Menstruace po porodu

Menstruace se může dostavit mezi 8. a 16. týdnem po porodu, ale ženy, které kojí, mohou začít menstruovat mnohem později – často až poté, co kojit přestanou. Neznamená to automaticky, že žena, která kojí, nemenstruuje. Také neplatí, že když žena kojí a nemenstruuje, je neplodná! Kojící žena rozhodně neplodná není! K ovulaci totiž může docházet i předtím, než začnete menstruovat! Proto je nutné myslet i na vhodnou antikoncepci. Pokud je menstruace po porodu nepravidelná a delší než před otěhotněním, není důvod k panice. První dva až tři cykly bývají nepravidelné. Neupraví-li se cyklus do půl roku, určitě se poraďte s lékařem.

Autorka: MUDr. Veronika Ťápalová

 

Vaše dotazy

Menstruace po porodu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na dotaz ohledně menstruace po porodu. Mám 14-ti měsíčního syna. Stále kojeného ráno, někdy jednou přes den před spaním a večer někdy i víckrát přes noc. Užívám HA pro kojící. Do jednoho roku po porodu jsem byla bez menstruace. Teď už dva měsíce špiním nebo menstruuji v kuse. Za ty dva měsíce jsem byla jen asi 10 dní bez špinění nebo menstruace. Je to v pořádku? Při kontrole cca po půl roce po porodu mě doktorka řekla, že je normální, že menstruace nepřišla, že je to kojením. Předem moc děkuji za odpověď. 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, některé ženy při kojení menstruují, jiné nikoliv a je to velmi různé i při různé intenzitě kojení. Takže to tak klidně mohlo být, že jste rok při kojení nemenstruovala a nyní již ano. Stačí změnit přestávky mezi kojením a menstruace se může spustit. Pokud byste i při užívání antikoncepce stále měla kontinuální špinění či krvácení, pravděpodobně je to tím, že Vám daný přípravek nevyhovuje a bylo by dobré jej vyměnit za jiný.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Menstruace po porodu - diskuze

Poradna

Jsem těhotná?

| Terusha-9 | dnes, 09:08

Dobrý den, mám dotaz. S přítelem jsme spolu už tři měsíce, a provozujeme spolu pohlavní styk. Před dvěma týdny jsme to zkusili bez ochrany s tím, že se pak dodělal rukou. Za tu noc to takhle bylo 5x, kdy si ho vždy pečlivě opláchnul vodou. Před třemi týdny mi gynekolog zjistil, že mám chlamydii, takže jsem začala s přítelem brát prášky. Nevím název teď. Bralo se to 3 dny, pak týden přestávka a zase 3 dny. A teď k věci. Naposledy jsem měla menstruaci 5.2. Teď se mi dostavila menstruace 1.3, což je 8 dní před očekávaným termínem. Na internetu jsem četla, že by mohlo jít o usazující vajíčko, které vede k těhotenství. Nemůže ta menstruace být jen jako vedlejší účinek z těch prášků? Nebo to jen být předčasná menstruace? Už se mi to takhle stalo jednou, jednou i že jsem měla menstruaci i celý dva týdny. Dost se o to těhotenství bojíme, přece jen nám je oběma 17 let. Děkujeme za odpověď, hezký den.

Dobrý den, samozřejmě se může jednat o cokoliv - nepravidelnou menstruaci, která může mít různé důvody (i léky, které jste užívala) a stejně tak i těhotenství. Pro jistotu si cca za týden udělejte těhotenský test. To, že byste měla uvažovat o nějakém druhu antikoncepce, když máte pravidelný pohlavní styk, jistě víte.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | dnes, 17:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce