Inzerce
Inzerce
Inzerce

Bylinky v těhotenství

Ve zkratce pro tatínky

 1. Užívání bylin stran vývoj miminka
 2. Bylinné čaje v těhotenství
 3. Co v těhotenství neužívat?
 4. Shrnutí doporučení pro těhotenství, šestinedělí a laktaci

V užívání jakýchkoliv endogenních látek je třeba co největší obezřetnosti a to zejména v prvním trimestru těhotenství, kdy je vyvíjející se jedinec na zevní vlivy obzvláště citlivý. K těmto látkám patří také bylinky, kdy u velké většiny z nich není přesně znám jejich účinek na vývoj plodu. Do konce pátého měsíce by - pokud možno - neměly být užívány žádné bylinné prostředky, je-li to nezbytné, je vždy nutná pečlivá konzultace s farmaceutem a s lékařem.

Klasické kuchyňské bylinky jako bazalka, máta, tymián, hřebíček, zázvor, majoránka, oregano užívané jako součást jídel v přiměřeném množství (špetka, nebo 1-2 hřebíčky při vaření rýže, či zázvor do dýňové polévky) nejsou problémem a není potřeba je z přípravy jídel vyloučit. Je dobré dodržovat obecnou zásadu – „všeho s mírou“.

Inzerce

1. Proč a kdy je nejrizikovější období ve vývoji miminka stran užívání bylin?

Látky obsažené v bylinkách procházejí placentou do krevního oběhu dítěte i do mateřského mléka – na dítě mají stejný účinek jako na organismus matky, navíc - vzhledem k velikosti a množství - je účinek na dítě mnohem větší. Pokud to není nezbytné, je lepší neužívat léčebně žádné bylinky - zejména v prvních měsících těhotenství. Nejrizikovější obdobím je první trimestr, kdy dochází k vývoji orgánů a tkání (embryogeneze a organogeneze). I později je vhodné jejich užití konzultovat s lékárníkem či lékařem a neužívat je déle než týden.

2. Jak je to s bylinnými čaji v těhotenství?

Co se týká bylinných čajových směsí, je vhodné zvolit tzv. garantovanou směs pod názvem těhotenský čaj. Základem pitného denního režimu by ale měla být čistá voda (nejlépe pramenitá z ověřeného zdroje), z bylinných čajů vhodných do pitného režimu lze použít čistý roibos.

Zhruba od 4. měsíce těhotenství lze občas použít i jiné tzv. neutrální byliny pro čajovou směs (lípa, mařinka vonná, jahodník, jitrocel, dobromysl, heřmánek), není však dobré do směsi kombinovat více než tři bylinky současně a celkově se také nedoporučuje pít stejnou kombinaci dlouhodobě, ale jen jako zpestření pitného režimu.

3. Co v těhotenství neužívat?

Obecně platí, že těhotná žena by se měla vyvarovat léčebného užití rostlin se silným účinkem: vodilka, rozmarýn, majoránka, medvědice lékařská, bazalka, svízel přítulná, yzop, svízel, pelyněk černobýl, máta polej, sporýš lékařský a některé další (RNDr. Petr Fořt). 

Žena by se měla vyvarovat zejména bylin s účinkem ovlivňujícím děložní svalovinu, zvyšující nadměrně prokrvení tkání pánevních orgánů (s rizikem zejména v prvních měsících těhotenství) a mající projímavé účinky. Dalšími bylinkami, které by se neměly v těhotenství užívat jsou:

Inzerce

A
aloe léčivé - rostlina je schopna vyvolat překrvení pánevních orgánů a tím i potrat (omezené zevní použití nepředstavuje problém)

B
bazalka pravá - natě, extrakty ani silice nejsou vhodné pro těhotné, kojící ženy a malé děti k vnitřním léčebným účelům – testy na zvířatech ukázaly vznik krvácivých projevů, hypotenzi a hypoglykémie (v běžném kuchyňském užití není riziková – naopak obsahuje kyselinu listovou a zmírňuje plynatost)
blín černý - je schopen vyvolat potrat
bolehlav plamatý - je jedovatý
bříza bělokorá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek

Inzerce

D

divizna velkokvětá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek
dřišťál obecný - kromě jiného je schopen vyvolat poškození ledvin
durman obecný - je jedovatý

Inzerce

H
hlaváček jarní - ovlivňuje srdeční činnost
hloh obecný - ovlivňuje srdeční činnost
hluchavka bílá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek
hřebíček - ve vyšší dávce působí protizánětlivě, svíravě a prokrvuje tkáně, možno použít jako kuchyňské koření, ale ne jako odvar nebo koncentrát

J
jalovec obecný - kromě jiného dráždí ledviny
jaterník podléška - je schopen poškodit srdce, může být také zaměněn za podobně vypadající kopytník evropský, který má abortivní účinky (tj. vyvolává potrat)
jestřabina lékařská - při vnitřním užívání může být jedovatá (semena)
jmelí bílé - plody mají toxické účinky

K

kmín kořeněný - předávkování kmínovou silicí narušuje činnost jater a ledvin

kokoška pastuší tobolka - může být jedovatá, způsobuje podráždění až obrnu CNS

komonice lékařská - snižuje srážlivost krve, také může vyvolat krvácení

konvalinka vonná - obsahuje jedovaté látky

kostival lékařský - může ohrožovat játra

kozlík lékařský - je schopen poškodit srdce, silně rozrušující

krušina olšová - její plody jsou mírně jedovaté, ostatní části mohou narušovat činnost trávicího traktu

L

lékořice lysá - zvyšuje krevní tlak a negativně ovlivňuje vylučování vody a solí (zejména draslíku) z organismu

lýkovec jedovatý - je jedovatý

M

majoránka zahradní - v nadměrném množství může působit omamně, vyvolává překrvení pánevních orgánů

mařinka vonná - je schopna poškozovat játra

máta peprná - je schopna změnit krevní obraz a poškodit ledviny (koncentráty), v období kojení – mírně tlumí tvorbu mateřského mléka

mateřídouška obecná - je schopna nežádoucím způsobem ovlivnit činnost štítné žlázy

medvědice lékařská - je schopna poškozovat játra, je součástí směsí na léčba močových infekcí – má účinek na ledviny (tedy i ledviny plodu)

mentol kafr -je dráždivý, prokrvuje, může být obsažen v pastilkách na kašel a bolest v krku

mydlice lékařská - je schopna poškozovat červené krvinky

N

náprstník červený - je prudce jedovatý

O

ocún jesenní - je jedovatý

oměj šalamounek - je jedovatý

P

pelyněk pravý - při předávkování způsobuje poruchy CNS, překrvuje pánevní orgány

petržel zahradní - nať je schopna ve velké dávce vyvolat překrvení dělohy a dráždit ledviny

podběl lékařský - obsahuje alkaloidy, je schopen dráždit játra

prha arnika - při požití velké dávky je jedovatá, překrvuje pánevní orgány – zejména dělohu, 

prvosenka jarní - je schopna poškodit červené krvinky, ve vyšší dávce zvracení a průjem

přeslička rolní - je schopna vyvolat lehkou otravu

R

routa vonná - je jedovatá, schopna vyvolat překrvení pánevních orgánů s abortivním účinkem

rozmarýn lékařský - je schopen vyvolat křeče a stavy opojení, ve větší léčebné dávce má abortivní/potratový účinek

rulík zlomocný - je jedovatý

S

sedmikráska obecná - díky obsahu saponinů je ve vyšším množství schopna poškodit červené krvinky

skořice - těhotné ženy by ji měly užívat pouze v malém množství, protože v opačném případě může způsobit překrvení pánve

srdečník obecný - je schopen ovlivnit činnost srdce

šafrán setý - je schopen vyvolat překrvení vnitřních orgánů, ve větší dávce je opojný až halucinogenní

šalvěj lékařská - obsahuje thujon s jedovatým účinkem, který je schopen vyvolat potrat a ohrozit srdce, lze ji použít pouze k zevnímu užití, popř. ke kloktání, může být součástí pastilek na bolest v krku

T

tymián obecný

třezalka -může být obsažena ve směsích podporujících lepší spánek a není vhodná v těhotenství

V

vachta trojlistá - ve vyšším množství nebo dlouhodobě způsobuje nevolnost až otravu

vlaštovičník větší - je jedovatý

vraní oko čtyřlisté - je jedovaté

vratič obecný - obsahuje thujon – silný neurotoxin, je schopen vyvolat překrvení pánevní oblasti (abortivní účinek) a poškození ledvin, neurogenní křeče

Z

zázvor lékařský - ve větším množství může způsobit překrvení pánevní oblasti  (Jaroslava Bednářová, Stanislava Jarolímková, Miroslav Peterka).

4. Shrnutí doporučení pro těhotenství, šestinedělí a laktaci

V těhotenství pro denní hydrataci je lépe pít spíše roibos či čaje ovocné než bylinné. Při výběru ovocných čajů je ale potřeba se vyvarovat aromatických, barvených, porcovaných ovocných čajů, které představují spíše chemický roztok než čaj a volit směsi sypané, ze sušeného ovoce (nejlépe doma připravené nebo z ověřeného zdroje). 

Existují i bylinky doporučované na různé těhotenské obtíže, na přípravu organizmu k porodu či k podpoře laktace. Bylinky je třeba užívat pouze při obtížích a po konzultaci s lékařem či lékárníkem (například krátkodobě při ranních nevolnostech zázvorovou limonádu nebo kopřivový výluh při chudokrevnosti).

Další obecnou zásadou je, že žádná bylinka by neměla být užívána dlouhodobě (déle než 14 dní).

Není třeba se obávat běžného zeleného naťového koření v přiměřeném množství. Naopak velmi výhodná je konzumace zejména zelené listové zeleniny obsahující vyšší množství kyseliny listové a to již 3 – 6 měsíců před těhotenstvím a následně i v průběhu těhotenství (snižuje riziko vrozených vývojových vad plodu a pozitivně ovlivňuje nejen krvetvorbu).

Doporučují se také semena lnu setého (lžička denně) s dostatečným množstvím tekutin nebo povařená (sliz) pro úpravu zácpovité stolice nebo lžička olivového, dýňového (tento navíc obsahuje vysoké množství hořčíku) či jiného za studena lisovaného oleje (obsahují omega3 mastné kyseliny podporující vývoj nervové soustavy dítěte).

Meduňka, máta a bazalka podporují trávení a zklidňují trávicí trakt, působí mírně antidepresivně a proti nespavosti (středně silným antidepresivem je i třezalka tečkovaná, která se ale pro období těhotenství a kojení nedoporučuje, ani mimo tato období by se neměla užívat dlouhodobě).

Ke konci těhotenství – cca 2 týdny před plánovaným porodem je možné začít popíjet čaje z bylinek, které podporují děložní stahy a prokrvují pánev a další, které následně podpoří tvorbu mateřského mléka.

Stahy děložní podporují například  listy maliníku (čaj) a skořice (přidat do čaje či jídla, aromalampička, předporodní masáže). Kontryhel a mateřídouška jsou vhodné následně také v období šestinedělí pro regeneraci mateřského organismu.

Pro podporu tvorby mateřského mléka existují již různými firmami připravené tzv. „laktační čaje“, které obsahují směsi bylin (fenykl, anýz, aronie plod, kmín, kopr – plod, jestřabina lékařská - nať, mateřídouška, kopřiva, heřmánek, sporýš – nať, některé obsahují navíc smetanku lékařskou, kořen lopuchu, bazalku). Tyto čaje (některé jejich komponenty) navíc zmírňují nadýmání. K rostlinám na podporu laktace patří také pískavice, řecké seno. Čaje se doporučují pít teplé či vychlazené a neslazené asi tři šálky denně.

Pozor na různé bylinné směsi, které jsou k nám dováženy ze zahraničí (např. z Orientu), což jsou z velké části neprověřené byliny, které mohou mít negativní dopad na zdravý vývoj plodu.

Inzerce

Zdravé těhotenstvíPublikace ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ

představení knihy o výživě, vaření a cvičení v těhotenství, s recepty

Unikátní publikace Zdravé těhotenství pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!

Naučte se zdravě vařit již před narozením miminka! Co se před porodem naučíte, s miminkem jako když najdete!

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

wwww.zdravetehotenstvi.cz

 

Ve zkratce pro tatínky

Slovo bylinky v nás evokuje přírodu, pro naše tělo blahodárný efekt. Ale pozor. Právě v bylinkách byly odhaleny četné účinné látky, které pak byly „zkopírovány“ do tablet připravovaných chemicky. Jako si můžete uškodit tabletami s účinnou látkou, stejné je to s bylinkami. Ty navíc obsahují komplex účinných látek, jehož účinek na plod nebyl testován. Proto se užívání bylin do konce pátého měsíce nedoporučuje nebo pouze pod odborným dohledem. Z těch nejznámějších trávení a trávicí trakt zklidňuje máta a meduňka, stahy děložní podporuje maliník a na laktaci příznivě působí fenykl, anýz, kmín, kopr a další. Většina čajů je již namíchána jako bylinné směsi těchto látek např. podporující trávení, laktační čaj apod. JM

Autor: PhDr. Radka Wilhelmová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: PhDr. Radka Wilhelmová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Bylinky v těhotenství - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Kde koupit
  Potřebovala bych od někoho z vás kdo si kupuje guaranu domů pravidělně poradit. Kupovali jste někdy na e-shopu https://eshop.guaranaplus.cz/guarana a nebo je to pro vás přímo jedna velká neznámá a tím pádem by vaše rada nebyla tak moc relevantní jako ji já teď vlastně od vás potřebuji. Každý názor se mi momentálně hodí.
  ludmila1985   | 29.08.2022 22:58:13
  Reagovat | URL příspěvku
 • Bylinky
  Necháváte si bylinky dovážet domů? Zaujalo mě https://www.gastrofresh.cz/portfolio-item/cerstve-bylinky/
  Otakárek   | 22.06.2021 10:47:10
  Reagovat | URL příspěvku
 • Jaké
  Berete prosim někdo bylinky v tehotenstvi? :-) Potrebovala bych nejake na lepsi spanek :( jen mam strach abych tim neublizila miminku...mam uz i vyhlidlou lekarnu v Brne, kam se uz neaky cas chystam, tak snad mi poradi, ale Vás nazor nato?? S cim mate zkusenosti?
  Denda77   | 05.05.2020 12:44:19
  Reagovat | URL příspěvku
 • Bylinky v těhotenství
  Ještě by se taky hodilo uvést nějaké bylinky, které se v těhotenství užívat mohou, protože takhle to tak trochu vypadá, že už skoro žádné nezbývají :D Já našla celkem pěkný přehled tady - https://www.eushops.cz/Bylinky-vhodne-pro-tehotne-c12_200_2.htm :) Tak se třeba bude někomu hodit :)
  IvaMraz   | 30.12.2017 16:47:51
  Reagovat | URL příspěvku
 • Bylinky - dobrý sluha a zlý pán.
  Nemůžu souhlasit se striktními názory podpořující anebo zakazování užívání bylin v těhotenství. Nevím proč zařadil pan RNDr. Fořt mezi bylinky například durman a jiné obecně jedovaté rostliny či plevele? U bylinek jako u všech léčiv záleží na jeich dávce, druhu a doby podávání jak se o tom zmínil již Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von.... 
  szkuki   | 04.08.2017 16:42:55
  Reagovat | URL příspěvku
 • ayurveda
  Na doporučená kamarádky jsem si objednala byliny z Om-ayur a díky nim mě ayurvéda zacala více zajímat a bavit. A hlavne jsem si na sobe vsimla zmen, nejsem tak casto nemocna a cítím se líp.
  Olinaa   | 24.05.2016 09:32:55
  Reagovat | URL příspěvku
 • Ted aby mel strach se clovek pomalu napit jakehokoliv caje,krom ovocneho nebo mineralky 
  miminkomalina   | 18.09.2011 22:43:45
  Reagovat | URL příspěvku
 • tak si ted delam doma denne jeden salek medunky na nachlazeni a je to dobra zmena.
  Andrea81   | 18.09.2011 08:19:17
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den.
Nejprve se chci omluvit za mojí otázku , ale nedá mne to se Vás nezeptat.
Prosím Vás, jsem v 19tt těhotenství a včera jsem snědla jídlo které obsahovalo velké množství nivy ( tepelně zpracované ) . Vím, že niva se v těhotenství nesmí. Má otázka tedy zní , zdali to mám nějak řešit ?
Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ne, nijak to řešit nemusíte.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 25.06.2024, 10:25
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×