Menstruační bolesti

Dysmenorea (menstruační bolest) se vyskytuje až u 40 – 60 % žen, obzvlášť v prvních dvou dnech.

Asi 40 % žen udává různé obtíže v druhé polovině cyklu (premenstruační syndrom).

Dysmenorea jsou tedy bolesti a jiné obtíže provázející menstruaci.  U 5 – 10 % jsou obtíže tak významné, že vyhledají lékaře.  Dysmenorea je výraznější při ovulačních cyklech než při anovulačních. Dysmenoreu dělíme na primární (funkční, spastická) – objeví se hned po menarche (první menstruace v životě ženy), sekundární (organická) – později, jako příznak či následek organického onemocnění (myomy, zánět).

Primární dysmenorea: bolesti v kříži a podbřišku na začátku menstruace - často křečovité. Časté je i nadýmání, zvracení, napnutí v prsou, migréna. Příčinou je patrně zvýšená produkce prostaglandinů zvyšující děložní kontrakce. Častěji je u hubených žen. Musíme ale také pátrat po vrozených vývojových vadách pohlavního systému, stenóze (zúžení) hrdla, hormonálních poruchách.

Sekundární dysmenorea se obvykle objevuje po 30. roce. Příčinou může být endometrióza, kdy je sliznice dutiny děložní rozmístěna v dutině břišní mimo dělohu, následky zánětu vnitřních rodidel, stenózy a jizvy v děloze či na hrdle, tumory.

Léčba: Sekundární léčíme dle zjištěné příčiny, primární se léčí velmi obtížně – analgetika, spasmolytika, hormonální terapie gestageny v druhé půlce cyklu, blokáda ovulace antikoncepcí.

Vaše dotazy

Silné menstruační bolesti

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně opravdu silných bolestí při menstruaci. Řeším to už rok a půl a zkusila jsem kontryhel, gynex, Bachovy kapky proti bolesti, homeopatika, ale stejně jsem vždy musela použít silné léky proti bolesti na předpis Brufen 600 s čípky. 

Před měsícem jsem se rozhodla po dvouročním trápení pro antikoncepci a menstruaci vynechávat úplně (Nuvaring). První kroužek jsem aplikovala s prvním dnem menstruace, takže menstruace byla zadržená a já byla celý měsíc oteklá a prsa na prasknutí, po měsíci jsem si dala alespoň dva dny menstruace, aby alespoň prsa trochu spadla. Třetí den jsem si znovu zavedla kroužek, ale k večeru mi začaly bolesti, které byly snad ještě horší než ty předchozí. Svíjela jsem se bezmocně s pláčem ve sprše a polévala se úplně horkou vodou. Musela jsem odejít z práce. Pak jsem si vzala léky proti bolesti a šla se potit do postele, do rána to přešlo. To bylo v pondělí a dnes je čtvrtek a od té doby mám každý den přiměřené bolesti v podbřišku, i když mám zavedený kroužek, nedá si to pokoj, dokud mě to úplně nezničí. Takže stejně jsem každý den na Ibalginu na čípkách a na práškách na spaní. Myslíte, že to tento týden skončí? Nebo co mám dělat? Už nikdy nechci zažít tyto bolesti. Vzalo mi to veškerou sebeúctu a i fyzicky jsem slabá (možná i ze samotné antikoncepce, která mi také úplně nesvědčí). Pomozte mi, moc prosím. Moje gynekoložka mi řekla, že po porodu se to změní, ale to mám otěhotnět, aby se vše vyřešilo? 

 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, při bolestivé menstruaci se doporučuje buď užívat léky proti bolesti již cca 2-3 dny před očekávanou menstruací (Ibalgin, Algifen). Pak by nemělo již k takovým bolestem při prvních dvou dnech menses docházet. Jinak je možná antikoncepce - ale byly by pro vás zřejmě lepší tabletky, při kterých je menses jednak slabší a jednak nebolestivá - možno užívat kontinuálně bez pauzy či s obvyklou týdenní pauzou, pokud to vyhovuje. Nuvaring Vám zřejmě nevyhovuje - neměla byste mít rozhodně takové pocity napětí a hormonální rozkolísanosti. Takže doporučuji buď výměnu antikoncepce za jiný preparát a formu nebo zkusit užívat 2 dny analgetika před začátkem menses.

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Menstruační bolesti - diskuze

  • Léčba dysmenorey v 80. letech :-)
    Ještě že jsou dnes účinné a velmi bezpečné léky. V 80. letech to byl neúčinný Spasmoveralgin, když nenastal efekt ani po 2 tabletách, tak byli rodiče nuceni přejít na tvrdý alkohol. Mělo to obrovské pozitivum a to téměř 100% abstinence v dospělosti.
    Calamity J.   | 23.06.2016 08:37:45
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, na začátku ledna jsem přestala brát antikoncepci, menstruace proběhla tentýž měsíc po dobrání posledního prášku, další měsíc (únor) menstruace normálně dorazila se zpožděním cca 7 dní. V březnu menstruace opět normálně dorazila 25.4., ale od té doby nic, měla jsem ji dostat předpokládám okolo 25.5., ale nedorazila, či-li mám zpoždění cca 3 týdny. Pořád mě pobolívá břicho jako před menstruací a mám pořád výtoky lehce bělavé, ale není to občasný výtok, je to každý den ve velkém množství. Těhotenský test jsem si dělala dokonce 4, ale všechny negativní. Nevíte, co by to mohlo být? Děkuji za odpověď, Pobežková

Dobrý den, po vysazení antikoncepce může být několik měsíců nepravidelná menstruace nepravidelná či se několik měsíců nemusí dostavit vůbec. Časem by se mělo vše upravit. Pokud jste vyloučila těhotenství, pak určitě ještě vyčkejte.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.06.2017, 06:38
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace