Inzerce
Inzerce
Inzerce

Proč je nutné v těhotenství doplňovat jód?

ČR patří geograficky mezi oblasti s nedostatkem jódu, ale v roce 2002 jsme se podle WHO přiřadili k zemím, kterým se podařilo nedostatek tohoto prvku vyřešit.

U ženy je dostatečný denní přísun jódu 200 µg.

V těhotenství však potřeba jódu stoupá na 230 µg denně a v době kojení dokonce na 260 µg. Dle doporučení je tedy nutné doplňovat jód ve formě doplňků stravy v množství 100 µg denně. Ale pozor! Je důležité tuto dávku nepřekračovat.

Co jód dělá?

  • Jód působí jako součást hormonů štítné žlázy. V období těhotenství a v době kojení plní tyto hormony významnou roli ve vývoji plodu a dítěte.
  • Největším zdrojem je mléko, mléčné výrobky, pečivo a výrobky dosolené solí s jódem. I proto jsou mléko a mléčné výrobky v našem jídelníčku velmi důležité. Přirozenými zdroji jsou pak mořské ryby, mořské řasy a další mořské produkty.

Hodnoty dle D-A-CH 2019

Inzerce

Chcete se dozvědět více nejen o stravování v těhotenství a při kojení? Zaregistrujte se k odběru e-mailů Těhotenství týden po týdnu a sledujte nás na Instagramu @babyonline.cz.

Autor: Mgr. Jana Eliášová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Jana Eliášová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jód v těhotenství - diskuze

Poradna

Dobrý den, snažíme se o miminko, ale ráda bych chodila na ruční lymfaticke masáže. Chtěla jsem se proto zeptat, zda to nějak neohrozí případné těhotenství. Moc se mi nechce dělit cyklus na období před ovulací a po ní a chodit na masáže jen v první polovině cyklu, co kdyby náhodou. Určitě mi ale masáže nestojí za to, abych nějak ohrozila miminko. Je tedy možné na masáže do potvrzení těhotenství chodit nebo raději ne? Dekuji

Dobrý den,

nejsem odborník v oblasti lymfatických masáží a jejich účinků. Pokud Vám zdravotník či osoba proškolena v provádění masáží sdělí, že nejsou doporučované v období těhotenství či ve fázi snažení se o početí, tak bych je nepodstupovala.

Hezký den.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 04.05.2022, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×