna poškozovat červené krvinky
N
náprstník červený - je prudce jedovatý
O
ocún jesenní - je jedovatý
oměj šalamounek - je jedovatý
P
pelyněk pravý - při předávkování způsobuje poruchy CNS, překrvuje pánevní orgány
petržel zahradní - nať je schopna ve velké dávce vyvolat překrvení dělohy a dráždit ledviny
podběl lékařský - obsahuje alkaloidy, je schopen dráždit játra
prha arnika - při požití velké dávky je jedovatá, překrvuje pánevní orgány – zejména dělohu,
prvosenka jarní - je schopna poškodit červené krvinky, ve vyšší dávce zvracení a průjem
přeslička rolní - je schopna vyvolat lehkou otravu
R
routa vonná - je jedovatá, schopna vyvolat překrvení pánevních orgánů s abortivním účinkem
rozmarýn lékařský - je schopen vyvolat křeče a stavy opojení, ve větší léčebné dávce má abortivní/potratový účinek
rulík zlomocný - je jedovatý
S
sedmikráska obecná - díky obsahu saponinů je ve vyšším množství schopna poškodit červené krvinky
skořice - těhotné ženy by ji měly užívat pouze v malém množství, protože v opačném případě může způsobit překrvení pánve
srdečník obecný - je schopen ovlivnit činnost srdce
šafrán setý - je schopen vyvolat překrvení vnitřních orgánů, ve větší dávce je opojný až halucinogenní
šalvěj lékařská - obsahuje thujon s jedovatým účinkem, který je schopen vyvolat potrat a ohrozit srdce, lze ji použít pouze k zevnímu užití, popř. ke kloktání, může být součástí pastilek na bolest v krku
T
tymián obecný
třezalka -může být obsažena ve směsích podporujících lepší spánek a není vhodná v těhotenství
V
vachta trojlistá - ve vyšším množství nebo dlouhodobě způsobuje nevolnost až otravu
vlaštovičník větší - je jedovatý
vraní oko čtyřlisté - je jedovaté
vratič obecný - obsahuje thujon – silný neurotoxin, je schopen vyvolat překrvení pánevní oblasti (abortivní účinek) a poškození ledvin, neurogenní křeče
Z
zázvor lékařský - ve větším množství může způsobit překrvení pánevní oblasti (Jaroslava Bednářová, Stanislava Jarolímková, Miroslav Peterka).
4. Shrnutí doporučení pro těhotenství, šestinedělí a laktaci
V těhotenství pro denní hydrataci je lépe pít spíše roibos či čaje ovocné než bylinné. Při výběru ovocných čajů je ale potřeba se vyvarovat aromatických, barvených, porcovaných ovocných čajů, které představují spíše chemický roztok než čaj a volit směsi sypané, ze sušeného ovoce (nejlépe doma připravené nebo z ověřeného zdroje).
Existují i bylinky doporučované na různé těhotenské obtíže, na přípravu organizmu k porodu či k podpoře laktace. Bylinky je třeba užívat pouze při obtížích a po konzultaci s lékařem či lékárníkem (například krátkodobě při ranních nevolnostech zázvorovou limonádu nebo kopřivový výluh při chudokrevnosti).
Další obecnou zásadou je, že žádná bylinka by neměla být užívána dlouhodobě (déle než 14 dní).
Není třeba se obávat běžného zeleného naťového koření v přiměřeném množství. Naopak velmi výhodná je konzumace zejména zelené listové zeleniny obsahující vyšší množství kyseliny listové a to již 3 – 6 měsíců před těhotenstvím a následně i v průběhu těhotenství (snižuje riziko vrozených vývojových vad plodu a pozitivně ovlivňuje nejen krvetvorbu).
Doporučují se také semena lnu setého (lžička denně) s dostatečným množstvím tekutin nebo povařená (sliz) pro úpravu zácpovité stolice nebo lžička olivového, dýňového (tento navíc obsahuje vysoké množství hořčíku) či jiného za studena lisovaného oleje (obsahují omega3 mastné kyseliny podporující vývoj nervové soustavy dítěte).
Meduňka, máta a bazalka podporují trávení a zklidňují trávicí trakt, působí mírně antidepresivně a proti nespavosti (středně silným antidepresivem je i třezalka tečkovaná, která se ale pro období těhotenství a kojení nedoporučuje, ani mimo tato období by se neměla užívat dlouhodobě).
Ke konci těhotenství – cca 2 týdny před plánovaným porodem je možné začít popíjet čaje z bylinek, které podporují děložní stahy a prokrvují pánev a další, které následně podpoří tvorbu mateřského mléka.
Stahy děložní podporují například listy maliníku (čaj) a skořice (přidat do čaje či jídla, aromalampička, předporodní masáže). Kontryhel a mateřídouška jsou vhodné následně také v období šestinedělí pro regeneraci mateřského organismu.
Pro podporu tvorby mateřského mléka existují již různými firmami připravené tzv. „laktační čaje“, které obsahují směsi bylin (fenykl, anýz, aronie plod, kmín, kopr – plod, jestřabina lékařská - nať, mateřídouška, kopřiva, heřmánek, sporýš – nať, některé obsahují navíc smetanku lékařskou, kořen lopuchu, bazalku). Tyto čaje (některé jejich komponenty) navíc zmírňují nadýmání. K rostlinám na podporu laktace patří také pískavice, řecké seno. Čaje se doporučují pít teplé či vychlazené a neslazené asi tři šálky denně.
Pozor na různé bylinné směsi, které jsou k nám dováženy ze zahraničí (např. z Orientu), což jsou z velké části neprověřené byliny, které mohou mít negativní dopad na zdravý vývoj plodu.
Inzerce
Publikace ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ
představení knihy o výživě, vaření a cvičení v těhotenství, s recepty
Unikátní publikace Zdravé těhotenství pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
Naučte se zdravě vařit již před narozením miminka! Co se před porodem naučíte, s miminkem jako když najdete!
Slovo bylinky v nás evokuje přírodu, pro naše tělo blahodárný efekt. Ale pozor. Právě v bylinkách byly odhaleny četné účinné látky, které pak byly „zkopírovány“ do tablet připravovaných chemicky. Jako si můžete uškodit tabletami s účinnou látkou, stejné je to s bylinkami. Ty navíc obsahují komplex účinných látek, jehož účinek na plod nebyl testován. Proto se užívání bylin do konce pátého měsíce nedoporučuje nebo pouze pod odborným dohledem. Z těch nejznámějších trávení a trávicí trakt zklidňuje máta a meduňka, stahy děložní podporuje maliník a na laktaci příznivě působí fenykl, anýz, kmín, kopr a další. Většina čajů je již namíchána jako bylinné směsi těchto látek např. podporující trávení, laktační čaj apod. JM
Homeopatika na chřipku, bolest v krku, rýmu, hlasivky, kašel, na nevolnost, na podporu kojení, na zastavení laktace. Jak užívat homeopatika, dávkování homeopatik.
Víte, že se můžete proti některým onemocněním nechat naočkovat a uchránit tak ještě nenarozené miminko od závažných onemocnění, se kterými by se mohlo setkat po porodu? Jaké vakcíny naopak nejsou vhodné?
Jaké doplňky stravy v těhotenství by měly užívat nastávající maminky? Má kyselina listová v těhotenství nežádoucí účinky? Vitamíny pro těhotné a kojící - GS Mamavit, Elasti-Q a další.
Strie se týkají mužů i žen v kterémkoliv věku. Obzvlášť pak v těhotenství se strie „množí“ jako houby po dešti. Chcete-li striím přece jen předejít, přečtěte si, co na ně platí.
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky Zdravé těhotenství. Zdravé těhotenství je 3 v 1. Současně se věnuje zdravé výživě, vaření krok za krokem a cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu.
K jakým změnám a v kterých místech dochází na kůži v těhotenství? Jak tvorbě strií předcházet? Která látka zvyšuje elasticitu kůže a mírní tvorbu jizev?
Co jsou to strie, jak vypadají a jak v těhotenství vznikají? Kde se nejčastěji objevují a jak jim předcházet? Ukázka účinků jednotlivých metod na drobnými striemi prostoupenou kůži po porodu.
Jaká je funkce kyseliny listové a proti jakým chorobám je prevencí? Kde se nachází a jaká je role kyseliny listové v těhotenství? Jaká je doporučená denní dávka?
Má kouření vliv na plodnost? Jaký? Jaká jsou rizika kouření v těhotenství, možné komplikace a jak jim předcházet? Je možná náhrada kouření nikotinem v jiné formě?
V době zvýšeného zájmu žen o správné stravování a nejlepší péči o svého budoucího potomka stále panuje spousta nejasností a pověr o tom, jak je to s jódem v těhotenství. Pojďme si o tom stručně a jednoduše něco říci.
Co ovlivňuje kvalitu života v těhotenství? Kdy upravit životní styl? Jaké jsou změny v životě těhotné ženy? V psychice a další? Jak podpořit pohodu těhotné zdravou stravou?
Jak má vypadat racionální strava v těhotenství? Přibírání v těhotenství, vhodné vitamíny pro těhotné, podávání kyseliny listové v těhotenství, zácpa v těhotenství, alkohol a pití kávy v těhotenství – ano či ne?
Kde koupit
Potřebovala bych od někoho z vás kdo si kupuje guaranu domů pravidělně poradit. Kupovali jste někdy na e-shopu https://eshop.guaranaplus.cz/guarana a nebo je to pro vás přímo jedna velká neznámá a tím pádem by vaše rada nebyla tak moc relevantní jako ji já teď vlastně od vás potřebuji. Každý názor se mi momentálně hodí.
Jaké
Berete prosim někdo bylinky v tehotenstvi? :-) Potrebovala bych nejake na lepsi spanek :( jen mam strach abych tim neublizila miminku...mam uz i vyhlidlou lekarnu v Brne, kam se uz neaky cas chystam, tak snad mi poradi, ale Vás nazor nato?? S cim mate zkusenosti?
Bylinky v těhotenství
Ještě by se taky hodilo uvést nějaké bylinky, které se v těhotenství užívat mohou, protože takhle to tak trochu vypadá, že už skoro žádné nezbývají :D Já našla celkem pěkný přehled tady - https://www.eushops.cz/Bylinky-vhodne-pro-tehotne-c12_200_2.htm :) Tak se třeba bude někomu hodit :)
Bylinky - dobrý sluha a zlý pán.
Nemůžu souhlasit se striktními názory podpořující anebo zakazování užívání bylin v těhotenství. Nevím proč zařadil pan RNDr. Fořt mezi bylinky například durman a jiné obecně jedovaté rostliny či plevele? U bylinek jako u všech léčiv záleží na jeich dávce, druhu a doby podávání jak se o tom zmínil již Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von....
ayurveda
Na doporučená kamarádky jsem si objednala byliny z Om-ayur a díky nim mě ayurvéda zacala více zajímat a bavit. A hlavne jsem si na sobe vsimla zmen, nejsem tak casto nemocna a cítím se líp.
Dobrý den, snažíme se o miminko, ale ráda bych chodila na ruční lymfaticke masáže. Chtěla jsem se proto zeptat, zda to nějak neohrozí případné těhotenství. Moc se mi nechce dělit cyklus na období před ovulací a po ní a chodit na masáže jen v první polovině cyklu, co kdyby náhodou. Určitě mi ale masáže nestojí za to, abych nějak ohrozila miminko. Je tedy možné na masáže do potvrzení těhotenství chodit nebo raději ne? Dekuji
Dobrý den,
nejsem odborník v oblasti lymfatických masáží a jejich účinků. Pokud Vám zdravotník či osoba proškolena v provádění masáží sdělí, že nejsou doporučované v období těhotenství či ve fázi snažení se o početí, tak bych je nepodstupovala.
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti.
Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
V pořádkuOdmítnoutDalší informace
Související články
Barvení vlasů v těhotenství, Hena – barva na vlasy v těhotenství
Barvení vlasů v těhotenství – Henna na vlasy - Hena barva na vlasy v těhotenství
Léky v těhotenství
Které období je pro plod nejrizikovější? Jaké jsou zásady pro podávání léků u těhotných? Běžně užívané léky v těhotenství.
Očkování v těhotenství, zarděnky, černý kašel, plané neštovice a chřipka v těhotenství
Doporučují odborníci očkování proti chřipce v těhotenství?
Homeopatika v těhotenství
Homeopatika na chřipku, bolest v krku, rýmu, hlasivky, kašel, na nevolnost, na podporu kojení, na zastavení laktace. Jak užívat homeopatika, dávkování homeopatik.
Spánek těhotné ženy
Jaké prostředí volit ke spánku v těhotenství? Jaká poloha je nevhodná? Kolik hodin minimálně by měl spánek těhotné trvat?
Očkování v těhotenství
Víte, že se můžete proti některým onemocněním nechat naočkovat a uchránit tak ještě nenarozené miminko od závažných onemocnění, se kterými by se mohlo setkat po porodu? Jaké vakcíny naopak nejsou vhodné?
Hygiena v těhotenství
Jaké jsou zásady hygieny v těhotenství? Proč nejsou vhodné horké koupele? Jak je to se saunováním v těhotenství? Proč neprovádět výplachy pochvy?
Doplňky stravy v těhotenství, vitamíny pro těhotné a kojící
Jaké doplňky stravy v těhotenství by měly užívat nastávající maminky? Má kyselina listová v těhotenství nežádoucí účinky? Vitamíny pro těhotné a kojící - GS Mamavit, Elasti-Q a další.
3 tipy, co platí na strie v těhotenství a po porodu
Strie se týkají mužů i žen v kterémkoliv věku. Obzvlášť pak v těhotenství se strie „množí“ jako houby po dešti. Chcete-li striím přece jen předejít, přečtěte si, co na ně platí.
Zdravé těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky Zdravé těhotenství. Zdravé těhotenství je 3 v 1. Současně se věnuje zdravé výživě, vaření krok za krokem a cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu.
Péče o kůži v těhotenství
K jakým změnám a v kterých místech dochází na kůži v těhotenství? Jak tvorbě strií předcházet? Která látka zvyšuje elasticitu kůže a mírní tvorbu jizev?
Strie v těhotenství
Co jsou to strie, jak vypadají a jak v těhotenství vznikají? Kde se nejčastěji objevují a jak jim předcházet? Ukázka účinků jednotlivých metod na drobnými striemi prostoupenou kůži po porodu.
Kyselina listová v těhotenství
Jaká je funkce kyseliny listové a proti jakým chorobám je prevencí? Kde se nachází a jaká je role kyseliny listové v těhotenství? Jaká je doporučená denní dávka?
Kouření v těhotenství
Má kouření vliv na plodnost? Jaký? Jaká jsou rizika kouření v těhotenství, možné komplikace a jak jim předcházet? Je možná náhrada kouření nikotinem v jiné formě?
Psychika v těhotenství
Vliv těhotenství na psychiku ženy v jednotlivých trimestrech. Jak si zachovat duševní pohodu po celou dobu těhotenství?
Jód a těhotenství
V době zvýšeného zájmu žen o správné stravování a nejlepší péči o svého budoucího potomka stále panuje spousta nejasností a pověr o tom, jak je to s jódem v těhotenství. Pojďme si o tom stručně a jednoduše něco říci.
Recepty pro těhotné ženy
Listový špenát s lososem a pečenými bramborami, pečenou tresku se šťouchanými bramborami. Ryby jsou dobrou volbou a v jídelníčku těhotné nesmí chybět.
Zdravý životní styl v těhotenství
Co ovlivňuje kvalitu života v těhotenství? Kdy upravit životní styl? Jaké jsou změny v životě těhotné ženy? V psychice a další? Jak podpořit pohodu těhotné zdravou stravou?
Výživa v těhotenství
Jak má vypadat racionální strava v těhotenství? Přibírání v těhotenství, vhodné vitamíny pro těhotné, podávání kyseliny listové v těhotenství, zácpa v těhotenství, alkohol a pití kávy v těhotenství – ano či ne?
Mikrobiom matky v těhotenství: Jak ovlivňuje mikrobiom dítěte?