Náhradní matka jako pomoc pro neplodné páry – kdo se jí může stát?

Jedinou možností, jak mít vlastní dítě, je pro některé páry náhradní mateřství. Bohužel však neexistuje žádný oficiální registr či nábor náhradních maminek, a proto si ji musí pár najít většinou sám. O pomoc často žádají i samotná centra asistované reprodukce. Jedním z nich je i klinika asistované reprodukce Repromeda. Kdo se může stát náhradní matkou a jak celý postup probíhá až po narození dítěte vysvětluje ředitelka MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. z Repromedy.  

Kdo může využít pomoci náhradní matky? 

Náhradní neboli surogátní mateřství je vhodnou variantou pro páry, kdy žena nemůže dítě sama z různých zdravotních důvodů donosit. Překážkou může být například vrozená vývojová vada dělohy nebo její absence, poškození děložní dutiny či nízká děložní sliznice. Odborníci ale těhotenství a porod nedoporučují ani ženám, které trpí nějakým závažným chronickým onemocněním, ať už kardiovaskulárním, neurologickým či psychiatrickým. V takovéto situaci může být nápomocná žena, která se stane náhradní matkou a embryo biologických rodičů donosí. „Řada dvojic nemůže bez využití pomoci náhradní matky přivést na svět vlastní dítě. Žena může pomoci jak někomu ve své rodině, blízké kamarádce, ale také dvojicím léčeným na klinice asistované reprodukce,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Kdo se může stát náhradní matkou? 

Náhradní matkou může být žena, která chce pomoci párům, které nemohou ze zdravotních důvodů mít vlastní dítě. Ideálně by měla být ve věku mezi 20 až 49 lety, měla by mít minimálně jednoho vlastního potomka a být v prokazatelně dobrém zdravotním stavu. Pokud je žena v manželství, jedná se o určitou nevýhodu, protože do celého procesu by se v takovém případě musel zapojit i její manžel. Lepší tedy je, když je žena svobodná, nebo rozvedená. Nutné je dále v České republice platné zdravotní pojištění. „Jestliže adeptka na náhradní matku vyhoví všem těmto požadavkům, musí podstoupit zdravotní prohlídky, gynekologické a ultrazvukové vyšetření a také testy na pohlavně přenosné choroby. Specializovaná vyšetření by měla absolvovat na klinice, kde proběhne také samotné IVF,“ podotýká MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. 

Je to úloha vhodná pro každou zdravou ženu? 

Není. Je nutné si uvědomit, že se jedná o eticky a sociálně složitý a také psychicky náročný proces. Vhodné je to tedy spíže pro ženy, které si své vlastní těhotenství opravdu užívaly, po dalších vlastních dětech už netouží a chtějí tímto způsobem pomoci k vytouženému dítěti někomu dalšímu. Motivující se může stát i finanční kompenzace pohybující se mezi 250 až 500 tisíci korunami. Je to náhrada za ušlou mzdu, cestovné, těhotenské oblečení, výdaje za zdravou stravu a případnou nadstandardní zdravotnickou péči, která není hrazená ze zdravotního pojištění apod. Všechny náklady hradí žadatelský pár.

Jak celý proces probíhá? 

Dvojice si ženu, která se stane náhradní matkou, vybírá sama. V momentě, kdy se obě strany shodnou na podmínkách, celý proces probíhá stejně jako klasický cyklus IVF. Tedy spermie muže z neplodného páru oplodní vajíčka ženy z neplodného páru. Pokud však žena nemá vajíčka vhodná k oplodnění, je možné využít i vajíčka od anonymní dárkyně. Vajíčka od náhradní matky nesmí být použita, jelikož dárcovství je u nás ze zákona anonymní. Embryo je poté vloženo do dělohy ženy – náhradní matky. „Náhradní matka uděluje souhlas se zavedením embrya do své dělohy s úmyslem otěhotnět, dítě donosit a porodit. Jakmile otěhotní, biologický otec uzná se souhlasem náhradní matky své otcovství a stává se tak otcem se všemi právy a povinnostmi. V momentě narození dítěte se pak náhradní matka vzdá všech rodičovských práv a závazků a je tedy umožněno biologické matce, aby dítě osvojila. Biologický otec je od počátku uveden v rodném listě dítěte, proto dítě neosvojuje,“ vysvětluje celý proces MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. Náhradní mateřství není v České republice ze zákona zakázáno, ale ani jej žádný zákon samostatně neupravuje. Vychází se tedy ze stávajících zákonů a celá metodika surogátního mateřství by měla být spojena s právními konzultacemi a servisem. 

Více informací naleznete zde.

Tisková zpráva kliniky reprodukční medicíny REPROMEDA

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Náhradní matka jako pomoc pro neplodné páry – kdo se jí může stát? - diskuze

Poradna

Dobrý deň,
v 07/2016 som po pätnástich rokoch vysadila HAK. Menštruáciu som mala pravidelnú (27 dní vždy), ovulácia prebiehala v strede cyklu, hormóny so mnou doslova mlátili. V 05/2017 ultrazvuk ukázal rastúce folikuly a aj manželov spermiogram bol OK. Gynekologička mi nakázala brať vitamíny LadeeVita. Žiadne ovulačné testy a ani meranie teploty, že je to zbytočné a stresujúce. Často počas ovulácie bol manžel služobne mimo. V 08/2017 som podľa príznakom mala pocit, že už nám to konečne vyšlo, ale zázrak sa nestal. V 09/2017 ovulácia neprišla, hormóny "zhasli". O mesiac gynekologička nasadila Duphaston s tým, že po tomto 100% otehotniem. Keďže ani po 2 mesiacoch nič, ovuláciu som necítila. V 11/2017 som na 2 mesiace dostala Clostilbegyt, ale ani raz nezaúčinkoval. V práci kopec stresov, doma z každej strany každý doslova hučal, že sa mám "zapozerať" po deťoch, čo psychike tiež neprospelo. Povedala som si, že to 3 skúsime to bez hormónov a netlačiť na pílu. Zas nič. Minulý mesiac som došla ku gynekologičke, ktorá naraz začala hysterčiť, že mám práve po 35. narodeninách a naoordinovala mi Inofolic. Ak to do 3 mesiacov nezaberie, pošle ma do CAR-u. Je však normálne, že mi ani nevyšetrila hormonálny profil a nikdy neriešila folikulometriu. Všade čítam, že sa to bežne robí, ale mne povedala, že v CAR-e robia všetky testy, ktoré bežným gynekológom zdravotné posťovne nepreplatia. Je toto správny postup gynekologičky?
Pre info: nadváhu nemám, váha 60 kg, výška 170 cm. Od malička mám problém so spánkom, už ako dieťa som celé noci nespávala a cez deň bola unavená. Posledných 10 rokov užívam melatonin každý večer, inak by som nezaspala alebo ak aj, po hodine by som sa zobudila a do rána nespala. Pred užívaním antikoncepcie som mala akné. Po vysadení HAK sa akné vrátilo relatívne mohutne na moj vek. Práca dosť stresujúca a vyčerpávajúca. Po začatí užívania Shatawari a Fenugreek (už týždeň) pociťujem menej stresu. Menštruácia po vysadení Duphastonu pravidelná každých 26 dní, teraz 27 dní (prišla dnes). Inak som dotaraz žiadne mimoriadne ochorenia neprekonala, ani bežnú chrípku som nemala skoro 20 rokov. Minulý týždeň som si objednala tabletky Maca a kvapky Gynex, že vraj pomáhajú...
Mám čakať ešte 2 mesiace na zázrak z Inofolicu (ovulácia podľa ovulačných testov neprebehla) alebo rovno sa tlačiť na vyšetrenia gynekologičku, či si to rovno nasmerovať do CAR-u?
Ďakujem za odpoveď.
Príjemný deň prajem

Dobrý den, ve vašem případě by opravdu mělo být potrvzeno či vyvráceno, zda ovulace probíhá - nejlépe podle folikulometrie kolem termínu očekávané ovulace. Pokud se opravdu prokáže, že ovulace neprobíhá, pak je třeba zjistit příčinu. To, zda je vaše gynekoložka schopná tyto věci sama vyšetřit či zda vás pošle na CAR, je na vaší společné domluvě. Je pravdou, že v CAR proběhne komplexní vyšetření a po 2 letech neúspěšného snažení je konzultace na místě.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.04.2018, 10:29
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce