ČR patří geograficky mezi oblasti s nedostatkem jódu, ale v roce 2002 jsme se podle WHO přiřadili k zemím, kterým se podařilo nedostatek tohoto prvku vyřešit.
U ženy je dostatečný denní přísun jódu 200 µg.
V těhotenství však potřeba jódu stoupá na 230 µg denně a v době kojení dokonce na 260 µg. Dle doporučení je tedy nutné doplňovat jód ve formě doplňků stravy v množství 100 µg denně. Ale pozor! Je důležité tuto dávku nepřekračovat.
Co jód dělá?
- Jód působí jako součást hormonů štítné žlázy. V období těhotenství a v době kojení plní tyto hormony významnou roli ve vývoji plodu a dítěte.
- Největším zdrojem je mléko, mléčné výrobky, pečivo a výrobky dosolené solí s jódem. I proto jsou mléko a mléčné výrobky v našem jídelníčku velmi důležité. Přirozenými zdroji jsou pak mořské ryby, mořské řasy a další mořské produkty.
Hodnoty dle D-A-CH 2019
Chcete se dozvědět více nejen o stravování v těhotenství a při kojení? Zaregistrujte se k odběru e-mailů Těhotenství týden po týdnu a sledujte nás na Instagramu @babyonline.cz.
Předchozí článek:
Kyselina listová v těhotenství
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Už jste začali s nákupem dárků na Vánoce? Kdy? Nebo to necháváte na poslední chvíli?
NE, nechávám to na poslední chvíli
14 %
15 hlasů
NE, ještě jsem nezačal/a, ale do měsíce již začnu
43 %
47 hlasů
ANO, začal/a jsem v září
7 %
8 hlasů
ANO, začal/a jsem v říjnu
10 %
11 hlasů
ANO, začal/a jsem v listopadu
26 %
28 hlasů