Duben 2013/4 – Pohodový týden a odpočinek

Angieblack měla na tento týden naplánováno hodně vyřizování, nicméně nakonec se její týden nesl v duchu jarní pohody. S Adámkem, kamarádkou a její dcerou otestovala nově otevřený dětský koutek, kde si vychutnala výbornou kávu, a užila si každočtvrteční procházku, na které ji Adámek mile překvapil. O víkendu vyrazila do příjemné hospody na oslavu třicátých narozenin své kamarádky, pochutnala si na výtečném roastbeefu a neděli strávila sama doma odpočíváním.

 

Sponzorem ONLINE projektu Rodíme společně s BOL je společnost Feedo.cz, která každé ze sedmi rodiček po porodu věnuje dárkový poukaz na nákup v hodnotě 1.000 Kč.

Rodičky rovněž obdrží NOVINKU vydavatelství Babyonline, publikaci Zdravé těhotenství.

 

Angieblack (29 let, druhorodička, 34. týden)

Počasí mi dělá radost. I na výlet do Prahy se vyvedlo. Měli jsme domluvený sraz s kamarádkami v Kroužkách na Vltavě, tak jsem doufala, že to vyjde a děti budou moct celý den lítat po hřišti. Nakonec se to vyplnilo, akorát já jsem musela lítat za Adámkem taky. Už to není takový to vypustit, on bude někde poblíž a já si sednu a budu ho pozorovat. Samozřejmě musel všechno prozkoumávat a nejlépe v největším chumlu dětí. A jelikož už to není ten otloukánek, jak jsem se bála, ale občas dá důrazně najevo svůj názor, tak se musí hlídat. Takže jsme odjížděli oba dva řádně utahaní, ale celkem spokojení.

Tento týden naštěstí žádní doktoři, i tak jsem toho na středu měla naplánováno hodně. Musela jsem jet do města, oběhnout si pár pochůzek. Hlavně koupit Adámkovi boty, přece jen v celkem letních teplotách běhat v  zimních superfitech nemůže. Vybrali jsme krásné, měla jsem z nich radost já i on, hned si je nechal na nožce a pyšně si vykračoval. A maminka byla o pár stovek lehčí… Pak jsem frčela k mojí mamce, kde jsem dítě nechala a jela už vyřizovat sama, protože s ním je to na dlouhý lokte a unavuje mě ho vyndávat a dávat do auta. Skočila jsem do bazárku dát nějaké botky, co mi leží doma, do komise, a uvidíme, jestli se prodají. Pořád lepší, než aby mi to leželo doma. Pak jsem byla koupit příze – došla mi zásadní bílá barva a tu teď dávám snad do každé čepičky – a vyzvednout věci tchýně od sestřenice z USA – poslala to už před třemi měsíci, ale jelikož to šlo lodí přes Polsko, mělo to veliké zpoždění. Naštěstí to Adámkovi ještě krásně je, až na pár mikinek, ale to zase tak nevadí, hlavně, že mu jsou podšité kalhoty, které se špatně shání. Když to neužije Adam, tak Marek určitě.

Všechno jsem vyřídila a jela jsem zase k mámě, kde jsem si dala oběd, odpočinula jsem si, popovídala si a už se zase jelo do znovuotevřeného dětského koutku, kde na mě čekala kamarádka s nevěstou pro Adámka. Chtěly jsme to trošku okouknout. Dřív to tam bylo dost tragické, špinavé, kafe z pytlíku 2v1 za 30 korun, zničené hračky, ze kterých kolikrát koukaly dráty. Změna proběhla o sto padesát procent, naštěstí k lepšímu. Nové atrakce, výborná káva, obsluhoval nás sám pan majitel. Děti si pohrály, my jsme si odpočinuly a popovídaly si. Tady totiž děti neměly kam zdrhnout, tak  jsme je nemusely moc hlídat. Navíc jak bylo hezky, tak tam nebylo ani moc lidí, takže super. Domů jsme dorazili až kolem půl šesté, ještě jsme šli na zahrádku a čekali jsme na tatínka, který dorazil za půl hodinky po nás.

Čtvrtek je náš tradiční procházkový den s kamarádkama. Poprvé letos jsme vyrazili na místní hřiště, Adam jel celou cestu na kole, což jsem se divila, protože je to přes celou ves a tak daleko ještě nejel, navíc do kopce, což ho nebaví, vždycky mi sesedne a matko, odnes kolo. Děti řádily, my si opět povídaly. Ono co jiného se taky dá dělat, ze čtyř holek, co se scházíme, jsou tři podruhé těhotné. Já a ještě jedna 6 týdnů před porodem a ta další na začátku a s nevolnostmi :-) Adámka na hřišti nejvíc zaujal nový zavlažovací systém, který dělali na podzim, hned ho musel jít vyzkoušet, takže jsem ho honila po fotbalovém hřišti a on pobíhal v jarním deštíku. Naštěstí bylo fakt teplo a hned uschnul. Domů jsme zase dorazili až po šesté hodině. Je to krása, být celý den na vzduchu a užívat si.

Moc jsem se těšila na sobotu a víkend celkově. V sobotu jsme byli pozvaní na oslavu narozenin dobré kamarádky, měla třicetiny a slavila ve velkém stylu – rautík a popíječka v příjemné hospodě. Jídlo bylo vynikající, zvláště roastbeef mě fakt dostal; kdyby mi to nebylo blbý, tak si dám ještě víc. Zábava a kamarádi – s nimi i moje ségra se švagrem – byla super. Byl tam také DJ, i když já jsem se tance neúčastnila, nevím, co by tomu dítě v břiše řeklo, už takto na mě zase koukali, zvláště bezdětné kamarádky, podivně. Po půlnoci jsem se odebrala k odchodu, bolela mě záda, židle byly tvrdé a taky doma hlídala moje mamka, tak aby nejela domů moc pozdě.

Neděli jsem si vyloženě užila. Hned, jak se tatínek vyhrabal z postele, odjel s dítkem ke tchýni, kde byli celý den, a já jsem si užívala volna. Vyprala jsem čtyři pračky, uháčkovala jsem jednu čepici, dala jsem si kávu, prostě pohodička. Jo, kdyby to tak vydrželo.

Cítím se tak na střídačku. Jsou dny, kdy se nemůžu ani hnout, a dny, kdy se cítím, jako bych ani těhotná nebyla. Ale celkově se cítím opravdu dobře. Břicho netvrdne nebo aspoň minimálně, většinou, když se mi chce na záchod, při větší námaze nebo dlouhém dni. Otoky žádné, přibírání se zastavilo, už jsem se teda dlouho nevážila. Dítě kope stejně jako Adámek v té době, takže celkem dost. Nejspíš je už otočený. Žáha pořád pálí a pořád na to nic nezabírá. Už to budu muset nějak přežít. Jediné, co mi vadí, je, že mě tlačí do žeber, když sedím, nebo v autě, když řídím, to je opravdu nepříjemné a nevím, jak si sednout, aby netlačil. Ale když to vezmu kolem a kolem, tak se cítím fakt dobře. Asi za to může i to počasí, které je fakt krásné, a jsem ráda, že už je tady jaro. Tak si ho taky užívejte.

Příběhy maminky dle podkladů zpracovala Veronika Kordasová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Duben 2013/4 - Pohodový týden a odpočinek - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Příkrmy

| veronika001 | 21.01.2019, 16:02

Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.

Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.

Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.

Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.

Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně. 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.01.2019, 08:57
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce