banner

Eva prožila poměrně pracovně nabitý týden, v pátek ji však čekala svatba kamarádky a pak odpočinkový víkend. Jak to nakonec dopadlo a odpočala si? Jitku čekal týden bez manžela. Jak jej a zvládla a jak to vypadá s jejím porodem? To vše se dočtete v aktuálním vydání Rodíme společně s BOL!


 

Sponzorem ONLINE projektu Rodíme společně s BOL je společnost Feedo.cz, která každé z pěti rodiček po porodu věnuje dárkový poukaz na nákup v hodnotě 1.000 Kč.

Rodičky rovněž obdrží NOVINKU vydavatelství Babyonline, publikaci Zdravé těhotenství.


 

Evasantos - 31. týden

Týden utekl jako voda a opět dělám rekapitulaci všech událostí.

Týden ve znamení práce

Tentokráte toho bylo zase opravdu hodně v práci. Jelikož byl i manžel maximálně pracovně vytížen, nebyl to ale takový problém. Holt to jen doma po celém týdnu vypadalo jako po bitvě, jelikož jsme se opravdu potkali jen
večer, usnuli a ráno jsme vyrazili opět do práce. O víkednu jsem tak měla jasný cíl - trochu dát to naše bydleníčko zase do kupy. Naštěstí bylo krásně sluníčko - ideální na praní a tak šlo vše pěkně od ruky.

Svatba kamarádky

V pátek měla svatbu moje dobrá kamarádka a bylo to moc krásné. Svatba byla v Denisových sadech v Brně - tedy senzační místo, nevěsta byla nádherná a jejich dvě holčičky - dvojčátka neskutečně roztomilé a celý den úžasně hodné. Byl to moc pěkný den a já, jak jsem teď pořád naměkko, tak jsem si pěkně poplakala. Hlavně jsme se shodly, jak funguje kouzlo kytky. Před dvěma lety, kdy jsme se brali s manželem, moji kytku tehdy chytla právě Irenka. Nebrali se sice do roka, ale mezitím se narodily holčičky, no a teď jsem byla na jejich svatbě těhule já.

Geocaching místo odpočinkového víkendu
 
O víkendu jsem plánovala odpočinek, jelikož jsem čekala, že mě svatba vyřadí z provozu minimálně na dva dny, ale Apolenka byla hodná a mně bylo dobře, takže jsem se pustila do úklidu a odpoledne jsme s kamarádkami vyrazily na procházku lesem rozptýlit se hrou geocaching. Nakonec jsme ještě večer oslavovaly mého brášku, který je teď ve Spojených státech a zaznamenal tam velký úspěch. Z odpočinkového víkendu nakonec nic nebylo, ale i tak jsem se na konci týdne cítila velice dobře. Tento týden se mi ztracená energie opět vrátila.

Návštěva lékaře

Mám za sebou také další kontrolu u pana doktora, opět to byla jen taková rychlovka s tím, že je vše v pořádku. Sestřička mi vzala krev a objednala na začátek září, kdy mě čeká velký ultrazvuk a měření miminka. Příští týden
bych se ráda zašla podívat na den otevřených dveří do porodnice a domluvit se tam i na předporodní přípravu, kterou pořádají - připadá mi to jako dobrý způsob, jak se seznámit s "terénem" .

Val.J35 - 39. týden

Zmáhá mne čím dál větší únava

Uplynul další týden strávený bez manžela, zato s potvoráky na krku. Mám pocit, že teď už mě unavuje naprosto vše, ráno mě vykopává z postele jen ta děsivá představa, že pokud neodvedu děti do školky, budu je mít na krku celý den a budu muset být akční celý den. Ovšem přiznávám, že mně by se teď hodila školka tak od 9 hodin, protože dopravit je do školky na 8. hodinu ranní je pro mě kolikrát nadlidský výkon. Stejně jsem to nakonec tento týden v úterý a v pátek vzdala a zůstali jsme všichni doma.

Sobota s "piráty"

Manžel dorazil domů aspoň na víkend, takže jsem si nakonec užila 2 dny, kdy jsem se mohla poměrně slušně flákat. Je to vždycky fajn, protože se potvoráci vrhnou na krk tatínkovi a akční musí být on. V sobotu jsme nakonec vyrazili za známými na menší akci s názvem "Piráti na Sázavě".

Je to parta nadšenců, které občas baví si v historických kostýmech hrát jako malé děti. Sice jsem tam odmítla přespat, na to opravdu už nemám, ale ráno jsme tam dorazili a večer jeli domů, což znamenalo, že jsem děti za celý den skoro neviděla. Je fajn, když je člověk takhle vyžene na nějakou venkovní akci, vždy si tam najdou kamarády a spoustu zábavy, což znamená, že rodiče moc nepotřebují. Začala zase hrozná vedra, ale kupodivu žádné z mých dětí nespadlo do řeky a netopilo se.

Co bude k obědu?

V neděli ráno jsme byli s manželem oba naprosto mrtví. Lehce jsme znervozněli, až když nám před 11. hodinou dopolední došlo, že nejenom že není uvařený oběd, ale hlavně ani jeden netušíme, co vlastně k tomu jídlu budeme vařit. Oběma nám však bylo jasné, že jakmile udeří dvanáctá hodina, Jirka bude vyžadovat potravu. Nakonec jsem se tedy dokopala do krámu a zvítězila u nás minutka s hranolkami. Tento oběd s patřičným množstvím kečupu a tatarky děti nadchl a Jirka mi dokonce i odpustil, že jedl o něco později. Odpoledne se pak tatínek obětoval a vyrazil s dětmi k vodě, začaly totiž tropy a já už zase nejsem schopná vůbecničeho. Maximálně tak někde upadnout, funět a umírat vedrem.

Mimčo mě občas trošku potrápí

Vetřelec za celý týden s žádnou inovací nepřišel. Občas mě však ráno donutí objímat záchodovou mísu a já jsem bohužel ještě nevychytala, co ji k tomu vede. Nejspíš záleží čistě na tom, jak se vyspí, protože jinou zákonitost mé ranní nevolnosti nemají. K porodu se asi nechystá, kope jako kůň a vůbec mě všeobecně omezuje.

A nakonec jedna malá anketa: Kdo uhodne, na co jsem zase tento týden celkem spokojeně zapomněla?

Na základě vyprávění uživatelek připravila Andrea Veselá.

Sdílejte stránku

Předchozí článek:

Srpen 2012 / 4

Následující článek:

Srpen 2012 / 2

Srpen 2012 / 3 - diskuze

Evi, Tví přátelé by mohli dělat modely. Ten ženich je teda krasavec v tm bílém obleku.

Jituš, taky mě pobavilo to kopání Tvých dětí. Jinak snad už bude dobře a při první bouřce si to vetřelec rozmyslí
Jitka: určitě jsi zase zapomněla na kontrolu
Evička vypadá úplně kouzelně, jenom nám vzkvétá v tom těhotenství
Jituš, už máte jméno?
Evi - na svatbě ti to moc slušelo a vidím, že jsi taky propadla geocachingu

Jituš - myslím, že nikoho nemůže překvapit, že jsi zapomněla na doktora :)) Na fotkách mě pobavily děti kopající hrob :DDD Super pirátská akce!

Poradna

Období vzdoru?
avatar Siry 16. 07. 2025

Dobrý den, nevím zda se to řadí mezi období vzdoru, protože Peťa (v srpnu 3 roky) byl vždycky svéhlavý a vše dělal po svém. Jinak, než by udělal kdokoliv z nás, nebo kterékoliv jiné dítě. Je hodně akční, neposedí ani u jídla a když už ho tedy přemluvím, tak alespoň houpe nohama, nebo listuje knížkou. Rád hází věcmi, od malička vším a je těžké ho to odnaučit, ale je fakt, že hází velice dobře. A i když to zní jako ADHD, nemyslím si, že je to náš případ, protože když se s ním učím logopedii nebo čtu knížku, nebo dělám jakékoliv jiné aktivity tak u toho vydrží i hodinu v kuse. Nevím, možná se mílím, spíš to tak cítím. Učíme se logopedii už od 1 roku, protože má oboustranný rozštěp rtu i měkkého a tvrdého patra. S tím by to taky nemělo souviset je to jen kosmetická vada. Vše zvládá s přehledem. Spíš mě teď trápí to, že minulý týden začal hodně zlobit ve školce (v malé skupince dětí). Chodí tam už 3 měsíce a teď znovu hází věcmi (to už přestal dělat) i po dětech, plácá děti, dělá naschvály, nechce chodit spávat s ostatními dětmi a neposlouchá, paní učitelky jsou mu pro smích i když se zlobí. Nejde to ani po dobrém, ani po zlém. Někdy chytne amok, že brečí když není po jeho a kdybych neodvedla pozornost někam jinam tak brečí třeba celé hodiny. Někdy ani odvést pozornost nestačí. Když se uklidní, tak mu to vysvětluji a on poslouchá a sám řekne ,,ne, nedělá se to, nejde to. Ovšem neuběhne ani 5 minut a jsme tam kde jsme byli. Pokud je to tedy období vzdoru tak prosím alespoň o potvrzení. Nechci to podcenit, pokud by to bylo vážnější, chci to řešit za včas tak jako když jsem řešila vše kolem rozštěpu. Předem moc děkuji za zpětnou vazbu. S pozdravem Sarah Člupná.

Dobrý den, podle popisovaného chování vašeho syna se s největší pravděpodobností jedná o projevy období vzdoru. V této době se dítě teprve učí pracovat se svými emocemi a zvládat je, jeho psychika není ještě dostatečně rozvinutá,  aby je mohlo zvládnout rozumově. K dítěti je potřeba přistupovat laskavě a trpělivě se současným nastavováním hranic a pravidel,  vytvořit mu bezpečné a přijímající prostředí. Projevy chování mohou zhoršit či posílit prožívané zátěžové situace jakou je například nástup do školky.  Adaptační reakce může být i odložená a v plné míře se projeví teprve potom co si dítě uvědomí,  že školka není pouze hraní si v dětské herně,  ale že se jedná o jakousi dětskou povinnost ( obdobu zaměstnání). Zároveň pobyt ve školce klade na dítě také nároky sociální ve formě rozvoje vztahů s cizími dospělými a vrstevníky a rozvoj kooperace s nimi. Dobré je předávat si vzájemně se školkou zkušenosti, které postupy a metody se vám u syna osvědčily a co u něj zabírá,  například zmiňované odvedeni pozornosti.  Velmi pěkně postupujete,  když se synem po jeho uklidnění situaci probíráte.  Doporučila bych vám se hodně konkrétně zaměřit na chování,  které by syn dělat měl,  které je požadované a pouhou snahu o něj velmi ocenit. Neříkat si tedy pouze to, co by dělat neměl, co je špatně. Dítě totiž často neví,  jakým jiným chováním by to nežádoucí mělo nahradit. Můžete využít přehrávání různých situací s pomocí hraček, na trhu jsou i různé dětské knížky určené k rozvoji rozpoznání a porozumění emocím a k práci s nimi a jsou i pro takto malé děti s hodně obrázky a názornosti.  
 

Ohledně rozštěpu rtu a patra se do budoucna bude jednat o spíše kosmetický problém ( i když se již dá velmi dobře řešit a nebude na synovi jistě nic poznat), avšak předpokládám,  že syn v raném dětství zřejmě podstoupil a ještě bude postupovat určité lékařské zákroky možná spojené s operací v anestezii. Tyto rané zážitky, i když jsou nevědomé, se mohou promítnout do vývoje křehké dětské psychiky a projevit se například vyšší dráždivostí dítěte či specifiky v chování při zátěži, které by však postupně měly odeznít. 
 

Ohledně podezření na ADHD se jedná o diagnózu psychiatrickou, kterou by měl rozhodnout dětský psychiatr,  v naší terminologii se používá pojem porucha pozornosti s hyperaktivitou nebo hyperkinetická porucha chování (ADHD je pojem užívaný v americké klasifikaci nemocí). Tuto diagnózu psychiatr obvykle neuzavírá před šestým rokem věku dítěte,  pokud tedy projevy nejsou extrémně silné.  Jinak se totiž může jednat jen o přirozený vývoj a zrání nervového systému,  kdy se dítě jako hyperaktivní může jevit, ale " vyroste z toho", jak se říká, právě přibližně do věku šesti let. Postupně se můžete snažit prodlužovat dobu zaměřené pozornosti i u aktivit, které syna tolik nezajímají,  strukturovat čas na dobu volné hry a nějaké povinnosti. Přirozeně tuto schopnost trénujete také procvičováním logopedie. 
 

V případě prohlubování výchovných obtíží ve školce bych doporučila zkusit se obrátit na Pedagogicko-psychologickou poradnu k posouzení možnosti nějaké podpory ve školce,  případně k doporučení kontaktovat další odborníky či výchovná doporučení. 
S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

 

Vybraná anketa

Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?

18 %
6 hlasů

76 %
26 hlasů

6 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 34 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství