Těhotenství je velmi specifickým obdobím v lidském životě. I když očkování těhotné ženy je u nás stále ještě často považováno za tabu téma, je to velmi důležitý nástroj v ochraně těhotné ženy i jejího plodu před infekčními onemocněními. Některé očkovací látky jsou specificky indikované v graviditě z důvodu ochrany těhotné ženy a/nebo jejího ještě nenarozeného dítěte. Jiné vakcíny jsou naopak v těhotenství kontraindikované, tedy nesmí se podat. Některá infekční onemocnění mají v těhotenství zvláštní význam. Z těch preventabilních (lze jim předejít vakcínami) lze jmenovat chřipku, černý kašel, plané neštovice a zarděnky.
Sama žena by již při plánování těhotenství měla znát možnosti ochrany před infekčními onemocněními. Pomocníky by ji měli být její ošetřující lékaři, tedy praktický lékař a gynekolog. Potřeba vakcín je určena kromě těhotenství také věkem, zdravotním stavem, případně i cestovatelskými plány. Žena by ještě před těhotenstvím měla vědět, že byla v minulosti řádně očkována, případně by si ještě před těhotenstvím měla potřebné vakcíny doplnit.
Inzerce
2. Chrání protilátky po očkování i miminko?
Řádná ochrana těhotné ženy chrání její plod 2 mechanismy. V posledních několika týdnech těhotenství dochází k aktivnímu přenosu mateřských protilátek přes placentu na plod. Tyto protilátky, vytvořené buď po prodělání infekce, nebo po očkování, dítě chrání během prvních měsíců jeho života, tedy ve věku, kdy ještě nemá své vlastní protilátky a riziko infekčních onemocnění je pro něj vysoké. Druhým mechanismem ochrany je snížení rizika přenosu infekce z matky na dítě.
3.Jaké vakcíny se během těhotenství podávat nesmějí?
Živé vakcíny se nesmí během těhotenství podat a po jejich aplikaci by žena ještě měsíc neměla otěhotnět. K živým patří vakcíny proti zarděnkám, spalničkám, příušnicím a planým neštovicím.
Inzerce
4.Jaké vakcíny jsou během těhotenství doporučeny?
Naopak vakcíny proti chřipce a proti černému kašli by měla dostat každá těhotná žena. Ostatní neživé vakcíny se v těhotenství podávají po individuálním zvážení rizika infekce pro těhotnou ženu.
Je kojení důvodem odkladu očkování?
Inzerce
Po ukončení těhotenství by se měli doplnit všechny chybějící vakcíny, které nemohly být podány během těhotenství. Kojení není důvodem odkladu žádné vakcíny. Po porodu může být potřeba například naočkovat ženu proti planým neštovicím nebo doplnit chybějící dávky vakcín proti klíšťové encefalitidě nebo lidským papilomavirům.
5.Zarděnky v těhotenství, očkování proti zarděnkám - v těhotenství zakázáno
Zarděnky prodělané během 1. trimestru gravidity mají ve vysokém procentu případů katastrofický dopad na vývoj plodu. Způsobují potraty, vrozené vady srdce, očí, centrální nervové soustavy, způsobují slepotu a hluchotu novorozence. Tomuto postižení se odborně říká kongenitální rubelový syndrom; česky to znamená vrozený zarděnkový syndrom. Kongenitální rubelový syndrom byl hlavním důvodem zavedení očkování dětí proti zarděnkám. V dnešní době se téměř všechny děti v České republice proti zarděnkám očkují a kongenitální rubelový syndrom se u nás proto nevyskytuje. 12-leté dívky se v České republice očkovaly od roku 1982. To znamená, že všechny ženy ročníku 1970 a mladší by měly být proti zarděnkám očkované. Ročník narození ale nelze považovat za průkaz imunity. Každá žena, která v budoucnu může být nebo je těhotná, by měla mít dokumentované očkování proti zarděnkám (nebo prodělání zarděnek nebo laboratorně zjištěné protilátky).
Inzerce
6.Chřipka v těhotenství, očkování proti chřipce - v těhotenství doporučeno
Chřipka je ve vyspělých zemích nejčastější infekcí, které lze předejít vakcínami. Stejně tak je nejčastější příčinou úmrtí z onemocnění, kterým jde právě očkováním předcházet. Těhotenství významně zvyšuje riziko komplikací chřipky, rozvoje zápalu plic, hospitalizace i úmrtí. Chřipka též zvyšuje riziko těhotenských komplikací včetně předčasného porodu. Další skupinou zvýšeně ohroženou komplikacemi chřipky jsou kojenci. Očkování těhotných žen proti chřipce se doporučuje ve většině vyspělých zemí světa včetně České republiky, i když u nás je katastroficky zanedbané. Očkování těhotných žen snižuje riziko komplikací pro těhotnou ženu a riziko komplikací chřipky pro kojence. Očkovat by se ženy měly co nejdříve při dostupnosti chřipkové vakcíny pro nadcházející sezónu, bez ohledu na stadium gravidity (nebo ještě před otěhotněním).
7.Černý kašel v těhotenství, očkování proti černému kašli – v těhotenství doporučeno
Dalším onemocněním, proti kterému je v řadě zemí zavedeno očkování těhotných žen, je černý kašel. Počty tohoto onemocnění narůstají z mnoha různých důvodů. Nejvíce ohroženou věkovou skupinou jsou kojenci v prvních měsících života. K převážné většině úmrtí na černý kašel dochází ve věku do 6 měsíců. V roce 2014 bylo v České republice hlášeno více než 70 případů černého kašle v kojeneckém věku. V posledních letech několik kojenců na černý kašel zemřelo. Současné očkovací schéma hexavakcínou není dostačující v prevenci černého kašle v nejmladších věkových kategoriích. Nejúčinnější strategií v zabránění kojenecké pertuse je dnes již prokazatelně očkování v posledním trimestru těhotenství (nejlépe v týdnech 27-36). Toto doporučení je platné pro každé těhotenství bez ohledu na interval od předchozího očkování. Používá se kombinovaná vakcína se složkami proti tetanu, záškrtu a černému kašli (označovaná zkratkou Tdap).
8.Plané neštovice v těhotenství, očkování proti planým neštovicím - v těhotenství zakázáno
Očkování proti planým neštovicím není součástí národního imunizačního programu České republiky, i když je u nás dostupné. Plané neštovice proto patří k nejčastějším infekčním onemocněním dětského věku. Riziko závažných komplikací včetně úmrtí je v dětském věku velmi nízké. Dospělí včetně těhotných žen mají riziko závažných komplikací planých neštovic významně zvýšené. Plané neštovice mohou na začátku těhotenství způsobit onemocnění plodu podobnévrozenému zarděnkovému syndromu, i když riziko je v porovnání se zarděnkami velmi malé. Nejvíce nebezpečné jsou plané neštovice při onemocnění ženy během několika dní před nebo po porodu. V tomto případě existuje vysoké riziko infekce novorozence s vysokou smrtností (s vysokým rizikem úmrtí). Z tohoto důvodu by všechny ženy v plodném věku měly mít tzv. průkaz imunity proti planým neštovicím. To znamená, že by měly mít dokumentované prodělání planých neštovic v minulosti nebo být řádně očkované nebo mít laboratorně prokázanou imunitu vyšetřením protilátek v krvi. Těhotné ženy, které průkaz imunity proti planým neštovicím nemají, by se měli nechat naočkovat bezprostředně po porodu. Během těhotenství je vakcína proti planým neštovicím kontraindikovaná (nesmí se podat).
9.Další možná očkování v těhotenství
V závislosti na zdravotním stavu a dalších faktorech mohou být těhotné ženy očkované i proti jiným onemocněním, např. hepatitidám A a B (žloutenkám A, B), pneumokokům aj. Rozočkované schéma proti lidským papilomavirům se v době těhotenství přerušuje.
Množí se nám dotazy na vhodnost očkování proti prasečí chřipce u těhotných, proto aktuálně dotaz i odpověď lékařky - gynekoložky zařazujeme:
Dobrý den, jsem na začátku devátého týdne těhotenství a mám nabídku od obvodního lékaře na očkování proti prasečí chřipce. Jak se vůbec staví lékaři k očkování (i proti klasické chřipce) v těhotenství? Do práce jezdím přes celou Prahu metrem a jsem v kontaktu s cizími lidmi přes den. Díky předem za odpověď Radka
Odpověď MUDr. Evy Račanské: Dobrý den, na očkování proti prasečí chřipce tzv. H1N1 chřipce, panují různé názory. Většina odborných společností rozhodně doporučuje očkování proti této chřipce právě v těhotenství.
Chřipka má silnější průběh u oslabených jedinců. Těhotná žena má imunitní (ochranný) systém opravdu oslabený. Její tělo musí tolerovat plod, který je uložený v děloze a z tohoto důvodu nereaguje její imunitní systém tak výrazně, jako v případě, že těhotná není.
Oficiální doporučení CDC (Center for Disease Control) v Atlantě, USA, což je organizace, která má na starosti kontrolu epidemií na celém světě, vakcinaci těhotných doporučuje.
Z výše uvedených důvodů bych Vám jako lékař očkování doporučila. Nemusí se stát vůbec nic, ale přece jenom bylo do současné doby vykázáno cca 30 úmrtí těhotných žen v souvislosti s prasečí chřipkou a myslím, že riziko nestojí za to.
Pokud se pro očkování rozhodnete, měla byste ho podstoupit, co nejdříve.
A jak jste na tom s očkováním proti chřipce VY?
Ve zkratce pro tatínky
V těhotenství jsou některé z vakcín kontraindikovány, je zakázáno je podávat. K nim patří všechny živé vakcíny, tedy proti zarděnkám, spalničkám, příušnicím a planým neštovicím. Doporučeny jsou pouze vakcíny proti chřipce a černému kašli. Dítě je chráněno jak protilátkami, které se v posledních týdnech na něj přenášejí z těla matky, tak snížením rizika přenosu infekce od matky. Nicméně je téma očkování v těhotenství stále považováno za velmi diskutabilní a lepší variantou je mít potřebnou ochranu zajištěnu před otěhotněním. Kromě povinných očkování je zvláště vhodné mít potvrzeno, že žena buď v dětství prodělala plané neštovice nebo je proti nim očkovaná. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, je velká pravděpodobnost „přinesení“ infekce staršími dětmi z kolektivu a v těhotenství se očkování proti nim nedá dohnat, je zakázáno. JM
V době zvýšeného zájmu žen o správné stravování a nejlepší péči o svého budoucího potomka stále panuje spousta nejasností a pověr o tom, jak je to s jódem v těhotenství. Pojďme si o tom stručně a jednoduše něco říci.
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky Zdravé těhotenství. Zdravé těhotenství je 3 v 1. Současně se věnuje zdravé výživě, vaření krok za krokem a cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu.
K jakým změnám a v kterých místech dochází na kůži v těhotenství? Jak tvorbě strií předcházet? Která látka zvyšuje elasticitu kůže a mírní tvorbu jizev?
Co jsou to strie, jak vypadají a jak v těhotenství vznikají? Kde se nejčastěji objevují a jak jim předcházet? Ukázka účinků jednotlivých metod na drobnými striemi prostoupenou kůži po porodu.
Jaká je funkce kyseliny listové a proti jakým chorobám je prevencí? Kde se nachází a jaká je role kyseliny listové v těhotenství? Jaká je doporučená denní dávka?
Homeopatika na chřipku, bolest v krku, rýmu, hlasivky, kašel, na nevolnost, na podporu kojení, na zastavení laktace. Jak užívat homeopatika, dávkování homeopatik.
Má kouření vliv na plodnost? Jaký? Jaká jsou rizika kouření v těhotenství, možné komplikace a jak jim předcházet? Je možná náhrada kouření nikotinem v jiné formě?
Jaké doplňky stravy v těhotenství by měly užívat nastávající maminky? Má kyselina listová v těhotenství nežádoucí účinky? Vitamíny pro těhotné a kojící - GS Mamavit, Elasti-Q a další.
Co ovlivňuje kvalitu života v těhotenství? Kdy upravit životní styl? Jaké jsou změny v životě těhotné ženy? V psychice a další? Jak podpořit pohodu těhotné zdravou stravou?
Strie se týkají mužů i žen v kterémkoliv věku. Obzvlášť pak v těhotenství se strie „množí“ jako houby po dešti. Chcete-li striím přece jen předejít, přečtěte si, co na ně platí.
Víte, že se můžete proti některým onemocněním nechat naočkovat a uchránit tak ještě nenarozené miminko od závažných onemocnění, se kterými by se mohlo setkat po porodu? Jaké vakcíny naopak nejsou vhodné?
Jak má vypadat racionální strava v těhotenství? Přibírání v těhotenství, vhodné vitamíny pro těhotné, podávání kyseliny listové v těhotenství, zácpa v těhotenství, alkohol a pití kávy v těhotenství – ano či ne?
mě ani nenapadlo se nechat v těhotenství očkovat, je to přece docela velká zátěž pro organismus. a po pravdě žádná chřipka neměla tak silný průběh jako ta, kterou jsem si prodělala těsně po aplikaci očkovací dávky... sice jsem pak už celou zimu žádno uneměla, ale takový jednorázový nápor bych těhotnému roganismu rozhodně neudělala. a samozřejmě pochyby, že onemocní i miminko, když je to podáváno nitrožilně jsou ve mě také.
Dobrý den, snažíme se o miminko, ale ráda bych chodila na ruční lymfaticke masáže. Chtěla jsem se proto zeptat, zda to nějak neohrozí případné těhotenství. Moc se mi nechce dělit cyklus na období před ovulací a po ní a chodit na masáže jen v první polovině cyklu, co kdyby náhodou. Určitě mi ale masáže nestojí za to, abych nějak ohrozila miminko. Je tedy možné na masáže do potvrzení těhotenství chodit nebo raději ne? Dekuji
Dobrý den,
nejsem odborník v oblasti lymfatických masáží a jejich účinků. Pokud Vám zdravotník či osoba proškolena v provádění masáží sdělí, že nejsou doporučované v období těhotenství či ve fázi snažení se o početí, tak bych je nepodstupovala.
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti.
Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
V pořádkuDalší informace
Související články
Jód a těhotenství
V době zvýšeného zájmu žen o správné stravování a nejlepší péči o svého budoucího potomka stále panuje spousta nejasností a pověr o tom, jak je to s jódem v těhotenství. Pojďme si o tom stručně a jednoduše něco říci.
Zdravé těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky Zdravé těhotenství. Zdravé těhotenství je 3 v 1. Současně se věnuje zdravé výživě, vaření krok za krokem a cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu.
Péče o kůži v těhotenství
K jakým změnám a v kterých místech dochází na kůži v těhotenství? Jak tvorbě strií předcházet? Která látka zvyšuje elasticitu kůže a mírní tvorbu jizev?
Strie v těhotenství
Co jsou to strie, jak vypadají a jak v těhotenství vznikají? Kde se nejčastěji objevují a jak jim předcházet? Ukázka účinků jednotlivých metod na drobnými striemi prostoupenou kůži po porodu.
Kyselina listová v těhotenství
Jaká je funkce kyseliny listové a proti jakým chorobám je prevencí? Kde se nachází a jaká je role kyseliny listové v těhotenství? Jaká je doporučená denní dávka?
Hygiena v těhotenství
Jaké jsou zásady hygieny v těhotenství? Proč nejsou vhodné horké koupele? Jak je to se saunováním v těhotenství? Proč neprovádět výplachy pochvy?
Homeopatika v těhotenství
Homeopatika na chřipku, bolest v krku, rýmu, hlasivky, kašel, na nevolnost, na podporu kojení, na zastavení laktace. Jak užívat homeopatika, dávkování homeopatik.
Kouření v těhotenství
Má kouření vliv na plodnost? Jaký? Jaká jsou rizika kouření v těhotenství, možné komplikace a jak jim předcházet? Je možná náhrada kouření nikotinem v jiné formě?
Doplňky stravy v těhotenství, vitamíny pro těhotné a kojící
Jaké doplňky stravy v těhotenství by měly užívat nastávající maminky? Má kyselina listová v těhotenství nežádoucí účinky? Vitamíny pro těhotné a kojící - GS Mamavit, Elasti-Q a další.
Léky v těhotenství
Které období je pro plod nejrizikovější? Jaké jsou zásady pro podávání léků u těhotných? Běžně užívané léky v těhotenství.
Zdravý životní styl v těhotenství
Co ovlivňuje kvalitu života v těhotenství? Kdy upravit životní styl? Jaké jsou změny v životě těhotné ženy? V psychice a další? Jak podpořit pohodu těhotné zdravou stravou?
3 tipy, co platí na strie v těhotenství a po porodu
Strie se týkají mužů i žen v kterémkoliv věku. Obzvlášť pak v těhotenství se strie „množí“ jako houby po dešti. Chcete-li striím přece jen předejít, přečtěte si, co na ně platí.
Psychika v těhotenství
Vliv těhotenství na psychiku ženy v jednotlivých trimestrech. Jak si zachovat duševní pohodu po celou dobu těhotenství?
Bylinky v těhotenství
Jsou v těhotenství vhodné spíše ovocné nebo bylinné čaje? Proč s bylinami opatrně? Opravdu maliník podporuje stahy děložní? Jaké jsou kojící čaje?
Mikrobiom matky v těhotenství: Jak ovlivňuje mikrobiom dítěte?
Barvení vlasů v těhotenství, Hena – barva na vlasy v těhotenství
Barvení vlasů v těhotenství – Henna na vlasy - Hena barva na vlasy v těhotenství
Očkování v těhotenství
Víte, že se můžete proti některým onemocněním nechat naočkovat a uchránit tak ještě nenarozené miminko od závažných onemocnění, se kterými by se mohlo setkat po porodu? Jaké vakcíny naopak nejsou vhodné?
Recepty pro těhotné ženy
Listový špenát s lososem a pečenými bramborami, pečenou tresku se šťouchanými bramborami. Ryby jsou dobrou volbou a v jídelníčku těhotné nesmí chybět.
Spánek těhotné ženy
Jaké prostředí volit ke spánku v těhotenství? Jaká poloha je nevhodná? Kolik hodin minimálně by měl spánek těhotné trvat?
Výživa v těhotenství
Jak má vypadat racionální strava v těhotenství? Přibírání v těhotenství, vhodné vitamíny pro těhotné, podávání kyseliny listové v těhotenství, zácpa v těhotenství, alkohol a pití kávy v těhotenství – ano či ne?