banner

Pokud pár řeší problémy s neplodností a rozhodne se vyhledat odbornou lékařskou pomoc, může celý tento proces provázet nervozita a spousta otázek. Co nás na klinice čeká? Jak celý proces probíhá? Aby člověk tyto obavy zažehnal, je nejlepší se se všemi standardními vyšetřeními dopředu seznámit. Jednou z důležitých podmínek je, aby vyšetření podstoupili oba partneři, protože podle statistik se na neplodnosti ve třetině případů podílí žena, ve třetině případů muž a u zbývajících případů se jedná o kombinaci různých faktorů.

Tentokrát se proto s MUDr. Kateřinou Veselou, PhD. z centra Repromeda zaměříme na vyšetření, která před IVF musí na klinice každá žena podstoupit. V příštím článku se pak seznámíme s vyšetřeními čekajícími muže.

Na co by se měla žena připravit?

V případě ženy je dobré se při problémech s otěhotněním nejdříve obrátit na ošetřujícího gynekologa, který může provést základní vyšetření sám. Pokud je ale už má žena za sebou nebo svému lékaři dostatečně v tomto ohledu nedůvěřuje, doporučuje se kontaktovat přímo kliniku reprodukční medicíny. „Spousta klientů si myslí, že nemohou sami centrum kontaktovat, to však není pravda. Pár může vyhledat odbornou pomoc kliniky nejen v případě neplodnosti, ale i pokud ženu trápí nepravidelný menstruační cyklus, endometrióza či pánevní bolesti a zánětlivé onemocnění reprodukčních orgánů,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, PhD., ředitelka kliniky Repromeda.  

Jaká vyšetření může žena absolvovat?

Ultrazvukové vyšetření malé pánve

Samotné ultrazvukové vyšetření není bolestivé a na klinice se provádí dvěma metodami – buď přes břišní stěnu, nebo pomocí vaginální ultrazvukové sondy. Lékaři se při ultrazvukovém vyšetření zaměřují především na to, jaký tvar má děložní dutina a v jakém postavení jsou vaječníky a vejcovody. Na základě takovéto prohlídky je možné zjistit, zda žena netrpí nějakou vývojovou vadou reprodukčních orgánů nebo zda netrpí endometriózou, což je nemoc spojovaná s problémy s neplodností. „Při endometrióze se části děložní sliznice nacházejí i mimo děložní dutinu, například na vaječnících nebo na pobřišnici. Tam pak vznikají ložiska nebo cysty, které brání zrání a uvolnění vajíčka a tedy způsobují neplodnost,“ popisuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD. 

Testování pohlavních hormonů a hormonů štítné žlázy

S ohledem na fázi menstruačního cyklu, ve které se žena právě nachází, se provádí i odběr krve a vyšetření hormonů. Díky tomu lékaři zjistí takzvaný hormonální profil, tedy hodnoty a hladinu progesteronu, estrogenu, prolaktinu či testosteronu a dalších hormonů v ženském těle. Na základě takového rozboru je možné určit, zda se žena nachází v hormonální rovnováze, která je důležitá pro dozrávání vajíček a ovulaci. Kromě pohlavních hormonů je důležité znát i stav hormonů štítné žlázy, zda jich v těle není nedostatek nebo naopak nadbytek – oba dva stavy mohou negativně ovlivnit správné fungování těla, co se plodnosti týče.   

Mezi standardní vyšetření patří i imunologické testy. Špatně řízený imunitní systém může být viníkem neplodnosti ženy, tělo může například vytvářet protilátky, které zabraňují splynutí spermie s vajíčkem a tak těhotenství „sabotovat“.    

Genetická vyšetření

Na specializovaných klinikách se mezi standardní vyšetření řadí i genetické vyšetření chromozomů, na které se specializuje i klinika Repromeda. Díky tomu lze zjistit takzvaný karyotyp pacienta, tedy jeho základní chromozomovou výbavu. V lidské populaci se totiž vyskytují lidé, kteří mají chromozomovou výbavu chybnou, aniž by o tom sami věděli. „To se může projevit až v momentě, kdy se žena snaží otěhotnět a nedaří se to. Při vyšetření karyotypu se zjistí vada, která způsobuje neplodnost, opakované potraty nebo může vést k narození dítě s vývojovou vadou. Proto je určení karyotypu a vyšetření nejčastějších recesivních onemocnění, jako je spinální muskulární atrofie a cystická fibróza, před IVF velice důležité,“ doplňuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD. 

Více informací naleznete zde.

Tisková zpráva kliniky reprodukční medicíny REPROMEDA

Inzerce Banner

Poradna

Tampon
avatar Tosoli 04. 03. 2025

Vážená paní doktorko, před týdnem jsem byla na roční preventivní prohlídce u svého gynekologa. Vyšetřoval mě i pomocí vaginálního ultrazvuku. Při kontrole neshledal žádný problém. Teď jen čekám na výsledky stěrů. Pár dnů před jeho návštěvou jsem si kvůli diskomfortu zavedla tampon pokapaný Candisanem. Nebyla jsem si pak jistá, jestli jsem si tampon vytáhla. Styděla jsem se to lékaři říct. Prosím, přišel by na zapomenutý tampon sám při prohlídce? Zatím nemenstruuji, jsem několik měsíců po porodu. Dále by mě zajímalo. Ráda používám bylinkové tampony od Fohow. Jsou veliké cca 10 mm. Pokud bych na ně někdy zapomněla, objevil by je gynekolog na ultrazvuku také sám? Děkuji za odpověď. Hezký den

Dobrý den, 

abychom si v tom rovnou udělaly pořádek - pochva není černá díra, co strčíte dovnitř, musí někdy i ven.. I kdybyste se hodně snažila, do dělohy nic takto neprostrčíte, takže v pochvě se nic jen tak ztratit nemůže. Cizí těleso v pochvě by bylo okamžitě patrné při vyšetření v gynekologických zrcadlech, ultrazvuku netřeba.

Vybraná anketa

Už jste začali s nákupem dárků na Vánoce? Kdy? Nebo to necháváte na poslední chvíli?

13 %
15 hlasů

43 %
49 hlasů

8 %
9 hlasů

10 %
11 hlasů

26 %
29 hlasů

Celkem hlasovalo 113 unikátních návštěvníků

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství