Inzerce
Inzerce
Inzerce

Očkování v těhotenství, zarděnky, černý kašel, plané neštovice a chřipka v těhotenství

Ve zkratce pro tatínky

 1. Očkovat nebo neočkovat v těhotenství
 2. Chrání protilátky po očkování i miminko?
 3. Jaké vakcíny se během těhotenství podávat nesmějí?
 4. Jaké vakcíny jsou během těhotenství doporučeny?
 5. Zarděnky v těhotenství, očkování proti zarděnkám - v těhotenství zakázáno
 6. Chřipka v těhotenství, očkování proti chřipce - v těhotenství doporučeno
 7. Černý kašel v těhotenství, očkování proti černému kašli - v těhotenství doporučeno
 8. Plané neštovice v těhotenství, očkování proti planým neštovicím - v těhotenství zakázáno
 9. Další možná očkování v těhotenství
 10. Dotaz: vhodnost očkování proti prasečí chřipce u těhotných

1. Očkovat nebo neočkovat v těhotenství?

Těhotenství je velmi specifickým obdobím v lidském životě. I když očkování těhotné ženy je u nás stále ještě často považováno za tabu téma, je to velmi důležitý nástroj v ochraně těhotné ženy i jejího plodu před infekčními onemocněními. Některé očkovací látky jsou specificky indikované v graviditě z důvodu ochrany těhotné ženy a/nebo jejího ještě nenarozeného dítěte. Jiné vakcíny jsou naopak v těhotenství kontraindikované, tedy nesmí se podat. Některá infekční onemocnění mají v těhotenství zvláštní význam. Z těch preventabilních (lze jim předejít vakcínami) lze jmenovat chřipku, černý kašel, plané neštovice a zarděnky. 

Sama žena by již při plánování těhotenství měla znát možnosti ochrany před infekčními onemocněními. Pomocníky by ji měli být její ošetřující lékaři, tedy praktický lékař a gynekolog. Potřeba vakcín je určena kromě těhotenství také věkem, zdravotním stavem, případně i cestovatelskými plány. Žena by ještě před těhotenstvím měla vědět, že byla v minulosti řádně očkována, případně by si ještě před těhotenstvím měla potřebné vakcíny doplnit.

2. Chrání protilátky po očkování i miminko?

Řádná ochrana těhotné ženy chrání její plod 2 mechanismy. V posledních několika týdnech těhotenství dochází k aktivnímu přenosu mateřských protilátek přes placentu na plod. Tyto protilátky, vytvořené buď po prodělání infekce, nebo po očkování, dítě chrání během prvních měsíců jeho života, tedy ve věku, kdy ještě nemá své vlastní protilátky a riziko infekčních onemocnění je pro něj vysoké. Druhým mechanismem ochrany je snížení rizika přenosu infekce z matky na dítě.

3. Jaké vakcíny se během těhotenství podávat nesmějí?

Živé vakcíny se nesmí během těhotenství podat a po jejich aplikaci by žena ještě měsíc neměla otěhotnět. K živým patří vakcíny proti zarděnkám, spalničkám, příušnicím a planým neštovicím. 

Inzerce

4. Jaké vakcíny jsou během těhotenství doporučeny?

Naopak vakcíny proti chřipce a proti černému kašli by měla dostat každá těhotná žena. Ostatní neživé vakcíny se v těhotenství podávají po individuálním zvážení rizika infekce pro těhotnou ženu. 

Je kojení důvodem odkladu očkování?

Inzerce

Po ukončení těhotenství by se měli doplnit všechny chybějící vakcíny, které nemohly být podány během těhotenství. Kojení není důvodem odkladu žádné vakcíny. Po porodu může být potřeba například naočkovat ženu proti planým neštovicím nebo doplnit chybějící dávky vakcín proti klíšťové encefalitidě nebo lidským papilomavirům.

5. Zarděnky v těhotenství, očkování proti zarděnkám - v těhotenství zakázáno

Zarděnky prodělané během 1. trimestru gravidity mají ve vysokém procentu případů katastrofický dopad na vývoj plodu. Způsobují potraty, vrozené vady srdce, očí, centrální nervové soustavy, způsobují slepotu a hluchotu novorozence. Tomuto postižení se odborně říká kongenitální rubelový syndrom; česky to znamená vrozený zarděnkový syndrom. Kongenitální rubelový syndrom byl hlavním důvodem zavedení očkování dětí proti zarděnkám. V dnešní době se téměř všechny děti v České republice proti zarděnkám očkují a kongenitální rubelový syndrom se u nás proto nevyskytuje. 12-leté dívky se v České republice očkovaly od roku 1982. To znamená, že všechny ženy ročníku 1970 a mladší by měly být proti zarděnkám očkované. Ročník narození ale nelze považovat za průkaz imunity. Každá žena, která v budoucnu může být nebo je těhotná, by měla mít dokumentované očkování proti zarděnkám (nebo prodělání zarděnek nebo laboratorně zjištěné protilátky).

Inzerce

6. Chřipka v těhotenství, očkování proti chřipce - v těhotenství doporučeno

Chřipka je ve vyspělých zemích nejčastější infekcí, které lze předejít vakcínami. Stejně tak je nejčastější příčinou úmrtí z onemocnění, kterým jde právě očkováním předcházet. Těhotenství významně zvyšuje riziko komplikací chřipky, rozvoje zápalu plic, hospitalizace i úmrtí. Chřipka též zvyšuje riziko těhotenských komplikací včetně předčasného porodu. Další skupinou zvýšeně ohroženou komplikacemi chřipky jsou kojenci. Očkování těhotných žen proti chřipce se doporučuje ve většině vyspělých zemí světa včetně České republiky, i když u nás je katastroficky zanedbané. Očkování těhotných žen snižuje riziko komplikací pro těhotnou ženu a riziko komplikací chřipky pro kojence. Očkovat by se ženy měly co nejdříve při dostupnosti chřipkové vakcíny pro nadcházející sezónu, bez ohledu na stadium gravidity (nebo ještě před otěhotněním).

7. Černý kašel v těhotenství, očkování proti černému kašli – v těhotenství doporučeno

Dalším onemocněním, proti kterému je v řadě zemí zavedeno očkování těhotných žen, je černý kašel. Počty tohoto onemocnění narůstají z mnoha různých důvodů. Nejvíce ohroženou věkovou skupinou jsou kojenci v prvních měsících života. K převážné většině úmrtí na černý kašel dochází ve věku do 6 měsíců. V roce 2014 bylo v České republice hlášeno více než 70 případů černého kašle v kojeneckém věku. V posledních letech několik kojenců na černý kašel zemřelo. Současné očkovací schéma hexavakcínou není dostačující v prevenci černého kašle v nejmladších věkových kategoriích. Nejúčinnější strategií v zabránění kojenecké pertuse je dnes již prokazatelně očkování v posledním trimestru těhotenství (nejlépe v týdnech 27-36). Toto doporučení je platné pro každé těhotenství bez ohledu na interval od předchozího očkování. Používá se kombinovaná vakcína se složkami proti tetanu, záškrtu a černému kašli (označovaná zkratkou Tdap).

8. Plané neštovice v těhotenství, očkování proti planým neštovicím - v těhotenství zakázáno

Očkování proti planým neštovicím není součástí národního imunizačního programu České republiky, i když je u nás dostupné. Plané neštovice proto patří k nejčastějším infekčním onemocněním dětského věku. Riziko závažných komplikací včetně úmrtí je v dětském věku velmi nízké. Dospělí včetně těhotných žen mají riziko závažných komplikací planých neštovic významně zvýšené. Plané neštovice mohou na začátku těhotenství způsobit onemocnění plodu podobné vrozenému zarděnkovému syndromu, i když riziko je v porovnání se zarděnkami velmi malé. Nejvíce nebezpečné jsou plané neštovice při onemocnění ženy během několika dní před nebo po porodu. V tomto případě existuje vysoké riziko infekce novorozence s vysokou smrtností (s vysokým rizikem úmrtí). Z tohoto důvodu by všechny ženy v plodném věku měly mít tzv. průkaz imunity proti planým neštovicím. To znamená, že by měly mít dokumentované prodělání planých neštovic v minulosti nebo být řádně očkované nebo mít laboratorně prokázanou imunitu vyšetřením protilátek v krvi. Těhotné ženy, které průkaz imunity proti planým neštovicím nemají, by se měli nechat naočkovat bezprostředně po porodu. Během těhotenství je vakcína proti planým neštovicím kontraindikovaná (nesmí se podat).

9. Další možná očkování v těhotenství

V závislosti na zdravotním stavu a dalších faktorech mohou být těhotné ženy očkované i proti jiným onemocněním, např. hepatitidám A a B (žloutenkám A, B), pneumokokům aj. Rozočkované schéma proti lidským papilomavirům se v době těhotenství přerušuje.

Množí se nám dotazy na vhodnost očkování proti prasečí chřipce u těhotných, proto aktuálně dotaz i odpověď lékařky - gynekoložky zařazujeme:

Dobrý den, jsem na začátku devátého týdne těhotenství a mám nabídku od  obvodního lékaře na očkování proti prasečí chřipce. Jak se vůbec staví lékaři k  očkování (i proti klasické chřipce) v těhotenství? Do práce jezdím přes celou Prahu metrem a jsem v kontaktu s cizími lidmi přes den. Díky předem za odpověď  Radka

Odpověď MUDr. Evy Račanské: Dobrý den, na očkování proti prasečí chřipce tzv. H1N1 chřipce, panují různé názory. Většina odborných společností rozhodně doporučuje očkování proti této chřipce právě v těhotenství.
Chřipka má silnější průběh u oslabených jedinců. Těhotná žena má imunitní (ochranný) systém opravdu oslabený. Její tělo musí tolerovat plod, který je uložený v děloze a z tohoto důvodu nereaguje její imunitní systém tak výrazně, jako v  případě, že těhotná není.
Oficiální doporučení CDC (Center for Disease Control) v Atlantě, USA, což je organizace, která má na starosti kontrolu epidemií na celém světě, vakcinaci těhotných doporučuje.
Z výše uvedených důvodů bych Vám jako lékař očkování doporučila. Nemusí se stát vůbec nic, ale přece jenom bylo do současné doby vykázáno cca 30 úmrtí těhotných žen v souvislosti s prasečí chřipkou a myslím, že riziko nestojí za to.
Pokud se pro očkování rozhodnete, měla byste ho podstoupit, co nejdříve.

A jak jste na tom s očkováním proti chřipce VY?

Ve zkratce pro tatínky

V těhotenství jsou některé z vakcín kontraindikovány, je zakázáno je podávat. K nim patří všechny živé vakcíny, tedy proti zarděnkám, spalničkám, příušnicím a planým neštovicím. Doporučeny jsou pouze vakcíny proti chřipce a černému kašli. Dítě je chráněno jak protilátkami, které se v posledních týdnech na něj přenášejí z těla matky, tak snížením rizika přenosu infekce od matky. Nicméně je téma očkování v těhotenství stále považováno za velmi diskutabilní a lepší variantou je mít potřebnou ochranu zajištěnu před otěhotněním. Kromě povinných očkování je zvláště vhodné mít potvrzeno, že žena buď v dětství prodělala plané neštovice nebo je proti nim očkovaná. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, je velká pravděpodobnost „přinesení“ infekce staršími dětmi z kolektivu a v těhotenství se očkování proti nim nedá dohnat, je zakázáno. JM

Autor: MUDr. Daniel Dražan
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Daniel Dražan
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkování v těhotenství, zarděnky, černý kašel, plané neštovice a chřipka v těhotenství - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • jsem rada,ze jsou tu holky pro to,aby se v tehotenstvi neockovalo a divaji se na to rozumne.
  Andrea81   | 18.09.2011 08:20:35 | Reakcí: 1, poslední: 18.09.2011 22:46:35
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Jo tady ano.Nikdo se nastesti nenecha tak brzy a rychle zblbnout medii.
   miminkomalina   | 18.09.2011 22:46:35
   Reagovat | URL příspěvku
 • mě ani nenapadlo se nechat v těhotenství očkovat, je to přece docela velká zátěž pro organismus. a po pravdě žádná chřipka neměla tak silný průběh jako ta, kterou jsem si prodělala těsně po aplikaci očkovací dávky... sice jsem pak už celou zimu žádno uneměla, ale takový jednorázový nápor bych těhotnému roganismu rozhodně neudělala. a samozřejmě pochyby, že onemocní i miminko, když je to podáváno nitrožilně jsou ve mě také.
  Dejmalka   | 16.09.2011 14:50:43
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den.
Nejprve se chci omluvit za mojí otázku , ale nedá mne to se Vás nezeptat.
Prosím Vás, jsem v 19tt těhotenství a včera jsem snědla jídlo které obsahovalo velké množství nivy ( tepelně zpracované ) . Vím, že niva se v těhotenství nesmí. Má otázka tedy zní , zdali to mám nějak řešit ?
Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ne, nijak to řešit nemusíte.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 25.06.2024, 10:25
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×