Inzerce
Inzerce
Inzerce

Duben 2013/4 – Pohodový týden a odpočinek

Angieblack měla na tento týden naplánováno hodně vyřizování, nicméně nakonec se její týden nesl v duchu jarní pohody. S Adámkem, kamarádkou a její dcerou otestovala nově otevřený dětský koutek, kde si vychutnala výbornou kávu, a užila si každočtvrteční procházku, na které ji Adámek mile překvapil. O víkendu vyrazila do příjemné hospody na oslavu třicátých narozenin své kamarádky, pochutnala si na výtečném roastbeefu a neděli strávila sama doma odpočíváním.

 

Sponzorem ONLINE projektu Rodíme společně s BOL je společnost Feedo.cz, která každé ze sedmi rodiček po porodu věnuje dárkový poukaz na nákup v hodnotě 1.000 Kč.

Inzerce

Rodičky rovněž obdrží NOVINKU vydavatelství Babyonline, publikaci Zdravé těhotenství.

 

Inzerce

Angieblack (29 let, druhorodička, 34. týden)

Počasí mi dělá radost. I na výlet do Prahy se vyvedlo. Měli jsme domluvený sraz s kamarádkami v Kroužkách na Vltavě, tak jsem doufala, že to vyjde a děti budou moct celý den lítat po hřišti. Nakonec se to vyplnilo, akorát já jsem musela lítat za Adámkem taky. Už to není takový to vypustit, on bude někde poblíž a já si sednu a budu ho pozorovat. Samozřejmě musel všechno prozkoumávat a nejlépe v největším chumlu dětí. A jelikož už to není ten otloukánek, jak jsem se bála, ale občas dá důrazně najevo svůj názor, tak se musí hlídat. Takže jsme odjížděli oba dva řádně utahaní, ale celkem spokojení.

Tento týden naštěstí žádní doktoři, i tak jsem toho na středu měla naplánováno hodně. Musela jsem jet do města, oběhnout si pár pochůzek. Hlavně koupit Adámkovi boty, přece jen v celkem letních teplotách běhat v  zimních superfitech nemůže. Vybrali jsme krásné, měla jsem z nich radost já i on, hned si je nechal na nožce a pyšně si vykračoval. A maminka byla o pár stovek lehčí… Pak jsem frčela k mojí mamce, kde jsem dítě nechala a jela už vyřizovat sama, protože s ním je to na dlouhý lokte a unavuje mě ho vyndávat a dávat do auta. Skočila jsem do bazárku dát nějaké botky, co mi leží doma, do komise, a uvidíme, jestli se prodají. Pořád lepší, než aby mi to leželo doma. Pak jsem byla koupit příze – došla mi zásadní bílá barva a tu teď dávám snad do každé čepičky – a vyzvednout věci tchýně od sestřenice z USA – poslala to už před třemi měsíci, ale jelikož to šlo lodí přes Polsko, mělo to veliké zpoždění. Naštěstí to Adámkovi ještě krásně je, až na pár mikinek, ale to zase tak nevadí, hlavně, že mu jsou podšité kalhoty, které se špatně shání. Když to neužije Adam, tak Marek určitě.

Inzerce

Všechno jsem vyřídila a jela jsem zase k mámě, kde jsem si dala oběd, odpočinula jsem si, popovídala si a už se zase jelo do znovuotevřeného dětského koutku, kde na mě čekala kamarádka s nevěstou pro Adámka. Chtěly jsme to trošku okouknout. Dřív to tam bylo dost tragické, špinavé, kafe z pytlíku 2v1 za 30 korun, zničené hračky, ze kterých kolikrát koukaly dráty. Změna proběhla o sto padesát procent, naštěstí k lepšímu. Nové atrakce, výborná káva, obsluhoval nás sám pan majitel. Děti si pohrály, my jsme si odpočinuly a popovídaly si. Tady totiž děti neměly kam zdrhnout, tak  jsme je nemusely moc hlídat. Navíc jak bylo hezky, tak tam nebylo ani moc lidí, takže super. Domů jsme dorazili až kolem půl šesté, ještě jsme šli na zahrádku a čekali jsme na tatínka, který dorazil za půl hodinky po nás.

Čtvrtek je náš tradiční procházkový den s kamarádkama. Poprvé letos jsme vyrazili na místní hřiště, Adam jel celou cestu na kole, což jsem se divila, protože je to přes celou ves a tak daleko ještě nejel, navíc do kopce, což ho nebaví, vždycky mi sesedne a matko, odnes kolo. Děti řádily, my si opět povídaly. Ono co jiného se taky dá dělat, ze čtyř holek, co se scházíme, jsou tři podruhé těhotné. Já a ještě jedna 6 týdnů před porodem a ta další na začátku a s nevolnostmi :-) Adámka na hřišti nejvíc zaujal nový zavlažovací systém, který dělali na podzim, hned ho musel jít vyzkoušet, takže jsem ho honila po fotbalovém hřišti a on pobíhal v jarním deštíku. Naštěstí bylo fakt teplo a hned uschnul. Domů jsme zase dorazili až po šesté hodině. Je to krása, být celý den na vzduchu a užívat si.

Moc jsem se těšila na sobotu a víkend celkově. V sobotu jsme byli pozvaní na oslavu narozenin dobré kamarádky, měla třicetiny a slavila ve velkém stylu – rautík a popíječka v příjemné hospodě. Jídlo bylo vynikající, zvláště roastbeef mě fakt dostal; kdyby mi to nebylo blbý, tak si dám ještě víc. Zábava a kamarádi – s nimi i moje ségra se švagrem – byla super. Byl tam také DJ, i když já jsem se tance neúčastnila, nevím, co by tomu dítě v břiše řeklo, už takto na mě zase koukali, zvláště bezdětné kamarádky, podivně. Po půlnoci jsem se odebrala k odchodu, bolela mě záda, židle byly tvrdé a taky doma hlídala moje mamka, tak aby nejela domů moc pozdě.

Neděli jsem si vyloženě užila. Hned, jak se tatínek vyhrabal z postele, odjel s dítkem ke tchýni, kde byli celý den, a já jsem si užívala volna. Vyprala jsem čtyři pračky, uháčkovala jsem jednu čepici, dala jsem si kávu, prostě pohodička. Jo, kdyby to tak vydrželo.

Cítím se tak na střídačku. Jsou dny, kdy se nemůžu ani hnout, a dny, kdy se cítím, jako bych ani těhotná nebyla. Ale celkově se cítím opravdu dobře. Břicho netvrdne nebo aspoň minimálně, většinou, když se mi chce na záchod, při větší námaze nebo dlouhém dni. Otoky žádné, přibírání se zastavilo, už jsem se teda dlouho nevážila. Dítě kope stejně jako Adámek v té době, takže celkem dost. Nejspíš je už otočený. Žáha pořád pálí a pořád na to nic nezabírá. Už to budu muset nějak přežít. Jediné, co mi vadí, je, že mě tlačí do žeber, když sedím, nebo v autě, když řídím, to je opravdu nepříjemné a nevím, jak si sednout, aby netlačil. Ale když to vezmu kolem a kolem, tak se cítím fakt dobře. Asi za to může i to počasí, které je fakt krásné, a jsem ráda, že už je tady jaro. Tak si ho taky užívejte.

Inzerce

Příběhy maminky dle podkladů zpracovala Veronika Kordasová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Duben 2013/4 - Pohodový týden a odpočinek - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | dnes, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce