Rodíme společně s BOL - říjen 2012 / 4

Apolenka je na světě!!!


Ráda bych se s vámi podělila o radostnou zprávu, že se nám narodila krásná holčička. Váží 3,22 kg a měří 50cm. Narodila se 23.10. 2012 malou chvilinku před čtvrtou odpolední. Okamžitě se stala miláčkem celé rodiny. Všechny vás moc zdravím a děkuji za podporu.
 

Eva

Apolenka s maminkou a tatínkem

 

Jak Eva prožívá poslední chvíle čekání na malou Apolenku? Co všechno v posledním týdnu stihla zvládnout? To se dočtete v novém vydání Rodíme společně s BOL.

 

Sponzorem ONLINE projektu Rodíme společně s BOL je společnost Feedo.cz, která každé z pěti rodiček po porodu věnuje dárkový poukaz na nákup v hodnotě 1.000 Kč.

Rodičky rovněž obdrží NOVINKU vydavatelství Babyonline, publikaci Zdravé těhotenství.

 

Evasantos - 40. týden

Čekání

Čekání, .... to jsou mé poslední dny a hodiny. Na jednu stranu se snažím "využít" posledních dní, kdy si člověk ještě řídí vše jen sám podle sebe, dodělat některé věci, které už mám dlouho v diáři. Také jsem tento týden navštívila babičku, sestřenku a kamarádku, se kterou jsem se přes půl roku neviděla. Na druhou stranu už se opravdu nemůžu toho našeho sluníčka dočkat. Nejhorší je, že prostě nevím, kdy se Apolenka rozhodne. V poradně mi pan doktor říkal, že už se vše pěkně chystá, ale že se nejspíš ještě v úterý uvidíme. Také mi říkal ať počítám s tím, že Apolenka bude větší miminko, ale že porod budu mít pěkný - mno nevím jak to může vědět, každopádně každé uklidňující slovo je příjemné :D

Konec pálení žáhy

Moje břicho už je monstrózně velké a přijde mi, že se pořád zvětšuje. Poslední dva týdny mám pořád hlad a chuť na sladké. Asi abych dohnala ještě nějaká ta kila. Alespoň už jsem se zbavila pálení žáhy, to je opravdu úleva. Poslíčky už mívám ve dne i v noci. Apolenku ale zatím nechává klidnou jak úklid, tak i malování - do kterého se manžel pustil v týdnu v náhradním pokoji. Měla jsem trochu obavy, že se rozhodne na svět v neděli odpoledne, kdy bude manžel vyzvedávat maminku na letišti ve Vídni, ale ani příjezd babičky holčičku nepopohnal.

Grilování

O víkendu bylo krásné počasí, ale na delší procházku už jsem si netroufla, zato vyrazil táta a pak jsem mohla plný košík hub jenom závidět. V sobotu odpoledne jeden ze sousedů uspořádal "grilování v ulici" sezval všechny sousedy a nakonec z toho bylo fantastické posezení. Protože jde hlavně o mladé rodiny, byl to pěkný šrumec. Napočítali jsme 15 dětí do šesti let a další tři jsou "na cestě". U nás v ulici by se uživila školka :D

Doufám, že příští řádky, které napíšu, už budou o tom, jak hladce proběhl porod a jak krásná je naše dcerunka :)

Přeji krásný týden

Eva Santos

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Říjen 2012 / 4 - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Gratulace   ta má ale vlásků.
  LenkaRak   | 28.10.2012 07:21:59
  Reagovat | URL příspěvku
 • Ahojki Evi, moc gratuluji k malé Apolence :) ať vám roste a dělá samou radost 
  Queen222   | 28.10.2012 07:07:24
  Reagovat | URL příspěvku
 •      
  Mockrát vám všem děkuji za gratulace... a také za podporu po celou dobu těhotenství, které jsem si i díky tomu užila. Malá je to nejúžasnější co mě v životě potkalo. Jsem z ní úplně hotová Je tak krásné být maminkou 
  evasantos   | 27.10.2012 20:43:51
  Reagovat | URL příspěvku
 • I Tygři vítají Apolenku na světě a přejí oběma holkám hlavně hodně zdraví a klidné šestinedělí.      
  Sakriš, mám plné oči slzí, jak mě to dojalo
  tygřímáma   | 27.10.2012 10:25:39
  Reagovat | URL příspěvku
 • Až mi naskočila husí kůže a vstoupili slzy do očí. Před chviličkou jsem zapnula Bol, sjela jsem upozornění, odpověděla a říkám si, že musím zkontrolovat Apolenku s maminkou, jestli jsou ještě vcelku nebo na dva kusy a jestli dorazila tygřice. Apolenko vítám tě na světě a přeji ti, aby pro tebe bylo příjemným místem a dělala si rodičům jen a jen radost.
  Meridene   | 26.10.2012 09:57:47
  Reagovat | URL příspěvku
 • Moc gratuluji. Hodne stesticka a at se tu na svete Apolence moc libi! 
  sazicka   | 25.10.2012 21:22:01
  Reagovat | URL příspěvku
 • Velikááááááánská gratulace
  Rodinko, gratulujeme k malému pokladu   Hýčkejte ho a chraňte. Přejeme hodně moc zdravíčka      
  škubanek   | 25.10.2012 19:28:13
  Reagovat | URL příspěvku
 • Taková nádhera
  Ta první rodinná fotečka. Ještě jednou gratuluji!!!!     
  Evulik25   | 25.10.2012 14:46:18
  Reagovat | URL příspěvku
 •       Apolenka je nááádhernááá! má tolik vlásků  
  GRATULUJI mamince i tatínkovi k malé princezničce a těším se na fotky    
  jezurka   | 25.10.2012 13:41:50
  Reagovat | URL příspěvku
 • Velká gratulace! Apolence hodně štěstí a zdraví a ať Vám dělá samou radost!!!    
  nadule1   | 25.10.2012 13:41:26
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat momentálně žiji v UK a zde i pracuji po dobu 2 let. Teď jsem v 7 týdnu těhotenství a chci se vracet zpět do ČR. Jakmile se vrátím do ČR chci se nahlásit na UP jelikož mě asi nikdo již nezamestna. Tak se chci zeptat Mám nárok na mateřskou dovolenou v ČR popřípadě co musím doložit za dokumenty abych na ni nárok měla?
Předem děkuji za odpověď
Aneta. L.

Dobrý den,

pojem mateřská dovolená (příp. rodičovská dovolená) se vztahuje k volnu poskytovanému zaměstnavatelem. Vás pravděpodobně zajímají ale peněžité dávky, ty se označují jako peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek. Nárok na PPM se váže v České republice na účast na nemocenském pojištění. Je nutné splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (nastupuje se v období 6-8 týdnů před porodem) a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání (příp. jako OSVČ, ale tam jsou i další podmínky) nebo v ochranné lhůtě.

Jelikož jste pracovala v UK, je v první řadě důležité, zda jste tam byla účastna příslušeného pojištění pro případ mateřství (tedy obdoby českého nemocenského pojištění), které by zakládalo nárok na peněžitou dávku v mateřství v UK. Pokud nebyla, pak Vám ani v ČR nárok na PPM nevznikne. Pokud jste v UK účastna pojištění byla, měla byste v první řadě zjistit, zda máte možnost čerpat tuto dávku z UK (zákony v UK bohužel neznám). Pokud taková možnost čerpání z UK není, ale byla jste účastna příslušného pojištění, tak za určitých podmínek je možné čerpat PPM v ČR. Je to možné v případě, že byste v ČR nastoupila do zaměstnání, ze kterého by bylo odváděno nemocenské pojištění. Pak by se Vám do potřebných 270 dnů započítalo i pojištění z UK. Informace o konkrétním postupu a potřebných formulářích dostanete na ČSSZ. Pokud už do práce v ČR nenastoupíte, tak existuje taky možnost vzniku nároku na PPM v ČR, ale za velmi specifických podmínek. Podstatné je, zda jste si po dobu práce v zahraničí zachovala tzv. centrum zájmu v ČR. Dále je podstatné, zda v zahraničí bylo splněno 270 dnů pojištění, zda se vejdete do ochranné lhůty a zda by Vám byla přiznaná podpora v nezaměstnanosti. Je to ale specifická situace a proto doporučuji si tyto a případné další podmínky ověřit na ČSSZ. Ohledně nároku na podporu a posuzování centra zájmu se můžete obrátit na úřad práce (call centrum +420 844 844 803).

Rodičovský příspěvek se čerpá po vyčerpání PPM nebo od narození dítěte, pokud ani jeden rodič PPM nečerpá. V rámci rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby standardně děti a oba rodiče. Neuvádíte informace o otci dítěte, proto není možné konkrétně posoudit Váš nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud byste všichni měli v době podání žádosti trvalý pobyt v ČR a měli tady i skutečné bydliště (žili zde, pracovali apod.), tak byste nárok v ČR měli. Pokud je ale například otec cizinec pracující v zahraničí, tak je posuzování složitější a v takovém případě doporučuji se obrátit s dotazem na úřad práce.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 12.10.2018, 17:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce