Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jaká vyšetření čekají muže před IVF?

Za mužskou neplodnost může genetika, ale i nevhodné oblečení

  1. Jaká vyšetření na IVF klinice podstupuje u neplodných párů muž?
  2. Spermiogram 
  3. Vyšetření fragmentace DNA ve spermiích
  4. Odběr krve pro genetické vyšetření
  5. Panelová diagnostická analýza - PANDA
  6. Jaké jsou rizikové faktory pro muže a jak je mohou ovlivnit? 
  7. Udržování pohlavních orgánů v chladu a ve vzdušném oblečení
  8. Zdravý životní styl
 

Pokud se ženě nedaří otěhotnět, musí na vyšetření také její partner. Co konkrétně muže na reprodukční klinice čeká? 

Jaká vyšetření na IVF klinice podstupuje u neplodných párů muž?

Spermiogram – sperma můžete přinést i z domu

Příčiny neplodnosti jsou založené na kombinaci různých faktorů, které se u každého člověka liší. Jako první je však nutné u každého muže provést vyšetření spermiogramu, tedy analyzovat ejakulát. Odběr samotný se provádí na klinice, a to ideálně po dvou až třídenní sexuální abstinenci. Pokud by však měl muž s odběrem v centru problém, je možné vzorek ve sterilní nádobce přivést i z domu. Vzorek se však musí dostat do laboratoře nejpozději do hodiny po odběru, proto je dobré si vybrat kliniku co nejblíže bydlišti, případně se ubytovat v blízkém hotelu.  

Ze spermiogramu jsou lékaři schopní zjistit objem, pH, zkapalnění, ale také počet spermií, jejich pohyblivost a tvar. Test však sám o sobě neukazuje, zda je muž plodný či nikoliv. Vyšetření může potvrdit nebo vyloučit patologie spermatu, ale samotná plodnost je 

dána interakcí mezi mužskými a ženskými faktory plodnosti či neplodnosti. I když má muž spermiogram zcela fyziologicky v pořádku, nevylučuje to možnost dalších faktorů – například genových mutací, které mohou zabraňovat oplození vajíčka. Spermiogram je tedy odrazovým můstkem k podrobnějším vyšetřením genetickým, imunologickým a v případě poruchy spermiogramu také urologickým. 

Inzerce

Vyšetření fragmentace DNA ve spermiích

Kvalitní spermie jsou základem pro úspěšné oplození vajíčka. Na základě vyšetření spermiogramu je možné hodnotit například počet, pohyblivost nebo tvar spermií. Odlišným nezávislým parametrem hodnocení kvality spermií je pak míra poškození (fragmentace) DNA. Poškození DNA spermie může být příčinou mužské neplodnosti.

Halosperm G2 představuje speciální vyšetření kdy je za pomoci speciálních roztoků stanoven poměr spermií s celistvou DNA a fragmentovanou DNA a získáno tak procento poškozených buněk – index fragmentace DNA (DFI).

Inzerce

Toto vyšetření představuje důležitou doplňkovou metodu při neobjasněných příčinách neplodnosti nebo při opakovaných samovolných potratech. Výhodou je, že jak vyšetření spermiogramu, tak i vyšetření fragmentované DNA spermií lze vyšetřit pouze z jednoho odebraného vzorku ejakulátu. 

Odběr krve pro genetické vyšetření

Svůj význam sehrává i genetika. Genetické predispozice či různá onemocnění, jako například záněty varlat nebo příušnice, popřípadě úrazy nebo vrozená onemocnění, to vše může mít na plodnost muže vliv. Věk sice bývá většinou zmiňován především v souvislosti s ženskou neplodností, ale i u mužů na věku záleží. Se zvyšujícím se věkem u spermií narůstá výskyt mutací, snižuje se objem ejakulátu a množství zdravých a pohyblivých spermií. Odhalit tyto problémy pomáhají genetické testy, které reprodukční kliniky v rámci vyšetření neplodnosti provádějí, a to vše jen z jediné zkumavky krve. 

Inzerce

Proto mezi další standardní a důležité testy se řadí genetické vyšetření karyotypu, tedy chromozomové výbavy muže. Chybná chromozomová výbava totiž může způsobovat nejen problémy se splynutím vajíčka a spermie, ale může to vést i k vývojovým vadám plodu nebo k opakovaným potratům. 

Panelová diagnostická analýza - PANDA

Zjistit více o genech člověka pomáhá i takzvané prediktivní genetické testování. Prediktivní testování dokáže přinést jedinečné informace nejen o neplodnosti muže, ale také ženy, a navíc zjistit i jejich vzájemnou reprodukční kompatibilitu. K tomu v Repromedě slouží test „PANDA“ neboli panelová diagnostická analýza. Ta dokáže odhalit genetické vlohy k nemocem, vrozené sklony k potrácení či předpovídat vývoj embrya. Na základě těchto informací je pak možné zacílit léčbu páru přesněji a upravit ji na základě výsledků co nejvíce „na míru“. 

Inzerce

Jaké jsou rizikové faktory pro muže a jak je mohou ovlivnit? 

Za zmínku jistě stojí, jaké jsou rizikové faktory u mužů a které z nich mohou nejsnadněji ovlivnit. 

Udržování pohlavních orgánů v chladu a ve vzdušném oblečení

Móda a trendy sice velí jasně, ovšem čistě ze zdravotního hlediska se mužům nošení těsného spodního prádla a dnes trendy úzkých džínů příliš nedoporučuje. Kvůli tomu totiž může docházet k přílišnému zahřívání pohlavních orgánů, a s tím související nesprávné zrání spermií. Nepřiměřeně vysokou teplotou v této oblasti způsobuje i sedavé zaměstnání, dlouhé řízení auta nebo práce s notebookem v klíně. Muž by si v takových případech měl vždy najít čas na lehké protažení, aby došlo k cirkulaci a udržení správné teploty, která spermie neohrožuje. 

Zdravý životní styl

Nezdravý životní styl ovlivňuje celkové zdraví člověka, tedy i jeho plodnost. A i přestože jsou muži v partnerském soužití považováni za ty více odolné, měli by se stejně jako ženy vyhýbat velké přemíře stresu a napětí, které jejich tělu neprospívají. Stejně je tomu i u konzumace návykových látek, jakými jsou nikotin obsažený v cigaretách, alkohol či drogy. Všechny špatné životní návyky se mohou odrazit právě v nemožnosti zplodit potomka. Naopak pokud se pár snaží o dítě, i muž by se měl nad svou životosprávou zamyslet. Ku prospěchu je rozhodně dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a potraviny bohaté na vitaminy A, C, D a minerály, jako je hořčík a zinek. Navíc zdravá a vyvážená strava jako tučné ryby, libové hovězí a vepřové maso, ovoce a zelenina dostávají do těla prospěšné látky, které pomáhají zvyšovat v těle hladinu testosteronu, který má také vliv na kvalitu spermií.  

Autorka: MUDr. Kateřina Veselá, PhD., ředitelka kliniky Repromeda

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jaká vyšetření čekají muže před IVF? - diskuze

Poradna

Po revizi neprobíhá ovulace

| uplavala | 05.11.2021, 10:04

Dobrý den, na začátku června jsem prodělala ZT v 16 týdnu. Příčina se nezjišťovala, prý se to stává. Po vyvolávaném potratu a revizi jsem dostala menzes po 28 dnech, od té doby pravidelně po 28 dnech. Sliznice je prý krásně dorostlá(10), ale bohužel od revize neovuluji (pravidelně a pečlivě testuji). Dle paní doktorky to mám nechat na vesmíru, že se třeba jednou cyklus upraví sám a za rok mám přijít, kdyby se neupravil a když k nám dítě bude chtít přijít, tak přijde. Hormonální profil se mi nedělal, jen vnitřní ultrazvuk. Myomy a cysty nemám, ani jsem nikdy neměla, jiné gynekologické problémy jsem taky nikdy neměla, ovulaci s menstruací jsem vždy měla normálně(28 dní). Je mi 34 a léčím se se štítnou žlázou (Letrox 50, testy jsem teď měla v pořádku), mám už osmiletého syna. Byla jsem tedy dvakrát těhotná a vždy se zadařilo do 2 měsíců. Piju celou dobu kontryhel, beru Nosifol, jsem štíhlá a snažím se udržovat zdravý životní styl. Už z toho začínám být smutná, čekat rok mi přijde dlouho. Proč není ovulace, když cyklus je pravidelný? Jaký by měl být postup dle Vašeho názoru? Opravdu neexistuje ve 21.století jiná možnost než čekat až se samo tělo dá dohromady? Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,
nutno pro začátek podotknout, že pokud absenci ovulace jste si diagnostikovala sama na základě volně prodejných ovulačních testů, tak Vaše obavy, že ovulace neprobíhá, mohou být podloženy nepravdivými údaji. Pokud Váš ošetřující lékař neshledal při gynekologickém vyšetření žádnou patologii, tak bych nedělala ukvapené závěry a dala věcem volný průběh, k otěhotnění může být někdy cesta různě dlouhá. Nicméně při déletrvajícím nezdaru můžete využít péče center asistované reprodukce a podrobit se podrobnému vyšetření Vy i Váš partner, případně zvolit nějakou strategii dalšího postupu. Hodně štěstí!
MUDr. Pavla Kolíková | Babyonline | 11.11.2021, 19:46
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×