Jaká vyšetření čekají ženu před IVF?

Pokud pár řeší problémy s neplodností a rozhodne se vyhledat odbornou lékařskou pomoc, může celý tento proces provázet nervozita a spousta otázek. Co nás na klinice čeká? Jak celý proces probíhá? Aby člověk tyto obavy zažehnal, je nejlepší se se všemi standardními vyšetřeními dopředu seznámit. Jednou z důležitých podmínek je, aby vyšetření podstoupili oba partneři, protože podle statistik se na neplodnosti ve třetině případů podílí žena, ve třetině případů muž a u zbývajících případů se jedná o kombinaci různých faktorů.

Tentokrát se proto s MUDr. Kateřinou Veselou, PhD. z centra Repromeda zaměříme na vyšetření, která před IVF musí na klinice každá žena podstoupit. V příštím článku se pak seznámíme s vyšetřeními čekajícími muže.

Na co by se měla žena připravit?  

V případě ženy je dobré se při problémech s otěhotněním nejdříve obrátit na ošetřujícího gynekologa, který může provést základní vyšetření sám. Pokud je ale už má žena za sebou nebo svému lékaři dostatečně v tomto ohledu nedůvěřuje, doporučuje se kontaktovat přímo kliniku reprodukční medicíny. „Spousta klientů si myslí, že nemohou sami centrum kontaktovat, to však není pravda. Pár může vyhledat odbornou pomoc kliniky nejen v případě neplodnosti, ale i pokud ženu trápí nepravidelný menstruační cyklus, endometrióza či pánevní bolesti a zánětlivé onemocnění reprodukčních orgánů,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, PhD., ředitelka kliniky Repromeda.  

Jaká vyšetření může žena absolvovat? 

Ultrazvukové vyšetření malé pánve

Samotné ultrazvukové vyšetření není bolestivé a na klinice se provádí dvěma metodami – buď přes břišní stěnu, nebo pomocí vaginální ultrazvukové sondy. Lékaři se při ultrazvukovém vyšetření zaměřují především na to, jaký tvar má děložní dutina a v jakém postavení jsou vaječníky a vejcovody. Na základě takovéto prohlídky je možné zjistit, zda žena netrpí nějakou vývojovou vadou reprodukčních orgánů nebo zda netrpí endometriózou, což je nemoc spojovaná s problémy s neplodností. „Při endometrióze se části děložní sliznice nacházejí i mimo děložní dutinu, například na vaječnících nebo na pobřišnici. Tam pak vznikají ložiska nebo cysty, které brání zrání a uvolnění vajíčka a tedy způsobují neplodnost,“ popisuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD. 

Testování pohlavních hormonů a hormonů štítné žlázy

S ohledem na fázi menstruačního cyklu, ve které se žena právě nachází, se provádí i odběr krve a vyšetření hormonů. Díky tomu lékaři zjistí takzvaný hormonální profil, tedy hodnoty a hladinu progesteronu, estrogenu, prolaktinu či testosteronu a dalších hormonů v ženském těle. Na základě takového rozboru je možné určit, zda se žena nachází v hormonální rovnováze, která je důležitá pro dozrávání vajíček a ovulaci. Kromě pohlavních hormonů je důležité znát i stav hormonů štítné žlázy, zda jich v těle není nedostatek nebo naopak nadbytek – oba dva stavy mohou negativně ovlivnit správné fungování těla, co se plodnosti týče.   

Mezi standardní vyšetření patří i imunologické testy. Špatně řízený imunitní systém může být viníkem neplodnosti ženy, tělo může například vytvářet protilátky, které zabraňují splynutí spermie s vajíčkem a tak těhotenství „sabotovat“.    

Genetická vyšetření 

Na specializovaných klinikách se mezi standardní vyšetření řadí i genetické vyšetření chromozomů, na které se specializuje i klinika Repromeda. Díky tomu lze zjistit takzvaný karyotyp pacienta, tedy jeho základní chromozomovou výbavu. V lidské populaci se totiž vyskytují lidé, kteří mají chromozomovou výbavu chybnou, aniž by o tom sami věděli. „To se může projevit až v momentě, kdy se žena snaží otěhotnět a nedaří se to. Při vyšetření karyotypu se zjistí vada, která způsobuje neplodnost, opakované potraty nebo může vést k narození dítě s vývojovou vadou. Proto je určení karyotypu a vyšetření nejčastějších recesivních onemocnění, jako je spinální muskulární atrofie a cystická fibróza, před IVF velice důležité,“ doplňuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD. 

Více informací naleznete zde.

Tisková zpráva kliniky reprodukční medicíny REPROMEDA

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jaká vyšetření čekají ženu před IVF? - diskuze

Poradna

Dobrý deň,
v 07/2016 som po pätnástich rokoch vysadila HAK. Menštruáciu som mala pravidelnú (27 dní vždy), ovulácia prebiehala v strede cyklu, hormóny so mnou doslova mlátili. V 05/2017 ultrazvuk ukázal rastúce folikuly a aj manželov spermiogram bol OK. Gynekologička mi nakázala brať vitamíny LadeeVita. Žiadne ovulačné testy a ani meranie teploty, že je to zbytočné a stresujúce. Často počas ovulácie bol manžel služobne mimo. V 08/2017 som podľa príznakom mala pocit, že už nám to konečne vyšlo, ale zázrak sa nestal. V 09/2017 ovulácia neprišla, hormóny "zhasli". O mesiac gynekologička nasadila Duphaston s tým, že po tomto 100% otehotniem. Keďže ani po 2 mesiacoch nič, ovuláciu som necítila. V 11/2017 som na 2 mesiace dostala Clostilbegyt, ale ani raz nezaúčinkoval. V práci kopec stresov, doma z každej strany každý doslova hučal, že sa mám "zapozerať" po deťoch, čo psychike tiež neprospelo. Povedala som si, že to 3 skúsime to bez hormónov a netlačiť na pílu. Zas nič. Minulý mesiac som došla ku gynekologičke, ktorá naraz začala hysterčiť, že mám práve po 35. narodeninách a naoordinovala mi Inofolic. Ak to do 3 mesiacov nezaberie, pošle ma do CAR-u. Je však normálne, že mi ani nevyšetrila hormonálny profil a nikdy neriešila folikulometriu. Všade čítam, že sa to bežne robí, ale mne povedala, že v CAR-e robia všetky testy, ktoré bežným gynekológom zdravotné posťovne nepreplatia. Je toto správny postup gynekologičky?
Pre info: nadváhu nemám, váha 60 kg, výška 170 cm. Od malička mám problém so spánkom, už ako dieťa som celé noci nespávala a cez deň bola unavená. Posledných 10 rokov užívam melatonin každý večer, inak by som nezaspala alebo ak aj, po hodine by som sa zobudila a do rána nespala. Pred užívaním antikoncepcie som mala akné. Po vysadení HAK sa akné vrátilo relatívne mohutne na moj vek. Práca dosť stresujúca a vyčerpávajúca. Po začatí užívania Shatawari a Fenugreek (už týždeň) pociťujem menej stresu. Menštruácia po vysadení Duphastonu pravidelná každých 26 dní, teraz 27 dní (prišla dnes). Inak som dotaraz žiadne mimoriadne ochorenia neprekonala, ani bežnú chrípku som nemala skoro 20 rokov. Minulý týždeň som si objednala tabletky Maca a kvapky Gynex, že vraj pomáhajú...
Mám čakať ešte 2 mesiace na zázrak z Inofolicu (ovulácia podľa ovulačných testov neprebehla) alebo rovno sa tlačiť na vyšetrenia gynekologičku, či si to rovno nasmerovať do CAR-u?
Ďakujem za odpoveď.
Príjemný deň prajem

Dobrý den, ve vašem případě by opravdu mělo být potrvzeno či vyvráceno, zda ovulace probíhá - nejlépe podle folikulometrie kolem termínu očekávané ovulace. Pokud se opravdu prokáže, že ovulace neprobíhá, pak je třeba zjistit příčinu. To, zda je vaše gynekoložka schopná tyto věci sama vyšetřit či zda vás pošle na CAR, je na vaší společné domluvě. Je pravdou, že v CAR proběhne komplexní vyšetření a po 2 letech neúspěšného snažení je konzultace na místě.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.04.2018, 10:29
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce