banner

ČR patří geograficky mezi oblasti s nedostatkem jódu, ale v roce 2002 jsme se podle WHO přiřadili k zemím, kterým se podařilo nedostatek tohoto prvku vyřešit.

U ženy je dostatečný denní přísun jódu 200 µg.

V těhotenství však potřeba jódu stoupá na 230 µg denně a v době kojení dokonce na 260 µg. Dle doporučení je tedy nutné doplňovat jód ve formě doplňků stravy v množství 100 µg denně. Ale pozor! Je důležité tuto dávku nepřekračovat.

Co jód dělá?

  • Jód působí jako součást hormonů štítné žlázy. V období těhotenství a v době kojení plní tyto hormony významnou roli ve vývoji plodu a dítěte. 
  • Největším zdrojem je mléko, mléčné výrobky, pečivo a výrobky dosolené solí s jódem. I proto jsou mléko a mléčné výrobky v našem jídelníčku velmi důležité. Přirozenými zdroji jsou pak mořské ryby, mořské řasy a další mořské produkty.

Hodnoty dle D-A-CH 2019

Chcete se dozvědět více nejen o stravování v těhotenství a při kojení? Zaregistrujte se k odběru e-mailů Těhotenství týden po týdnu a sledujte nás na Instagramu @babyonline.cz.

Sdílejte stránku

Vybraná anketa

Už jste začali s nákupem dárků na Vánoce? Kdy? Nebo to necháváte na poslední chvíli?

NE, nechávám to na poslední chvíli

14 %
15 hlasů

NE, ještě jsem nezačal/a, ale do měsíce již začnu

43 %
47 hlasů

ANO, začal/a jsem v září

7 %
8 hlasů

ANO, začal/a jsem v říjnu

10 %
11 hlasů

ANO, začal/a jsem v listopadu

26 %
28 hlasů

Celkem hlasovalo 109 unikátních návštěvníků

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč