Inzerce
Inzerce
Inzerce

Myomy a myomatóza – nakolik brání otěhotnění?

Vždycky mám radost, když můžeme do těchto článků uvést nějaké příběhy se šťastným koncem. K myomům mně pan prof. Roztočil nabízí hned tři.

„Měl jsem v Jihlavě několik případů, převážně intelektuálky odkládající mateřství, které mi poslali kolegové. Pamatuji si na tři mladé ženy, kdy jedna měla myom dokonce o průměru 20 cm.“

Inzerce

Podivila jsem se, že o tom pacientka nevěděla dříve. K tomu pan profesor doplní, že myom byl umístěný na stopce směrem do dutiny břišní, ne do dělohy, proto si paní nevšimla ničeho zvláštního.

Všem museli provést klasickou myomektomii, tedy vynětí myomu řezem přes břišní stěnu, takto velké nádory nešly odstranit pouze laparoskopicky. Všechny 3 nakonec šťastně otěhotněly, jedna z nich sice nejdříve potratila, ale následně dítě donosila, další měla dokonce děti dvě.

Inzerce

Pořád nemohu uvěřit tomu, že ženy neměly žádné jiné problémy kromě neplodnosti, a pouze proto nakonec šly k lékaři. „Ani při pohlavním styku?“ zkouším to.

„Ne, jiné projevy neměly. Když je myom volně uložený v dutině břišní, pouze s dělohou spojený stopkou, necítíte jej. Nemáte žádné problémy. Proto je velmi záludný karcinom (rakovina) vaječníků, která také visí na stopce a nečiní ženě dlouho žádné problémy. Nebo cysta. Tu jsme nedávno odstraňovali 25 kilogramovou,“ naváže další raritou pan profesor.

Inzerce

Co to je myom, co myomatóza?

Myom je nádor narostlý buď z vaziva nebo ze svalu střední vrstvy dělohy. Je hormonálně závislý, působí tedy na něj estrogeny, pod jejichž vlivem se zvětšuje.

Věk, kdy se vyskytuje u žen

Nejčastěji přijde žena s problémy mezi 35. a 55. rokem. Mladší proto, že nemůže otěhotnět, starší kolem menopauzy kvůli problémům s masivním krvácením při menstruaci, příp. s dalšími komplikacemi, které jsou popsány dále v textu.

Jaký typ žen je častěji myomem postižen?

Rizikovými faktory jsou časné menarché (tedy začátek menstruace v dospívání), pozdní menopauza, hyperestrinismus, tedy často dívky s dlouhým cyklem, díky estrogenům dobře naladěné :-), nula těhotenství nebo pouze jeden porod. Ženu ochrání hormonální antikoncepce, která množství estrogenů, působících na dělohu, sníží.

Typy myomů

Buď mohou být myomy ve stěně děložní, právě ty bývají zdrojem krvácení, některé má děloha tendenci z dutiny vypudit. Ženy, o jejichž šťastných příbězích jsme se zmínili, měly naštěstí myomy mimo děložní dutinu, spojené s ní byly pouze stopkou.

Když je myomů v děloze více, mohou být různého typu v různém stadiu vývoje, různé velikosti, pak mluvíme o myomatózní děloze, zkráceně o myomatóze.

Myomy mohou podléhat následným druhotným změnám, z nichž nejčastější je atrofie, tedy postupný zánik s vyhasínáním funkce pohlavní soustavy a snížením množství estrogenů. Vzácně může dojít zaškrcením cév vedoucích k myomu k jeho nekróze, dále k infekci, nebo ukládáním vápenných solí ke zvápenatění. Přeměna ve zhoubný nádor je poměrně vzácná.

Inzerce

Příznaky myomů

Kromě nemožnosti otěhotnět jsou základními příznaky krvácení, to zvláště u myomů zasahujících až k děložní sliznici, a bolest, ta je vázána na zvýšenou námahu, menses, pohlavní styk a tlačení na stolici. Vzniká také při zaškrcení cév vedoucích k myomu.

Další příznaky mohou souviset s tlakem na okolní orgány. Pokud myom tlačí na močový měchýř, snižuje tím jeho kapacitu, způsobuje časté nucení na močení, nebo neúplné vyprazdňování močového měchýře.

Kromě příznaků v oblasti pohlavních orgánů mohou být i ty relativně nesouvisející. Například chudokrevnost z krevních ztrát při nadměrném krvácení u menstruace. Dále vznik křečových žil dolních končetin (varixů), ale i v oblasti pánve a cév podél dělohy. Dochází k nim v důsledku tlaku naléhajícího myomu na cévy.

Diagnóza a vyšetření myomu

Základem je rozhovor s pacientkou a zjištění všech potíží, jejich tíže a intenzity. Také je součástí rodinná anamnéza, onemocnění se často v ženské linii dědí.

Gynekologické vyšetření je standardem, ale zlatým standardem pak ultrazvuk, který uzly pěkně zobrazí.

Do dělohy se můžeme podívat i pomocí hysteroskopie, můžeme odebrat vzorek a histologicky jej vyšetřit.

Doplňkovými vyšetřeními jsou počítačová tomografie (CT) a nukleární magnetická rezonance (NMR).

Léčba myomu

Léčba myomu se řídí jeho typem. U myomů na stopce stačí sklerotizace vyživujících cév, které k němu vedou. Myom tím zanikne.

Častou léčbou je chirurgické odnětí myomu. Jak jsme byli svědky v úvodu článku, u žen po menopauze se volí odnětí celé dělohy i s adnexy, tedy vejcovody a vaječníky.

Stran konzervativní léčby může lékař nasadit přípravky s antiestrogenním účinkem. Tato léčba je určena především ženám, u kterých myom způsobuje neplodnost, chtějí ještě rodit, nebo ke zmenšení myomu před operativním vynětím.

Psychický aspekt léčby myomatózy

Léčba je většinou individuální, přímo šitá na míru konkrétní pacientce. Často se stává, že ženy ještě nechtějí na tak radikální operaci, jako je odnětí dělohy, např. před 50. rokem, a profitují na hormonální antikoncepci, kterou berou téměř trvale za sebou s minimálními pauzami. Ale jedná se skutečně o individuální situace, ve kterých by přístup lékaře měl být mnohem citlivější než u jiných diagnóz, protože odebrání všech ženských pohlavních orgánů, tedy nástup faktické neplodnosti, hraje v psychice ženy velkou roli. To si bohužel mnozí gynekologové muži dostatečně neuvědomují, málokterý z nich se při rozhovoru se ženou dokáže vcítit do mužsky stejné situace, kdy by se jednalo o odebrání varlat s nadvarlaty a prostatou. Žena je pro ně jednou z mnoha stejné diagnózy, zvláště ta, která přichází s problémem v období menopauzy. Ale i ta potřebuje ke smíření se se situací, že již nebude mít možnost odnosit dítě, určitý čas. A to i za situace, kdy již žádné neplánuje.

Podle rozhovoru s panem prof. MUDr. Alešem Roztočilem, CSc. zpracovala MUDr. Jana Martincová.

Zdroje:
ROZTOČIL, Aleš. Rozhovor o porodnictví. Brno, 20. 5. 2022
ROZTOČIL, Aleš a kol. Moderní gynekologie. Praha: Grada Publishing, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2.

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Myomy a myomatóza – nakolik brání otěhotnění? - diskuze

Poradna

Po revizi neprobíhá ovulace

| uplavala | 05.11.2021, 10:04

Dobrý den, na začátku června jsem prodělala ZT v 16 týdnu. Příčina se nezjišťovala, prý se to stává. Po vyvolávaném potratu a revizi jsem dostala menzes po 28 dnech, od té doby pravidelně po 28 dnech. Sliznice je prý krásně dorostlá(10), ale bohužel od revize neovuluji (pravidelně a pečlivě testuji). Dle paní doktorky to mám nechat na vesmíru, že se třeba jednou cyklus upraví sám a za rok mám přijít, kdyby se neupravil a když k nám dítě bude chtít přijít, tak přijde. Hormonální profil se mi nedělal, jen vnitřní ultrazvuk. Myomy a cysty nemám, ani jsem nikdy neměla, jiné gynekologické problémy jsem taky nikdy neměla, ovulaci s menstruací jsem vždy měla normálně(28 dní). Je mi 34 a léčím se se štítnou žlázou (Letrox 50, testy jsem teď měla v pořádku), mám už osmiletého syna. Byla jsem tedy dvakrát těhotná a vždy se zadařilo do 2 měsíců. Piju celou dobu kontryhel, beru Nosifol, jsem štíhlá a snažím se udržovat zdravý životní styl. Už z toho začínám být smutná, čekat rok mi přijde dlouho. Proč není ovulace, když cyklus je pravidelný? Jaký by měl být postup dle Vašeho názoru? Opravdu neexistuje ve 21.století jiná možnost než čekat až se samo tělo dá dohromady? Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,
nutno pro začátek podotknout, že pokud absenci ovulace jste si diagnostikovala sama na základě volně prodejných ovulačních testů, tak Vaše obavy, že ovulace neprobíhá, mohou být podloženy nepravdivými údaji. Pokud Váš ošetřující lékař neshledal při gynekologickém vyšetření žádnou patologii, tak bych nedělala ukvapené závěry a dala věcem volný průběh, k otěhotnění může být někdy cesta různě dlouhá. Nicméně při déletrvajícím nezdaru můžete využít péče center asistované reprodukce a podrobit se podrobnému vyšetření Vy i Váš partner, případně zvolit nějakou strategii dalšího postupu. Hodně štěstí!
MUDr. Pavla Kolíková | Babyonline | 11.11.2021, 19:46
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×