Inzerce
Inzerce

Proč je nutné v těhotenství doplňovat jód?

ČR patří geograficky mezi oblasti s nedostatkem jódu, ale v roce 2002 jsme se podle WHO přiřadili k zemím, kterým se podařilo nedostatek tohoto prvku vyřešit.

U ženy je dostatečný denní přísun jódu 200 µg.

V těhotenství však potřeba jódu stoupá na 230 µg denně a v době kojení dokonce na 260 µg. Dle doporučení je tedy nutné doplňovat jód ve formě doplňků stravy v množství 100 µg denně. Ale pozor! Je důležité tuto dávku nepřekračovat.

Co jód dělá?

  • Jód působí jako součást hormonů štítné žlázy. V období těhotenství a v době kojení plní tyto hormony významnou roli ve vývoji plodu a dítěte.
  • Největším zdrojem je mléko, mléčné výrobky, pečivo a výrobky dosolené solí s jódem. I proto jsou mléko a mléčné výrobky v našem jídelníčku velmi důležité. Přirozenými zdroji jsou pak mořské ryby, mořské řasy a další mořské produkty.

Hodnoty dle D-A-CH 2019

Inzerce

Chcete se dozvědět více nejen o stravování v těhotenství a při kojení? Zaregistrujte se k odběru e-mailů Těhotenství týden po týdnu a sledujte nás na Instagramu @babyonline.cz.

Autor: Mgr. Jana Eliášová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Jana Eliášová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jód v těhotenství - diskuze

Poradna

Průjem

| Bongo | 01.05.2024, 19:59

Dobrý den, v 15 tt absolvuji cestu do Egypta, v této zemi je zvýšené riziko průjmu, místní antibiotikum Antinal velmi dobře zabírá, ale jako těhotná ho nebudu moci užít, chtěla jsem se zeptat na jinou alternativu léků, které bych v případě nouze mohla užít, které bych si s sebou už přivezla z ČR, co mohou užívat i těhotné ženy a zabírají na případný cestovatelský průjem. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zcela bez omezení můžete užívat např. živočišné uhlí, či přípravky na bázi jílu - Smecta apod. Přípravky s loperamidem (Imodium) by nouzově mohly být užity taktéž, nicméně těm bych se vyhýbala zejména pro to, že při výskytu toxických průjmů se celkově silně nedoporučují

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 08.05.2024, 09:34
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×